VIDEO Forta Civica a aprobat alianta cu PNTCD, care se va numi Alianta pentru Dreptate si Adevar. / MRU: Am ales sa facem Alianta DA pentru ca nu este un brand epuizat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2013, 13:57 Actualitate | Politic

Conducerea Partidului Forta Civica a aprobat, sambata, in sedinta Consiliului National, infiintarea aliantei politice cu PNTCD, care se va numi "Alianta pentru Dreptate si Adevar" (Alianta DA), anunta Mediafax. Reprezentantii Fortei Civice au aprobat, in cadrul evenimentului care se desfasoara la Parlament, o hotarare in acest sens, cu doar trei voturi "impotriva" si patru abtineri.

Dupa adoptarea acestei hotarari, reprezentantii FC prezenti la reuniunea Consiliului National se vor reuni cu cei ai PNTCD, prezenti, tot la Parlament, la sedinta Comitetului National de Conducere. La aceasta reuniune va fi semnat protocolul acestei aliante de catre liderii celor doua formatiuni, Mihai Razvan Ungureanu si Aurelian Pavelescu.

Conform unui comunicat anterior al celor doua partide, alianta din acestea doreste "sa puna bazele principalului pol de dreapta din Romania".



Intrebat daca PNTCD si FC au de castigat infiintand o alianta cu denumirea celei dintre PNL si PDL din 2004, presedintele Fortei Civice, Mihai Razvan Ungureanu, a raspuns: "Alianta DA nu este un brand epuizat, nu este o denumire epuizata, nu reprezinta o amintire neplacuta. Este denumirea sub care deapta, s-au daca vreti toti cei care erau impotriva PSD, au inteles sa se uneasca in 2004, constientizand pericolul. La randul nostru, astazi constientizam pericolul, si intre noi si cei care se afla la putere este o prapastie de netrecut: ei arunca Romania in trecut, noi privim spre Romania viitoare. Acesta este motivul pentru care am adoptat denumirea Alianta Dreptate si Adevar".

Alianta Dreptate si Adevar (D.A.) a fost denumirea aliantei dintre PNL si PD, care a candidat la alegerile din 2004.

FC si PNTCD au facut parte din alianta electorala ARD (Alianta Romania Dreapta), alaturi de PDL, sub sigla careia au candidat la alegerile parlamentare din decembrie 2012.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2142 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    0.5% + 0.5% = 0 % barat (Sâmbătă, 16 martie 2013, 14:36)

    alex1234 [utilizator]

    0.5% + 0.5% = 0 % barat

    Pragul este de 5%......deci voturi pierdute

    In plus n-au nici macar o singura masura economica...

    someri? facturi umflate? dobanzi uriase? locuri de munca? medicamente scumpe? privatizari pe nimic?

    Nici o solutie...la toate astea

    Din "realizarile" lui MRU
    - a incercat sa privatizeze Cuprumin pe Nimic
    - a fost de acord sa se dea cu Cianuri la Rosia Montana
    - a fost de acord cu exploatarile gazelor de sist

    Intre el si Ponta nu e nici o diferenta la punctele de mai sus.....
  • -3 (11 voturi)    
    DA (Sâmbătă, 16 martie 2013, 15:19)

    evoque [utilizator]

    inca o alianta de mare fass marca mru. Dupa ce ca a tras prin ard pdl-ul in jos individul acesta nu intelege ca locul lui este sa cante la restaurant. Cine naiba investeste bani si incredere in asemenea esecuri.
    • +5 (11 voturi)    
      Ce zici evoque, (Sâmbătă, 16 martie 2013, 20:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Romania are nevoie de repetenti si plagiatori si nu de premianti?
      • -4 (10 voturi)    
        Care premianti? (Sâmbătă, 16 martie 2013, 23:10)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Care premianti ?

        Poate cei premiati de CC al UTC....
  • +3 (9 voturi)    
    sa vina Normalitatea..! (Sâmbătă, 16 martie 2013, 15:46)

    paganini [utilizator]

    ma bucura aceasta veste ! sper in regenerare Romaniei si a unei clase politice din care sa nu mai faca parte cei numiti in punctul 8 din declaratia de la Timisoara din '89 . !!! Doamne ajuta !
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-i nimic, il epuizati voi pana la vara! (Sâmbătă, 16 martie 2013, 16:21)

    333 [utilizator]

    .
  • +5 (7 voturi)    
    corect..... (Sâmbătă, 16 martie 2013, 16:44)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    asteptam justitiabili din pdl precum si din celelalte partide cu convingeri serioase de dreptate si justitiabilitate-nimeni sa nu fie deasupra legii......doamne ajuta.
    • -4 (6 voturi)    
      hmmmm... (Sâmbătă, 16 martie 2013, 20:41)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      fii indulgent si tradu-mi ce vrei sa spui.
      • +3 (3 voturi)    
        nu e pt. tine.... (Sâmbătă, 16 martie 2013, 23:49)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        du-te in parc la joaca si lasa-ne.
  • +2 (4 voturi)    
    Intr-adevar (Sâmbătă, 16 martie 2013, 17:32)

    sentenced [utilizator]

    Dar stiti de ce nu este un brand epuizat? Pentru ca prima alianta DA nu l-a epuizat...
  • 0 (4 voturi)    
    Nu are importanta (Sâmbătă, 16 martie 2013, 20:30)

    Porcurorul General [utilizator]

    Nu are importanta daca faci o noua alianta de partide cu un nume nou sau cu un "brand" vechi atat timp cat politica romaneasca recicleaza pe principiul "la vremuri noi, tot noi" aceiasi politicieni. De decenii pe la televizor se cam perinda aceleasi mutre.
  • -1 (7 voturi)    
    inca putin (Sâmbătă, 16 martie 2013, 20:40)

    taranistu [utilizator]

    si vine si Basescu la voi, sa va spuna ce mare taranist a fost el dar l-au surghiunit Coposu cu Ratiu si asa a trebuit sa mearga la Roman (Iliescu). postum se poate orice.
    • -1 (1 vot)    
      Basescu (Duminică, 17 martie 2013, 11:27)

      woe [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      a fost miza incheierii acestei aliante. In conditiile in care Blaga castiga alegerile iar Macacovei si restul printzipialistilor se simt tradati, poa sa se reculeaga Baselu in aceasta camila. Poponel si-a facut socoteala pe principiul ca 10% electorat fidel, cat mai iubeste basanelul, i-ar mai asigura vreo doua mandate pe hahaha-ul altuia prin Parlament si aere de competent. Of doamne, cat de gretzos, chiar ca trebuie sa papi broaste raioase la micul dejun, si iata ca 10% din rumani iubesc sportul acesta.
  • -1 (1 vot)    
    Alta alianta.... (Duminică, 17 martie 2013, 6:43)

    coco04 [utilizator]

    Combinari de n luate cate k.
  • -2 (4 voturi)    
    Inutil (Duminică, 17 martie 2013, 10:20)

    UpNext [utilizator]

    O structura "politica" reactiva strict la adresa PSD, cu o ideologie vindicativ - infantila, cu "personalitati" nesemnificative, urmandu-si doar propriile interese. MRU este uzat moral, cu un discurs steril gen Alianta Civica, pseudointelectual. Iar optiunea de (re)denumire cu DA este absolut jenanta. Pe scurt, un mare nimic! Inca un esec lamentabil al asa-zisei "drepte romanesti". PDL, da, are sanse reale de reconstructie si succes.