Victor Ponta: Declaratia lui Basescu privind boicotarea referendumului pentru revizuirea Constitutiei, iresponsabila

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 20:58 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a afirmat joi seara, la Romania TV, ca amenintarea lui Traian Basescu privind un eventual apel la populatie pentru boicotarea Constitutiei este iresponsabila.

Primul ministru a afirmat ca presedintele a spus un "singur lucru important" in interviul acordat miercuri seara pentru B1 TV, atunci cand seful statului a afirmat: "Daca nu se respecta conditia privind parlament unicameral cu 300 de membri, eu voi fi public unul dintre cei care ii va indemna pe romani sa nu mearga la vot".

"Critic cu toata taria" aceasta afirmatie, a spus premierul, pe care a caracterizat-o drept "iresponsabila".

"Ramanem 20 de ani cu o Constitutie care si-a dovedit punctele slabe doar pentru ca nu vrea dl Basescu?", s-a intrebat el, adaugand ca a gasit si un slogan pentru mobilizarea populatiei sa vina la vot: "Veniti sa votati impotriva a ce v-a spus presedintele si va garantez ca vom avea cvorum".

"Apelul de aseara se inscrie intr-un tip de sabotaj la procesul de modernizare a Romaniei", a continuat Victor Ponta, afirmand ca presedintele merge pe logica "Nu vrea sa se mai shimbe nimic din vremurile mele, sa ramaneti ca vremea lui Basescu". "Or, lucrurile au mers prost", a comentat premierul.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2433 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    moderrnizarea Romaniei (Joi, 28 martie 2013, 21:06)

    Vuck [utilizator]

    Chiar crede Ponta ca ne prosteste facandu-ne sa credem ca o Romanie moderna este o Romanie facuta dupa chipul si asemanarea lui... si a lui Antonescu ?
  • +10 (22 voturi)    
    USL si poporul (Joi, 28 martie 2013, 21:17)

    nano2k [utilizator]

    Pai bine zice Base. V-ati erijat in "vocea poporului", ati facut apel la milioanele de români care au votat pentru demiterea Presedintelui (nici voi nu mai stiti cati au fost), dar acum ca sunteti la putere "vocea poporului" e un fleac.

    Mi-e sila de ceea ce reprezentati in acest moment dle Plagiatorus, adica pleava societatii românesti, smecherasii, banditii si hotii de diplome si doctorate.
    • +1 (9 voturi)    
      Nema Credibilitate (Vineri, 29 martie 2013, 1:25)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Sper sa te si citeasca...)).Oricum multi romani vor refuza o constitutie facuta de astia si daca ar fi buna...
  • +17 (25 voturi)    
    Bravo dl presedinte! (Joi, 28 martie 2013, 21:24)

    CVal [utilizator]

    Il anunt pe dl Ponta ca nu este nevoie sa imi spuna dl Basescu sa nu merg la referendum; daca noua Constituite nu cuprinde unicameralul+300, 101% nu merg la vot.
    • -14 (14 voturi)    
      Daca Constitutia va consfinti (Joi, 28 martie 2013, 22:45)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CVal

      ca Statul Roman e crestin prezenta la vot va fi de peste 60% indiferent de ce modificari se vor mai face.
    • -8 (10 voturi)    
      Stai (Joi, 28 martie 2013, 22:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui CVal

      de pe-acum acasa sogore,sigur n-o sa fie prinse in noua Constitutie!!!
  • +12 (22 voturi)    
    Cum? (Joi, 28 martie 2013, 21:26)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    Lucrurile merg prost cu voi la guvernare? Nu se poate... :)
    Sigur nu e vina voastra, asa e? Desi ati fost doua treimi din ultimii 24 de ani la guvernare. Mai sa fie...
  • +6 (18 voturi)    
    A minti cu matrusca, ascunderea adevarului (Joi, 28 martie 2013, 21:34)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Una ne povesteste Copy-lotul si alta a spus Presedintele Basescu(aplicarea deciziilor referendumului, adica 300 parlamentari si parlament unicameral). Buratino, iar ti-a crescut nasul...
  • +6 (16 voturi)    
    dar sa nu tii cont de referendumul 300 cum e? (Joi, 28 martie 2013, 21:39)

    gabistoian [utilizator]

    Ia te uita, ce corect esti, pontache! Dar cum ramane cu referendumul 300/1 camera ? Asta nu este iresponsabilitate? Ce javre au ajuns sa ne conduca, pe baza prostiei celor care au amanetat viitorul lor si al copiilor lor pentru un mic si o bere!
  • +13 (21 voturi)    
    USL nu respecta votul a 9 milioane de romani (Joi, 28 martie 2013, 21:45)

