EXCLUSIV Rodica Cazanciuc, verisoara lui Victor Ponta si sotia noului ministru al Justitiei, este de doua saptamani director in cadrul Autoritatii Aeronautice Civile Romane / PSD in 2012: Singura calitate a Rodicai Cazanciuc este aceea de a fi sotia unui PDL-ist

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 16 aprilie 2013, 19:19 Actualitate | Politic


Rodica Cazanciuc
Foto: Facebook
Rodica Cazanciuc este de doua saptamani Director Reglementare in cadrul Autoritatii Aeronautice Civile Romane, au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate companiei. Anuntul privind selectia pentru aceasta functie a fost publicat si pe site-ul institutiei, care pe 5 aprilie anunta rezultatele finale ale concursului: Rodica Cazanciuc a fost declarata admisa pe functia de Director Reglementare dupa ce a trecut un interviu, a luat 90 de puncte la testul de specialitate si a trecut proba selectiei dosarelor. Amintim ca sotul Rodicai Cazanciuc, Robert Cazanciuc, a fost propus de premierul Victor Ponta pentru functia de ministru al Justitiei, iar in urma cu o zi a depus juramantul de investitura. Rodica Cazanciuc este verisoara lui Victor Ponta, potrivit presei (aici si aici).
  • Intrebat la B1 TV daca Robert Cazanciuc este ruda cu el, premierul Victor Ponta a declarat: "Prin alianta, dar nu m-am gandit sa il pun sa divorteze".
  • PSD in 2012: "Rodica Cazanciuc nu stie ce inseamna sa concepi si sa implementezi o strategie de dezvoltare a unei companii de anvergura TAROM"
  • Rodica Cazanciuc nu a putut fi contactata de HotNews.ro 

Rodica Cazanciuc a castigat prin concurs functia de director al Directiei Reglementare, potrivit Autoritatii Aeronautice Civile Romane. Pe site-ul institutiei au fost publicate pe 22 martie rezultatele selectiei dosarelor depuse de candidati pentru postul vacant de director in cadrul Directiei Reglementare, Rodica Cazanciuc si Constantin Voicu fiind declarati admisi. Pe 27 martie au fost anuntate rezultatele obtinute la testul de specialitate, unde Rodica Cazanciuc a obtinut 90 de puncte, iar contracandidatul sau Constantin Voicu s-a retras din concurs (Sursa).

Pe 1 aprilie a urmat un interviu sustinut in fata comisiei de concurs, la care Rodica Cazanciuc a fost declarata "admisa". Pe 5 aprilie pe site-ul Autoritatii Aeronautice Civile Romane a fost anuntat rezultatul final al concursului, Rodica Cazanciuc fiind din nou "admisa" (Sursa)   

Vezi aici cum a fost organizat concursul si care sunt criteriile de evaluare si selectie pe acest post

Rodica Cazanciuc - CV

Din iunie 2011 si pana in prezent Rodica Cazanciuc a fost Director Comercial al Tarom, iar din 2007 pana in 2011 a fost Ticketing coordinator si Helpdesk manager la Tarom. In 1994 a absolvit Universitatea Politehnica din Bucuresti - Mecanica fina, iar ulterior a facut un master in marketing la Academia de Studii Economice din Bucuresti, potrivit profilului de Linkedin

Antena 3: Pe contul de Facebook al Rodicai Cazanciuc, sotia domnului Robert Cazanciuc, la familie este trecuta Alexandra Hertanu, sora premierului Victor Ponta

Sambata, 13 aprilie, in cadrul emisiunii "Exces de putere" de la Antena 3 a fost publicata informatia potrivit careia pe contul de Facebook al "Rodicai Cazanciuc, care este sotia domnului Robert Cazanciuc", la familie este trecuta "Alexandra Hertanu, sora premierului Victor Ponta". "Sa vedeti cum un amarat de cont de Facebook poate sa lamureasca lucrurile daca esti atent si cauti si mai ales premierul ar fi trebuit sa stie ca lucrurile sunt publice. Alexandra Hertanu este sora premierului Victor Ponta. Contul de Facebook este al Rodicai Cazanciuc care este sotia domnului Robert Cazanciuc, lucreaza la Tarom. Va asigur ca este contul doamnei si ca toate sunt clare. Singura persoana trecuta la familie este sora domnului Ponta. Sotia domnului Cazanciuc este ruda cu sora domnului Ponta, oare domnul Cazanciuc si domnul Ponta nu sunt rude si ei?", intreba Oana Stancu.

