Nemeth Zsolt: Guvernul Ungariei sprijina libertatea de a manifesta pentru autonomie

de Redactia stiri     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2013, 10:29 Actualitate | Politic

Guvernul Ungariei “evident nu participa la manifestatie”, ci dialogheaza cu partea romana dar sprijina libertatea de a manifesta pentru autonomie – a declarat Nemeth Zsolt, secretarul de stat al Ministerului de Externe, vineri dimineata in emisiunea 180 de minute la Radio Kossuth, postul national, transmite agentia maghiara MTI. Secretarul de stat a declarat in legatura cu acest subiect, ca duminica, la Targu Mures va avea loc o manifestatie pentru autonomie organizata de catre Consiliul National Secuiesc, de Partidul Civic Maghiar si de Partidul Popular din Transilvania. Paralel cu manifestatia pentru autonomie din Targu Mures, denumita ziua libertatii secuilor, se vor organiza mai multe manifestatii de solidaritate la reprezentantele diplomatice ale Romaniei din Europa si America.

Joi, Izsak Balazs, presedintele Consiliului National Secuiesc a delcarat pentru MTI ca manifestatia programata pentru duminica a fost autorizata de primarie cu o zi in urma de catre primarie (adica miercuri). Nemeth Zsolt a declarat pentru Radio Kossuth urmatoarele: daca magharii de peste granite doresc autonomie – “teritoriala, culturala, secui sau cei din Partium sau chiar cei din Voivodina – Guvernul Ungariei are obligatia constitutionala sa sprijine aceste deziderate”.

Secretarul de stat a facut referire si la vizita recenta a ministrului de externe la Bucuresti, aratand ca la discutii s-a atins si subiectul reorganizarii regiunilor. Nemeth a afirmat ca in prezent in Romania din 42 de judete, in doua judete si jumatate (specificand ca in judetul Mures maghiarii nu sunt majoritari dar sunt intr-un numar insemnat) maghiarii exercita si importante functii administrative.

Aceasta realitate trebuie pastrata si dupa reorganizarea administrativa, a subliniat Nemeth Zsolt. Marti, Nemeth Zsolt, in sedinta plenara a Parlamentului, a aratat ca vizita ministrului de externe, Martonyi Janos, la Bucuresti, a avut loc “in conditii foarte tensionate”, cauzate de subiectul steagului secuiesc, a situatiei de la Universitatea de Medicina din Targu Mures, a cazului Szekely Miko, respectiv a problemelor ce tin de utilizarea limbii materne.

Nemeth a subliniat urmatoarele: cu ocazia vizitei, Martonyi Janos a declarat ca Ungaria nu priveste Romania dusman, ci partener, aliat, prieten, pe care il respecta dar in acelasi timp are asteptarea ca Romania sa trateze Ungaria cu respect.

Ministrul de externe a declarat printre altele – a aratat Nemeth Zsolt – ca maghiarii din Transilvania post sa conteze pe sprijinul Guvernului Ungariei in chestiunea utilizarii  libere a limbii materne si a simbolurilor, in dezideratele legate de autonomie, inclusiv in ce priveste atonomia culturala si teritoriala, respectiv in subiectul invatamantului maghiar, a universitatii autonome maghiare si a sectiilor, facultatilor maghiare.


Citeste mai multe despre   






















3734 vizualizari

  • -1 (35 voturi)    
    Singura realizare a lui.... (Vineri, 8 martie 2013, 11:02)

    cristian_n [utilizator]

    basel-covasnel,carmaciul fara cuvant, e acest cadou otravit pe care o sa il lase dupa 10(zece) ani de neant.
    • -7 (27 voturi)    
      Autonomia maghiara (Vineri, 8 martie 2013, 11:26)

      ciocardel [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Probleme legate de autonomie au existat inca din anii 1950 (vezi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Regiunea_Autonom%C4%83_Maghiar%C4%83), nu e o problema aparuta dupa 1990.
      Daca esti postac, macar documenteaza-te inainte sa deschizi gura!
      • +8 (20 voturi)    
        Stiai ca.... (Vineri, 8 martie 2013, 11:59)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ciocardel

