Victor Ponta: Daca Justitia stabileste in prima instanta ca a facut ceva rau, Fenechiu pleaca din Guvern

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2013, 17:22 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat, marti, in replica la discursul presedintelui Traian Basescu din Parlament, ca ministrul Transporturilor este important doar pentru seful statului si pentru presa si ca, daca Justitia stabileste in prima instanta ca a facut ceva rau, Relu Fenechiu pleaca din Guvern.

"Nimeni din Europa nu mi-a zis ceva de... Domnul Fenechiu este important pentru presedintele Basescu si pentru dumneavostra. (...) Eu vin si spun, pentru o logica greu de contrazis, dar de ce nu poate odata Justitia sa spuna daca domnul Fenechiu acum cinci ani a facut ceva?", a spus Ponta.

El a subliniat faptul ca, daca Justitia romana, care este "foarte buna si functioneaza foarte bine, fiind independenta", stabileste, in prima instanta, ca acuzatiile aduse de Parchet lui Fenechiu acum cinci ani sunt probate, iar acesta a facut ceva rau, atunci acesta va pleca din Guvern, transmite Mediafax.

"Sunt convins ca presedintele poate sa convinga si judecatorii de la Curtea Suprema sa se pronunte odata, ca a mai avut succes cand i-a convins in alte cazuri sa dea termen din saptamana in saptamana. Poate sa-i convinga si acum, sa avem odata si o decizie", a spus Ponta.

El a precizat ca DNA a inregistrat si "momente mai putin fericite" atunci cand a adus acuzatii ministrilor, in conditiile in care acestea nu au fost probate, iar ministrii au fost achitati de instanta.

Ponta a facut referire la fostii ministri Paul Pacuraru, Tudor Chiuariu si Teodor Atanasiu, care au fost indepartati din Guvern, dar achitati de instante.

"Avem niste cazuri foarte concrete, un track-record, cum s-ar spune in limbaj european - oameni care au fost indepartati din Guvern, au fost achitati si nu le-a mai dat nimeni inapoi nici anii pierduti din punct de vedere politic, nici functia", a spus Ponta.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, in Parlament, ca intrarea in Schengen trebuie sa devina obiectiv prioritar Guvern-Parlament-Presedintie si ca propune desemnarea conducerii Parchetului General si DNA in cel mai scurt timp si indepartarea din Guvern a ministrilor cu dosare penale.























1601 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    De Dna Juganaru au zis? (Marţi, 12 martie 2013, 17:43)

    Dianora [utilizator]

    Stiti, duduia care il ajuta pe Severin in afacerile alea europene cu fonduri pt. societati fantoma.... vai, anchetata si ea de DNA! Cred ca pe astia doi ii cuoaste bine si Comisia si parlamentul european..
  • +12 (12 voturi)    
    nici o speranta (Marţi, 12 martie 2013, 17:51)

    edif [utilizator]

    Si daca justitia decide ca Fenechiu e vinovat domnule Ponta? cum va arata guvernul Ponta cu ministri penali si HOTI ? In Anglia, un politician nu a declarat un cadou primit si a fost demis imediat. Eu cred ca de la asa un premier romanii trebuie sa-si ia adio de la europa si standardele civilizate, suntem la acelsi nivel cu Congo
    • +2 (2 voturi)    
      E foarte simplu (Marţi, 12 martie 2013, 21:16)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Daca Fenechiu este scos vinovat pleaca din guvern cu Ponta de manuta.
      Premierul este absolut responsabil de sustinerea impotriva tuturor a acestui ministru. Este obligatoriu sa demisioneze daca se dovedeste ca a gresit.
      Sa spuna multumesc daca nu i se deschide si dosar penal pentru favorizarea infractorului!
  • -9 (13 voturi)    
    UN FOARTE BUN RATIONAMENT (Marţi, 12 martie 2013, 18:04)

    dincannes [utilizator]

    Greu de contrazis, in fata legii.
    Bravo!
    Dusul cu plagiatul, cred cà l-a stimulat in bine.
  • +10 (10 voturi)    
    loool (Marţi, 12 martie 2013, 18:10)

    corvus coraX [utilizator]