"Asadar, daca sotia lui Cazanciuc este ruda cu sora lui Ponta, si premierul devine, prin alianta, ruda cu Robert Cazanciuc, in speta var prin alianta", scrie Antena3.ro.

Care sunt cerintele postului de Director Reglementare

Potrivit Autoritatii Aeronautice Civile Romane, principalele conditii de inscriere la concursul pentru ocuparea functiei de Director Reglementare sunt:

  • cetatenia romana
  • studii superioare de lunga durata absolvite cu diploma de licenta, cu observatia ca "absolvirea de studii superioare cu profil aeronautic si/sau studii post universitare in domeniul managementului sau in domeniul aeronautic constituie avantaje".
  • experienta profesionala de minimum 5 ani in domeniul aviatiei civile si experienta relevanta in administrarea/ managementul unor domenii de activitate specifice navigabilitatii aeronavelor, operatiunilor aeriene, certificarii personalului aeronautic, ATM/CNS sau aeroporturilor, din cadrul unor intreprinderi din sectorul de stat sau privat
  • nu a fost destituit dintr-o functie publica sau nu i-a incetat contractul individual de munca pentru motive disciplinare in ultimii 5 ani

Principalele citerii de evaluare si selectie pe acest post au fost urmatoarele:

  • Experiente manageriale, in particular: ocuparea unor functii de conducere in conditiile de mai sus, dar nu mai putin de sef de serviciu sau alte functii comparabile cu aceasta / gestionarea de relatii cu institutii publice europene, autoritati nationale, industrie, in domeniile de activitate specifice reglementarilor aeronautice.
  • cunostinte privind organizarea aviatiei civile din Romania, organizarea Uniunii Europene si a aviatiei civile internationale (OACI, ECAC, EUROCONTROL, EASA etc.);
  • cunoasterea legislatiei europene si nationale in domeniul aviatiei civile in general si in particular a celei dedicate domeniilor de activitate specifice navigabilitatii aeronavelor, operatiunilor aeriene, certificarii personalului aeronautic, ATM/CNS sau aeroporturilor

PSD in 2012: Singura calitate a Rodicai Cazanciuc este aceea de a fi sotia unui PDL-ist, secretar general la Ministerul de Externe

In februarie 2012, Departamentul de transporturi si infrastructura din PSD publica un comunicat de presa in care anunta urmatoarele: "Rodica Cazanciuc nu stie ce inseamna sa concepi si sa implementezi o strategie de dezvoltare a unei companii de anvergura TAROM; singura ei calitate este aceea de a fi sotia unui PDL-ist, secretar general la Ministerul de Externe. Nu in ultimul rand, de parca manegementul defectuos al TAROM nu ar fi de ajuns, avioanele nu sunt puse la lucru iar pretul acestora creste semnificativ prin comisioanele incasate. Acest management de proasta calitate pune in pericol activitatea firmelor de turism care nu pot contracta servicii specifice pentru oferta din aceasta vara deoarece acest director, doamna Cazanciuc, nu stie ce sa faca si a paralizat activitatea pe sectorul charter. In plus, TAROM risca sa stea cu avioanele la sol toata vara pentru ca alte companii aeriene au inceput deja sa oferteze agentii de turism", scrie Ziua de Cluj.

Pe langa aceasta situatie, sursele HotNews.ro au semnalat anumite probleme in concursul de alegere a directorului general al companiei. "In urma concursului pentru postul de Director General, Claudia Virlan - actualul director general, nu a fost selectata (desi lucreaza de multi ani in AACR si e director general de 4 ani), ci a fost ales un nimeni, pilot la Tarom detasat la aeroport in urma cu 6 luni pe postul de director la aeroportul Baneasa", au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate situatiei. Potrivit acestora, in Consiliul de Administratie de la AACR au fost selectate "cel putin doua persoane in conflict de interese".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















31885 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    Bose domle' bose... (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:39)

    Ion Zapada [utilizator]

    e si ea om, ce naiba...acu' daca s-o nimerit sa fie in familionu' lu' Pontache, na...merita si ea ceva, ca de...nu povestea mamitica lu' Pontache cat de cinstit si corect e copilasu'...sa-si lasa ruda sa moara de foame?