        Un general roman,nascut pe 4 august a ocupat in intregime Buda-Pesta tot pe 4 august,alt an binenteles?
        Daca vrei o dezbatere istorica te invit oricand...
        • -10 (16 voturi)    
          da tu stiai (Vineri, 8 martie 2013, 12:46)

          goreny [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          ca buCURestiul a fost invins de trupele maghiara INAINTE de a da din piept cu razboiul romano-maghiar din 19?
          • +7 (11 voturi)    
            Da tu shtii... (Vineri, 8 martie 2013, 14:06)

            Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui goreny

            ca alea ierau trupe germano-austro-ungare? Asta spune tot despre fortza honvezilor la acea data. :-))) Si ashea de tare i-a snopit pe rumani ca dupa cativa ani se rugau cu ceru si cu pamantu sa se uneasca cu iei. Si bulgarii la fel. Maretze natzii! Sa vrea iele sa se uneasca cu nishte pacurari?!? Pffff...
          • +6 (6 voturi)    
            Stimate domn (Vineri, 8 martie 2013, 19:26)

            dami365 [utilizator] i-a raspuns lui goreny

            Armata romana,din care cu onoare am facut parte si-a agatat opincile de 2 ori pe parlamentul din Budapesta!Doriti si o a treia? Cred ca nu va fi nici o problema!V-o putem da de cate ori o cereti!
        • +7 (13 voturi)    
          noi la Budapesta (Vineri, 8 martie 2013, 13:43)

          roninu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Ma bucur sa constat ca mai sunt unii care isi amintesc de Armata Romana care a ajuns la Budapesta de 2 ori - cat despre armata ungara, pe la Bucuresti n-a fost vazuta niciodata.

          Imi amintesc cu placere ce imi bovestea bunul meu de la Oradea, cum a participat la campania din 1919, in calitate de militar supercalificat, sergent in ex armata austroungara - vorba lui Diplomatu, vorbea limba, cunostea peninsula

          Campania de pe Tisa i-a mers la inima unui valah care de cateva sute de ani nu avea voie sa umble calare prin targuri, sa se imbrace cu suman de postav, sa poarte arma, sa incalte altceva decat opinci, sa vorbeasca romaneste si ..... multe alte drepturi asigurate de prietenuu unguri.

          Daca ungurii ne respecta si la fel si noi pe ei, este OK; daca ei zic una si fac alta nu este OK si noi trebuie sa fim atenti, cel putin.

          Dar daca uitam tot ce a fost si eventual credem tot ce auzim, inseamna ca ne meritam soarta.

          Din fericire insa, realitatea este mult mai complexa si, printre altele, nu mor caii cand vor cainii - pe asta o stiu de la bunelul meu din Moldova
          • -2 (4 voturi)    
            Eu zic (Vineri, 8 martie 2013, 14:27)

            cobra1000 [utilizator] i-a raspuns lui roninu

            sa ignorati subiectul acesta si sa-i ignorati si pe cei care tot bat apa in piua pe tema asta ! Problema saraciei este mai importanta !
            • +4 (4 voturi)    
              eu nu ignor (Vineri, 8 martie 2013, 15:18)

              roninu [utilizator] i-a raspuns lui cobra1000

              eu nu ignor decat ceea ce decid eu ca trebuie ignorat

              nu am sesizat la acest topic tendinta de a face un clasament al problemelor dupa importanta

              daca vrem sa discutam despre saracie, atat cea din secuime cat si cea de pe valea Dunarii, de exemplu, de ce nu propunem acest topic?
          • +1 (1 vot)    
            Tot respectul pt bunicul tau... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 9:14)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui roninu

