VIDEO Relu Fenechiu, despre cererea presedintelui Basescu privind revocarea ministrilor cercetati penal: Nu mor caii cand vor cainii. O sa vedem care pica primul

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 16:47 Actualitate | Politic

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, a declarat, marti, ca nu isi va da demisia din functie decat atunci cand va gresi, transmite Agerpres. El a mai spus ca presedintele Traian Basescu are probleme cu persoana sa de multi ani, el aratand ca ramane de vazut care "pica" primul si adaugand ca "nu mor caii cand vor cainii".

"Nu (imi voi da demisia -n.r). Eu imi dau demisia atunci cand gresesc. Nu consider ca am gresit cu nimic si dincolo de toate credeti-ma sunt atat de multe lucruri importante de facut la ministerul Transporturilor incat nu am timp de copilarii sau eventual facaturi", a precizat Fenechiu, la Palatul Parlamentului.

El a spus despre termenul dat de presedintele Traian Basescu de a demisiona pana la 30 aprilie de la conducerea Ministerul Transporturilor ca "nu mor caii cand vor cainii".

"Odata la doua saptamani apare domnul Basescu si spune acest lucru, nu? Pai nu mor caii cand vor cainii, ce sa facem? Domnul Basescu are probleme cu mine de multi ani. O sa vedem care pica primul", a afirmat ministrul Transporturilor, potrivit Mediafax.

El a aratat ca, in cazul unei decizii favorabile a instantei in cazul sau, va ramane ministru, iar, in cazul unei decizii nefavorabile, va "pleca acasa".

Presedintele Traian Basescu le-a trimis, luni, o scrisoare comuna presedintelui Senatului, Crin Antonescu, presedintelui Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea si premierului Victor Ponta, in care propune o serie de termene clare pentru respectarea recomandarilor cuprinse in Raportul MCV. Printre urgentele semnalate de seful statului se numara adoptarea noului Statut al deputatilor si senatorilor "cu respectarea standardelor legale si morale europene", "asigurarea protectiei adecvate pentru sistemul judiciar si institutiile anticoruptie impotriva presiunilor nejustificate de orice natura", desemnarea noilor sefi ai Parchetului General si DNA.

In scrisoare, seful statului cere totodata si "revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor actiuni in instanta pentru fapte penale". Termenul limita acordat de Traian Basescu este data de 30 aprilie.

  • Victor Ponta: Fenechiu va raspunde politic daca nu indeplineste obiectivele privind POS Transport si CFR Marfa
La randul sau, premierul Victor Ponta a declarat marti ca nu are in vedere nicio remaniere si ca Relu Fenechiu va pleca din Guvern doar dupa ce un judecator se pronuta in prima instanta asupra vinovatiei acestuia. Potrivit premierului, ministrul Transporturilor are doua obiective strategice in perioada urmatoare, care sunt legate de deblocarea POS Transporturi si privatizarea CFR Marfa, punctand ca daca acesta le va indeplini il va lauda, iar in caz contrar va raspunde politic.

"Fenechiu are din partea mea doua responsabilitati majore in perioada imediat urmatoare. In primul rand, deblocarea POS pe Transport, presuspendat de UE din cauza contractelor frauduloase - cel cu Iordache este cunoscut - incheiate de catre Guvernul PDL. Asta este primul obiectiv strategic. Al doilea este privatizarea CFR Marfa, trecuta in acordul cu FMI de catre Guvernul PDL al domnului Boc", a spus Ponta, la Palatul Parlamentului, citat de Agerpres.

El a precizat ca il va lauda pe Fenechiu daca va reusi sa indeplineasca cele doua obiective fixate, subliniind ca in caz contrar acesta va raspunde politic.

"Domnul Fenechiu are doua lucruri importante de facut si foarte grele si foarte complicate si foarte controversate, amandoua venind de la PDL. Programul pe Transport ne-a fost blocat pentru contractele incheiate de doamna Boagiu, CFR Marfa a fost trecut de catre Boc si Ungureanu in acordul cu FMI. Cat timp isi face aceste doua sarcini esentiale nu pot decat sa-l laud. Nu si le face, sigur va raspunde politic", a afirmat premierul.

Victor Ponta a reiterat faptul ca Fenechiu va pleca din Guvern "in primul minut" dupa ce un judecator se pronunta in prima instanta asupra vinovatiei acestuia.

Pe de alta parte, Ponta a infirmat zvonurile aparute in presa legate de remanierea lui Fenechiu, precizeaza Mediafax.