    Cat priveste experineta profesioanala: bine macar ca are o facultate acolo, si 2 ani vechime (poate sa fie si la spalat pe jos, ce conteaza)...nu vedeti ce fatza blajina are.

    Acum serios vorbind...ce te mai poti astepta de la alde Pontache??
    • +29 (29 voturi)    
      completare (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:00)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      ce poti astepta de la porcii de politicieni romani din orice directie ar veni ei stinga, dreapta sau din fata garii de nord (psd, pdl,pnl , ard, neard rau de tot)
      Se pare ca mafiotii de pretutindeni sunt prieteni la catarama chiar daca la tv se injura birjareste.
      • +1 (1 vot)    
        That's all you deserve, sports! (Miercuri, 17 aprilie 2013, 15:52)

        ZaR [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Enjoy your choises and keep watching (i.e. weepping) how we screw your future ;-)
        • 0 (0 voturi)    
          ya' damn right (Miercuri, 17 aprilie 2013, 16:09)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

          God bless you, and americans troops of course..
    • +16 (16 voturi)    
      Jos nepotismul! (Miercuri, 17 aprilie 2013, 3:28)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      E bine sa ne pastram simtul umorului dar si mai bine ar fi ca romanii sa nu mai accepte neportismul, de oriunde ar veni. Avem oameni remarcabili care au facut intr-adevar ceva. Parca sintem blestemati sa ne lasam condusi de lichele. Dar intr-adevar ce te poti astepta de la un tip fara un mimim simt al onoarei care a declarat ca renunta la doctorat daca va fi dovedit plagiator dupa care a fost in stare sa desfiinteze comisia de Etica la Min Ed. ca sa scape de sentinta plagiatului. Rusinos sa avem un astfel de PM...Cred ca trebuie sa fie greu sa coabitezi cu un astfel de derbedeu...
      • +1 (3 voturi)    
        Nu stiu ce sa zic (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:37)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

        Eu zic ca ne e mai greu noua sa il toleram, Basescu vad ca nu are probleme.
    • +5 (5 voturi)    
      Ajungem la vorba lui Ponta.. (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:21)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      ... si-i cerem sa divorteze? Totusi nu inteleg de unde l-au scos pe Cazanciuc pedelist... parca prima l-a propus Mooouna, ministru sprijinit de liberali ca procuror general..pai facea ea asa o greseala?
      • +2 (2 voturi)    
        ai uitat probabil (Miercuri, 17 aprilie 2013, 13:43)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        gargara pdsr-ist sau cea konunistoida ! calomniaza, calomniaza, pina la urma ( prin ISTERIA TV ) tot se prinde ceva. In plus citatul fiind din ziua de cluj , poate ca numlele tovarasului rares bogdan iti spune ceva ! "deci " putea fi si pp-dd-ist chiar inainte de infiintarea partidului. Principalul fapt ( implinit) e ca toata gargara a prins la "boborul" de aproximativ 7,4 milioane !
    • +2 (2 voturi)    
      nu tine numai de Pontache, (Miercuri, 17 aprilie 2013, 15:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Oameni buni,
      Intelegeti odata pentru totdeauna ca asa este in sistemul de stat: se pun oamenii exclusiv pe criterii de pile si cu asta basta. Nu conteaza ca este guvern, minister, prefectura, agentie guvernamentala, banca sau Romazza..asa este peste tot. Pila primeaza, nu altceva. Daca cel numit sa intampla sa mai fie si competent, asta se cheama noroc.
      vai de aceia (putini la numar) care nu au pile..muncesc sa ii tina si pe ceilalti.
      Va rog eu, nu va mai minunati asa cand vedeti oameni numiti in functie pe pile, ca asa este peste tot in sistem.
  • +19 (19 voturi)    
    eu nici femeia de servici (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:49)

    rov [utilizator]

    nu o angajez pe pile
  • +28 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:54)

    [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      USL-PDL aceeasi mizerie? (Miercuri, 17 aprilie 2013, 8:52)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui

      eu asta inteleg
  • +31 (33 voturi)    
    Ponta Plagiatorul face doar 'Politica Nepotismelor (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:55)

    alex1234 [utilizator]

    Cine a fost ales cu 70%?

    a) Ponta Plagiatorul face doar 'Politica Nepotismelor'
    in numirea cadrelor:

