VIDEO Norica Nicolai, atac la Victor Ponta: Posibilitatea numirii directe a procurorilor sefi poate fi considerata o nerespectare a angajamentelor luate de Statul Roman

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2013, 18:24 Actualitate | Politic

Norica Nicolai
Foto: Rompres
Europarlamentarul PNL Norica Nicolai spune intr-o declaratie remisa vineri presei ca "nerespectarea procedurilor convenite cu reprezentantii Comisiei Europene cu privire la numirea procurorilor sefi (ai Parchetului si ai DNA) ar dovedi de fapt ca politicienii romani nu sunt interesati de a clarifica situatia MCV, ci doar de numirea fara respectarea nici unui fel de criterii a acestor persoane". Norica Nicolai a facut aceste declaratii dupa ce premierul Victor Ponta a anuntat vineri ca a renuntat la procedura de selectie a candidatilor si ii va desemna pe sefii de la DNA si Parchetul General saptamina viitoare, dupa consultari cu CSM si presedintele Basescu.

Aceasta este prima reactie publica a unui lider PNL in chestiunea numirii sefilor DNA si Parchetului General, numire asumata de Victor Ponta, ministru interimar al Justitiei.

Declaratii Norica Nicolai:

  • Ignorarea procesului de selectie prin agreerea de catre anumiti lideri politici a unor persoane pentru aceste pozitii ar constitui un prejudiciu semnificativ pentru justitia din Romania. Cred ca doar existenta unor criterii transparente poate asigura numirea pentru aceste functii a unor persoane profesioniste si independente politic.
  • De aceea, parerea mea este ca, in procesul de numire a procurorilor-sefi, Romania ar trebui sa se consulte cu reprezentantii Comisiei Europene in legatura cu existenta si mentinerea acestor criterii de selectie convenite, intrucat posibilitatea numirii directe ar putea fi considerata o nerespectare a angajamentelor luate de Statul Roman si ar risca sa contureze ideea interesului clasei politice de a controla justitia.



Reamintim ca premierul Victor Ponta a preferat sa-si asume interimatul la Ministerul Justitiei dupa demisia Monei Pivniceru (sustinuta de PNL). PNL nu a avut pina acum nici o pozitie legata de pierderea acestui minister-cheie in procedura de numire a sefilor la DNA si Parchetul General. Mai mult, PNL nu reactionase pina astazi nici la informatia ca premierul Victor Ponta, interimar la Justitiei, renunta la procedura initiata de Mona Pivniceru si va face propunerile dupa consultarea CSM si a presedintelui Traian Basescu, fara consultarea USL.

PNL nu a reactionat pina acum nici la informatia publicata in exclusivitate de HotNews.ro potrivit careia propunerile lui Victor Ponta ar fi Laura Codruta Kovesi (DNA) si Tiberiu Nitu (Parchetul General). In schimb, au avut reactii dure citiva realizatori ai Antenei 3, precum Dana Grecu si Mihai Gidea.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2956 vizualizari

  • -18 (28 voturi)    
    Folositi termeni nepotriviti (Vineri, 29 martie 2013, 18:34)

    finutza [utilizator]

    Nu este vorba de un atac, ci mai mult de un sfat.
    Stiu ca va doriti mult de tot sa rasara odata si odata zazania intre PSD si PNL, dar mai aveti de asteptat...
    • +27 (31 voturi)    
      Aceasta tanti e o catastrofa demna de Pivniceru! (Vineri, 29 martie 2013, 18:49)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Purcicai ii e teama ca Ponta, sub presiunea UE si FMI care tin Romania in viata, va numi oameni neagreati de Felix si gasca lui de penali din USL.
      Tanti, nici nu stiti ca in cativa ani veti intra pe rupte in puscarie pentru ce-ati facut cu statul de drept. Rabdare, Norica, nu scapati!...
    • +24 (28 voturi)    
      pe bune? (Vineri, 29 martie 2013, 18:50)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      cand base le deadea la fel sfaturi tipati este atac la guvern. si acum cand le spune ce are de facut, la fel comentati. a fost si suspendat pt asta.
      acum brusc este sfat...
      tot ce facea base inainte fac si astia, dar acum e normal, acum avem democratie :)
      mare ti-e gradina, chiar nu va e rusine sa va schimbati dupa cum va bate vantu, felix sefu? :)
      nici nu vrem zanzanie, vrem sa si-o incaseze la gramada cand o sa fie ziua de tras linie. nu vreau sa aud de la pnl ca ei au vrut dar nu i-a lasat ponta, sau invers. vreu sa li se infunde tuturora :)
    • +11 (15 voturi)    
      uite o lista (Vineri, 29 martie 2013, 20:32)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      bifeaza tu ce au facut sau macar s-au apucat sa faca din promisiunile cu care au castigat alegerile :)
      http://stirileprotv.ro/stiri/politic/un-milion-de-noi-locuri-de-munca-si-programul-prima-piscina-promisiunile-usl-pentru-romani.html
      deci nu vreu zanzanie sa scape vreunul. vreu toti sa plateasca in grup asa cum au inceput.
      sunt curios cand o sa-i luati la intrebari.
      dupa 9 luni de la plagiat, azi este prima data cand antena 3 l-a intrebat pe ponta de plagiat :))
      dupa numiri cred ca o sa-l intrebe si de lista de mai sus :)
      felix va conduce!
  • +22 (26 voturi)    
    haha (Vineri, 29 martie 2013, 18:53)