            Stii cumva in ce regiment a fost?Probabil in cel Regimentul Ardelenesc..
            Strabunicul meu a fost in Regimentul 4 Ilfov si a facut tot frontul pana in 1919 in interventia asupra Ungariei "sovietice" si cucerirea Budapestei.
            Pt faptele de arme si decoratiile primite a fost impropietarit de regele Ferdinand.De altfel toti participantii voluntari au primit pamant atunci in functie de decoratii si participare,limita minima fiind de 5000 mp.
            • 0 (0 voturi)    
              despre regiment (Luni, 11 martie 2013, 14:17)

              roninu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

              stiu doar ca era un regiment din Cluj, unde a fost recrutat sa serveasca in armata Regatului Romaniei, ca in cei 4 ani anteriori a servit in mareata armata chezaro-craiasca, 4 ani de razboi.

              erau organizati in unitati si subunitati romanesti in armata lui Franz Iosef, bunicu a luptat pe 3 fronturi, succesiv: in Galitia, ziceau ei, de fapt in zona Candrenii Dornei, unde aveau in fata trupe rusesti; apoi i Serbia unde aveau de furca cu partizanii sarbi, si la sfarsit in Alpii italieni, unde regimentul a fost decimat cu tunul, au scapat cativa; sfarsitul razboiului l-a gasit lin spital la Viena.

              cand s-a intors acasa, l-au luat romanii de proaspat, inca 2 ani.

              dar campania contra republicii bolsevice a lui Bela Kuhn chiar i-a mers la inima

              cat despre impropriatariri, n-a avut parte, oricum familia lui avea destul pamant

              a avut parte bunicul din Moldova care s-a intors acasa aproape mort, foarte grav ranit; oricum Ferdinand le-a dat taranilor ce nu era al lui, asa ca dupa aceasta improprietarire au platit ani de zile la boierii desproprietariti astfel

              se zice ca "there is no free lunch" :)
      • +9 (15 voturi)    
        care automomie (Vineri, 8 martie 2013, 12:33)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui ciocardel

        Amice esti subiectiv si putin sovin,Stalin a fost cel care a initiat regiunea-a-utonoma maghiara in urma vizitei lui Dej la cremlin Se stie in toata Europa c sinteti un neam perfid,parsiv care se ghideaza dupa formula ..cei al meu este numai al meu si cei al tau este si al meu.
      • -3 (15 voturi)    
        Pricolul romanesc, nu maghiar! (Vineri, 8 martie 2013, 14:22)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui ciocardel

        Pericolul nu e ca se va constitui o zona autonoma maghiara in secuime.
        Pericolul e ca ROMANII din Transilvania vor cere, apoi, ca Transilvania in intregul ei sa devina autonoma,pentru a scapa de Miticii pontosi si kakaraiosi din Bucuresti.
        Asta ne paste, daca pontosii si kakariosii votati de cei spalati pe creier vor continu sa atate sovinismul ca politica de stat.
        • 0 (0 voturi)    
          De parcă (Sâmbătă, 9 martie 2013, 20:54)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

          pe vremea lui Miluț a lu Ion a lu Nuțu Năii, au dus-o mai bine ROMÂNII ( ardeleni, munteni. moldoveni, olteni).
          Până la ultimul paragraf, păreai ai fi un om normal,
          Ultimul alineat, însă, naște semne de întrebare.
    • +4 (20 voturi)    
      hehe (Vineri, 8 martie 2013, 12:03)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Băsescu încă aşteaptă reacţia omologului său pentru a se pronunţa cu privire la steagurile secuieşti. „Le cer cetăţenilor de etnie maghiară să se ducă la vot, că noi nu putem fura suficient de mult!... hic!”.
      • +2 (10 voturi)    
        Omologul??? (Vineri, 8 martie 2013, 12:09)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Te referi la zeul acela,mitologic, cu struguri,vin,etc???
        Ca omolog secui nu este decat...polinko!
  • +9 (17 voturi)    
    Guvernul Roman de ce tace? (Vineri, 8 martie 2013, 12:04)

    alex1234 [utilizator]

    Guvernul Roman de ce tace?

