Victor Ponta ar castiga alegerile prezidentiale impotriva tuturor politicienilor vehiculati ca posibili candidati pentru fotoliul de la Cotroceni - sondaj

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2013, 12:52 Actualitate | Politic

Victor Ponta ar castiga alegerile prezidentiale in turul doi impotriva tuturor politicienilor vehiculati in prezent ca posibili candidati pentru functia de sef al statului, potrivit unui sondaj realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului "Adevarul".

In cazul unei finale Ponta - Antonescu, primul ministru ar obtine 60% din voturi, in timp ce in fata lui Sorin Oprescu ar castiga cu 55% - 45%. In fine, daca ar ajunge in turul doi cu Mihai Razvan Ungureanu, Victor Ponta ar obtine 59% din voturile populatiei, fata de 41% pentru fostul premier.

Crin Antonescu l-ar invinge pe Mihai Razvan Ungureanu cu 59% la 41%.

Potrivit cotidianului Adevarul, care citeaza concluziile INSCOP, "o pondere insemnata din electoratul actual al PNL (46,7%) ar vota cu Victor Ponta pentru functia de presedinte in dauna lui Crin Antonescu".

Victor Ponta ar fi votat de 66% din electoratul PSD si de 63,3% din votantii UDMR - dupa ce premierul a dorit sa aduca formatiunea minoritatii maghiare la guvernare - 57,4% din votantii partidului lui Dan Diaconescu si 87,5% din votantii Fortei Civice.

Crin Antonescu ar fi preferat de 53% din electoratul propriului partid si de peste 50% din electoratul PDL si PRM.

Intr-o finala Ponta-Antonescu, 58,9% din alegatorii PDL l-ar alege pe Crin Antonescu si 41,1% pe Victor Ponta.

Pe regiuni, Victor Ponta castiga in Transilvania, Banat, Crisana, Maramures.

Crin Antonescu ar pierde in marja de eroare si confruntarea cu Sorin Oprescu (51% la 49%).

INSCOP arata ca Sorin Oprescu este preferat de tinerii sub 35 de ani si de persoanele peste 65 de ani, in timp ce pe Crin Antonescu il prefera segmentul de varsta 35-50 ani.

Populatia din mediul urban l-ar vota pe Sorin Oprescu, iar cea din mediul rural pe Crin Antonescu.

De la opozitie, cel mai bine se situeaza Mihai Razvan Ungureanu, care ar pierde impotriva lui Crin Antonescu si a lui Victor Ponta cu 41% din voturi.

INSCOP Research mentioneaza ca, spre deosebire de intrebarea clasica cu prezentarea unei liste de candidati, studiul simuleaza o competitie prezidentiala de tur 2, testand o succesiune de finale intre doi candidati.

Sondajul a fost realizat in perioada 21 - 28 februarie 2013 pe un esantion de 1.066 persoane reprezentativ pentru populatia Romaniei de 18 ani si peste 18 ani, cu o eroarea de ᅡ 3%, la un grad de incredere de 95%.























4178 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Buna gluma, Hotnews! (Joi, 21 martie 2013, 12:59)

    Adrian.. [utilizator]

    :))))

    You just made my day..

    Serios, nu mai am nimic de spus decat ce am spus in titlu...
    • +1 (7 voturi)    
      Acum serios... (Joi, 21 martie 2013, 14:02)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      eu n`as lua asta ca pe o gluma... din pacate... vb aia: "majoritatea romanilor cred ca majoritatea romanilor sunt prosti"
    • +6 (10 voturi)    
      MRU va fi presedinte! E clar!!! (Joi, 21 martie 2013, 14:55)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Daca acum, cand inca sunt pe val, desi prostia, incompetenta si hotia sunt atributele actualei guvernari USL, Ponta si Antonescu conduc in fata lui MRU cu doar 18%, care va fi rezultatul peste un an si jumatate? Cel putin invers, dupa parerea mea umila!....:)
  • +7 (9 voturi)    
    Fiecare popor isi merita conducatorii (Joi, 21 martie 2013, 12:59)

    Dani.El [utilizator]

    Vai de capul vostru, Romani! Se pare ca va meritati soarta pe deplin!

    Asta-i Pepe Grillo al Romaniei! L-a depasit in demagogie pana si pe Dan Diaconescu!
  • +12 (14 voturi)    
    AlI Baba si cei 40 de hoti (Joi, 21 martie 2013, 12:59)

    urcan [utilizator]

    Daca acest sondaj ar fi corect as spune ca este normal ca un popor de hoti sa-si aleaga drept presedinte un hot
    • +2 (2 voturi)    
      Ponta e un exemplu pentru noi toti! (Joi, 21 martie 2013, 19:07)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui urcan

      Prin hotie a reusit sa-si depaseasca conditia. O viata intreaga de munca nu-i suficienta sa-ti depasesti propria conditie ... de bou inhamat la jug.
  • +9 (9 voturi)    
    Trist... (Joi, 21 martie 2013, 13:03)

    xvlad [utilizator]

