Cristian Diaconescu despre Miscarea Populara: Nu asteptam politicieni cu carnet

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 16:16 Actualitate | Politic

"Nu asteptam politicieni cu carnet. Vor figura in randul membrilor fondatori cei care au ceva de spus si care nu sunt toate ziua pe televizoare si prin parlament. Fundatia nu are nici o legatura cu politicul", a declarat, marti, pentru HotNews.ro, consilierul prezidential, Cristian Diaconescu, la o zi dupa ce a anuntat pe blogul personal infiintarea Fundatiei Miscarea Populara. Diaconescu nu exclude ca miscarea sa-si ia, dupa un timp, "un angajament politic", insa sustine ca "in acest moment va fi fara politicieni, fara dezmembrari de partide". Consilierul prezidential mai spune ca intr-o singura zi s-au adunat peste 3000 de cereri de adeziune, "de la oameni de business, la universitari si numerosi oameni din tara".

Cristian Diaconescu a mai declarat pentru HotNews.ro ca Miscarea Populara se adreseaza unei zone din societate "care nu se regaseste azi in partidele de centru dreapta" si care contribuie in mod substantial la buget. Nucleul Miscarii Populare ar fi constituit din grupul de consilieri prezidentiali: Cristian Diaconescu, Daniel Funeriu, Sebastian Lazaroiu, Bogdan Oprea, Bogdan Dragoi si Iulian Chifu. 

"Daca cadrul de dezbatere va duce intr-o anumita directie, nu ne ferim sa recunoastem un angajament politic. Dar in acest moment fara politicieni, fara dezmembrari de partide", a mai explicat Diaconescu. 

Conducerea formala ar urma sa fie asigura de "cineva din societatea civila, exclus politician".

In toamna anului 2011, fiica cea mai mare a presedintelui Traian Basescu, Ioana, a inregistrat la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci a inregistrat marca Miscarea Populara.

Anuntul privind infiintarea Fundatiei Miscarea Populara vine la doua zile dupa ce presedintele Traian Basescu a spus "Adio" PDL, tot pe Facebook, in urma alegerilor interne din partid, castigate de Vasile Blaga in fata Elenei Udrea.

A doua zi dupa anuntarea rezultatului alegerilor din PDL, postul de televiziune Romania TV a anuntat ca Elena Udrea isi va face partid, Miscarea Populara, la care vor adera circa 30 de parlamentari PDL.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5991 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    Nu asteptam politicieni cu carnet... pe bune?! (Marţi, 26 martie 2013, 16:19)

    cato [utilizator]

    Atunci fostul PSDist Cristian Diaconescu sa nu figureze printre membrii fondatori.
    Ce gargara...
    • -6 (18 voturi)    
      ? (Marţi, 26 martie 2013, 16:22)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui cato

      O fi primit acceptul Ioanei sa-i foloseasca marca?
  • -4 (22 voturi)    
    nuuuuuuuuuuuuuuuuu! (Marţi, 26 martie 2013, 16:23)

    antitot [utilizator]

    Doar pe Udrea atat va rooooooog frumos faceti o exceptie.
    • -2 (4 voturi)    
      NICI MACAR EA.... (Miercuri, 27 martie 2013, 10:52)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      ..."Afrodita din Plescoi", sedusa si abandonata de "capitanul" care a abandonat nava si echipajul, nu vrea "sa sara" pe pluta traseistului social democrat! A ramas la bord si e in cautarea unui alt "lup de mare" mai potent...politic! Nici pentru ea "fundatia" nu-i o "miscare populara"!
      • 0 (0 voturi)    
        nu e nici o ...... (Miercuri, 27 martie 2013, 16:50)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

        legatura intre localitatea "plescoi" si elena udrea.....................a arucat un gazetar o glumita si voi,hap-hap, ati inghitit-o.
  • -7 (23 voturi)    
    Cristi e tovaras de incredere (Marţi, 26 martie 2013, 16:30)

    questor [utilizator]

    Am sa ma inscriu cu multa placere in UNPR, la chemarea d-lui Cristian Diaconescu. Am incredere in proiectul de modernizare a stangii propus de fostul candidat la presedintia PSD si la primaria Capitalei (s-a clasat al 3-lea, dupa Oprescu si Vasile Blaga!). Cred ca dl Diaconescu este o persoana care inspira incredere in stanga, pardon dreapta, ma rog, stanga romaneasca, in fine, chestia asta populara romaneasca zisa frectie pt aburit fraierii ca sa traiasca bine smecherii si neamul lor.
    Tov. Base, v-ati batut joc o data de noi cand ati pus-o pe nefericita blonda-n varf de motiune la Congres. Acum scoateti la inaintare pe tov Diaconescu. Parerea mea e sa stati linistit, in coabitare calduta cu Pontosu si sa lasati dreapta sa se regenereze singura, nu sa va bateti joc de noi pana la capatul capatului.
    Am ajuns ziua in care sa constat ca Basescu e cel mai mare dusman al dreptei romanesti.
  • +5 (15 voturi)    
    cotnradictie in termeni (Marţi, 26 martie 2013, 16:42)

    nellino [utilizator]

    Nucleul Miscarii Populare ar fi constituit din grupul de consilieri prezidentiali: Cristian Diaconescu, Daniel Funeriu, Sebastian Lazaroiu, Bogdan Oprea, Bogdan Dragoi si Iulian Chifu.