"Nu se pregateste, nu am eu in vedere, astazi, zilele acestea, niciun fel de remaniere, cu atat mai putin rocada sau orice altceva. Singurul minister unde urmeaza sa luam o decizie este Ministerul Justitiei. Imi pare rau ca va dezamagesc, deci e concluziv, nu fac nicio alta, nu am in vedere in acest moment, nu stiu ce se intampla maine sau poimane, ceva neasteptat, dar nu am in vedere niciun fel de remaniere sau rocada cu exceptia situatiei de la Ministerul Justitiei", a aratat Ponta.
























2586 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    atitudine de golan... (Marţi, 26 martie 2013, 16:50)

    mache [utilizator]

    ... nu de ministru cu un portofoliu atat de important...

    Dar nu e de mirare... asta avem, cu asta ne 'laudam' :(
    • +23 (25 voturi)    
      PAna acum nu am observat (Marţi, 26 martie 2013, 17:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mache

      ce fata de cal poate avea transformachiu... asta!
      Ce bine s/a definit!
      Vezi, ce spune omul cu gura lui....
      • +21 (21 voturi)    
        Gura pacatosului ... mai si greseste (Marţi, 26 martie 2013, 17:28)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Fenechiu ne asigura ca "in cazul unei decizii favorabile a instantei in cazul sau, va ramane ministru, iar, in cazul unei decizii nefavorabile, va <pleca acasa>".

        De fapt, "in cazul unei decizii favorabile a instantei in cazul sau, va ramane ministru, iar, in cazul unei decizii nefavorabile, va <pleca la puscarie>".
  • +34 (36 voturi)    
    Corect! (Marţi, 26 martie 2013, 16:56)

    aiureantramvai [utilizator]

    Asa se face politichia pe malul Dambovitei: care e mai jmeker si mai bazat
  • +18 (18 voturi)    
    Asa este..... (Marţi, 26 martie 2013, 16:57)

    polonyca [utilizator]

    Da nu am inteles exact , la cine te referi ?? Ca eu te vad pe tine ca fiind "cainele" din zicala asta...!!!! Nu ...????
    • +16 (18 voturi)    
      Si predicat (Marţi, 26 martie 2013, 17:03)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Eu il vad javra in aceasta istorie
  • +11 (11 voturi)    
    asa este (Marţi, 26 martie 2013, 16:59)

    sindbad [anonim]

    Relu,

    un roib inaripat...
  • +22 (24 voturi)    
    Un golan... (Marţi, 26 martie 2013, 17:03)

    nicTM [utilizator]

    ... asta este dl. Relu, un golan. Parerea mea este ca in ritmul impus pana cum de usl in a gafa si a face mizerii cu buna stiinta nu vor pleca de la putere de buna-voie, ci vor pleca la presiunea oamenilor. Acesti mincinosi (dovediti unii dintre ei) au trecut peste orice limita a bunului simt, pur si simplu nu contenesc din a surprinde mereu cu cate o noua gafa sau marlanie ordinara...
    Ei isi bat joc de noi in cel mai clar si mizerabil mod cu putinta, iar poporul spune: Jos Basescu!!!
    Saracia, incultura, mizeria si altele la fel au intunecat de tot creierele romanilor... Poporul roman (in marea sa majoritate) si-a pierdut luciditatea...
    • +13 (15 voturi)    
      Esti naiv (Marţi, 26 martie 2013, 17:34)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Uiti gradul de imbecilitate al rumânului - daca isi primeste mizeria zilnica la haznalele tv, nu are motive sa se revolte...
  • +19 (19 voturi)    
    de ce ii toleram? (Marţi, 26 martie 2013, 17:10)

    sorin3 [utilizator]

    In fiecare zi ne dovedesc ca nu ii intereseaza decit propria lor avere si propriile lor orgolii. In fiecare zi ne calca in picioare.
    Pe vremea lui Ceausescu, copiil fiind, nu intelegeam de ce nu il rezolva un om al muncii in timp ce-i intinde florile.
  • +21 (21 voturi)    
    "Nu mor caii cand vor cainii" (??!!) (Marţi, 26 martie 2013, 17:11)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    Io cred ca-n "martoaga" Fenechiu se gaseste cam multa vita!
  • +18 (18 voturi)    
    memorie (Marţi, 26 martie 2013, 17:14)

    un dac [utilizator]

    faptul ca un latrau de la antene termina fiecare emisiune cu tine, mai fenechiule, iar acum esti bun/curat/frumos/destept imi ridica mari semne de intrebare. in rest, esti foarte prost, chiar daca in functie, cu NUP sau cu zdup. iar comparatia ta e proasta in zilele noastre. caii se ascund sub etichete false in carnea de vita exact cum stai tu ascuns sub diferite fuste care put. singura asemanare dintre caini si cai este ca si tie pot sa-ti zic cu sufletul impacat un sincer:"mars".
  • +17 (19 voturi)    
    cel mai golan guvern (Marţi, 26 martie 2013, 17:32)

    edif [utilizator]

    ce poate iesi dintr-o combinatie intre un plagiator, un nationalist fara continut si un securist?
  • +17 (17 voturi)    
    He-he-he (Marţi, 26 martie 2013, 17:33)

    rad_prostii [utilizator]