    1. Sarbu, socrul - vicepresedinte PSD, senator, presedinte grup parlamentar PSD
    2. Nevasta lui Ponta - parlamentar European
    3. Cazanciuc sotul - ruda prinn alianta, Ministrul Justitiei
    4. Rodica Cazanciuc - verisoara lui Naumovici Director al Autoritatii Aeronautice Civile Romane
    5. Nasul lui Ponta, Maior, este Directorul SRI

    la asta se poate adauga cohorta de prieteni de afaceri Sova si asociatul Ponta (de unde Ponta a luat bani frumosi),Piperea etc....

    b) Si Astia sunt doar cei de care s-a aflat...increngatura de prietenii, rudenii, incuscriri si aliante ale fostilor bolsevici adusi de Stalin la conducerea Romaniei, si pusi in mii de functii, vine din anii 50, si continua prin odraslele lor pana in ziua de azi...ei practic se cauta si se numesc intre ei....

    c) Asta in timp ce ultimele resurse si companiile cele mai valoroase ale tarii asteia (vezi lunga lista din cordul cu FMI) sunt vandute pe nimic de acelasi Plagiator pe nimic...
    • +12 (14 voturi)    
      politica cu circuit inchis (Marţi, 16 aprilie 2013, 21:01)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      se practica nu doar in romania ci si in vestitele tari bananiere.... chiar si in tari dezvoltate gen Corea ..... de sud de China..... asa se asigura continuitatea liniei plagiatorului.... dupa binecunoscutul slogan neocomunist : La vremuri noi tot noi....
      Nu pot decat sa le urez sa traiasca la fel de bine ca si poporul pe care-l conduc si sa aiba atata sanatate cata cinste si onestitate - asa sa va ajute dumnezeu.
    • 0 (4 voturi)    
      hmmm, sa nu mai violam cauzalitatea (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:08)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Ponta Plagiatorul poate ca face politica nepotismelor in numirea cadrelor, doar ca din exemplele date de tine 60% sunt aberante:
      1. Sarbu, socrul este mare si tare dinainte sa fie Ponta prim ministru. Cauzalitatea este asta: socrul mic ajuns mare in PSD ajuta la ridicarea ginerelui.
      2. Nevasta lui Ponta a fost aleasa europarlamentar European in 2009. Daca Ponta a numit-o europarlamentar aunci inseamna ca a reusit doua performante dintr-o lovitura: a numit-o in loc sa fie aleasa si a facut asta in plina putere PDL.
      5. Maior a fost propus in fruntea SRI de catre Nashul Mare, conform Constitutiei. Poate ca lui Ponta i-a placut asta, dar nu e meritul lui.
      • +2 (2 voturi)    
        "eziata iexplicatii " (Miercuri, 17 aprilie 2013, 13:54)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        1a) prima-ntii ponthausen a divortat, dupa care s-a casatorit din "dragoste" nu din interes cu exact fiica unui "mahar" komunistoid ( daca suna cunoscut sa stii ca NU s-a luat dupa mentorul sau bombonel-suicid-nastase !!! )
        2a) daca alegerile sunt pe lista ( precum cele pentru parlamentul european ), ce zici daca pui o scula de magar pe locul unu , este sau nu este "ales/aleasa " ?
        Punctele 3 si 4 fiind lipsa este evident ca la punctul 5 chiar ai dreptate !
      • +5 (5 voturi)    
        Ma nellino : tu nu vezi ca-i o coterie (Miercuri, 17 aprilie 2013, 15:59)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        1. Ma nellino : tu nu vezi ca-i o coterie care se propaga de 60 de ani incoace la conducerea tarii asteia?