    Ponta si ceilalti? au atributii clare in domeniul politicii externe

    Presedintele de ce tace?

    Are si el atributii de politica externa...
    Bine ca se ocupa de modificare constitutiei desi nu are nici o atributie in acest sens...

    Iar acolo unde are atributii nu-si face treaba..

    Orice ar zice aia, voi inghiti in sec si nu ziceti nimic?

    Pai ce cautati acolo? Ati vrut sa guvernati? ...daca nu nu vreti sa reprezentati poporul asta, plecati!
    • +5 (7 voturi)    
      Tine minte (Vineri, 8 martie 2013, 12:48)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Alex,nu te arunca cu capul inainte ca te lovesti.Asculta-ma bine atita timp cit aceste adunari nu provoaca scandal sau aduce atingere statului de drept trebuie lasati in pace ,e un drept cetatenesc agreat si de UE.Ce vrei tu nu se poate,sint niste legi europene ce trebuiesc respectate,sovinii unguri asta asteapta, o reactie dura a autoritatilor romane care nu trebuie sa aiba loc sub nici o forma.Atunci cind institutiile statului sint atacate si se produc lupte de strada atunci da, ca si Europa va fi de partea noastra.
    • +3 (5 voturi)    
      Lasa-i sa se framante. (Vineri, 8 martie 2013, 13:07)

      sealife [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Atat Guvernul cat si Base au reactionat perfect,deocamdata.Nu dai atentie la toti piticii.Ei pot sa creasca doar cu ajutorul presei si a reactiilor politicenilor romani.
      Nu trebuie bagati in seama si pot sa-si puna steag si la buda.
    • +5 (9 voturi)    
      sincer (Vineri, 8 martie 2013, 13:36)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      nu vad de ce trebuie neaparat sa vorbeasca cineva in cazul asta, nici ponta, nici basescu, nici corlatean, nimeni. este aberant sa nu lasi pe cineva sa-si doreasca autonomia, este impotriva ideei de democratie sa interzici secuilor sa manifeste pt autonomie. ce poti face este sa fii atent la cum o fac, daca se exprima pasnic si democratic sau cu istericale anti romanesti, acolo trebuie ntervenit, nu pur si simplu sa nu ii lasi sa-si doreasca autonomia, nu de alta dar riscam sa devenim noi aia idiotii si fara discernamant.
      • 0 (6 voturi)    
        Trebuie sa vorbeasca ... (Vineri, 8 martie 2013, 14:30)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Trebuie sa vorbeasca pentru ca sant pusi acolo sa pazeasxa Statalitatea Romaniei asa cum este ea definita in Constitutia Romaniei

        ARTICOLUL 1
        (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

        "Stat national unitar" inseamna ca nu pot exista autonomii pe criterii etnice...ca fie clar ce inseamna aceste cuvinte , ca se pare ca multi semeni de-ai nostri nu stiu....


        Presedintele, Primul-Ministru , Ministru de externe si toti ceilalti reprezentanti ai Statului Roman sant Obligati prim Fisa Postului
        Sa Condamne Ferm Orice Declaratie a unui alt Stat care este Impotriva Ordinii de Drept Constitutional din Romania asa cum este ea Definita in Constitutia Romaniei

        Mai ales cand un Stat Vecin a cerut schimbarea Articolului I din Constitutie, articol care Conform aceleiasi Constitutii a Romaniei, Nu poate Fi Schimbat.

        Pai iis indeplineste Presedintele Functai de Garant al Constitutiei (adica aceea de a fi Aparatorul ei) sau nu si-o indeplineste ?

        Este Guvernul Tarii primul responsabil de a apara Statul Roman si Striuctura Acestuia asa cum este ea definita in Articolul I al Constitutiei Romaniei.?