    Asta n-apuca jumatea anului in functie. Poate doar in penitenciar
  • +12 (12 voturi)    
    ??? (Marţi, 26 martie 2013, 17:37)

    iamvlad92 [utilizator]

    Oare domnul Fenechiu v-a ajunge primul ministru care este in functie chiar si dupa gratii???El nu poate fi demis,iar de demisie de onoare in draga noastra tara nu se poate vorbi...
  • +10 (10 voturi)    
    video merita vizionat (Marţi, 26 martie 2013, 17:43)

    codo [utilizator]

    Face toti banii: vedem un fenechiu numai zambet, cu alura de favorit la JO inainte de inceperea competitiei, inconjurat de un stol de jurnaliste care pun intrebari politicoase. E curios cum nu se gaseste nimeni sa il intrebe daCa Calul merita sa sacrifici reputatia unui guvern si a unei tari. Ar raspunde desigur DA, dar macar sa il intrebe cineva. Interviul se termina intr-o nota optimista cum ca va castiga procesul, cum altfel (de ce puneti raul inainte?)
  • +11 (11 voturi)    
    Care pica primul (Marţi, 26 martie 2013, 17:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa-i explice cineva dobitocului penal ca Basescu nu va pica niciodata de niciunde. Si-a cistigat definitiv locul spre deosebire de obraznicatura penala care are o singura directie: Rahova. Daca nu acum, la anul, daca nu la anul, peste cinci ani, sau peste 10. Suntem aici, nu plecam nicaieri.
    • -11 (11 voturi)    
      Bai nea Caisa (Marţi, 26 martie 2013, 18:46)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Adica atunci cand i se va implini sorocul nea Base-al tau nu va pica din fonctie,va fi in continuare president?
      Adica cum si-a castigat definitiv locul,va fi president pe viata?
      Dar daca este vorba de Rahova,da aici sunt de acord,Base-al tau si-a retinut un loc acolo si o sa stea definitiv la mititica,prea multe a facut si desfacut,pe foarte multi oameni i-a balacarit.
      Cat despre faptul ca nu plecati nicaieri,e bine,sa-l vedeti unde ii este locul,sa-l aclamati si atunci ca acum,dar ma tem c-o sa va deziceti de el.
      • +8 (12 voturi)    
        Hi-hi-hi (Marţi, 26 martie 2013, 19:02)

        rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        xrogo, de ce nu puneti muica de-o noua suspendare?Nici copiatorul mondial ponta nici kkkrau, repetentul ajuns interimar n-au curaj, semn ca ati ajuns la limita de sus a posibilitatilor, deci de acum incolo doar in jos, muica, doar in jos va duceti, 2 metri sub pamant
        • +2 (2 voturi)    
          Antonescu (25.03.2013): (Marţi, 26 martie 2013, 19:27)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

          "Nici un partid din USL nu si-a asumat sa propuna tema unei noi suspendari a presedintelui Basescu, tema nu exista."
  • +7 (7 voturi)    
    Hai cu vopsitu!! (Marţi, 26 martie 2013, 19:17)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Alde fenechiu cred ca e ocupat cu vopsirea vagoanelor casate, e putin ravasit, ce tupeu are acest infractor...
  • +5 (5 voturi)    
    Diversiunea lui Fenechiu (Marţi, 26 martie 2013, 19:51)

    uluit [utilizator]

    NU Basescu are o problema cu Fenechiu! In acest caz, chiar Comisia Europeana urmareste ca Justitia sa-si spuna cuvantul in cazul ministrului Fenechiu. Care este investigat si trimis in judecata de procurori pentru acte clare de coruptie.

    In cazul unei decizii nefavorabile (din partea Justitiei), sper sa-l vedem si pe Fenechiu la... puscarie.

    Amenintarile lui Fenechiu, cu "cine pica primu" reprezinta un atentat de tip mafiot la statul de drept, iar organele abilitate sunt obligate sa se sesizeze primele!