VIDEO PNL intentioneaza sa ceara in Parlament demisia ministrului delegat pentru Energie, Constantin Nita (PSD)

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:01 Actualitate | Politic


Deputatul liberal Mircea Cazan, presedintele organizatiei judetene a PNL Sibiu, a anuntat miercuri, in timpul unei intalniri cu sindicalistii de la Romgaz si cu prefectul sibian, ca lunea viitoare va cere in Parlament demisia ministrului delegat pentru Energie, social-democratul Constantin Nita, potrivit Agerpres. Oficialii sibieni sunt nemultumiti de intentia lui Constantin Nita de a transfera sediile Romgaz si Transgaz de la Medias la Bucuresti.



Totusi, in urma discutiilor care au avut loc marti, 9 aprilie, la Bucuresti, in prezenta unor oficiali din judetul Sibiu, referitoare la mutarea sediilor Transgaz si Romgaz de la Medias in capitala, Prefectura Sibiu a anuntat ca sediile celor doua companii vor ramane la Medias, iar in Bucuresti vor functiona activitatile de strategie, relatii institutionale si relatii internationale, organizate in cadrul unor sedii secundare, scrie RonduldeSibiu.ro. Potrivit aceleiasi surse, "aceste masuri nu vor implica disponibilizari sau restructurari de personal la cele doua companii, conducerile societatilor functionand la sediile sociale". In plus, cele doua societati sunt considerate de interes national si vor ramane in portofoliul statului roman.

Ministrul delegat pentru Energie, Constantin Nita, s-a intalnit, marti, cu prefectul de Sibiu, Ovidiu Sitterli, cu vicepresedintele Consiliului Judetean Sibiu, Marcel Constantin Luca, cu reprezentantii Federatiei Sindicatelor Gaz Romania, Eugen Luha, Catalin Musoi si cu reprezentantii sindicatelor Transgaz, Horia Daian, si Romgaz, Alexandru Dambean.

Tot marti, peste 3.000 de oameni au iesit in strada la Medias pentru a protesta impotriva intentiilor Guvernului Ponta de a muta sediul Romgaz din centrul Ardealului in Capitala. Angajati ai societatii, dar si locuitori ai Mediasului au luat parte la mitingul organizat chiar la initiativa primarului Teodor Neamtu, in fata Primariei Medias, potrivit OradeSibiu.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4872 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    ******** (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:09)

    Cataleya [utilizator]

    E vb de un singur deputat din PNL nicidecum asa cum ati scris in titlu ca "PNL va cere..."
    Faptul ca acel liberal va face cererea respectiva nu atesta nicidecum ca intreg PNL-ul este de acord cu el.
    Dupa ce merge la Bucuresti si sta de vorba cu Antonescu (doar 3 minute) o sa-si schimbe radical parerea si pozitia si va pleca acasa cu coada intre picioare, bucuros ca inca mai este membru PNL:
    • +15 (17 voturi)    
      este adevarat (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:16)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      dar asta este mai mult o atentonare de la liberali. au trimis un catelus la inaintare. psd-ul stie ca la o adica, o motiune pe un ministru psd ar trece in parlament cu ajutorul pnl-pc,
      nu comenteaza nimeni in pnl fara aprobarea sefului. dupa congres ati mai vazut vreo critica la adresa crizelului? :)
      pnl-ul isi arata coltii si s-ar putea sa ramana stirb :)
    • +2 (12 voturi)    
      articol exagerat (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:35)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      catelus sau nu, este doar un deputat ratacit in Parlament fost angajat la Romgaz. Tocmai a vorbit live vreo 10 minute. Pana la "PNL intentioneaza sa ceara in Parlament..." este cale foarte lunga. Ati inceput ca colaborati cu Gadea ?
  • -2 (8 voturi)    
    eh (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:43)

    Mazeta [utilizator]

    Politica ca politica, dar interesant este războiul din presă. Pare că fiecare producător de energie are aservit câte un ziar sau o televiziune.
    • +4 (4 voturi)    
      este perfect logic (Miercuri, 10 aprilie 2013, 14:04)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca Badea, Ciutacu Mazeta Cretzuleasca si Rares Bogdan sunt aserviti sigur toata presa, toti jurnalistii toti comentatorii sunt aserviti. De ce sa spun ce gandesc daca pot sa spun ce vrea patronul si sa iau mii de Euro in plus ?
  • +8 (10 voturi)    
    De ce totul trebuie sa fie la Bucuresti??????? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:55)

    linarel [utilizator]

