Puiu Hasotti: Interesul national e deasupra interesului de partid; Fenechiu ramane in Guvern

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2013, 18:35 Actualitate | Politic

Puiu Hasotti
Foto: Agerpres
Liderul senatorilor PNL Puiu Hasotti a sustinut, la finalul discursului presedintelui Traian Basescu din Parlament, ca interesul national face ca orice interes de partid sa dispara, mentionand totodata ca o revocare a lui Relu Fenechiu din Guvern se va face doar in momentul unei decizii a instantei, scrie Mediafax.

Hasotti a declarat ca nu a fost prezent in sala de plen la discursul presedintelui, insa a urmarit ce a spus seful statului.

"A fost un discurs cu niste chestiuni pe care le stiam de mult timp, nu a fost nimic deosebit, nimic surprinzator, a fost ca un fel de porunci ale lui Moise pe care le stiam deja cu totii - niste lucruri comune. (...) Intrarea in Schengen este un deziderat national, este o chestiune care tine de interesul national. Din pacate acest subiect este cel putin pana la ora actuala excesiv de mult politizat", a sustinut Hasotti.

El a precizat ca in cazul colaborarii Parlament-Guvern-Presedintie pe subiectul Schengen "orice interes de partid dispare", din moment ce este vorba de interesul national.

In ceea ce priveste situatia ministrului Transporturilor, Relu Fenechiu, liderul sentorilor PNL a afirmat ca la nivelul conducerii PNL "nu poate decat sa se uite la textul legii", care nu permite revocarea decat in momentul unei condamnari definitive.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, in Parlament, ca intrarea in Schengen trebuie sa devina obiectiv prioritar Guvern-Parlament-Presedintie si ca propune desemnarea conducerii Parchetului General si DNA in cel mai scurt timp si indepartarea din Guvern a ministrilor cu dosare penale.

Basescu propune Parlamentului si Guvernului un parteneriat pentru realizarea obiectivului de aderare la spatiul Schengen, el apreciind ca aceasta este "o datorie fata de romani".

"Va propun sa facem din aderarea la Schengen un obiectiv comun", le-a pus Traian Basescu parlamentarilor si premierului.























1480 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pffoaaa!... (Marţi, 12 martie 2013, 18:53)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Va dati seama cat a cotizat fenekiu la partid de tin astia cu dintii de el?
    • +1 (1 vot)    
      nu ati inteles..... (Marţi, 12 martie 2013, 21:18)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      ...." Interesul national e deasupra interesului de partid; Fenechiu ramane in Guvern " deci ramanerea transformatorului in guvern este de interes national in opinia gusatilor de la PNL.
  • +7 (7 voturi)    
    Corect! (Marţi, 12 martie 2013, 18:59)

    Dianora [utilizator]

    Si apropo, Madame Juganaru si seful corpului de control de la interne si ei nu se misca de pe posturi, nu-i asa? Da' n-a precizat interesul national alcarei tari il reprezinta dl. Hasotti si compania... al Romaniei n-as prea crede cum de fapt nici nu prea e el roman...
  • +7 (7 voturi)    
    Zau ma ? (Marţi, 12 martie 2013, 19:34)

    HP [utilizator]

    Chiar asa, ati savarsi o ilegalitate daca ii retrageti sprijinul politic ? Ponta nu il poate demite ? Pai cum asa, nu ne aratati si noua legea aia care va obliga sa tineti in Guvern toti ciorditorii ?
  • +7 (7 voturi)    
    Hopa (Marţi, 12 martie 2013, 19:35)

    Mayhem [utilizator]

    Hasoti s-a contrazis singur, interestul national nu este sinonim cu mentinerea lui Fenechiu in guvern, asta daca nu cumva cetatenii vor sa fie dirijati de catre un potential infractor cu dosare penale pana in gat.

    Daca interestul national era peste cel de partid, asa cum spune Hasoti, atunci Dragnea si cu Fenechiu trebuiau sa isi faca bagajele de mult. Dar ne-am obisnuit, una zicem alta facem.

    Totusi, e amuzant cum spui ceva si in urmatoarea propozitie ai contrazis ceea ce ai spus anterior. Ipocrizia USL e nemarginita.
  • +1 (1 vot)    
    trista tara, dar mai trist popor (Marţi, 12 martie 2013, 21:14)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Ditamai coalitia de partide majoritare si sa nu ai pe altcineva mai capabil sa ocupe functii de ministri decat Dragnea, Fenechiu et co. Si inca in numele interesului national =))

    Mie imi miroase a inalta tradare. De fapt nu doar imi miroase, chiar pute rau. Si, din pacate, duhoarea incepe sa se simta mai pregnant din partea PNL, daca socotesc si iesirea lui Psihocrin Triantenescu in care se cufureste in direct pe referendumul cu 300 de parlamentari si parlament unicameral.
  • +1 (1 vot)    
    hahahaha (Marţi, 12 martie 2013, 21:25)

    MirceaA [utilizator]

    inteleg din titlu ca interesul partidului este sa-l dea afara, dar il tine numai din dragoste de popor? N-am vazut imbecil mai mare