Partidul Conservator cere intalnire de urgenta a USL. Tensiune in coalitia de guvernare pe tema numirilor din Justitie

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:13 Actualitate | Politic


Dan Voiculescu
Foto: Agerpres
Partidul Conservator, controlat de Dan Voiculescu, a cerut o intalnire de urgenta a conducerii USL, anunta Antena 3. Convocarea conducerii USL vine la o ora dupa ce premierul Ponta a facut propuneri oficiale pentru sefia DNA si Parchetului General, nominalizand-o pe Laura Codruta Kovesi pentru DNA.

Liberalii, dar si gurile de tun ale Antenei 3 - post controlat de Voiculescu - l-au atacat pe Ponta in ultimele zile pentru aceste numiri, reprosandu-i o intelegere subterana cu presedintele Traian Basescu. Crin Antonescu a enuntat chiar posibilitatea ruperii USL. Si Daniel Morar, seful interimat al Parchetului General si membru in sectia de procurori a CSM, a respins propunerea Laurei Kovesi la DNA, motivand ca nu are experienta anticoruptie.

Interesul lui Dan Voiculescu legat de numirile din Justitiei (manifestat atat prin politica editoriala a Antenei 3, cat si prin intermediul partenerilor politici din PNL) este explicat prin situatia delicata a liderului informal al PC. Voiculescu este trimis in judecata intr-un dosar de coruptie instrumentat de DNA si a demisionat de trei ori din Senat pentru a taragana o solutie finala in proces.

Reamintim ca liderul PNL, Crin Antonescu, le-a spus miercuri dimineata jurnalistilor ca la sediul USL va avea loc o conferinta de presa la ora 11.30.

Comunicatul prin care Partidul Conservator cere intalnire a conducerii USL:

Referitor la dezbaterile publice privind numirea Procurorului General şi Procurorului Şef al Direcţie Naţionale Anticorupţie, Partidul Conservator consideră că Uniunea Social Liberală are voinţa şi capacitatea a-şi respecta, în egală masură, atât angajamentele asumate în raport cu cetăţenii români, care i-au acordat încrederea, legitimitatea de a guverna şi un mandat pentru o schimbare profundă, cât şi obiectivele agreate împreună cu partenerii europeni.

În acest sens, PC propune partenerilor din USL o întîlnire oficială, în decursul acestei zile, pentru a identifica o abordare reponsabilă, care să concilieze opiniile diferite şi să asigure o poziţie unitară şi transparentă a Uniunii.


Vom reveni cu amanunte








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11766 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    Gadea moderator (Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:30)

    feisbuk [utilizator]

    Banuiesc ca intalnirea va avea loc la Gadea in emisiune.
  • +40 (40 voturi)    
    mda (Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:48)

    SoulSearcher [utilizator]

    varanul se agita pe uscat...

    simte miros de sange, si parca ar fi de-al lui...

    desi sincer nu stiu de ce isi mai face griji... nastase a dovedit tuturor penalilor ca nu e asa mare problema inchisoarea...

    1. nu iti confisca nimeni banii furati
    2. la inchisoare primesti camera separata (proaspat renovata)... 12 kg de hrana buna de la familie pe saptamana, laptop cu acces la internet, telefon mobil, citesti toata ziua, scrii carti, si stai pe net

    un adevarat concediu, nu stiu cati romani isi permit sa traiasca 8 luni la caldurica cu hrana destula, relaxandu-se toata ziua.

