Crin Antonescu despre interimatul lui Ponta la Justitie: E o experienta pe care premierul o repeta din cand in cand. Eu ma pregatesc sa fiu presedintele Romaniei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 15:55 Actualitate | Politic

Liderul PNL, Crin Antonescu, a comentat pe un ton detasat-amuzat interimatul lui Victor Ponta la Justitie, afirmand ca este "o experienta pe care domnul prim ministru o repeta din cand in cand", si a sustinut ca nu este deranjat de discutia dintre Ponta si Basescu, in conditiile in care el insusi este "un om foarte sociabil" caruia ii "place cand lumea se aduna si discuta". In plus, a precizat Antonescu, el se pregateste sa fie presedintele Romaniei si, in aceasta calitate, sa-i uneasca pe toti romanii.

Seful PNL a fost intrebat de ziaristi daca l-a deranjat faptul ca premierul a discutat cu presedintele Traian Basescu despre interimatul la Justitie, in conditiile in care acest portofoliu revine liberalilor.

"Domnule, cum sa ma deranjeze pe mine discutiile intre doi oameni? In primul rand, eu insumi sunt un om foarte sociabil. Doi - imi place cand oamenii se aduna si discuta. Trei - e vorba de doi cetateni romani. Eu ma pregatesc sa fiu presedintele Romaniei si sa incerc sa-i unesc pe toti romanii. Cred ca e un bun inceput… chiar daca n-am facut-o eu pe asta. Dar sunt doi cetateni romani de vaza si, in fond, sunt ai nostri", a raspuns Crin Antonescu.

El a fost apoi intrebat de ce era nevoie de un interimat la ministerul Justitiei si nu a fost numit direct un ministru.

"Pentru ca este o experienta pe care domnul prim ministru o repeta din cand in cand", a raspuns Antonescu.

Acesta a sustinut ca numirea sefilor DNA si ai Parchetului general reprezinta o responsabilitate a ministrului Justitiei, si nu a partidelor politice sau aliantelor, iar el nu ar participa la o astfel de discutie, daca se va pune problema.

"Numirea procurorilor generali nu trebuie sa fie un act incarcat de politic", a precizat liderul PNL.

In opinia sa, nu ar exista timpul necesar parcurgerii unei proceduri "destul de indelungate" pentru numirea sefilor DNA si Parchetului General in timpul acestui interimat, decat daca "poate CSM va lucra zi si noapte".

Intrebat cum comenteaza zvonurile privind numirea Laurei Codruta Kovesi in fruntea DNA, Crin Antonescu a raspuns: "Eu nu exclud posibilitatea numirii doamnei Kovesi, ci ca in USL sa se ia o decizie in acest sens", adaugand: "Din punctul meu de vedere nu as sustine o astfel de numire".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3112 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    .... (Marţi, 26 martie 2013, 15:57)

    me [anonim]

    c-asa e romanul cand se apuca sa aleaga.

    L-au ales pe Iliescu 3 mandate din care numai 2 legale, or sa aleaga pe unul poreclit cacarau vreo 2 mandate..
  • +23 (23 voturi)    
    Culmea ironiei! (Marţi, 26 martie 2013, 15:59)

    Anonim [anonim]

    Cel mai lenes si somnoros individ din RO sa ajunga in varful piramidei!
    Probabil restul piramidei e de aceeasi teapa!
    • -33 (33 voturi)    
      e cu multe clase peste basescu (Marţi, 26 martie 2013, 16:10)

      cuc [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      e cu multe clase peste basescu, care e labil psihic
      • +15 (15 voturi)    
        La clasele respective cacarau e repetent (Marţi, 26 martie 2013, 16:42)

        Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui cuc

        Cat despre integritatea psihica a lui cacarau sa speram ca poporul Roman nu va ajunge in situatia primei sotii a acestuia care si-a pus streangul de gat, de clasele si stabilitatea psihica a ipochimenului.
      • +12 (12 voturi)    
        Serios? (Marţi, 26 martie 2013, 16:45)

        Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui cuc

        Si singur ai ajuns tu la concluzia asta? De unde oare? Nu-mi spune ca "te-ai informat" de la antene ca nu pot crede!!!

        Basescu are el multe bube dar tu, prietene lobotomizat de antene, nu mai valorezi din punct de vedere uman nici macar cat hartia cu care te stregi ... la nas!

        Cat despre crin antonescu ... a ajuns sa aiba o obsesie cu presedentia. Asta daca pierde alegerile din 2014 se sinucide!
    • +7 (7 voturi)    
      Idiocracy scrie pe noi (Marţi, 26 martie 2013, 16:41)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      E un film foarte fain de vazut de antenistii 3.
      Partea buna e ca pana in 2014 mai e destul timp sa li se faca foame antenistilor, ca bani tot nu sunt si anul se anunta tot secetos.
      Deci mancare lipsa, dar circ avem, chiar daca stam in frig ca sa platim cablul.
  • +15 (15 voturi)    
    Si eu (Marţi, 26 martie 2013, 16:01)

    Trident [utilizator]

    Ma pregatesc sa nu te votez ca marea majoritate de altfel. Dar tu...nu stii asta.
    Ma razgandesc doar daca te lepezi de patrician si de varan.
  • +18 (18 voturi)    
    a mai fost unul care zicea : (Marţi, 26 martie 2013, 16:05)

    exilatul [utilizator]