    MirceaA [utilizator]

    au scapat porcul din ograda si i-a trimis Voiculescu sa latre ca din gura de sarpe
  • +21 (25 voturi)    
    Ce sensibil(ă) ești ”finutzo”!!! (Vineri, 29 martie 2013, 19:01)

    Davidias [utilizator]

    Un sfat se dă în alți termeni și nu prin intermediul presei. În plus, cred că ar cam trebui să te rogi să apară cât mai repede această zâzanie, până nu ajung să facă prea multe prostii.
    De când cu Ponta întreaga societate a intrat intr-o minciună generalizată.
    Ce zici de (foarte probabilul) faliment al Oltchim-ului și toate promisiunile (minciuni) ale lui Vosganian si Ponta ? Au meritat astea 70% din voturi ?
    • 0 (2 voturi)    
      Imi pui cateva intrebari (Sâmbătă, 30 martie 2013, 11:28)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

      Nu-s eu asa mare cunoscatoare, dar cred ca falimentul Olchimului este rodul acumularii pierderilor pe mai multe exercitii financiare, poate chiar de la 1989 incoace. Adica, nu cred ca a intrat in faliment doar fiindca performantele combinatului au fost proaste in ultimul an. Dac-ar fi fost asa, orice economist stie ca pierderea dintr-un an se reporteaza si poate fi recuperata anul urmator. Nu la fel se poate zice si daca perderile anuale sunt acumulate de ani de zile...
      Daca s-a meritat ca USL sa adune 70% din voturi? Da, dar doar pentru a-l da jos pe Basescu (PDL-ul a cazut singur), si asta este o mare neimplinire.
  • -4 (18 voturi)    
    Hal (Vineri, 29 martie 2013, 19:04)

    aqualung [utilizator]

    Norica Nicolai are dreptate. Nu credeam să ajung să zic asta, dar așa e. Ca să vedeți în ce hal e guvernată țara în general și justiția în special: mai prost decât ar fi făcut-o Norica Nicolai.
    • +3 (7 voturi)    
      Ponta minte ca de obicei. (Vineri, 29 martie 2013, 20:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Una spune si alta face. Putintica rabdare.
  • +16 (20 voturi)    
    cand nepoata voteaza in parlament cum e? (Vineri, 29 martie 2013, 19:05)

    Gryphus [utilizator]

    pe Norica (nume de...) au lasat-o libera desi ea trebuia sa plateasca pt ca si-a dus progeniturile prin parlament sa voteze niste legi
  • +7 (11 voturi)    
    Norica asta (Vineri, 29 martie 2013, 20:50)

    adrian88000 [utilizator]

    vrea ceva ? Vrea din nou sa fie Ministrul Justitiei ?
    Vrea sefa La Parchetul general ? Sau la DNA ?
    Ceva o mana in lupta pe aceasta individa.
    Cred ca ar trebui sa stea in spate sa nu se mai bage in fata. Ca acum ne aducem aminte ca inca nu a primit scatoalca necesara pentruca a dat cartela nepoatei ca sa voteze .
  • -2 (8 voturi)    
    ue ne-a criticat... (Vineri, 29 martie 2013, 20:53)

    dincannes [utilizator]

    ...cà schimbàm regulile jocului pentru referendum.
    Dacà legea noastrà prevede azi, propunerea ministrului, acceptarea (sau neacceptarea) CSM-ului si validarea Presedintelui, de ce s-ar schimba regulile acum, in timpul jocului?
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 30 martie 2013, 7:35)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      de acord cu matale, dar pivniceru ce a facut pana acuma ?, a facut circ in csm si a vrut sa puna 2 mascarici la sefia parchetelor
  • +7 (11 voturi)    
    Wow! (Vineri, 29 martie 2013, 21:12)

    corvus coraX [utilizator]

    Cât testosteron la ea, dom-le, admirabil?! Pe asta n-o mai face nimeni procuror comunist?!
  • +3 (7 voturi)    
    faceti ceva (Vineri, 29 martie 2013, 23:59)

    rezis [utilizator]

    faceti ceva dna si salvati democratia! atentie insa la ce va spune mircea badea, poate nu mai apucati...
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 30 martie 2013, 7:32)

    cotora [utilizator]

    lui norica nicolau ii este ciuda ca n-o pune ministru al justitiei
  • +1 (3 voturi)    
    Matracuca (Sâmbătă, 30 martie 2013, 10:48)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Cine e aceasta, catelu de serviciu al lui Crinel??A uitat cum vota la parlament cu nepotica???A uitat rezultatele dezastruase ca procuror???Sa nu ne dea lectii, e terminata politic...o nulitate...