Elena Udrea: Daca am fi vrut sa continuam disidenta, nu candidam si ramaneam in afara BPN/ Monica Macovei si reformistii nu participa

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 13:02 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: HotNews / Dan Popescu
Deputatul PDL Elena Udrea a declarat, sambata, la CNC, ca decizia sustinatorilor sai de a candida la functiile din conducerea partidului demonstreaza straduinta ca echipa PDL sa ramana una unita, ea aratand ca, daca s-ar fi dorit continuarea disidentei, atunci nu s-ar fi depus candidaturi. Monica Macovei a anuntat pe site-ul sau ca nu va participa la CNC, asa cum a anuntat si la Conventia Nationala Extraordinara, afirmand ca mesajele pe care le-a primit de la multi membri ai partidului se refereau la o schimbare totala, nu la o "cosmetizare".

"Faptul ca am decis sa sutinem inclusiv candidati fie dintre cei care au semnat pe motiunea mea, fie dintre cei care n-au semnat pe motiunea mea, dar care vor avea sustinerea nostra astazi arata tocmai dorinta noastra de unitate in partid, intr-un moment in care, uitati, inca mai pleaca colegi din PDL catre PNL", a spus Udrea, citata de Mediafax.

Ea a mentionat ca nu si-a pus problema unui raport de forte in BPN, dupa votul de sambata, si a aratat ca, daca s-ar fi dorit continuarea disidentei, atunci ar fi procedat similar lui Vasile Blaga in 2011, ramanand in afara BPN.

"Nu ne-am pus problema unui raport de forte in BPN pentru ca, daca am fi vrut sa continuam o dizidenta in partid sau sa ne luptam in partid, atunci nu candidam, ramaneam in afara BPN si faceam ce s-a facut in 2011 cand sustinatorii domnului Blaga nu au dorit sa intre in BPN", a spus Udrea.

Ea si-a exprimat speranta ca noua conducere a partidului, care se va alege sambata in ultima etapa, va face posibila unitatea partidului si va reusi sa opreasca plecarile din partid.

Monica Macovei a anuntat pe site-ul sau ca nu va participa la CNC, asa cum a anuntat si la Conventia Nationala Extraordinara, afirmand ca mesajele pe care le-a primit de la multi membri ai partidului se refereau la o schimbare totala, nu la o "cosmetizare".

"Decizia comuna a Reformistilor a fost sa nu candidam la sedinta de azi a CNC pentru nicio functie de conducere in partid, asa cum am anuntat si in seara in care s-a terminat Conventia Nationala Extrordinara. In perioada scursa de la Conventie si pana astazi, ziua sedintei CNC, nu am discutat despre nicio functie in conducerea PDL nici pentru mine, nici pentru vreunul dintre sustinatorii Motiunii Reformistii, fiind consecventi cu decizia pe care eu am anuntat-o acum doua saptamani.

Consider ca, atunci cand ajungi presedinte cu un scor atat de controversat, este bine sa iti formezi echipa din randul sustinatorilor si sa iti asumi responsabilitatea totala pentru directia pe care va merge partidul. Am vazut ca, pana la urma, celelalte doua ¬tabere¬ merg impreuna si, probabil, isi vor imparti proportional functiile.

Am decis sa nu particip la sedinta CNC si pentru ca mesajele pe care le-am primit de la multi membri PDL, la intalnirile din filiale, erau clare: vrem o schimbare totala, nu o cosmetizare; vrem o solutie radicala, vrem cu adevarat sa fim diferiti. Foarte multi dintre cei cu care am vorbit nu au fost insa delegati la Conventia Nationala. Este motivul pentru care optiunea lor nu s-a regasit in aceeasi masura in votul de la Conventie."

Ea precizeaza si ca, avand in vedere numarul mic de voturi pe care le-a primit la Conventia Nationala pentru conducerea partidului, nu are "dreptul moral" sa candideze pentru o functie in partid.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2246 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Blaga va pune cruce PDL-ului , curand (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 14:04)

    Cristiann80 [utilizator]