    Gryphus [utilizator]

    in 2007 peste 6 milioane de romani au vott impotriva lui Crin Antonescu si a celorlalti 321 de parlamentari dar ei nu si-au dat demisia din parlament.

    in 2009 peste 9 milioane de romani au cerut 300 de parlamentari dar USL nu vrea sa le respecte votul. referendumul din 2009 e VALID pt ca au votat 50+1
    • -8 (10 voturi)    
      Si (Joi, 28 martie 2013, 22:51)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      daca e valid ce se intampla?
    • -9 (11 voturi)    
      cifre (Joi, 28 martie 2013, 23:04)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      In 2009 au spus DA pentru unicameral exact 6.740.213 romani si au fost exact 7.765.573 de voturi valabile pentru maxim 300 de parlamentari.

      De ce minti si zici ca au fost 9 milioane de romani care au cerut 300 de parlamentari? De la 7.7 la 9 milioane e o totusi o diferenta.

      Trecand peste, in 2012 demisia lui Basescu a fost ceruta de exact 7,403,836 oameni. Cum Basescu cu gurita lui a zis ca 7.4 miloane reprezinta o nimica toata, 7.7 milioane reprezinta majoritatea? Legat de unicameral e clar ca cele 6.7 milioane de voturi pot fi ignorate lejer pentru ca nu reprezinta nimic conform unora.
      • +4 (10 voturi)    
        Badie... (Vineri, 29 martie 2013, 1:12)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Ce vrei tu sa pari a nu intelege este prezenta la referendum, care in 2009 a fost de 9.320.240 de alegatori care reprezinta peste 50% din numarul total de alegatori de pe lista electorala permanenta la acea data, numarul fiind de 18.293.277 persoane/alegatori.

        In 2012 numarul de alegatori care s-au exprimat in ceea ce priveste referendumul a fost mai mic de 50% (cu tot cu furturi) din numarul total de alegatori aflati pe listele permanente, asa ca referendumul nu a fost validat. E simplu, chiar si pentru tine.
  • +6 (14 voturi)    
    Ce vor usleistii ? (Joi, 28 martie 2013, 21:50)

    Kepler [utilizator]

    O constitutie usleista pt Romania, desigur!
    Ce responsabilitate se poate atribui unei persoane care minte tot timpul ?
    Si cind te gindesti ca acest copy-paste are atitea responsabilitati !!!
  • +10 (18 voturi)    
    Un alt slogan, mult mai bun! (Joi, 28 martie 2013, 22:00)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    "Cvorum, cvorum, dar votati NU in cazul in care vointa suverana a poporului exprimata printr-un referendum valid nu este luata in considerare."

    Se dovedeste inca o data ca USL-ul nu poate crea proiecte pentru care sa solicite un vot "PENTRU", ci vin mereu cu idei de genul "votati IMPOTRIVA lui X".

    Cu siguranta Latrina 3 si bRainwashTV vor prelua mesajul in forma "Iesiti la vot impotriva lui Basescu".

    Din cauza braindrain-ului au ramas in tara doar brainwashed-ii.
    • -14 (14 voturi)    
      Scumpul (Joi, 28 martie 2013, 22:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      tau presedinte incuraja braindrain-ul,nu ne spunea sa ne cautam binele in alta parte daca nu ne convine aici?
      • +3 (9 voturi)    
        Scumpul nostru presedinte.. (Vineri, 29 martie 2013, 1:15)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        A fost dragut si ne-a indemnat sa cautam sa avem o viata (mai) buna, oriunde putem. Scumpul tau prim hot al tarii Nascase - idolul si mentorul USL-ului - ne-a trimis in Congo. Este o diferenta totusi. Una mare.
      • +4 (4 voturi)    
        Si a gresit? (Vineri, 29 martie 2013, 10:08)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Uite cum a votat boborul spalat pe creier.
        S-a prins el, presedintele, la un moment dat ca ceva pute rau in tara asta, ca se intorc vremurile de altadata, cu vechii (nici macar noii) comunisti la butoane.