        Esti si tu responsabil ca orice Cetatean Romann in a citi si intelege ce inseamna ca Romania este "Stat National Unitar"?
  • +2 (8 voturi)    
    Guvernul PONTA sau dilomatia in genunchi ! (Vineri, 8 martie 2013, 12:21)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    La ce imagine dezastroasa are USL -ul in Europa ,cu mincinosul plagiator Ponta ,in fruntea guvernului,Budapesta sprijina iredentismul pe fata !Ce masuri si atitudini pot lua USL-ul ,ca doar sunt la guvernare si duc tara de rapa !
  • +4 (4 voturi)    
    Aha (Vineri, 8 martie 2013, 13:12)

    miguelito [utilizator]

    cit timp tinem noi de vorba si aburim partea romana, voi manifestati si cereti in continuare autonomie.
    • +4 (4 voturi)    
      te-ai prins (Vineri, 8 martie 2013, 13:51)

      roninu [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      te-ai prins, Miguelito, de ce i-a apucat taman cu 1 luna inainte de 15 martie?

      astia au o agenda si nu renunta la ea, cum nu renunta lupul la narav ci doar la desimea blanii, dupa sezon:)
      • -1 (1 vot)    
        La ce sa ne asteptam? (Vineri, 8 martie 2013, 14:55)

        ioil [utilizator] i-a raspuns lui roninu

        Nu vreau sa cobesc dar cred ca aceasta autonomie va fi declarata!Ce vor face in acest caz autoritatile romane?
        • +2 (2 voturi)    
          poate nu cobesti... (Vineri, 8 martie 2013, 15:38)

          roninu [utilizator] i-a raspuns lui ioil

          La cat de multi ne blesteama neamul, o cobe mica de la tine s-ar putea sa fie iertata:)

          Intrebarea este intr-adevar supe rinteresanta, ce ar face "organele" in situatia evocata?

          Si acuma, hai sa analizam: nu este vorba daca ei declara autonomia - este deja ca declarata, de ani de zile...- este vorba de ceea ce vor face dupa aceasta declaratie.

          Organele vor reactiona imediat dupa declaratie sau vor astepta sa vada ce urmeaza?

          Sau, si acuma sper sa nu cobesc eu, organele sunt depasite din start, ca sa nu zic congenital?

          Si daca este sa fiu chiar rau, imi place sa cred ca o eventuala declaratie de autonomie a hunilor din Ardeal va reprezenta pentru valahi o problema mult mai mica decat va deveni ea pentru hunguri
  • +5 (7 voturi)    
    Mai vedem. (Vineri, 8 martie 2013, 14:24)

    3112 [utilizator]

    Uneori se adevereste si proverbul : " Cu prieteni din astia, nu mai ai nevoie de dusmani !" Insa nu-s convins nici nici de "intelepciunea" autoritatiilor romane. Uneori, amploarea unui fenomen depinde de importanta care i-o acorzi. Mai ales ca "majoritar". Reprezentantii Ungariei par mai versati la asemenea manevre.
  • -3 (7 voturi)    
    deziderate legate de autonomie (Vineri, 8 martie 2013, 15:40)

    titburi [utilizator]

    Discutii de dragul discutiilor si pentru abaterea atentiei (prostimii !!! ) dela problemele de fond !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Respectarea Articolui I nu-i discutie in van (Vineri, 8 martie 2013, 16:01)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui titburi

      Respectarea Articolui I din Constitutia Romaniiei

      ARTICOLUL 1
      (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.


      nu-i o "discutie de dragul discutiei"...caci e Primul Articol de Lege cel care ne defineste ca Stat.


      "Discutii de dragul discutiilor"
      sant reprezentate de mesaje de tipul celui dat de tine...

      "pentru abaterea atentiei dela problemele de fond"

      cum ar fi Respectarea Statalitatii Romaniei asa cum este ea Definita in Articolul I din Constitituie :
      ARTICOLUL 1
      (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
  • -6 (8 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 8 martie 2013, 16:13)

    V.R. [utilizator]

    Luati aminte de la Nemeth Zsolt si de la ungurii din Ungaria, care nu-si ulta poporul pierdut pe dupa granite. Asta in timp ce romanii din Timoc sau de prin zona Cernauti se slavizeaza tot mai mult pe zi ce trece, fiindca romanilor din Romania nu le pasa de ei.

