Crin Antonescu: Cum isi da Mona Piviniceru demisia de la Justitie ar trebui sa o faca si Daniel Morar

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 16:52 Actualitate | Politic

Presedintele PNL Crin Antonescu a declarat, marti, ca dupa modelul ministrului Justitiei Mona Pivniceru, care isi va da demisia din functie ca urmare a numirii intr-un post de judecator la Curtea Contitutionala, si Daniel Morar ar trebui sa demisioneze de la sefia Parchetului, transmite Mediafax.

"E posibil chiar maine (miercuri - n.r.), din cate am inteles dintr-o discutie pe care am purtat-o si cu domnia sa si cu premierul, sa se retraga, sa demisioneze din Ministerul Justitiei, ceea ce ma gandesc acum, apropo, ar putea face si domnul Daniel Morar odata desemnat judecator la Curtea Constitutionala, din functia de prim-procuror adjunct", a declarat Antonescu.

Liderul PNL a mentionat ca decizia Monei Pivniceru de a se retrage de la Justitie arata "o anumita viziune in ceea ce inseamna tinuta si principiile acestor posturi".

In ceea ce priveste preluarea interimatului la Ministerul Justitiei de catre premier, liderul PNL a mentionat ca pe acesta il recomanda "experienta", insa interimatul ar trebui sa fie cat mai scurt.

Mona Pivniceru si Daniel Morar au fost numiti judecatori la Curtea Constitutionala, pe locurile unor judecatori ale caror mandate expira in luna iunie.


Luni, Daniel Morar a fost numit de catre presedintele Traian Basescu in functia de judecator la CCR, pentru un mandat de 9 ani.

Marti, Mona Pivniceru, propusa de PNL, a fost numita judecator la Curtea Constitutionala in urma votului dat de plenul Senatului.

Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a prelungit cu sase luni mandatul lui Daniel Morar de prim-adjunct al procurorului general al Romaniei, care ar urma sa expire la 2 aprilie. Decizia a fost luata luni, in sedinta Sectiei pentru procurori a CSM, la care s-a discutat detasarea lui Morar de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Cluj, cu grad profesional corespunzator Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), in functia de prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa ICCJ.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1963 vizualizari

  • -21 (23 voturi)    
    Mda (Marţi, 26 martie 2013, 16:57)

    evoque [utilizator]

    dar mona este independenta, iar morar il are pe nasu' in suflet.
    • -9 (15 voturi)    
      morar... (Marţi, 26 martie 2013, 17:17)

      rugantino [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ..acest corrado cattani mioritic
      • +11 (11 voturi)    
        Crin Antonescu de ce nu isi da demisia? (Marţi, 26 martie 2013, 17:42)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rugantino

        Crin Antonescu poate fi presedinte la taranii din teleorman
    • +10 (10 voturi)    
      mda..... (Marţi, 26 martie 2013, 17:18)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      si evoque foloseste sintagme obosite .
    • +10 (10 voturi)    
      Mda ce? (Marţi, 26 martie 2013, 17:28)

      obosita [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Mai evoque, daca ai gandi macar un minut ti-ai da seama ca nu se pot compara situatiile celor 2. Pivniceru semneaza/contrasemneaza acte legislative care ar putea ajunge sa fie contestate la CC, Cum ti se pare asta? Antonescu poate sa spuna orice, ca prostia din pacate nu doare dar oricine care are macar un neuron un plus fata de al KKraului isi da seama ca asta a fost inca o incercare de al irita pe Basescu.
      Ce sa faci? Unii nu invata niciodata nimic.
  • +11 (11 voturi)    
    Asta urmariti. Va sta Morar in gat. (Marţi, 26 martie 2013, 17:01)

    deer [utilizator]

    FYI, daca legea nu prevede ca persoana respectiva sa-si dea demisia in momentul numirii (nu in momentul preluarii efective a mandatului), nu vad de ce dl. Morar si-ar da demisia. Doar ca s-o imite pe Mona?
    Voi nu respectati nici ceea ce este prevazut in mod expres de vreo lege.
  • +11 (11 voturi)    
    pai, (Marţi, 26 martie 2013, 17:10)

    Cezy [utilizator]

    nu se amesteca puterile din stat, daca d-nul Antonescu isi da cu presupusu'? Sau aici e voie?
  • +15 (15 voturi)    
    greu cu posturile astea (Marţi, 26 martie 2013, 17:13)

    codo [utilizator]

    Ar trebui sa ii explice cineva lui Somnoroase Pasarila ca postul de ministru al justitiei este unul politic, unde te parasuteaza intelegerea de partide, eventual si dupa demisia din magistratura, poate fi umplut chiar si de un pontache la nevoie, interimar, iar cel de sef al PG necesita in permanenta un profesionist la conducere ca sa bage carbuni la instante. Altfel e liniste. Somn usor.
  • +4 (4 voturi)    
    HA! (Marţi, 26 martie 2013, 17:16)

    nic1 [utilizator]

    Nu mor cai cand vor caini.
  • +9 (9 voturi)    
    crin_oase (Marţi, 26 martie 2013, 17:33)

    florian3619 [utilizator]

    D-l CA sa observe ca D-l Morar este pe pozitie "finca"
    d-na Temniceru (ot husi) nu si-a indeplinit, in mod calr si nejustificat, o sarcina de serviciu: nunirea transparenta a sefilor MP - a se vedea ca de fapt D\ MP nu priceoe ce trebuia sa faca - ea cere explicatii ai justificari la CE pentru aplicarea si intelegerea raportului MCV!!!!: la plecare din functie spre CC - ajunsa "la stuguri muscat" vrea sa inalte stacheta -- noii jucecatori ai CC sa fie numiti altfel decat a fost ea numita!!
  • +5 (5 voturi)    
    USLamul (Marţi, 26 martie 2013, 20:04)

    palul [utilizator]

    ... sau tzara lu curunsus

    O harca hotzomana si incompetenta ca Pivnioceru este data exemplu de virtute si Morar, unul dintre putinii oameni care chiar au vanat coruptzi pe bune si cu succes, este blamat.
    Mai pe dos de-atata e greu sa fii. Sau mai "pe fatza" ... depinde cum te uitzi.
  • 0 (0 voturi)    
    ce urmareste kkrau? (Miercuri, 27 martie 2013, 16:30)

    luci30 [utilizator]

    prin invitatia aceasta nevoalata la o demisie din partea lui DM.Ca madam MP este dis(pusa)sa o faca treaba ei-timpeniile pe care le-a facut si rolul pe care l-a jucat in incetinirea procesului de separare a justitiei de politic au facut destul cap de afis pt.o Mona ot Husi....de ce trebuie,,parcat,, asa repede DM?????