    Este corecta explicatia Elenei Udrea, pentru ca are si un motiv ferm: binele partidului dincolo de fraudele de la Convcentie . Nu stiu ce va fi la finalul alegerilor de astazi, vad ca la prim-vicepresedinti au castigat hotii apropiati lui Blaga si aici a refer la Boagiu o parsiva tradatoare si la tiitoarea Vass- o parvenita si o avida dupa functii, o nulitate ca economist care nu face decat sa aduca teorii din carti, amagind ca ea, are experienta in materie! Fals, este un pericol in domeniu, este o amarata de tiitoare parvenita. Blaga cu astfel de oameni s-a aliat, fiind de teapa lui. De asta Udrea si Macovei n-au candidat la functii, nu au dorit sa se amestece in mocirla lui Blaga.
    Noul PDL-udrea candideaza si urmareste sa echilibreze cat de cat mizeria asta de conducere a PDL-ului. Intr-o zi sa fie pregatiti sa preia partidul sisa-l salveze.
  • -2 (10 voturi)    
    Există viață în Udrea fără Udrea ? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 14:14)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Pardon de titlu . Există viață în Udrea fără PD-L ? V-o imaginați pe dna. Udrea doar ca o simplă boarfă mondenă, fără a fi o boarfă cu pretenții politice ? Niciodată, niciodată, niciodată.
    • -3 (7 voturi)    
      Zau? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 15:49)

      stely09 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Da tu iti poti imagina viata fara Elena Udrea? Pe cine o sa iti mai versi frustrarile zilnice si misoginismul tau gretos? Stii tu sigur ca Udrea este boarfa sau pur si simplu mintea nu a reusit sa produca ceva mai inteligent?
      • -1 (3 voturi)    
        In limba romana (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 16:46)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui stely09

        cuv."boarfa" are mai multe conotatii (bine, toate isi trag originea din existenta femeilor de strada sau a cirpelor fara rost).
        Deci Dl.KC nu a insultat pe nimeni si nu a fost misogin.
        Si iar are dreptate, exista boarfe proaste ( a se citi simple ) si cu shtaif, iar astora nu le ajunge doar aia ..., mai vor putere sau inluenta ( in ultima instanta tot aia ).
        Ca veni vb.de misogisim puteti gasi vreun termen de comparatie intre dna.Udrea si Dna.Macovei, in afara de sex?
        • +2 (2 voturi)    
          Conotatii (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:09)

          stely09 [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

          Ok, hai sa ne ascundem dupa definitiile din DEX si sa gasim tot felul de justificari pentru limbajul Crocodilului numai ca sa ma catalogati pe mine drept PDL-ist. Nici o problema, pot trai cu asta. Insa imi vine foarte greu sa cred ca daca cineva ii spune sotiei tale ca este boarfa (indiferent ca e cu sau fara pretentii politice) nu o vei lua ca pe o insulta. Sigur te vei gandi in momentul ala ca acel cuvant are mai multe conotatii iar cel care a spus-o sigur nu a vrut sa insulte. Iar faptul ca Crocodilul nu a spus un cuvant despre continutul articolului ci s-a legat strict de viata sexuala a d-nei Udrea, imi intareste convingerea ca este misogin, indiferent cat de mult incercati sa infloriti insulta.
          Misoginism, daca tot vb de limba romana, inseamna lipsa de incredere in calitatile morale ale unei femei sau atitudine negativa fata de aceasta. Asa ca nu vad rostul comparatiei dintre Udrea si Macovei prin prisma misoginismului sau prin prisma apartenentei la acelasi sex. Adica, daca nu gasesc alt termen de comparatie intre cele doua in afara de sex, asta ma face misogin? Tare ma indoiesc. Fac parte din acelasi partid, uite un termen de comparatie. Nu-i asa ca nu mai sunt misogin?
      • 0 (4 voturi)    
        Prietene, ești tare trist (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 18:03)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui stely09

        Probabil că ideea de lemn a PD-Lului apropo de dna. poșetă e cea pe care ai exprimat-o. Neplăcut- pentru tine- e că n-am nici un fel de frustrări față de dna. Udrea- cât despre misoginism nu mai mult decât media bărbaților din ROmânia. Concluzionând, da, am o viață personală- așa că îmi pot imagina viața fără E.U. , sunt 100% convins că dna. Udrea e boarfă, cunoscând-o în perioada de junețe a domniei sale- și aș putea să dau suficiente detalii pentru a se vedea că fetele de pe Ștefan Furtună erau academiciene de bun simț pe lângă dumneaei- și ai și tu dreptate, când vorbim de dna. Udrea nu merită să pomenim de inteligență- decât eventual să ne aducem aminte de cunoscuta piesă ”Monoloagele vaginului”- cam asta fiind și dna. Udrea.
        • +1 (1 vot)    
          Prietene (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:36)