    Singurul meu regret este ca romanii din Ardeal sau Banat nu au avut niciodata in istorie pentru mult timp o tara a lor si nu si-au dezvoltat o constiinta etnica aparte. Altfel, poate ar fi fost mai constienti de apartenenta lor la o alta sfera de valori decat cele ale bucurestenilor si ar fi militat si ei impreuna cu secuii pentru mai multa autonomie fata de Bucuresti.
    • +2 (2 voturi)    
      despre valori (Vineri, 8 martie 2013, 18:00)

      roninu [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      poate ca valorile miticilor nu sunt cele mai bune, mai ales pentru ardeleni, care chiar au termene de comparatie

      eu m-am nascut in Bihor, dar traiesc de o viata la Bucuresti si trebuie sa fiu sincer cu mine insumi si sa recunosc faptul ca acasa nu ma simt cu adevarat decat atunci cand sunt la Oradea - cam rar, din pacate...

      dar daca ar trebui sa aleg intre Bucuresti si secuime, prefer compania acestor mitici atata de huliti, mai ales in Ardeal

      eu nu sunt "sudist", eu in Ardeal sunt considerat moldovean si in Moldova sunt considerat ardelean, iar la Bucuresti (adica practic tot timpul) ma simt roman, dar nu Mitica bucuresteanul...

      si nu ca as fi sovin, si nu ca nu ii respect pe unguri, ca oameni, ci pentru ca sunt roman si au murit multi romani dintre acesti munteni, moldoveni sau olteni pentru ca noi sa fim o tara si nu 3 tari sau 8 regiuni...europene:)

      daca generatia asta de politicieni de kk ii face pe unii, mai ales de prin Ardeal, sa isi doreasca o alta tara...sunt 2 variante: sa plece in alta tara sau sa lupte si sa o schimbe pe asta, sa o schimbe in bine, nu sa o ciunteasca

      autonomia locala este buna daca optimizeaza viata celor de acolo, administrativ, economic, fiscal, etc.; daca urmareste altceva si se dovedeste a fi buna doar pentru unii, daca rezulta mai multi nemultumiti decat multumiti, atunci avem conflict

      pana una alta este o furtuna intr-un pahar cu apa, dar asa dormeau linistiti si pe la 1936 si peste 3 ani a venit nenorocirea.

      a la long, timpul lucreaza (adica Dumnezeu dragutul) si mai sunt cca 1,5 milioane de nostalgici in Ardeal
      • +4 (4 voturi)    
        Bravo Omule (Vineri, 8 martie 2013, 19:32)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui roninu

        Bravo Omule,

        Ca ardelean cu stra-stra-bunici tot din Ardeal, subscriu intru totul la cele ce ai scris

        "si nu ca as fi sovin, si nu ca nu ii respect pe unguri, ca oameni, ci pentru ca sunt roman si au murit multi romani dintre acesti munteni, moldoveni sau olteni pentru ca noi sa fim o tara si nu 3 tari sau 8 regiuni...europene:)

        daca generatia asta de politicieni de kk ii face pe unii, mai ales de prin Ardeal, sa isi doreasca o alta tara...sunt 2 variante: sa plece in alta tara sau sa lupte si sa o schimbe pe asta, sa o schimbe in bine, nu sa o ciunteasca "

        [as adauga ca au murit si s-au jertfit si multi ardeleni pentru Tara Noastra: Iancu, Horia, Closca, Crisan, Maior, Lazar, episcopul Saguna,

        episcopul Hossu care a spus la 1 Dec 1918 la Alba Iulia "noi romanii ardeleni am asteptat aceasta zi de sute de ani"...si apoi a strigat "aceasta e Ziua" - vorbind in si despre cea mai mare zi din istoria romanilor: ziau unirii tuturor rom^anilor.