    Ce s-a ales de electoratul asa zis elitist si de dreapta al PNL-ului...
  • +6 (8 voturi)    
    NU MAI DATI... (Joi, 21 martie 2013, 13:06)

    schroedinger [utilizator]

    Astel de prostii ca o sa inceapa lumea sa creada!
    Auzi, 58,9% din votantii PDL ar vot cu KKRau! Nu zau!
    • +4 (4 voturi)    
      s-ar putea sa fie real (Joi, 21 martie 2013, 13:40)

      math [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      dar numarul respondentilor e foarte mic. Va imaginati cati votanti PDL (oricum sunt putini) au raspuns la intrebarea cretina: cu cine atoi vota intre Ponta si Antonescu ?
  • +7 (9 voturi)    
    Sondaj (Joi, 21 martie 2013, 13:16)

    Sani [utilizator]

    Ce date noi aduce sondajul asta?
    In afara de faptul ca suntem o natiune de fraieri - asta stiam de la Iliescu incoace - altceva?

    O imbirligatura de cifre fara nimic clar si relevant.
    Cred ca baiatul meu care este la liceu ar fi definit un set de indicatori mai coerenti.
    Auzi cifra: 87.5% din votantii Fortei civice ar vota cu Ponta. OK, pentru scenariul ticalos similar din 2004. (Iliescu versus VadimTudor).
    Valoare soindaj = 0!
  • +4 (4 voturi)    
    anul victoriei (Joi, 21 martie 2013, 13:19)

    math [utilizator]

    ...cine putea spera o victorie mai catogorica a dreptei autentice, a liberalismului in Romania ?

    46,7% din alegatorii PNL ar vota cu Victor Ponta.

    Traiasca PNL, traiasca tricipleta imparabila Antonescu-Ponta-Voiculescu !

    PS Daca in sondaj apareau si Iliescu sau Nastase cred ca obtineau victorii si mai categorice. Liberali din toate colturile, uniti-va !
  • +9 (11 voturi)    
    Hm (Joi, 21 martie 2013, 13:27)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Hotul cu diploma e pe placul romanilor iar daca Ceausescu traia, probabil ca azi era si el votat de catre majoritate. Asta spune ceva important, nu atit despre ei, cit despre noi.
  • +2 (4 voturi)    
    TOATE SONDAJELE (Joi, 21 martie 2013, 13:38)

    the [utilizator]

    sunt cuantifiate pe baza celor 20% din populatie care vor participa la vot !

    asa ca sa nu ne miram ...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu pare cea mai corecta informare. (Joi, 21 martie 2013, 13:44)

    Cil [utilizator]

    1. Informarea este facuta doar pentru cazul in care se ajunge in turul 2 unde Crin pierde si in fata lui Ponta si in fata lui Oprescu.
    2. Eu cred ca in momentul de fata oricne ar candida de la USL ia peste 50% din primul tur, dar atentie pana la alegeri mai este 1 an si 8 luni si in aceasta perioada ori USL se rupe ori isi arata limita si lumea isi schimba parerea.

    Concluzie - romanii sunt condusi de cine merita (un hot - plagiator, si un repetent - adormit).
  • +1 (3 voturi)    
    Mai mira pe cineva ? (Joi, 21 martie 2013, 14:40)

    me_mihai [utilizator]

    Pe mine unu, nu ma mira ca Antonescu este cu mult sub Ponta. Adevaratul lider al USL este Ponta, PSD este mult mai mare decat PNL, drept urmare Ponta este cu mult peste Antonescu. Sa nu uitam ca PNL separat nu are mai mult de 23%... deci Antonescule, cu ce te mai lauzi?
  • -1 (1 vot)    
    Mai mira pe cineva ? (Joi, 21 martie 2013, 14:41)

    me_mihai [utilizator]

    Pe mine unu, nu ma mira ca Antonescu este cu mult sub Ponta. Adevaratul lider al USL este Ponta, PSD este mult mai mare decat PNL, drept urmare Ponta este cu mult peste Antonescu. Sa nu uitam ca PNL separat nu are mai mult de 23%... deci Antonescule, cu ce te mai lauzi?
  • +2 (2 voturi)    
    Sondaj corect! (Joi, 21 martie 2013, 15:56)

    LiviuX [utilizator]

    Nu inteleg de ce atatea comentarii se leage de calitatea sondajului, si il contesta ba datorita esantionului folosit, ba a intrebarilor puse, etc. Eu cred ca sondajul e corect, din pacate, si reflecta realitatea, trista, dar realitate. Amintiti-va numai ca au fost votati si alesi cu scoruri imense candidati ca nastase, voiculescu, becali, ponta si multi altii ca ei. Asa ca daca populatia asta vrea, mai e cazul dar sa ne intrebam de ce situatia este asa cum e in Romania? Asta votam, asta avem. Deci ce pretentii mai putem avea, cei care inca mai speram in mai bine?
  • +1 (1 vot)    
    se ia o mie (Joi, 21 martie 2013, 17:13)

    gopo111 [utilizator]

    de membri de partid psd si se face un sondaj de opinie, normal ca iese al lor