Un senator PSD propune amnistie fiscala pentru bugetarii care au primit sporuri ilegale in 2011 

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2013, 13:36 Actualitate | Politic

 documente
(08 Mar 2013) PDF, 45KB
(08 Mar 2013) PDF, 134KB
Senatorul PSD Trifon Belacurencu a depus o initiativa legislativa care prevede amnistia fiscala pentru bugetarii care au primit sporuri ilegale in 2011. Anul trecut, Parlamentul a votat legea 84/2012, care a aprobat exonerarea de la plata pentru sporurile primte ilegal de salaratii in domeniul public in perioada 2008-2010. Belacurencu sustine in expunerea de motive ca exista functionari publici care au incasat sporurile ilegale si in 2011 si propune amnistierea acestora.

"Criza economica din ultimii ani a afectat intreaga economie romaneasca, in mod special viata angajatiile din sectorul public, carira li s-a diminuat salariul lunar cu un procent de 25%. Un numar semnificativ de functionari ai unor institutii publice, indeosebi autoritati ale administratiei publice locale, s-au vazut confruntati cu o problema suplimentara si anume restituirea unor drepturi salariale de care au beneficiat in baza acordurilor colective de munca, la care s-au adaugat dobanzi, penalitati si majorari de intarziere, sume care au atins nivelul a zeci de mii de lei, echivalentul salariilor acestora pe multi ani" se arata in expunerea de motive a initiatorului.

Proiectul de lege a fost depus la Senat urmand sa intre in dezbaterea comisiilor de specialitate.   

In 2012, Parlamentul a adoptat proiectul de lege privind amnistia fiscala pentru circa 300.000 de functionari publici obligati sa returneze sporurile si primele ilegale incasate in 2008-2010.












4363 vizualizari
  • +20 (26 voturi)    
    nu sunt de acord (Vineri, 8 martie 2013, 13:52)

    cotora [utilizator]

    nu sunt de acord cu aceasta amnistie, daca au gresit si incasat banii necuveniti, bugetarii sa plateasca, asa cum platesc toti care gresesc, iara sunt acestia o categorie sociala aparte ?
    • +9 (17 voturi)    
      !!! (Vineri, 8 martie 2013, 14:53)

      CMD [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Nr bugetari aprox. 1.200.000
      Fiecare bugetar are sot sau sotie
      Parintii bugetarilor +ai sotului/sotiei 4
      Calcul:1.200.000*(1+4)=6.000.000 voturi posibile
      Pune un procent de uslamisti convinsi de 80-90%,si vei afla raspunsul la aceasta problema!!
      • 0 (8 voturi)    
        bugetari (Vineri, 8 martie 2013, 16:08)

        andricivero [utilizator] i-a raspuns lui CMD

        In cei 1.200.000 bugetari sunt cuprinsi si o parte din soti si parinti (activi sau pensionari) deci calculul este gresit
      • +8 (10 voturi)    
        Ai calculat gresit (Vineri, 8 martie 2013, 16:11)

        olybat [utilizator] i-a raspuns lui CMD

        1 sot/soata
        2 soata/sot
        3-4 parinti sotului
        5-6 parintii sotiei
        7 copilul major din familie
        la un procentaj de 50% mortalitate a unuia din parinti si , 50% la un copil major ies cam 6
        6 x 1.200.000 = 7.200.000
        aia din vara ce au iesit la calcule
        alti nu mai sunt
    • +3 (15 voturi)    
      nu este chiar asa (Vineri, 8 martie 2013, 15:02)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      daca un ditamai seful care se plictiseste la calculator a decis sa dea sporuri, sa le dea el inapoi, pentru ca EL a DECIS. nu cred ca este corect sa pedepsesti p...limea pentru ca in urma unor interese un grup restrans a decis un sef. bunaoara, femeia de servici, daca primit sporuri pentru ca seful unei agentii a decis asta, nu cred ca este corect sa-i ceri ei sporul inapoi. s-a folosit de sporul asta, dar nu ea a DECIS sa-l ia. seful ei, care are un salariu gigant in comparatie cu femeia de servici, a decis sa ofere sporuri pentru ca la un salariu de 7000 ron, un spor de 10% insemna ca derectoru' ia 700 ron in plus (adica inca un salariu minim pe ec. misto, nu?). femeia de servici, care nu poate sa ia decizii se bucura de un salaiu de 700 ron si ia un spor de 70. problema este ca femea de servici abia isi plateste intretinereacu salariu cu tot si o pui sa dea banii inapoi pe care i-a luat pentru ca seful a decis (convenabil fiind pentru el).
    • +5 (11 voturi)    
      sporurile erau in contracte (Vineri, 8 martie 2013, 15:17)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      deci oamenii au documente pentru sporurile respective. daca cei ce au facut documentele au gresit, ei ar trebui sa plateasca pentru neglijenta in serviciu sau abuz in serviciu. Omul de rand isi ia banii in functie de contractul pe care l-a semnat. El nu a comis nici o ilegalitate.
  • +14 (18 voturi)    
    Sa fie frate (Vineri, 8 martie 2013, 13:52)