    care e problema cu mutatul , provincia chiar nu poate avea nici o companie importanta ??
    • +5 (7 voturi)    
      Pai uite ca nu se poate. (Miercuri, 10 aprilie 2013, 13:41)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Pe de o partea, brasoveanul Nita are tot interesul sa slabeasca judetul Sibiu pt a castiga Brasovul o eventuala disputa pt capitala reginii centrale, iar pe de alta parte, la Romgaz, Transgaz sunt cel putin cateva zeci de posturi cheie, platite cu niste salarii la care miticii nici macar nu viseaza.
      Nita incearca sa impuste doi iepuri dintr-o lovitura.
      Una e cea cu regionalizarea - Brasov resedinta.
      Iar cealalta e ca se pune bine cu sefii de la Bucuresti, oferindu-le posibilitatea (pleasca de fapt) de a se infrupta direct din fondurile companiilor de la Medias.
      Nu zic ca la Medias nu e mafie in cele doua companii. Dar pe langa acea mafie, cateva mii de medieseni isi castiga existenta de-acolo, ca simpli angajati, nu neaparat ca "profitori".
    • +4 (4 voturi)    
      ma depaseste problema asta (Miercuri, 10 aprilie 2013, 13:58)

      dowrel [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Macar exista UN beneficiu adevarat ca sediul sa fie la Bucuresti ?

      In Germania 2 din primele 100 companii (cifra de afaceri) au sediul in Berlin. In rest sunt regiuni specializate pe industrie, economie, etc.

      Totusi e bine ca exista si la noi un asemenea trend in domeniul privat. (Brasov - Industrie; Cluj-Napoca IT, etc.) Daca ar pune si statul umarul am putea sa producem ceva in tara asta.
    • +2 (6 voturi)    
      la bucureşti (Miercuri, 10 aprilie 2013, 14:08)

      versus_rmd [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      este capitala jefuirii ţării, şi organizării de genocid pentru provincie (Oltchim, Mechel + toată industria şi agricultura de dinainte de 1990).
      Urmează gazul, aurul, lemnul, apa, minereuri valoroase, şi cam tot ce mai există de la Decebal încoace...
      Judeca-i-ar Avram Iancu şi Eminescu ba chiar şi Mareşalul...
      • -1 (3 voturi)    
        mentalitate de paranoic..... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 16:18)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui versus_rmd

        in orice tara civilizata, exista un centru de coordonare economica, asta nu e un "jaf" cum crede mintea ta bolnava.............incearca totusi sa te tratezi.,ca sa intelegi.
    • -2 (4 voturi)    
      treb. mutat...... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 16:07)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      pt. ca banii obtinuti dintr-un produs national sa se intoarca la bugetul tarii, nu sa sponsorizeze echipe sportive locale ,..etc.........cum vrei ca statul sa plateasca atatea bugetarisi+ pensionari,event, sa sustina si programe de dez. ec. nationale, daca nu incaseaza bani dela propiile companii....si aici ma ref. la toate comp. cu capital de stat din orice colt al tarii....
  • 0 (0 voturi)    
    Trezirea, va rog! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 17:19)

    un dac [utilizator]

    Mai oameni buni, cu toata ura mea viscerala pentru USL, cum puteti sa dati minusuri Andraddei si lui math pentru sesizarile pertinente pe care le-au facut?

    Stimata redactie Hotnews,
    din pacate se intampla cam des in ultima vreme derapaje de jurnalism. Cum spunea un domn pe dezbaterea cu popii, suntem cativa care intram pe hotnews ca pe ultima insula online de jurnalism cat de cat ok. Se cearta hotii astia suficient, nu trebuie sa inventati stiri sau sa manipulati prin titluri false.
    Va rog sa dati dovada de etica profesionala si sa modificati titlul.
    Multumesc frumos.
  • -2 (2 voturi)    
    ..cum se transforma pstul B1tv! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:44)

    luciu08 [utilizator]

    .....Credem ca acest post in care la inceput avea oameni competenti in redactie,se ridica la un nivel superior!?
    Cum sa nu schimbi postul cand apare turcescu cu ma nifestarile lui de .........
    Vin sa comenteze jurnalisti ai dvs.DE MARE PRESTIGIU,dupa care apare turcescu cu mnifestarile lui huliganice........P A C A T !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ehe hee,,, (Joi, 11 aprilie 2013, 1:02)

    Ellias [utilizator]

    Le curg balele la cei din capitala dupa "vaca de muls" a romgaz de la Medias...acolo sunt afacerile celor din Medias si Sibiu..si nu dau ei "osul de ros" asa usor.....multe afaceti de mafie au fost facute acolo.