        2. Coteria este a bolsevicilor moscoviti pusi la conducerea unei Romanii ocupate de Stalin, de armata rosie si serviciile bolsevice sovietice in anii 50...iar odraslele lor au continuat sa ocupe roluri de prima mana in Romania post-decembrista

        exemplele la varf:

        - Petre Roman, fiul bolsevicului Ernst Roman
        - redactor sef la Radio Moscova intre anii 41-45 (redactor sef dupa ce Uniunea Sovietica ocupase Basarabia prin Ultimatum, ca sa vedeti din ce familie de patrioti provine fostul prim-ministru al Romaniei)
        - comisar sovietic intre 44-50
        - sef al statului major al armatei romane sovietizate (sursa si alte detalii pe: http://en.wikipedia.org/wiki/Valter_Roman)

        - Iliescu, fiu de bolsevic cu unchiul sau mare bolsevic ilegalist, Iliescu la randul sau mare bolsevic (ales in CC al PCR) (sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Ion_Iliescu)

        - Nastase, fiu de ofiter de armata bolsevic insurat de 2 ori cu fiice de ministrii bolsevici : Preoteasa si Micula . Mama sotiei de a doua provenind din familia bolsevica Cernasov (vezi Tamara Cernasov , matusa Tamara)
        (sursa: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/cum-a-fentat-moartea-tatal-lui-adrian-nastase-400553.html)

        - Ponta trebuie sa ne spuna si el daca este adevarat ca bunicul sau: Naumovici (tatal mamei sale, Cornelia Naum) a fost colonel bolsevic in Directia de Informatii a Armatei Romane Sovietizate asa cum apare pe internet

        3. Desigur copiii si nepotii nu au nici o vina pentru implicarea bolsevica a parintilor lor.
        4. Dar aparitia in doar 20 de ani a doi primi ministrii plus un presedinte cu 3 mandate toti urmasi ai unor bolsevici sovietici de varf, intr-o Romanie "asa zis scapata de bolsevism" este prea mult...si nu poate fi intamplatoare, ci rezultatul unor forte si coterii bolsevice care s-au propagat la conducerea tarii si dupa 1989 si au contribuit la dezastrul tarii asteia la fel ca in anii50
  • +22 (22 voturi)    
    Si cum se face totusi... (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:09)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca fruntasii concursurilor de "admitere" la ciolan sint tot cei din clasa politicului. Ca licentele si doctoratele sint luate la "legatura" conteaza mai putin, important e sa dea bine in CV.
  • +34 (34 voturi)    
    Ce bine imi pare (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Ca am scapat de guvernul Boc "incompetent si tradator".
    • +20 (20 voturi)    
      Si plin de oameni numiti pe criterii politice (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:50)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Astia de la USL au criterii de promovare diferite, mult mai bune si mai obiective:
      Rudele!
  • +16 (18 voturi)    
    che guevara ????? (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:38)

    fosta zoezoe [utilizator]

    mai ai taica sa-i pui si la centrala atomica de la Cernavoda, sa ne scutesti de suferinta ! Si sa-mi spui si mie cum a fost atunci cand l-ai pus pe dnul.Boc sa plateasca pentru ca a luat cu el intr-un drum cu elicopterul un nepot !
    • +4 (4 voturi)    
      pai nu plecau in safari.. (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:24)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      .. in Africa de sud! Acolo, cum ne-a aratat Ponta poti sa mergi cu fiul..
  • +8 (10 voturi)    
    ce nu inteleg eu! (Marţi, 16 aprilie 2013, 23:28)

    un dac [utilizator]

    cum sa citati sursa antena3 zicand nimic? pai am ajuns sa citam antena3 care trage concluzii de pe facebook?
    scandalul asta are cateva zile bune. nu e nimeni in stare din presa sa afle exact gradul de rudenie dintre Ponta si Cazanciuc?
    uitati aici una la fel de grava:
    " La un moment dat, Ponta Alexandra Florina a renunţat la numele de fată, probabil în urma căsătoriei, devenind Herţanu N. Alexandra Florina. În acelaşi timp, la adresa respectivă a mai apărut un locatar, Herţanu Iulian Cristian, originar din Iaşi, un tânăr de aceeaşi vârstă cu sora lui Victor Ponta. Intrarea în scenă a lui Iulian Herţanu, cel despre care toate indiciile arată că ar fi cumnatul lui Ponta, a însemnat totodată şi cooptarea acestuia în firma Herţanu Projects SRL"
    este luat de pe RB: http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/dezvaluire-soc-familia-ponta-a-incheiat-un-contract-de-10-milioane-de-euro-cu-grupul-golden-blitz-apropiat-de-basescu-chiar-in-timpul-protestelor-din-ianuarie-271571.html