    P.S. un detinut in romania costa statul cam 2000 lei PE LUNA (hrana, cazare, gardieni, medici, psihologi etc..)... cat e salariul minim si pensia in romania ?? cu siguranta nu sunt 2000 lei
    • +8 (8 voturi)    
      Alerta la USL (Miercuri, 3 aprilie 2013, 16:12)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Un detinut ne costa pe noi platitorii de impozite si taxe , nu Statul . Statul este format din cei ce ne cheltuie banii pe ce gandesc ei , lacomii si nesimtitii drakului .
      Am o singura idee si aia fixa : de ce Turcia are crestere economica de 8 %, de ce acolo nimeni nu fura si nu face evaziune fiscala , de ce , de ce ?
      Primarul Salonicului condamnat pe viata la inchisoare iar la noi li se dau hotilor x ani, cu suspendare sau 2 ani din care raman 8 luni, in conditii de casa de odihna si creatie stiintifica . Puscarie pe viata ! Taiat mainile , stanga si dreapta, pe rand !
      Domnule Dan Voiculescu cat credeti ca mai aveti de trait ? Lasati domnule pe romani sa traiasca in pace si in demnitate , nu in saracie lucie . Sunteti fericit cu cata avere aveti ? Cu mizeria morala de la Antene ? Daca nu (si sunt sigura de asta) plecati domnule undeva departe, cat mai departe , sa nu mai auziti de nou, ca nu va meritam ! Doamne iarta-ma , A m i n
      • +5 (5 voturi)    
        Iti spun eu cum e la Turci (Joi, 4 aprilie 2013, 0:33)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui proletara

        daca o firma nu-ti da bon fiscal garda lor financiar ile pune catusele in sec 2 administratorilor . Politia rutiera e mic copil pe linga cei de la finante .

        Au consilieri de la fiscul american asa ca de moarte si de fisc nu scapi .
        • +2 (2 voturi)    
          Mai rau (Joi, 4 aprilie 2013, 14:05)

          urmaritu [utilizator] i-a raspuns lui linarel

          sa vezi ce bate mascati la ei de zici ca esti in filme !
  • -13 (25 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:51)

    antitot [utilizator]

    Ti-ai sapat groapa ,nu vei mai fi prim ministru.
    • +15 (17 voturi)    
      Bai Badea! (Miercuri, 3 aprilie 2013, 13:48)

      ioan655 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Moare Voiculescu, te duci si tu dupa el
  • +30 (30 voturi)    
    Oops, Varanul si-o ia peste bot (Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:51)

    Trojan.H [utilizator]

    In momentele astea sluga Varanului face o criza de nervi in direct.
    Nice! :))
  • +28 (28 voturi)    
    Motanul ii baga in sedinta ...! (Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Daca nu am Justitia, va dau pe mana lui Gadea !"
  • +23 (23 voturi)    
    lol (Miercuri, 3 aprilie 2013, 12:00)

    corvus coraX [utilizator]

    teatru ieftin
  • +35 (35 voturi)    
    Curios! (Miercuri, 3 aprilie 2013, 12:26)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Un partid de 0,...% in sondaje, cere altor doua partide care ajung la aproape 70% (dupa cum spun ele) lamuriri!
    Poate acum ghertoiul roman se va lumina!
    Un impostor, un hot, un securist... conduce Romania formata din latrinieri!
    Adica din oameni care stau cu ochii beliti in latrine si se adapa continuu cu dejectii si minciuni! varanul vrea sa scape de justitie! varanul vrea sa nu faca bulau!
    E, sper ca nu se va intampla asa!
    Poate si cu ilici, celalalte lichea comunista!
    • +7 (7 voturi)    
      USL (Miercuri, 3 aprilie 2013, 16:20)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      si PC .
      Domnule Iliescu va scot eu din tara, discret si sigur, ca astia vor sa va judece si pe dumneavoastra , pentru comedia de la Revolutie si de dupa ( inca multi ani) . Bagajele si fugiti ...
      Romania nu este o destinatie turistica ..mai bine undeva in Tasmania . In Tasmania se zice , ca traia, un Print , ferice, ..si Dvs. alaturi de el . Sa nu uitati de doamna Ninocika !
      Chemati-l si pe Domnul Voiculescu Dan , ca aici nu-i de bine !
  • +12 (14 voturi)    
    Dedicatie (Miercuri, 3 aprilie 2013, 13:13)

    benicio [utilizator]