    ``lasati ne sa ne pregatim pt cupa campionilor``...sper sa aiba aceeasi soarta...
  • +16 (16 voturi)    
    Asta e buna (Marţi, 26 martie 2013, 16:05)

    Lexus [anonim]

    ...mai erau unii care se pregateau pentru liga campionilor, dar inca n-au ajuns acolo :)))
  • +15 (15 voturi)    
    :) (Marţi, 26 martie 2013, 16:05)

    falcoind [utilizator]

    asta iar viseaza frumos , inca nu s-a prins ca s-a aliat cu dracudaca is sanse sa iasa cineva de la Usl-ai sigur nu o sa fie el. Dute si mai dormi o tura ca visezi frumos.

    Vorba aia : -Bula daca nu ai bea ai fi deja Capitan.
    - Mare scofala, cind beau, is general .
  • +16 (16 voturi)    
    gluma (Marţi, 26 martie 2013, 16:09)

    danu [anonim]

    Asta este cea mai buna gluma pe ziua de azi... hahahaha
    Oricum vai de romania daca ajunge asta presedinte ....
  • +18 (18 voturi)    
    speram sa te pregatesti (Marţi, 26 martie 2013, 16:11)

    mache [utilizator]

    ... sa fii presedinte asa cum se pregateste Dinamo B de Champions League...
  • +16 (16 voturi)    
    Joc de glezne (Marţi, 26 martie 2013, 16:19)

    Adrian [anonim]

    Nu înțeleg de ce se pregătește Crin Antonescu să fie președintele României? Aroganța asta s-ar putea să-l coste mai mult decât își închipuie, eu chiar nu cred că viitorul președinte al României o să fie Crin Antonescu. Sunt curios ce s-ar întâmpla dacă pe buletinul de vot ar fi doar numele lui Crin Antonescu iar oamenii să spună dacă li se pare bun de președinte sau nu, s-ar putea ca Antonescu să aibă o mare surpriză, așa, cineva trebuie să câștige chit că toți potențialii candidați sunt niște leșinați, n-au prestanță de președinte.
  • +12 (12 voturi)    
    Se simte.. (Marţi, 26 martie 2013, 16:19)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Se simte cum tremura de furie pentru ca aliatul lui, Victoras, il cam scoate din carti.
  • +15 (15 voturi)    
    La fel ca Dinamo? (Marţi, 26 martie 2013, 16:19)

    Ion [anonim]

    Eu ma pregatesc sa NU fi presedintele Romaniei!
  • +11 (11 voturi)    
    Puteti visa domnule Cacarau mult si bine! (Marţi, 26 martie 2013, 16:29)

    bcorina [anonim]

    Visele nu costa decat faptul ca sunteti penibil cand apareti in public.
    As pune pariu cu dvs. ca, nu o sa ajungeti Presedinte decat in vise....
  • +11 (11 voturi)    
    Oricât te-ai pregăti, dle antonescu, (Marţi, 26 martie 2013, 16:39)

    furioasa [utilizator]

    tot nepregătit rămâi. Așa că, lasă-ne ! Nu ai stofă de președinte. Ți-ai arătat măsura în vară. Ești mult prea mic pentru o țară așa de mare.
  • +4 (4 voturi)    
    antonescu se crede presedinte (Marţi, 26 martie 2013, 16:46)

    mihai [anonim]

    dumnezeu se crede antonescu/ pe surse
  • +4 (4 voturi)    
    ''ma pregatesc sa fiu presedintele Romaniei '' (Marţi, 26 martie 2013, 17:04)

    Arthemisa [utilizator]

    pe bune???
    ba eu sper ca visul tau sa nu se transforme in cosmarul nostru. Cu toate ca idiotii care te-au votat ar merita asta, nu de alta, dar le-ar fi necesara o trezire crunta la realitate. Un asemenea soc le-ar creste probabil IQ-ul si nu ar mai face asemena greseli pe viitor. Ingretosator individ !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    pregatire. (Marţi, 26 martie 2013, 17:15)

    Alin [anonim]

    Sper sa te pregatesti cum se pregateste si Dinamo pentru Champions league.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda, (Marţi, 26 martie 2013, 17:21)

    yzzy [anonim]

    ...Din ciclul:
    "Lăsaţi-ne să ne pregătim de Champions League!"
  • +4 (4 voturi)    
    Asta e culmea. (Marţi, 26 martie 2013, 17:21)

    Liviu [anonim]

    Individul asta e culmea. Auzi ca se pregateste sa devina Presedintele Romaniei ?
    Si cum faci asta ? Incerci sa te trezesti de dimineata ? Asta insemnand 6-7 ca tot omul muncitor ?
    Sau cum te pregatesti ?
    Spic inglis ?
    NU am uitat ce ai facut vara 2012 !
  • +2 (2 voturi)    
    parere (Marţi, 26 martie 2013, 17:46)

    RUDY [anonim]

    fereasca dumnezeu sa ajunga presedintele tarii un puturos ca tine.daca ai ajunge presedinte,inseamna ca trebuie sa plece toti din tara.voi trebuiti trasi la raspundere nu sa candidati la presedentie sau mai stiu eu ce!!!!