    olybat [utilizator]

    Sa fie frate , da banii aia de i-a luat domnii bugetari ilegal , nu sunt platiti de astia de muncim sa aducem bani la buget ?
    bugetari- buget , get it ?
  • +16 (20 voturi)    
    Tu depasesti prostia admisa de lege (Vineri, 8 martie 2013, 13:55)

    mnicku [utilizator]

    Daca tot emiti ineptii , desfiinteaza puscariile si am o interpelare daca poti sa o intelegi desi nu ma astept la asa ceva :

    pe cetatenii romani din mediul privat care si-au pierdut locurile de munca cine-i protejeaza sau faci discriminari intre stat si privat ??
    • +2 (4 voturi)    
      Pe p***cii astia (Vineri, 8 martie 2013, 17:37)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      nu-i voteaza cei de la privat. Dar, si ei, de ce n-au mers la vot?
  • +10 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 8 martie 2013, 13:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    si eu credeam ca vor sa faca un sistem de burse pentru olimpici.
  • +12 (16 voturi)    
    amnistiati-ma si pe mine va rog (Vineri, 8 martie 2013, 14:02)

    olybat [utilizator]

    De ce domnu doar la bugetari ? astia privatii de va dau de papat sa nu aiba drepturi , ia dati-mi si mie niste sporuri ilegale de vo' cateva zeci de mi de euro si pe urma amnistiatima si pe mine
  • +13 (19 voturi)    
    2012 (Vineri, 8 martie 2013, 14:03)

    vlad.pe [utilizator]

    Hai cu legea pentru 2012, repede ca incep grevele leneșilor din sectorul public, repede ..
  • +6 (14 voturi)    
    auzi ma (Vineri, 8 martie 2013, 14:03)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    vezi ca l-ai uitat pe alde voiculescu, vantu, fenechiu, pe astia trebuie sa-i amnistiezi inainte de toate.
  • +8 (12 voturi)    
    RUSINE ! (Vineri, 8 martie 2013, 14:07)

    JG [utilizator]

    De cind legalizam furtul?
    E la fel cu scutirea rau-platnicilor de plata intretinerii.
    E la fel de rau ca re-calcularea ilegala a pensiilor militarilor.
    Cind au vazut ca "iese rau", au crescut pensiile la 92%, dintre ei, si acum nu vor sa dea banii inapoi.
    UITE unde sint banii !
    Se cheltuie pe POPULISME!
    Din pacate, TOATE partidele au boala asta (si nu au ideologie pe are s-o respecte si pe care s-o votam).
  • +8 (12 voturi)    
    Asta cu numne de Balaceanca (Vineri, 8 martie 2013, 14:12)

    , NeverToTheLeft [utilizator]

    este tipul pefect de comunist!
    Ia bani taticu' de la aiia care muncesc, 'r/ar mmama lor si lasa/i sa nu dea inapoi!
    Viermii!
  • +4 (8 voturi)    
    legalizarea hotiei (Vineri, 8 martie 2013, 14:32)

    sobolanulmik [utilizator]

    cine a gresit plateste!
    de ce ar trebui incurajata hotia?
    • 0 (4 voturi)    
      Hotia n-are nevoie de incurajare, (Vineri, 8 martie 2013, 16:09)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui sobolanulmik

      e suficient de puternica sa reziste oricarui atac. Cinstea, care-i slaba rau, e favorizata tot timpul ca altfel ar disparea.
  • +7 (11 voturi)    
    criza economica din ultimii ani a (Vineri, 8 martie 2013, 14:36)

    furioasa [utilizator]