    Trece trenul printre munti, ca un sarpe lung,
    Incarcat cu detinuti, ah, ce dureros, mai,
    Of, si-i lasa in Poarta Alba, ah, ce dureros, mai,
    Aicea-i painea mai neagra, ah, ce dureros, mai!
    Fratilor de la Chilia, e de rau cu noi!
    Ne mananca serparia, pe noi si pe voi.
  • +11 (13 voturi)    
    ? (Miercuri, 3 aprilie 2013, 14:20)

    cotora [utilizator]

    voiculescule, electoratul vostru, v-a dat votul pentru pomeni sociale, nu pentru altceva !
    • +8 (8 voturi)    
      aveti dreptate , domnule Cotora. (Miercuri, 3 aprilie 2013, 16:34)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Acum ne-am luminat si noi oleaca. Viata este scumpa.A promis asta de la Ploiesti, Primarul PSD, ca ne da pensie comunitara . Si nu ne-a dat, zice ca nu mai are bani ..Ne-a pacalit ca sa-l votam, pe el si fisu lu Presedintele CJ Ploiesti, candidat la Mizil. .Mai bine ne da mancare la cantina sociala .. S-a inrosit tot judetul PH de hotia astora de la PSD care au strans averi peste averi. Doua mandaturi le ajunge, Intelegeti ? de doua ori alesi , ca pe urma devin unsi cu toate alifiile , Ca si cu domnul Felix, cum l-au poreclit pe saracu domn Voiculescu. O sa se i se agreveze boala, i se pune pe suflet !
      Dar nu cred ca are asa ceva Avere are !...
  • +9 (9 voturi)    
    A aparut (Miercuri, 3 aprilie 2013, 15:07)

    urmaritu [utilizator]

    recent o frica mare in tara asta de nu se poate ! Este foarte posibil sa se scufunde corabia hotilor si banditilor ! Sa auzim numai de bine !
    • +6 (6 voturi)    
      USL (Miercuri, 3 aprilie 2013, 16:38)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui urmaritu

      Pai voi ce faceti ? Postati si asteptati o furtuna mai mare ? USL este una Piovra care are multe tentacule . Scoateti sabia , oriunde va aflati, si taiati tentaculele ! Faceti ceva , actiune nu vorbe .Parole, parole, .. hai Catani in Romania ca procurorii nostri nu mai fac fata !
  • +7 (7 voturi)    
    Partidul Conservator (Miercuri, 3 aprilie 2013, 16:41)

    proletara [utilizator]

    , il conserva pe Varan ? Inchisoare pe viata si el si toti care au furat Romania de 23 de ani !
    VREM DREPTATE . VREM SA MUNCIM. VREM DEMNITATE ! NU MAI RABDAM ..
  • +7 (7 voturi)    
    Disperare! (Miercuri, 3 aprilie 2013, 16:44)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Dan Voiculescu este disperat: urmeaza condamnarea penala cu "n" ani de inchisoare si confiscarea averii, conform dosarului nr. 25497/3/2012, de la Tribunalul Municipiului Bucuresti, unde trebuie sa se dea verdictul pana la sfarsitul lunii aprilie 2013.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa-l iertam pe Ponta (Joi, 4 aprilie 2013, 21:41)

    Ellias [utilizator]

    pentru tot ce a facut, daca o lasa pe Kovesi sa-l inchida pe varanul. Pe bune: ii uitam si Copy-Paste..si tot...numai sa il vedem pe felix la zabrele si antenele lui inchise. Nu mai zicem nimic de Badea si toti lingaii lui...ca aia isi sapa singuri groapa daca felix e "asigurat". Si averea sa i-i se confiste si sa intre la buget. Iar daca se poate sa-l ia si pe "prietenul" lui iliescu...si mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      somnul ratiunii !? (Duminică, 7 aprilie 2013, 19:55)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

      si cum ramane cu PLAGIATUL.....ca intr-o tara normala ar fi insemnat ...DEMISIA !???