        Pt un om serios, sfatul a fost bun in contextul asta. In rest da, e deplasat sa te invite propriul presedinte sa iti gasesti fericirea in afara tarii.
  • +22 (22 voturi)    
    nu noii constitutii !!! (Joi, 28 martie 2013, 22:01)

    lamaie [utilizator]

    primul-plagiator al tarii se revolta,ha,ha,...nu voi vota forma noii constitutiei, nu pentru ca a cerut presedintele, ci pentru ca nici un profesor universitar de drept constitutional, de la facultatea de drept din bucuresti nu a fost cooptat in comisia de revizuire. cum puteau profesorii de la facultatea care l-a declarat pe bolek plagoator sa rescrie constitutia? cum sa spun da, cand eu am votat pentru 300 de parlamentari si o singura camera!!!
    cu un repetent, presedintele comisiei, un electrician, un condamnat ,becali, si alti nepriceputi in probleme constitutionale, cum sa cred ca va fi o constituite buna si sa o votez!!!
    asta ar insemna sa dau gir prosilor si sa recunosc ca cei 70% au dreptat pe cine au ales! doamne fereste tara asta de domnia postiei! ajunge!!!
  • +8 (16 voturi)    
    cind vorbaste ponta de responsabilitate, (Joi, 28 martie 2013, 22:23)

    __alex__ [utilizator]

    parca e iliescu vorbind de moralitate.
    un pacalici penibil.
  • +9 (17 voturi)    
    don't worry! (Joi, 28 martie 2013, 22:23)

    Codruta N [utilizator]

    Cu sau fara "boicot de la presedinte", ORICUM nu cred ca vin nici 25% la vot!
    S-au mai trezit si romanii - asa ca sunt putini care sa nu-si dea seama ca NU au fost informati ref. la efectul schimbarilor din Constitutie, diverse variante, impactul lor samd...! Nu au fost informati, nu li s-a cerut parerea, cand li s-a cerut nu s-a tinut cont de ea... adica lipsa de transparenta e aproape totala!
    Daca mai da Dumnezeu si o vreme buna (sa mearga la munte / la mare) sau rea (sa nu le vina sa iasa din casa)... ceau-bau...!
    • -10 (12 voturi)    
      Aici (Joi, 28 martie 2013, 23:01)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ai dreptate,la referendumul invocat de Base nu s-au informat romanii nici ce inseamna mono sau bicameral,nici care ar fi cifra optima a parlamentarilor,si dupa ce ca au votat in necunostinta ,cei ce le-au cerut votul nici macar n-au incercat sa aplice rezultatele refrendumului.
      Acum,ca nu mai sunt ei la putere,incearca sa scoata castanele cu mana altuia,tipand in gura mare sa se aplice ce n-au aplicat ei.
      • 0 (6 voturi)    
        Desteptule.. (Vineri, 29 martie 2013, 1:17)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Explica-ne si nou astora mai prosti, cum puteau "ei" sa aplice acel rezultat. Cand au avut "ei" 2/3?
  • +7 (13 voturi)    
    parca e totusi nitel mai responsabila (Joi, 28 martie 2013, 22:25)

    zaboo [utilizator]

    decat suspendarea presedintelui pe motiv ca asa vrea Felix si CU MULT mai responsabila decat declaratiile lui Cacarau ca nu vrea sa aplice rezultatul referendumului referitor la parlamentul unicameral cu 300 parlamentari
  • +10 (14 voturi)    
    Marioneta baronilor PSD este Praf! (Joi, 28 martie 2013, 22:27)

    inganduratul [utilizator]

    Mutunache, esti dus deja! Sa ai 70% in Sparlament si sa te faca Piratul la banii tai chiar ca este frustrant.
    Dar nu-i nimic, tu in calitate de looser te-ai obisnuit! Ponta, esti cel mai bun.... Incasator!
  • +3 (9 voturi)    
    cu alte cuvinte.... (Joi, 28 martie 2013, 22:34)

    goto [utilizator]

    cererea lui basescu este iresponsabila, dar ignorarea vointei populare exprimata prin referendum este ceva normal.
    ramanem cu o constitutie de 20 de ani pentru ca usl-ului nu ii convine ce a votat poporul.
    mergeti la vot sa votati impotriva lui basescu, dar fara sa va ganditi ca votati doar ce vrea usl-ul.
    apelul lui basescu este un sabotaj. ignorarea referendumului si modificarea constitutiei dupa bunul plac al usl-ului este o modernizare.

    si sa nu uitam ca si constitutia actuala este facuta tot de psd, forta principala din usl.
  • +7 (13 voturi)    
    ABERANT esti tu, PONTA!! (Joi, 28 martie 2013, 22:40)

    solar [utilizator]