    afectat in mod special angajatii din privat . Se aude , dl. senator ? Ca mie, daca nu am venituri si bani in cont , imi reduc , vreau nu vreau , singura veniturile . Nu ai vrea dumneata , nu sa imi restitui ceea ce a trebuit eu sa imi tai din salariu in ultimii ani , ci macar sa imi amnistiezi penalitatile si majorarile la penalitati de intarziere si mama majorarilor , etc., pe care statul mi le percepe pentru neplata in termen a obligatiilor ?
    Nu ati dat drumul la buget pe anul acesta , suntem la jumatatea lui martie , iar noi , din privat , trebuie sa platim penalitati la ceea ce nu incasam de la voi desi am lucrat.
    Dar de ai face-o , ca nu ai niciun interes ! Nu privatii v-au votat ci bugetarii. Da s-or destepta si ei odata si odata ,si or da cui voi de pamant , ipocritilor.
  • +5 (9 voturi)    
    senator psd? (Vineri, 8 martie 2013, 14:44)

    villa [utilizator]

    Dlor PSD-isti, cum a ajuns acest personaj, fost primar al Tulcea (toata lumea stie cum s-a imbogatit, numai DNA nu) senator PSD? RUSINEE!!!
    • +2 (4 voturi)    
      l-a votat boboru" (Vineri, 8 martie 2013, 17:57)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui villa

      asa a ajuns . Ala pe care acum vrea sa-l amnistieze .
      Rusine boborului !
  • +3 (7 voturi)    
    au votat (Vineri, 8 martie 2013, 16:02)

    dan-titus [utilizator]

    asa se rasplatesc votantii. tara lui bugetar si pensionar
    (restul sunt tampiti). NE DA ! LE DAM !
    i-mi vine sa vars.
    • -1 (5 voturi)    
      sa nu iti vina ... (Vineri, 8 martie 2013, 16:57)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui dan-titus

      ..sa inveti limba romana. o sa faci hepatita de la ea.
  • +5 (7 voturi)    
    sunt de acord dar,.... (Vineri, 8 martie 2013, 16:38)

    Ponta [utilizator]

    ..... cu o conditie.

    sa-l rastignim pe el impreuna cu familia.
  • +1 (3 voturi)    
    Romania isi permite asa ceva. (Vineri, 8 martie 2013, 16:40)

    Un_Oarecare [utilizator]

    Doar din 20mil de locuitori vreo 2-2.5 lucreaza in privat si platesc taxe pentru cei 1.6milioane de bugetari, 7milioane de pensionari si 7 milioane de asistati social. Deci avem de unde sa trecem cu vederea niste bani. Daca eram in pozitia sarantocilor de nemti atunci era alta discutie ...
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ati inteles (Vineri, 8 martie 2013, 16:47)

    olybat [utilizator]

    Iar va pierdeti in detalii
    E simplu
    Cine e vinovat sa plateasca . Ce ma intereseaza pe mine scenariile cu tanti femeia de servici care a semnat sa ia 70 de lei .
    Divagati ca sa distrageti atentia ?
    Ei asta vor , nu sa se gaseasca vinovati ci ca lumea sa ajunga la concluzia fireasca ca trebuie dati inapoi din buzunarele lu tanti Leana , ca sa inceapa nebunia ca nu mai are bani ca astia de vor sa dea banii sunt niste nesimtiti si uite astia din fruncea tarii saracii vor sa ne salveze sa ne amnistieze.
    Banii luati nu ii mai putem recupera , decat pe cale judecatoreasca de la cei vinovati.
    Eu ca parlamentar la fel ziceam "
    "Uite ba
    astia vor sa ia banii lu ta leana , nici nu a platit intretinerea subventionata bine cu ei ca sunt astia gura casca care vor sa ii obligam sa ii dam inapoi .Dar noi suntem oameni din popor ajutam poporu dam cu mistria sa se faca amnistia "
  • 0 (2 voturi)    
    E normal ? (Vineri, 8 martie 2013, 19:26)

    nikolaevici [utilizator]

    Am primit tichete cadou,Curtea de Conturi ne-a imputat suma,am platit-o,avem dreptul sa cerem banii furati noua de stat ?
    • +1 (3 voturi)    
      este normal ! (Vineri, 8 martie 2013, 19:52)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui nikolaevici

      Daca nu aveati dreptul la ele conform legii, trebuie sa restituiti banii sau sa-i restituie cei care au aprobat acordarea lor. Cum v-a furat statul ceva care nu era al dv ?