        ...si zic asta nu ca sa-i pun in fata pe ardeleni, ci doar ca sa-ti spun ca larga majoritatea a ardelenilor isi iubesc tara mai mult ca orice ...si nu vor adminte niciodata ciuntirea ei]

        Pacat ca nu ne cunoastem....caci as vrea

        "sa luptam si sa schimbam Tara Noastra in bine"
        • +2 (2 voturi)    
          despre unitate sau dezbinare (Vineri, 8 martie 2013, 22:33)

          roninu [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          nu am mentionat ardelenii care au facut istorie pentru neamul romanesc pentru ca vroiam doar sa le raspund acelora care sunt tentati sa se desolidarizeze de "'mitici"' si sa le reamintesc cum se simteau bunicii lor sub nemesi si de asemenea ca razboiul acela de la 1917 a fost purtat de un stat roman tanar si nerotunjit, rezultat dupa unirea mica din 59 (apropos, cantecul meu preferat este"Treceti batalioane romane Carpatii")
          nu e cazul sa comparam "'prestatiile"" celor din interiorul Carpatilor cu a celor din exterior, atat Unirea cat mai ales supravietuirea din vremurile crunte de dinainte sunt opera tuturor romanilor; cei din afara Carpatilor au dus greul privind incasarea loviturilor venite dinspre Est, valuri valuri de mitocani care ne-au intarziat cu aproape1000 de ani civilizarea de tip european, dar fara "'vatra"' din Ardeal nu mai eram acuma, fara infuziile permanente de populatie si de voievozi descalecatori, de la Dragos si Negru Voda pana la toti mocanii coborati pana la Dunare, Crimeea si Caucaz

          ma doare cand ii vad pe unii care sunt atat de grabiti incat ar renunta la toate valorile intangibile (patrie, identitate, demnitate) doar pentru ceva mai mult confort de tip occidental

          nu e meritul nimanui ca s-a nascut la vest de Carpati si nici vina altora ca au stat intre Siret si Bug

          am cam divagat; acuma, revenind la oile noastre, adica la hunguri, cred ca cea mai buna atitudine posibila este cea din bancul clasic : si noi pe voi!
    • +3 (3 voturi)    
      Lasa-ne pe noi Ardelenii ...cu constiinta noastra (Vineri, 8 martie 2013, 19:40)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Lasa-ne pe noi Ardelenii ...cu constiinta noastra stramoseasca ca apartinem poporului roman

      George Cosbuc - poet din Ardeal (daca n-ai aflat)
      ====================================
      Sunt suflet în sufletul neamului meu
      Şi-i cânt bucuria şi-amarul -
      În ranele tale durutul sunt eu,
      Şi-otrava deodată cu tine o beu
      Când soarta-ţi întinde paharul.
      Şi-oricare-ar fi drumul pe care-o s-apuci,
      Răbda-vom pironul aceleiaşi cruci
      Unindu-ne steagul şi larul,
      Şi-altarul speranţei oriunde-o să-l duci,
      Acolo-mi voi duce altarul.

      Sunt inimă-n inima neamului meu
      Şi-i cânt şi iubirea, şi ura -
      Tu focul, dar vântul ce-aprinde sunt eu,
      Voinţa mi-e una, că-i una mereu
      În toate-ale noastre măsura.
      Izvor eşti şi ţinta a totul ce cânt -
      Iar dacă vrodat-aş grăi vrun cuvânt
      Cum nu-ţi glăsuieşte scriptura,
      Ai fulgere-n cer, Tu cel mare şi sfânt,
      Şi-nchide-mi cu fulgerul gura!