          stely09 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          Nu cred ca sunt mai trist decat unul care insulta o femeie in spatiul public. Nu stiu ce standarde morale ai tu, insa eu nu mi-as permite sa comentez despre viata sexuala a unei femei pe un site, asa ca probabil nu fac parte din media aia a barbatilor din Romania de care zici tu. Probabil fac parte din media cealalta, cu bun simt.
          Ceea ce face o femeie sau un barbat in tinerete conteaza mai putin 20 de ani mai tarziu. Atata timp cat nu a comis fapte penale sau nu a afectat grav vietile altor oameni.
          Poate ca a fost boarfa in facultate, asa cum multe studente au fost, insa esti tu asa de sigur ca este si acum boarfa? Oare cum in toti anii astia de spalare de creier marca Antena 3 nu s-a gasit nici un amanunt picant despre viata ei? Crezi tu ca daca era asa cum declari, nu tipau aia de la Latrine din toti rarunchii?
          Cat despre inteligenta, eu consider ca are mult mai multa decat multi dintre ministrii guvernului de corupti ai lui Copy Paste. Am avut curiozitatea, lucrand in domeniu, sa ma interesez de activitatea ministerului ei cat a fost acolo, pentru ca auzeam de la opozitia de atunci ca Udrea nu face nimic, fura banii statului si ai Europei, iar eu vedeam peste tot in jurul meu santiere de constructii lucrand la foc automat (cum am spus, fiind in domeniu).
          Si am fost placut surprins sa vad ca se construia in toata tara mai mult decat s-a construit vreodata dupa revolutie. Bineinteles ca daca stai toata ziua cu ochii lipiti de Antene o sa auzi ca s-au facut terenuri de fotbal in panta sau alte balarii, ceea ce este complet fals.
          Daca intr-adevar a fost incompetenta si a furat, cum se face ca intr-un an de zile de guvernare comunista (USL adica), nu exista nici o sesizare, nici un dosar, iar guvernul asta a preluat TOATE proiectele de pe vremea aia?
          Nu te obosi sa imi raspunzi, nu vreau sa prelungesc polemica inutil.
          • -1 (1 vot)    
            Omule, hai să glumim... (Duminică, 7 aprilie 2013, 13:52)

            Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui stely09

            Tu ești chiar PD-List, parol. Dacă ai măcar o vagă idee despre ce înseamnă o investiție (nu numai șantiere care bubuie la foc automat- adică ideea dlui. Boc despre economie- cunoști faptul că orice investiție trebuie să aibă un așa-zis ROI- adică beneficiu pe investiție- în limba română. Aștept cu interes 1 PD-List care să-mi poată vorbi despre ROI-ul investițiilor dnei. Udrea.
            Ești PD-List și la faza cu sesizările- și oricum imaginea globală e extreeem de tristă- deci șantierele care bubuie la foc automat plus lipsa de procese= Udrea face bine ?
            • +1 (3 voturi)    
              E bine sa glumesti :) (Duminică, 7 aprilie 2013, 15:01)

              stely09 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

              Nu mi-e rusine ca sunt PDL-ist. Insa sunt PDL-ist de-al lui Boc, nu de-al lui Blaga. Stiu ca o sa imi iau multe bobarnace cu treaba asta, insa nu imi pasa. Dupa parerea mea Boc a condus tara cat se putea de bine in conditiile date. Si da, a salvat-o, oricat de idealist suna. Si nu, nu imi pasa de taierile de salarii din sectorul bugetar. Cui nu ii convenea putea sa plece oricand in privat. Tin minte ca in perioada aia tot auzeam de targuri de locuri de munca, la privat, unde erau mii de locuri de munca disponibile. Insa nu erau la fel de caldute ca la stat.
              Eu am viziuni de dreapta. Imi place mult proverbul ala romanesc: Daca vrei sa ajuti pe cineva, atunci da-i undita si invata-l sa pescuiasca, nu ii da pestele pescuit de tine. Pt ca atunci va fi dependent de tine, exact ce incearca guvernul asta sa faca acum.
              Am idee despre investitii, chiar mai mult decat una vaga, sa stii. Nu stiu ROI-ul investitiilor d-nei Udrea, insa banuiesc ca se poate afla. Oricum chestia asta este o capcana intinsa de tine. Nu intotdeauna poti sa cuantifici beneficiul unei investitii, mai ales una publica cum sunt scolile, gradinitele, salile de sport. Ele nu produc bani, produc altceva: educatie, cultura, sanatate etc. Asa ca mai usor cu beneficiul pe investitie, domnu' economist. Eu sunt inginer constructor, nu stiu prea multa economie, insa stiu destula ca sa nu ma las pacalit.
              Ceea ce stiu sigur este ca atunci se lucra si se creau locuri de munca. Si o mare parte din investitii erau utile, mai ales la tara unde s-au modernizat destule obiective vechi neatinse de zeci de ani. O pot dovedi, am destui fosti colaboratori care au fost implicati in lucrari din astea cu statul.Acum e liniste deplina la investitii, Copy Paste a luat un miliard de euro de acolo ca sa dea salarii si pensii la stat. Nu i-a trecut nici un moment prin cap sa mareasca investitiile, sa creeze locuri de munca suplimentare si, implicit, incasarile la buget, de unde putea mari salarii si pensii.
              • -1 (1 vot)    
                Ha, ha, ha.. (Duminică, 7 aprilie 2013, 15:47)

                Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui stely09

                Amuzantă chestia aia cu investițiile degeaba care creau locuri de muncă- ca să fie. Cam așa a fost și dl.Boc făcut- ca să fie și să se poată sparge oole în capul domniei sale. Acuma dacă tu ești inginer constructor și afirmi că n-ai nevoie de beneficii- ești exact pe linia Udrea- că tot a ”construit” (a se citi furat sau prostit- sunt de acord cu ambele variante pentru că dna. Udrea e doar o boarfă proastă) ea telegondole cu care se dă 1 om /săptămână, domenii schiabile unde nu se duce nici dracul, etc. Spre deosebire de voi, ăștia care sunteți adepții formalului (domle, a construit...) în viața reală construiești dacă ai un beneficiu. Și dacă folosești evident ce ai construit. Exact la mintea Udrea-Boc ești și matale- cu faza cu mersul la privat m-ai făcut să plâng de emoție- exact pe stilul ”n-au pâine, de ce nu mănâncă cozonac ?” .Și da, chiar ai viziuni de dreapta, dar aici ajută un psihiatru. Cât despre modernizarea prostiilor de la țară- care nu le utilizează nimeni- doar pentru că dl.primare PD-List vrea să aibă bazin olimpic de înnot- dar n-are și omul canalizare în comună- este exact motivul pentru care dna. Udrea ar trebui să facă bulău toată viețișoara ei de-acum înainte- și pentru ca să nu ai ceva de obiectat- toți cei care nu scot măcar 1 leu din leul investit de stat. Fazele de PD-List animat cu școlile construite de dna. Udrea să le mai lăsăm pentru Povești Nemuritoare...pentru că niciodată n-a fost învățământul mai batjocorit...
                • 0 (0 voturi)    
                  Mda (Luni, 8 aprilie 2013, 6:51)

                  stely09 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

                  Bine prietene, se pare ca ai o logica infailibila si nu pot sa o combat, oricate argumente logice as aduce. Tu stii una si buna si cu aia o sa mori. O sa renunt aici la polemica asta inutila pt ca am lucruri mai bune de facut decat sa stau sa fiu jignit de unu' ca tine (faza cu psihiatrul este penibila, ca tot comentariul de altfel).
                  Numai bine.
    • -1 (1 vot)    
      basel dicere.... (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 17:52)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      nem,nem soha...
    • +1 (1 vot)    
      Si aici au patruns frustratii? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:02)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Inca un obsedat de Udrea? Asa-i ca strugurii sunt acri? Vai de viata voastra de amarati frustrati!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Mai trebuie remarcat ceva ? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 23:58)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Prietene, comentam cu prietenul dinaintea ta că voi, PD-Liștii aveți o singură idee- și pe aia trebuie să o scrieți cu litere de 2 m ca să o puteți citi ”Udrea e sexy”. Nașpa, nu. Udrea e o mamaie care place sau provoacă oarece sentimente unor PD-Liști de treabă. Dar atâta tot. Și numai pentru PD-liști, ceea ce e pe undeva de înțeles. Cine se aseamănă se adună...
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru Monica Macovei (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 16:42)

    adrian88000 [utilizator]

    Foarte corect ati procedat. Dar nu poate sa ramana asa. Ce veti face in continuare. " Grupul reformistilor " reprezinta o speranta. Nu o irositi. Implicati-va undeva, in afara PDL. Forta Civica ?
  • +1 (1 vot)    
    Poză din tabloul Iobagi fugind... (Duminică, 7 aprilie 2013, 20:05)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Dna. udrea are și o poză excelentă, din tabloul ”Iobagi fugind”. Acuma nu că ar fugi cineva după ea- mai ales așa cum arată în poză. Trecând la lucruri ceva mai serioase, renovarea PD-L se va produce când:
    -vor renunța la mitul personalității neprețuite, locomotivă, etc. PD-L- ca și orice alt partid din ROmânia- are oameni normali care trebuie să-l ducă la victorie- dacă e cazul.
    -va renunța la ciocoismul de neam prost manifestat clar în declarațiile Băsescu-Boc despre faptul că nu mai suntem stat asistențial. E neplăcut pentru ciocoi dar dacă nu sunt în stare să îmbunătățească calitatea vieții pentru câteva milioane de oameni care n-au absolut nici o vină pentru sărăcie- și dacă nu-i aruncă de pe stânci- trebuie să fie stat asistențial.