VIDEO Mircea Geoana: Sunt probabil cel mai potrivit om sa fiu presedintele Romaniei. Pentru PSD, candidatul oficial e Crin Antonescu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 aprilie 2013, 11:43 Actualitate | Politic


Mircea Geoana (2009)
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Mircea Geoana a declarat, duminica, la emisiunea "Dupa 20 de ani", transmisa de ProTV, unde a fost intrebat daca va candida la prezidentiale in 2014, ca din punctul de vedere al PSD candidatul oficial este Crin Antonescu si ca aceasta realitate politica trebuie respectata, relateaza Mediafax.

"Anul 2013 trebuie sa fie un an in care nu avem nevoie de tensiuni in USL. Sunt convins ca, din punct de vedere al ceea ce stiu si pot sa fac, sunt probabil cel mai potrivit om sa fie presedintele Romaniei. Din punct de vedere al partidului din care fac parte si l-am condus, avem un candidat oficial in persoana lui Crin Antonescu si atata vreme cat eu spun ca in 2013 in congelator cu tensiunile din USL, nu o sa fiu eu cel care sa arunc in aer o intelegere politica cu liberali", a raspuns Geoana la Pro TV, intrebat de moderator daca va candida in 2014 la prezidentiale.

Geoana a spus ca nu poate sa nu constat ca exista o realitate politica pe care trebuie sa o respecte.

"Azi, din punct de vedere politic, si pentru 2013, USL are un candidat, PSD are un congres in care a stabilit ca avem un candidat, presedintele Victor Ponta sustine acest candidat. Oricat de mult ne-am dori eu, sau Sorin Oprescu, sa ajungem in pozitia pe care cred ca eu unul am si castigat-o in 2009, nu pot sa nu constat ca exista o realitate politica pe care trebuie sa o respectam", a mai spus Geoana.





  • Mircea Geoana: Sunt dispus sa preiau si sa duc in Parlament o noua Lege a finantarii partidelor
Senatorul PSD a mai declarat duminica la ProTV  ca este dispus sa preia si sa sustina in Parlament o noua Lege a finantarii partidelor.

"Eu in continuare sunt dispus si am raspuns pozitiv apelului unor tineri juristi si oameni foarte activi in mediul civic si sunt dispus sa preiau si sa duc in Parlament o noua Lege a finantarii partidelor, care sa asigure democratizarea sistemului", a spus Geoana, potrivit Mediafax.

Senatorul PSD s-a referit la faptul ca legea in vigoare nu ofera posibilitatea finantarii candidatilor prin SMS sau click, cum este in SUA.

"Daca va exista suficient de mult sprijin public eu sunt convins ca o astfel de lege va ajunge in Parlament. Eu sunt dispus sa o sustin in Parlament", a spus Geoana.

El a mai aratat ca jurnalistii si publicul trebuie sa aiba acces la cheltuielile facute in timpul campaniei electorale, dar si la cele dintre campanii, si a vorbit despre introducerea prevederii ca o firma care contribuie la campanie sa nu poata face contracte cu statul o perioada determinata de timp.

"Tinerii juristi care au lucrat la un inceput de proiect de lege sugerau un mecanism in care o firma care contribuie la campanie, care sprijina un partid, un candidat, sa nu aiba voie doi ani sa faca contract cu statul", a mai spus Geoana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5605 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Ce aripi noi ai, Dl. Gioană (Duminică, 7 aprilie 2013, 11:52)

    felis_tigris [utilizator]

    Ţi le-a oferit Dl. Vântu, prietenul tău de taină?
    • +19 (19 voturi)    
      Mr geoana, fa pasi! (Duminică, 7 aprilie 2013, 15:54)

      jcao [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      oamenii astia traiesc intr-o realitate perpendiculara pe a noastra... si asta, si videanu... nene, NIMENI NU VA VREA!!!
      • +2 (4 voturi)    
        Geoană nu e chiar ca Videanu (Luni, 8 aprilie 2013, 9:49)

        Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui jcao

        Nici pe Geoană nu-l vrea nimeni, dar personaje ca A. Videanu și E. Constantinescu sunt infinit mai infame, ei au avut o poziție și au refuzat să o mai apere.

        După ce a renunțat să mai candideze la primăria Bucureștiului (fără a pleca în altă poziție înaltă), Videanu poate să se ducă să-și crească via sau cartofii sau ce are acasă, nu cred că votează mulți cu un dezertor din ăsta.
  • +29 (29 voturi)    
    Mai potrivit poate... (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:04)

    Catz Kitty [utilizator]

    ... de fost aproape presedinte :)
  • +16 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:08)

    florinelul [anonim]

  • +24 (24 voturi)    
    Beoana (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:12)

    adrian88000 [utilizator]