    "Dar in acest moment fara politicieni, fara dezmembrari de partide", a mai explicat Diaconescu.

    Macar recunoaste ca cei din grupul consilierilor prezidentiali nu sunt politicieni. Desi mai toti au ocupat posturi de ministri.
    • 0 (4 voturi)    
      sa fim.... (Miercuri, 27 martie 2013, 8:40)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      ....mai atenti la termeni : POLITICIÁN ~éni m. 1) Om politic. 2) depr. Persoană care activează în politică, urmărind interese personale; afacerist politic. [Sil. -ci-an] /<fr. politicien.

      Nici eu nu am mari sperante, atata timp cat noua formatiune nu ia in discutie necesitatea schimbarii sistemului politic parlamentar, care este raspunzator de ascensiunea si protectia pe care politicienii si le autoatribuie.

      Degeaba ne schimbam pantofii, daca vom merge prin aceiasi mocirla caci si acestia se vor "manji".
  • -1 (11 voturi)    
    Ieri zicea una, astazi zice alta... (Marţi, 26 martie 2013, 16:48)

    finutza [utilizator]

    Pai daca aceasta fundatie de miscare este apolitica, ce are cu "dreapta"? Eu cred mai degraba ca sefu' i-a zis s-o lase mai moale, mai ales dupa intalnirea de taina, la miezul noptii, cu Nuti si Emil, unde a aflat ca Emil nu vrea sa iasa din partidul care l-a facut prim-ministru, iar Nuti s-ar cam intoarce la acelasi partid, chiar si fara functii, "ca sa faca opozitie USL-ului", zice ea! Si iar a iesit Cristi cu buza umflata...
  • +11 (17 voturi)    
    Incredere (Marţi, 26 martie 2013, 16:55)

    gigel62 [utilizator]

    Am incredere in Cristian Diaconescu. De ce???? Pentr ca atunci cind era in PSD era singurul PSDist pe care puteam sa-l ascult fara sa simpt repulsie. Pentru ca in mintea mea am creat o lista de oameni politici si nu numai in care poti avea incredere, din pacate foarte putini-Ciolos, Orban;Predescu,Monica Macovei,Plesu,Diaconescu,TIsmaneanu,Paleologu si alti citiva raspunditi in toate partidele sau fara sa faca politica. Oare aceasta fundatie v-a reuni idoli mei... voi astepta si vedea
    • -2 (10 voturi)    
      Slabe sperante... (Marţi, 26 martie 2013, 17:25)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui gigel62

      ... sa vezi personalitati intr-o astfel de fundatie, mai ales pe unele din cele enumerate de tine. Toti care se vor inscrie o vor face gandind ca este deja acea constructie imaginata de d-l Basescu acum cateva zile (aia de "dreapta"), adica toti pot fi catalogati de oportunism. Cum sa se duca Plesu, Paleologu la o fundatie a unui asemenea om? Care n-a avut niciodata o idee personala pe care s-o puna pe tapet, care a zis permanent "da, sa traiti!" oricarui sef pe care l-a avut (fie el Geoana, Oprea sau Basescu). Numai faptul ca a fost secundul lui Oprea o perioada buna de timp si este suficient de descalificant...
      • +2 (4 voturi)    
        Dupa cum stii (Marţi, 26 martie 2013, 19:59)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Cristian Diaconescu a fost preşedinte de onoare al UNPR. A demisionat cind a devenit consilier prezidential.
        Conducerea la nivel central al UNPR asigurată de Marian Sârbu - preşedinte, Gabriel Oprea - preşedinte executiv, Neculai Onţanu - secretar general.
        • +2 (4 voturi)    
          Stii si tu ca doar seful cel mare conteaza (Marţi, 26 martie 2013, 20:20)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Si ai exemplul cel mai la indemana cu ce se intampla acum in pdl. A fost Diaconescu sef plin? Cu-cu! De onoare? Toata lumea stie ca a fi presedinte de onoare este o forma de a fi tras pe linie moarta. Si Iliescu este ... ceva de onoare, si-l asculta cineva?
          • -2 (2 voturi)    
            daca intrebi amenii "de dreapta" (Miercuri, 27 martie 2013, 8:43)