    Constituita in vigoare este opera lui ANTONIE IOROVAN>.A fost facuta dupa chipul si asemanarea "comunistilor cu fata umana" ION ILICI ILIESCU + NASTASE et comp. Nu am votat-o si ,iata , isi dovedeste azi cu prisosinta marile tertipuri comuniste cu care s-a operat. Dovada clara stau lunile din vara anului trecut 2012 pana acum.
    In orice caz , ceea ce se pregateste acum ,o Constitutie unde se impune regula alegerii presedintelui tarii de catre PARLAMENT, este mai dezastruoasa!! Un astfel de presedinte va fi o marioneta in mana unor grupari mafiote din partide, si chiar partidele insele cu clientii lor puscariabili, care isi vor da mana peste capetele noastre, ale tuturor romanilor,spre a ne tine la cheremul lor si la mana marinimiei lor!! ASA CEVA NU AVEM PENTRU CE SA ACCEPTAM!! Atunci mai bine MONARHIE CONSTITUTIONALA sau o REPUBLICA PARLAMENTARA !!
    "R. Moldova " are o astfele de constitutie care a permis si oermite intronarea veritabila a HAOSULUI si instabilitatii politice permanente, care nu poate decat sa fie in profitul cuiva!! Trei ai la rand nu au putut alege in Parlamentul de la CHISINAU un presedinte, iar cel ales acum este o adevarata marioneta in mana diferitelor grupari, inclusiv rusesti de inspiratie PUTIN.
    Avem noi nevoie in Romania de asa ceva? Sa se inrautateasca si mai rau lucrurile chiar de cum sunt? E mult mai usor de a lucra inpotriva tarii in acest fel , inzecit mai usor!!
    Oameni buni, nu va lasati inselati de un mincinos si un plagiator ca PONTA !! Riscam excluderea noastra din UE ceea ce ar fi catastrofal in conditiile de acum . Antieropenismul este cheia de bolta construita de neocomunismul in revenire in Europa si lume ! Cei care au rasurnat pe Ceausescu stand la TV si pe la porti, sunt cei care l-au si omorat ca sa ia puterea democratic , zic ei. Nu asa ceva a vrut poporul roman, sa ilocuiasca pe dracu cu diavolul !! Au vrut democratie adevarata , nu democratie lor , a securisto -comunistilor... cu fata umana!!
  • +6 (12 voturi)    
    Cand poporul este stupid (Joi, 28 martie 2013, 22:41)

    Razvan_M [utilizator]

    Maimutoiul asta are o credibilitate enorma printre fraieri.
    Situatia bugetara este dezastruoasa in tara, cunosc cazuri de primarii care nu pot deconta bani pe proiecte europene implementate inca din 2011-2012. Inclusiv primariile pesediste au probleme cu bugetul.
    Bineinteles, lui Frunzaverde i-a scapat porumbelul, Pontacul mincinos a iesit zambitor sa spuna ca nu este nimic adevarat si pulimea il crede.

    Acuma incearca sa dea pulimii ceva circ, ca painea s-a cam terminat.

    Orice constitutie comunista care nu se bazeaza pe 300 parlamentari si parlament unicameral merita boicotata. Inca au nevoie de 50% din prosti sa o voteze si cu toate ca Teleormanul are procentaje de peste 200% la vot, tot nu se strang suficienti fraieri.
  • +4 (10 voturi)    
    SA DECIDA CCR... (Joi, 28 martie 2013, 23:57)

    dincannes [utilizator]

    ...dacà referendumul era consultativ sau obligatoriu?
    Eu sunt pentru unicameral si citi mai putini parlamentari.
    Dacà màcar 10%, din acesti parlamentari, ar fi trasi la sorti, din liste cu jurati, ar fi mult mai democratic si s-ar cheltui mai putini bani si energie, pentru campaniile clanurilor.
  • +1 (9 voturi)    
    ptr c asa esti tu... (Vineri, 29 martie 2013, 0:01)

    marabul [utilizator]

    n ai potenta sa ntelegi prea mult,esti limitat pana n maduva plagiatorule...si tu si cacarau sunt obsedati de putere,n aveti decat o singura lozinca....in rest vorbe goale sa dea bine la fraieri si sper sa platiti ptr asta...Da ne Doamne un strop de minte...
  • -1 (7 voturi)    
    breeee, fumigena,si fara sa-mi spuna el (Vineri, 29 martie 2013, 0:32)

    fosta zoezoe [utilizator]

    boicotez, daca faci ceva ...pe referendumul anterior! iar base asta spune.iar eu adaug: daca tineti secret obiectivele , principiile modificarilor (vreti sa le puneti vre-o 2 zile pe site probabil) in conditiile in care vreti sa modificati repede-deasemenea boicotez.