    Deci doamna Cazanciuc o are pe facebook membra de familie pe sora lui Ponta "probabil" casatorita cu domnul Hertanu care este "dupa toate indiciile cumnatul lui Ponta".
    Ceea ce-l face pe Ponta "var" cu Cazanciuc prin alianta, conform cu Antena3, facebook si alte aiureli.
    Sincer, mi-e jena de jena voastra. A nu se intelege ca-l plac pe Ponta. Mi-e scarba de el. Dar, cu asemenea jurnalisti, cu asemenea comentatori care iau doar camaicul stirii, fara sa o rumege, ne meritam din plin soarta.
    Noapte buna!
    • +2 (2 voturi)    
      cred ca-l fac ruda cu Udrea (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:27)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      .. in etapa urmatoare, daca s-a ajuns la grupul Golden Blitz. Oare Daciana ce zice de cum ii creste familia prin genealogia creatoare a supusilor varanului?
  • -8 (10 voturi)    
    tuturor, la mai mare...si multe (Marţi, 16 aprilie 2013, 23:36)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Rodica Miculescu, cumnatica lui Adrian Nastase a fost si ea ani buni director general adjunct, desi, sa ma ierte Doamne-Doamne, n-o prea duce capul. Si? Ii albeste cumva pe pedelisti in cirdasie cu Basescu de multele si uriasele nepotisme si increngaturi? Dovada vie a nepotismului cras e fata aia care nu vrea sa vorbeste cu tine.
    • +8 (10 voturi)    
      fata aia (Miercuri, 17 aprilie 2013, 1:11)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      a fost aleasa de oameni "care nu stie sa voteasca cu stampila, oameni care voteste cu deshtu. ca atata l-e duce capu".
      deci nu este nepotism, cu tot respectul. e ca si cand am spune ca becali e nepotul poporului.
      sau ca vanghelie pe persoana fizica este var cu persoana juridica care este.
      Nu domnule, atata ne duce capul. Nu e nepotism, e incultura!
    • +8 (10 voturi)    
      m-am saturat sa tot repetati ca tonomatele (Miercuri, 17 aprilie 2013, 2:34)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      EBA a fost aleasa ca independent nenea, nu a fost NUMITA, nu a fost aleasa PE LISTE. Asadar, daca vrei sa imputi cuiva ceva cearta-i pe prostii care au votat-o, tot prostii aia i-au votat si pe alde vanghelie, oprisan sau becali. Una este sa fii ales (chiar daca nu ne place personajul, totusi este ales) si alta este sa il NUMESTI.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu bai.. (Miercuri, 17 aprilie 2013, 3:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Dar voi i-ati ales pe-astia tomai ca ziceati ca v-ati saturat de nepotiemele PDL-istilor. Ori vad ca acum tot ce au facut PDL-istii si chiar mai rau, fac si astia, dar nu va deranjeaza, nu instiga nici o latrina la iesiri in strada etc.. Din contra, le gasiti mereu scuze pe ideea ca si PDl-ul a facut.

      Normal ar fi sa protestati de fiecare data cand se face o magarie, indiferent de cine este la putere. Da' ce sa ceri de la niste rame. Prostii stiu una si buna: Jos Basescu!
      • +4 (6 voturi)    
        Chestia cu ramele... (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:33)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        .. e de la cumnata martirului Nastase care se suparase pe popor ca nu face o rivolutie sa-i scoata cimotia din inchisoare si sa opreasca procesele familiei care se intindeau si spre ea, nu-i asa?
        • 0 (2 voturi)    
          Probabil.. (Miercuri, 17 aprilie 2013, 15:12)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          Dar tot rame sunt.. la cheremul unor politicieni prosti, corupti si incompetenti. Accepta ramele astea totul, atata timp cat li se pune in fata "Jos Basescu!".
    • +5 (7 voturi)    
      Vox populi (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:30)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Boboru' alege pe cine vrea muschii lui, dovada septelul din Shparlament. Aia nu-s numai grei de cap da' mai au si dosarele penale, averi nedeclarate, conflicte de interese, etc. si d-aia se ascund in casa poporului. Numirile, mai ales prin concurs macar in teorie presupun competenta.
  • +8 (8 voturi)    
    Toata tara e la fel (Miercuri, 17 aprilie 2013, 3:42)

    Fu Leng [utilizator]

