VIDEO Elena Udrea: Boc, Ungureanu, Predoiu, Diaconescu, Videanu - posibili candidati PDL la Presedintie. / Antonescu e in scadere accelerata de popularitate, din partea USL vor candida Ponta si Tariceanu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 martie 2013, 10:49 Actualitate | Politic

Liderul PDL Elena Udrea a declarat, la emisiunea "Dupa 20 de ani" difuzata duminica de ProTV, ca USL va avea 2 candidati la Presedintie, pe Victor Ponta pentru PSD si pe Calin Popescu Tariceanu pentru PNL, ea precizand si ca actualul presedinte al PNL este intr-o scadere de popularitate accelerata. Udrea a mai spus ca Emil Boc, Mihai Razvan Ungureanu, Catalin Predoiu, Cristian Diaconescu si Adriean Videanu sunt posibili candidati la Presedintie pe care PDL i-ar putea sprijini, potrivit Mediafax.



Intrebata de realizatorul emisiunii daca prezidentiabilul sustinut de PDL se va confrunta cu Crin Antonescu, Elena Udrea a raspuns: "Sau cu Victor Ponta": "Cine cred eu ca va candida din partea USL? Cred ca vor avea doi candidati: unul va fi Victor Ponta, in opinia mea, si va fi candidatul PSD, iar cei de la PNL, probabil ca vor veni cu Tariceanu".

Intrebata de ce il mentioneaza pe Tariceanu printre prezidentiabili, Udrea a raspuns: "Pai in opinia mea, daca USL se rupe, si se va rupe inevitabil, pentru ca vin alegerile europarlamentare si prezidentiale si vor candida separat, atunci nici domnul Antonescu nu mai ramane in fruntea PNL, pentru ca dansul este intr-o scadere de popularitate accelerata dupa evenimentele de asta vara si dupa ce a reusit sa demonstreze incapacitatea de a fi un lider cu adevarat european si un lider care sa aiba idee despre ce inseamna principiile democratiei".

Potrivit acesteia, cand Antonescu isi va pierde posibilitatea pe care o are acum de a imparti functii la nivel guvernamental si la nivelul administratiei locale si nu va mai fi la guvernare, propriul partid va veni cu un alt candidat la Presedintie, mai bun decat actualul presedinte al Senatului: "Acum am zis Tariceanu. S-ar putea sa fie altcineva, nu stiu. In momentul de fata nu se profileaza un altul".

Intrebata daca, in conditiile in care va fi aleasa presedinte al PDL, va candida la Presedintie, Udrea a raspuns: "Nu. Si am spus lucrul acesta: pe langa faptul ca eu consider ca va fi o mare victorie pentru clasa politica romaneasca, un mare succes al societatii, ca in fruntea unui partid puternic sa fie aleasa o femeie, nu cred ca este momentul sa ma gandesc eu la o candidatura in 2014 la Presedintia Romaniei".

Ea a adaugat ca va fi insa obligatia noii conduceri a PDL sa vina cu cel mai credibil candidat la Presedintie, care sa castige alegerile, sustinut de toate formatiunile de centru-dreapta.

Intrebata daca are in vedere un nume, ea a raspuns: "Sigur ca da, sunt mai multe nume pe care le am in vedere si pe care vi le pot spune. Sunt oameni fie din partid astazi, fie din afara partidului. M-as bucura ca in termen scurt sa apara si alte posibilitati".

La insistentele realizatorilor, Udrea a spus ca un posibil candidat, care este din partid si care se afla, potrivit acesteia, "intr-o recuperare de imagine in forta", este Emil Boc. Ea a mai spus ca Mihai Razvan Ungureanu, Catalin Predoiu, Cristian Diaconescu si Adriean Videanu ar putea fi alti candidati pentru Presedintie: "As incepe cu un candidat care este in partid si care este intr-o recuperare de imagine, in forta, si este vorba despre Emil Boc, care a castigat Primaria Clujului si care acum evident ca recastiga imaginea dupa guvernarea pe care a condus-o. Mihai Razvan Ungureanu ar putea fi un candidat, Catalin Predoiu ar putea fi un alt candidat, Cristi Diaconescu ar putea fi un alt candidat, Adriean Videanu ar putea fi un alt candidat".

Intrebata si daca a discutat cu acestia, Udrea a raspuns ca o astfel de discutie se face dupa ce partidul "isi gaseste drumul" la Conventia din 23 martie. Pe de alta parte, intrebata daca ea ar putea candida in 2016 la Primaria Capitalei, Udrea a raspuns: "Cred ca in 2016 ar putea candida din nou la Primaria Capitalei Adriean Videanu".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3827 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    Diaconescu ar fi cel mai potrivit (Duminică, 17 martie 2013, 10:53)

    cato [utilizator]

    Dan Diaconescu!
    Are experienta, a avut emisiuni cu Traian Basescu, a invatat de la cel mai bun.
    • +3 (11 voturi)    
      Cato, (Duminică, 17 martie 2013, 11:58)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Era vorba de Cristian Diaconescu, fa diferenta.
    • -1 (7 voturi)    
      cata fantezie (Duminică, 17 martie 2013, 12:00)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui cato

      cata fantezie poate avea acesta femeie.
    • -2 (6 voturi)    
      dc nu si (Duminică, 17 martie 2013, 13:59)

      rugantino [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Dna MMakovei ?
    • 0 (6 voturi)    
      si oricum va intra in turul 2 (Duminică, 17 martie 2013, 14:20)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui cato

      are avantajul ca oricum va intra in turul 2, deci mai bine sa-l sustina de prima data :))
    • +3 (9 voturi)    
      e vorba de Cristian Diaconescu (Duminică, 17 martie 2013, 14:34)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui cato

      E rautacioasa confuzia pe care o faceti intentionat.
  • +1 (7 voturi)    
    Pentru Cato.. (Duminică, 17 martie 2013, 11:40)

    Sani [utilizator]

    vezi ca este Cristian Diaconescu.
    O oarecare diferenta intre cei 2 si.... nu ma refer doar la prenume....