            nellino [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            toti au impresia ca Iliescu este cel care taie si spanzura in PSD.
            ceea ce spune multe despre clarviziunea lor politica!
  • 0 (8 voturi)    
    Trolisme (Marţi, 26 martie 2013, 18:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Grupul de troli de mai sus au misiunea sa intervina oriunde se vorbeste despre Miscarea Populara. De asemenea este foarte important sa comenteze primii. Urmariti fenomenul.
    • -2 (8 voturi)    
      Ce bine ca ai aparut tu... (Marţi, 26 martie 2013, 18:28)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ... ca sa echilibrezi situatia!
  • +5 (9 voturi)    
    fundatia miscarea populara (Marţi, 26 martie 2013, 18:15)

    batranul [utilizator]

    D-l Diaconescu a fost si va fi un politicean care difera cvomplect de media clasei politice actuale. Crde ca aceasta fundatie va reusi sa insufle populatiei dorinta de modernizare si de respectarea normelor de bunsimt utilizate in prezent in occident. La prezidentialele de anul viitor sunt convins ca D-l Diaconescu va participa cu succes pentru ocuparea fotolilui de la Cotroceni.
    Sunt pensionar, dar doresc sa fac parte de o asemenea forma de asociere. Sunt convins ca printr-o munca asidue veti reusi sa schimbati clasa politica actuala, macar ca mentalitate.
    • -1 (7 voturi)    
      Cred ca sunteti indus in eroare (Marţi, 26 martie 2013, 19:06)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui batranul

      D-l Diaconescu tocmai asta subliniaza, ca nu doreste o fundatie cu caracter politic. Asa ca... daca se va tine de cuvant, nu are de gand sa candideze la prezidentiale, fiindca astfel ii va trada pe cei care se inscriu in fundatia domniei sale.
      Ce va dori sa faca cu aceasta fundatie? Pai, fiind de "dreapta", probabil va lupta pentru generalizarea prioritatii de dreapta (chiar si in sensurile giratorii), va lupta contra celor stangaci, va interzice trasarea liniillor curbe, generalizandu-le pe cele drepte, poate chiar va propune ca la orice salut sa iei pozitia de... drepti !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Consilierii (Miercuri, 27 martie 2013, 7:37)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui batranul

      care au aderat la asa zisa fundatie se pare ca n-au alta treaba la presedentie,sunt platiti pe banii nostrii sa faca si sa dreaga fundatii fantoma care sa-i serveasca marinerului pentru relansarea in politica.
  • +2 (6 voturi)    
    !!! (Miercuri, 27 martie 2013, 1:05)

    tavonne [utilizator]

    nu inteleg.
    unde s-au adunat 3000 de adeziuni si pentru ce?
    pentru numele de miscarea populara?
    care este adresa de contact al acestei miscari?
    care este scopul ei?
    parca traim intr-o tara cu prosti...
  • -1 (3 voturi)    
    MIRARE! (Miercuri, 27 martie 2013, 10:45)

    Rose1 [utilizator]

    Sa iti abandonezi NAVA si ECHIPAJUL in plina furtuna si sa te SALVEZI sarind pe o PLUTA condusa de un ex-social democrat traseist si "vopsit de dreapta", nu are cum sa fie sau sa devina o MISCARE POPULARA!
    Inutil si tardiv incearca capitanul plutei sa "dreaga busuiocul" si sa nege evidenta: pluta sa e o constructie fragila, ia apa la bord si la prima furtuna majora se va face surcele!
  • 0 (0 voturi)    
    PortalulSanatatiiNeamului (Sâmbătă, 30 martie 2013, 16:11)

    Fisherman [utilizator]

    Fundatia Miscarea Populara ar putea deveni o forta politica - ceea ce i-ar da dreptul de a deveni Partid cu Reprezentare Parlamentara - doar daca ar deveni efectiv mecanismul de exercitare a suveranitatii poporului.
    Un Pilon solid ar fi succesul intr-o actiune cu mare impact in bazinul electoral actual al USL: pensionarii.
    Actiunea se numeste: Sistemul de Urmarire a Sanatatii Populatiei.

    Postulat: Sanatatea Mea este Sanatatea Bugetului de Stat.
    Corolar1: Daca toti am fi bolnavi atunci Statul ar da faliment.
    Corolar2: Statul are un mare interes in a afla daca MySelf sunt sanatos sau nu pentru a-si putea planifica cheltuielile Ministerului Sanatatii in cunostinta de cauza
    AntiCorolar-Interlop: E bine ca multi Myself sa fie (sau sa creda ca sunt) bolnavi - asta ma imbogateste pe mine, Interlopul, si pe asociatii mei