    Și ăsta este la bază procuror! Avem deja multe cazuri în care prima instanță a achiat pentru ca apoi, cea de-a doua să dea pedepse extrem de grave. Și invers! Până când cineva nu primește o sentință irevocabilă, este, cum s-ar spune, nevinovat. Ce declară Ponta este din nou un soi de abureală. Problema este că într-un guvern (nici în parlament) nu este permis să fie numit ministru trimis în judecată deoarece deja planează asupra lui îndoieli. Adică în tot ditamai mamutul de USL nu a fot găsit cineva care să nu aibă dosar penal?! Qestia este că noi interpretăm prea mult tocmai din cauza absenței rigorii morale. Mai bine tăcea și o lăsa așa...cum am stabilit..
    • -2 (2 voturi)    
      MORAL POATE NU, DAR ESTE LEGAL (Marţi, 12 martie 2013, 20:44)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      "nu este permis să fie numit ministru trimis în judecată"
      Sà ne aducem aminte de apartamentul lui TB, pe care si la atribuit. Legal (putin tras de pàr) ii apartine, dar moral...
  • +10 (10 voturi)    
    Ca la noi... (Marţi, 12 martie 2013, 18:12)

    codo [utilizator]

    Discursul lui copy arata prapastia care exista intre standardele ro si cele europene. Seful celui mai cinstit guvern ever se poticneste sa ne explice cum ca e normal sa ai tot felul de dalmatieni in guvern, pana ii dovedeste justitia invers. In caz contrar acestia ar fi iremediabil pagubiti in cariera lor politica. Dar daca ii dovedeste hoti, cine despagubeste poporul care i-a suportat in demnitati inalte? Interesul national, o chestiune straina individului, dicteaza numirea unor oameni care macar in aparenta sunt ireprosabili. La noi nu, gainarii beneficiaza de prezumtia de nevinovatie pana in panzele albe. Normal pana la urma, doar avem un PM hot!
  • +11 (11 voturi)    
    interesul national este protectia penalilor (Marţi, 12 martie 2013, 18:17)

    nede [anonim]

    face ceva plagiatoru pe interesul Romaniei, pe Schengen, etc...interesul lor sunt penalii care-i manevreaza!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca justitia stabileste ca e vinovat, (Marţi, 12 martie 2013, 19:39)

    hic sunt leones [utilizator]

    Cine da romanilor înapoi timpul în care au fost guvernați de un infractor?
    Aceeași întrebare cu privire la plagiatul lui Ponta.
    • -3 (3 voturi)    
      ESTE LOGIC CE SPUNETI,... (Marţi, 12 martie 2013, 20:55)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ...dar dacà TB va fi condamnat...(sunt niste dosare in asteptare).
      Sau dacà la publicarea rezultatelor recensàmintului, aflàm cà cifrele prezentate de Guvern si ne luate in seamà de CCR (milioanele ce n-au putut vota, fiind in stràinàtate, dar care figurau in liste), ce ne facem cu perioada asta, in care legal (?) TB este Presedinte?
      • +2 (2 voturi)    
        De ce as face prostia (Marţi, 12 martie 2013, 22:23)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        asa cum fac alții, sa vorbesc despre Băsescu pe un articol care tratează posibilitatea să avem un ministru infractor apărat în fața opiniei publice de un premier dovedit plagiator?
  • +2 (2 voturi)    
    să mai avem un pic de răbdare (Marţi, 12 martie 2013, 19:42)

    ampersand [utilizator]

    Trebuie doar numiţi judecătorii potriviţi.
  • +2 (2 voturi)    
    nu cumva chiar acum pui presiune pe (Marţi, 12 martie 2013, 20:51)

    fosta zoezoe [utilizator]

    amarata de justitie sa inchida ochii ???Ca una e sa spui-in prima instanta-ca vicepresul unui partid la guvernare a jucat rolul unui rrom "colectionar" de capace de canal si a facut o afacere cu statul cu astfel de capace (transformatoare) care mai erau si recuperate de la gunoi si alta e sa zici asta despre un ministruuuuuuuuuu!!!!!!!!!