    In alta ordine de idei, propun ca atunci cand ne referim la PNL si PSD sa le denuim de pe acum:
    USL-PNL, USL-PSD....si daca va castiga Blaga, va fi un USL-PDL.
    Asta asa, ca, peste cateva luni sa nu existe nici un dubiu din ce rahat au provenit.
  • +6 (12 voturi)    
    ))) (Duminică, 17 martie 2013, 11:47)

    nic1 [utilizator]

    Dupa mine cei mai potriviti ar fii:

    1.Cristian Diaconescu
    2.Mihai Razvan Ungureanu
    3.Eml Boc

    Videanu putem sa il uitam.
  • -5 (7 voturi)    
    Are intuitie buna (Duminică, 17 martie 2013, 11:48)

    Cristiann80 [utilizator]

    Nu se stie niciodata cine va fi candidatul din partea PDL, daca va mai exista acest partid dupa Conventie! Iar Udrea poate fi detasat un posibil candidat, are pregatirea si maturitatea necesara pentru a intra aceasta batalie pentru functia suprema in stat. Ne-ar reprezenta frumos peste tot.
  • 0 (8 voturi)    
    Videanu presedinte!! (Duminică, 17 martie 2013, 11:53)

    justin puscasu [utilizator]

    De ce nu Dan Voiculescu? E baiat bun, de-al nostru, din popor. Sau Sile Camataru, sau Catalin Voicu...
    Hai, Doamna Udrea, fii creativa, ca tara nu duce lipsa de candidati valorosi!
    • 0 (2 voturi)    
      pai (Luni, 18 martie 2013, 10:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      a vorbit si de categoria de care zici.
      nu i'a pomenit pe tarliceanu si pe dottore ?
      ce vrei mai din bobor, cartieru' garii de nord, ca dottore ?
      sau, caca ramane kkrau, cel mai popular din poporu' din isaccea, lipovean de'al nostru ?!
  • -1 (7 voturi)    
    Piei, doamna! Cu "d" mic. (Duminică, 17 martie 2013, 12:08)

    Malone_M [utilizator]

    E momentul sa va duceti la d... cu totii, v-ati dovedit cu varf si indesat incompetenta si lacomia cand ati fost pe val. Le-ati facut loc sacalilor actuali si sperati sa reveniti pe locul dominant la ciolan. Sila totala....
  • -1 (7 voturi)    
    In acest moment (Duminică, 17 martie 2013, 12:31)

    evoque [utilizator]

    pdl plus altii nu au o persoana care poate fi sustinuta la presedentie. Diaconescu ar putea fi, insa tot fara sanse reale. De partea cealalta Antonescu ar face gafa vietii sa candideze, inclusiv actualul post care il detine in stat este o caciul prea mare pentru el. Cred ca usl-ul merge cu Oprescu (daca o mai fi usl). Este posibil sa candideze si Tariceanu insa este un pic prea tarziu pentru el.
    PDL-ul trebuie sa fabrice un candidat altfel nu au sanse.
  • -1 (9 voturi)    
    Ungureanu pare cel mai potrivit (Duminică, 17 martie 2013, 13:07)

    visio [utilizator]

    însă nu are experiența în guvernare, deci nu cred că înțelege sistemul economic; nu are experiența negocierilor dure...față de ceilalți are bagaj cultural solid, are relații, și are experiența SIE...
    cât despre boc, videanu, hai să mai bem o bere; din câte îmi amintesc, Tăriceanu preferă monarhia, deci nu are ce căuta pe scena politică românească.
  • +2 (8 voturi)    
    Primaria capitalei (Duminică, 17 martie 2013, 13:14)

    geniu [utilizator]

    Intradevar lui madam udrea i-a iesit, pentru prima oara un adevar din gurita, citez din textul de pe hotnews, "Cred ca in 2106 ar putea candida din nou la Primaria Capitalei Adriean Videanu".
    Foarte adevarat, in anul 2106, PDL va candida si eventual castiga primaria capitalei.
  • +2 (6 voturi)    
    sigur:))) (Duminică, 17 martie 2013, 14:13)

    munoz [utilizator]

    wishful thinking...
  • +4 (12 voturi)    
    cristian diaconescu (Duminică, 17 martie 2013, 15:10)

    nash pandelica [utilizator]

    este cu un cap peste concurenta.
    fara discutie cel mai bun din cei amintiti de nutzi, dar si cu doua fata de usl'amici.

    dottore este un tarlicean mai mincinos si mai dependent de baroni.
    tarliceanu este o varianta din gradina varanului.
  • 0 (6 voturi)    
    IAR NU DOARME NOAPTEA DE GRIJA (Duminică, 17 martie 2013, 19:53)

    dincannes [utilizator]

    Noi avem alte griji!
    LA MUNCA!
  • 0 (2 voturi)    
    e buna asta! (Luni, 18 martie 2013, 9:21)

    kitto [utilizator]

    :)))
    asta e tare rau!
    cel mai bun candidat PDL este un fost PSD-ist: Cristian Diaconescu..
    ati ajuns de rasul lumii!