      Ce-s unora lucruri a toate mai sus,
      Par altora lucruri deşarte.
      Dar ştie Acel ce compasul şi-a pus,
      Pe marginea lumii-ntre viaţă şi-apus,
      De-i alb ori e negru ce-mparte!
      Iar tu mi-eşti în suflet, şi-n suflet ţi-s eu,
      Şi secoli-nchid-ori deschidă cum vreu
      Eterna ursitelor carte,
      Din suflet eu fi-ţi-voi, tu, neamule-al meu,
      De-a pururi, nerupta sa parte!
  • +2 (2 voturi)    
    guvernul U (Vineri, 8 martie 2013, 23:01)

    PBuzau [utilizator]

    Gyuvernul Ungariei poate sustine toate miscarile de autonomie din Ungaria.
    Am impresia ca la Budapesta inca mai este pe peretii cancelariei guvernului potretul lui Franz Joseph.

    pache
  • -1 (1 vot)    
    colonizare (Sâmbătă, 9 martie 2013, 0:16)

    Idila [utilizator]

    Nu pot sa nu zambesc amarui la ideea de colonizare cu romani neaosi a tinutului secuiesc ...cam ceea ce a facut Ceausescu, dar atunci erau si locuri de munca si tinea sa aduci cu toptanul populatie din alte zone si sa-o "plantezi...ma gandesc si le evrei, cum construiesc ei locuinte in zonele palestiniene ...o infuzie de populatie din Oltenia, de ex, in tinutul secuisc cred ca ar regla situatiunea! nu ca ar trai usor careva, dar pt. olteni va fi distractie sa faca acolo "opozitie"...vad ce amai ramas din Banat ! in Timisoara, cand ne intalnim doi timisoreni sadea, ne minunam si ne uram toate cele bune, ca nu stim cand o sa mai apucam sa ne vedem...
  • +3 (3 voturi)    
    eternul dosar maghiar (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:43)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Multa minte nu prea au avut niciodata conducatorii nostri pentru ca daca aveau nu mai lasau lucrurile neterminate. Mai avem putin si se implinesc 100 de ani de la unificare si tot ne mai ciondanim cu maghiarii. Vinovati nu sunt ei ca cer ci noi ca ii luam in serios si tot cedam pana cand ne ajunge cutitul la os. Daca suntem stapani in tara noastra, trebuie sa ne comportam ca atare, adica sa nu lasam un singur maghiar fara sa invete perfect romaneste si doar daca ii ramane timp sa mai invete si altceva. Apoi trebuia sa transpunem in legislatia noastra "Conventia Europeana a Nationalitatii" si nu sa ne tot codim cu statutul minoritatilor. Maghiarii nascuti pe teritoriul Romaniei sunt de nationalitate romana. Orice cetatean roman sau strain poate fi insa de afinitate culturala chineza, rusa sau maghiara, indiferent ca este tigan, ucrainian sau roman. Nationalitatea romana se acorda la nastere dar face obiect de acordare sau retragere dupa caz. Cetatenii romani care vor sa renunte la nationalitatea romana trebuie sa o poata face cu reducerea unor obligatii fata de statul roman(de a servi in armata, etc), dar si cu reducerea unor drepturi(de a ocupa functii publice) Vad ca nu citeste nimeni aceasta conventie care este obligatorie. ..Pentru cei care nu stiu, UE ne-a propus initial o singura autostrada care trebuia sa treaca prin sud, prin campie. Noi ne-am dat cu dreptul in stangul sa o facem prin munti ca sa unim Budapesta de tinutul numit secuiesc. Brasovul trebuie unit cu Bucurestiul si nu cu Sibiul prin autostrada si nici nu este cazul sa primeasca un aeroport. De asemenea atrag atentia ca in anul viitor Ungaria este parte a fortelor armate unite ale grupului de la Vischegrad, care devin operationale. Tot din 2014 terenul agricol se poate instraina daca moratoriul nu se prelungeste si nu m-ar mira sa vedem romani alungati din anumite zone. In privinta regionalizarii, trebuie desfiintata si redistribuita regiunea centru care este eminamente maghiaro-saseasca.