    Peste tot trebuie sa "ai pe cineva". Cacaru' are si el un intreg arbore genealogic pe langa el.
    Problema e foarte grava pt ca distruge competitia. Pana si cele mai puternice economii ale lumii, cele mai civilizate si dezvoltate state ale lumii gafaie sa se mentina acolo sus, sa nu isi diminueze competitivitatea.
    Nu glumesc, am vazut fiica unui CEO la o firma mare in petrol facand gradinarit pe perioada verii ca sa aiba bani de buzunar si de chirie, pt ca tacsu ii platea doar studiile si cartile necesare. Oricum fata era la arte, n-avea nici un gand de loc caldut in firma condusa de tacsu...
    Dar asa e viata si lumea, unii apreciaza cinstea si onoarea...altii dottoriile si "la noi lucrurile merg altfel"...stramb, zic eu.
    • +10 (10 voturi)    
      Mda.. (Miercuri, 17 aprilie 2013, 5:03)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      "Daca nu faci nimic obosesti. Vin angoasele, grija, dorinta de a te justifica.." Din Dostoievski, cu glilimele..Sa-l fi citit occidentalii? Tot ce e obtinut usor fara munca nu valoreaza prea mult. Dar noi abia acum descoperim asta. Ca sa putem sa ne respectam pe noi insine trebuie sa facem singuri ceva. Lasati copiii sa munceasca, nu le mai puneti proptele, ajutati-i cu un imprumut mic dar nu le cumparati voi casa, etc.. Abia atunci vom evolua, ca si societate cind vom sti sa pretuim munca noastra si a celor din jur. Ponta ramine un plagiator care va duce Romania mult in jos. Ptr el toti care muncesc sint "loseri..".
      • +4 (4 voturi)    
        Poate asta e solutia (Miercuri, 17 aprilie 2013, 8:11)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

        sa traga tara in jos pana declanseaza o revolutie.
        Pacat ca romanii nu inteleg ca un hot nu o sa poata fi cinstit si sa munceasca....niciodata. Pe Ponta nu-l ajuta nici capul.
  • +5 (5 voturi)    
    As fi vrut un articol mai complet (Miercuri, 17 aprilie 2013, 10:18)

    Cheie primara [utilizator]

    Mai exact cerintele si indeplinirea lor. Ce facultate a terminat proaspata doamna directoare, la ce nivel vorbeste engleza si ce experienta profesionala are. Dar contracandidatul.

    In alta ordine, n-am inteles: nu a fost aleasa CV desi lucreaza de 4 ani ca DG, ci a fost ales un nimeni... Adica cine a avut pile acum 4 ani e cineva iar cine are acum e un nimeni?

    Personal, mi-as dori ca pt functii publice bine platite, concursurile sa fie transmise in direct la TV, inclusiv proba scrisa. Candidatii sa fie filmati din 7 unghiuri si foaia lor de hartie. Si pt ca sa nu stie subiectele dinainte sa fie minim o suta de subiecte din care sa se extraga ca la loto. In bibliografie, pe langa chestiuni juridice, ar trebui incluse si subiecte de matematica superioara (nu foarte superioara ci la nivelul anilor I si II de facultate tehnica, analiza, MS, statistica si probabilitati). Antena 3, celelalte televiziuni, vor comenta in direct, ca la fotbal, dar din studio pt a nu conturba candidatii. Apoi proba orala se va sustine si in engleza.

    As vrea ca toti directorii generali, din ministere si autoritati publice, toti generalii din armata si politie, sa sustina un asemenea test in transmisiune directa la TV pt confirmare pe post. Ca sa vedem si noi muritorii cui platim salarii exorbitante si daca acestia le merita. Sa fie emisiuni saptamanale sub genericu': "Romanii sunt destepti".
  • +4 (4 voturi)    
    rodica cazanciuc &comp (Miercuri, 17 aprilie 2013, 10:57)

    thek [utilizator]

    nici nu merita sa le sriu astora numele cu litere mari...rusine pentru noi ca nu schimbam aceasta stare de lucruri defecta,corupta si paguboasa pentru Statul Roman ;oare acest Ponta doarme linistit? fantoma stie el care ! nu-i tulbura visele? trebuie eliminati toti coruptii din guvern !! sunt oameni valorosi si cu moralitate care pot si trebuie sa se impuna! Tupeul lui Ponta a atins cote inimaginabile, femeia aia -rodica-mai bine si-ar da demisia ,si asta repede ! nu i-ar ajuta Dumnezeu!! pe acesti vinzatori de neam si tara !