    Este o mostra de "modestie". Dupa aceste declaratii poate visa linistit la ziua cand va fi declarat presedintele Romaniei. Vise...
  • +18 (18 voturi)    
    acest om (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:49)

    evoque [utilizator]

    nu intelege ca tot un penibil a ramas. Dupa ce a patit cu basescu a devenit prostu' satului si asa ramane pe veci.
  • +15 (15 voturi)    
    Cel mai potrivit ... (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:50)

    Dani.El [utilizator]

    E plina tara si politica Romaneasca de "cel mai potrivit" .... Dar pentru cine sunt acestia "potriviti"? Poate pentru camarila lor ca sigur nu pentru Romani!
  • +15 (15 voturi)    
    BRRRR! (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:57)

    tigri [utilizator]

    M-a trecut un fior!!
    Mi-am imaginat alegerile cu urmatorii canditati:
    1. Adormescu - din partea PNL;
    2. Mihaela dragostea mea - din partea PSD si
    3. Doc HC Asfaltati ca sa vada prostii ca muncim - independent!!!
    Eh, cum ii place romanului sa spuna: "Am ales raul cel mai mic!", dintre astia trei care ar fi raul cel mai mic?



    P.S: Blaga nu merita amintit, o sa primeasca mai putine voturi decat la alegerile pentru asociatia de locatari.
  • +18 (18 voturi)    
    Domnule Geeoana, (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:59)

    pewpew [utilizator]

    Daca ai fi fost intr-adevar un candidat potrivit ai fi fost in stare sa recunosti ca in 2009 ai pierdut.

    Cu alte cuvinte trebuie sa ai o atitudine de adult ... si nu de frustrat.


    P.S. Mihaela te iubesc.
  • +16 (16 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 7 aprilie 2013, 13:05)

    corvus coraX [utilizator]

    Dar "Mihaela, dragostea ta" ce zice?!
  • +17 (17 voturi)    
    cum adica ai castigat? (Duminică, 7 aprilie 2013, 13:14)

    gabistoian [utilizator]

    Poate doar in vise.....umede!
  • +19 (19 voturi)    
    Esti penibil si culmea e ca persisti (Duminică, 7 aprilie 2013, 13:16)

    linarel [utilizator]

    Voturile se cistiga nu se cersesc , ai pierdut da` nu recunosti , esti valoros dar nu te vede nimeni => vezi ce "mare" esti?

    Dpdv politic daca erai valoros trebuia sa stai in banca ta de ambasador la Washington dar te-ai bagat in troaca porcilor si ai ajuns simbolul " prostanacului " national .
  • +21 (21 voturi)    
    ! (Duminică, 7 aprilie 2013, 14:02)

    dguina [utilizator]

    Idei putine ,da' fixe !
  • +15 (15 voturi)    
    cel mai potrivit (Duminică, 7 aprilie 2013, 14:22)

    aresul [utilizator]

    in filozofia cui? Probabil, a colegilor de haita. Sunt convins de faptul ca toate hienele politice saluta candidatura ,,Mihaelei", fiind ,,cel mai potrivit".
  • +17 (17 voturi)    
    cel mai .. (Duminică, 7 aprilie 2013, 14:26)

    yoko ono [utilizator]

    Și eu pot spune despre mine că sunt cel mai potrivit să câștig la Loto premiul de 7 mil Eur..

    Așa suntem noi ăștia mai speciali .. lumea nu ne recunoaște valorea :)
  • +15 (15 voturi)    
    caseta video (Duminică, 7 aprilie 2013, 15:13)

    rezis [utilizator]

    parca era o caseta video cind o doamna dadea niste euroi si musiu ii recepta! Sau era o poveste de siguranta nationala si nu se autosesizeaza nimeni?
  • +5 (5 voturi)    
    ...saracu" Mirciulica (Duminică, 7 aprilie 2013, 18:08)

    atamanu666 [utilizator]

    se manifesta aidoma domnului Lefter Popescu din " Doua lozuri " care, dupa socul suferit, repeta pierdut : " viceversa, viceversa.." Se vede treaba ca iarasi a intrerupt tratamentul. Probabil ca nu a mai beneficiat de compensate. Oricum, va rog sa nu-l contraziceti, ca nu se stie ce Doamne Fereste se poate intampla..Si anuntati totusi brancardierii.....
  • +10 (10 voturi)    
    Dar o casa n-ai prea stiut sa-ti iei? (Duminică, 7 aprilie 2013, 19:30)

    Sani [utilizator]

    bai Geoana, vrei sa conduci o tara dar n-ai putut sa-ti faci o casa.

    Cam prost stai cu managemntul personal.
    Atunci cum dracq. crezi ca vei conduce Romania?
    Ha?
    • -1 (1 vot)    
      mihaileanu... (Luni, 8 aprilie 2013, 11:02)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      deh, daca n-a reusit sa castige nici primaria ca sa isi dadea si el o casa in mihaileanu...
  • +2 (2 voturi)    
    Inca are cosmaruri saracul de el (Luni, 8 aprilie 2013, 13:46)

    CFDP [utilizator]

    'Mihaela, dragostea mea, am castigat....'