UPDATE Zgonea isi cere scuze pentru afirmatia "colegul meu, Mihai Viteazul": O afirmatie nefericita, Mihai Viteazul este un mare erou al poporului roman

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 martie 2013, 13:26 Actualitate | Politic

Valeriu Zgonea si Regele Mihai
Foto: HotNews / DP
UPDATE Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a prezentat, marti, pe contul sau de Facebook, scuze pentru "afirmatia nefericita" in care s-a referit la Mihai Viteazul folosind sintagma "colegul meu", aratand ca Mihai Viteazul este un mare erou al poporului roman, potrivit Mediafax.

"Am facut o afirmatie nefericita astazi, pentru care imi cer scuze. Mihai Viteazu este un mare erou al poporului roman", a scris Valeriu Zgonea pe contul sau de Facebook.

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a afirmat marti ca domnitorul Mihai Viteazul este "colegul" sau, in contextul in care vorbea despre steagul secuiesc de mari dimensiuni arborat la Baraolt, relateaza Mediafax.

"Eu sunt din orasul lui Mihai Viteazul. Daca ei vor sa ridice acolo steagul cu care au plecat cu colegul meu, Mihai Viteazul, acum cateva sute de ani sa cucereasca niste drepturi impotriva ungurilor, pe mine nu ma deranjeaza. Eu nu privesc cu atata ura aceasta chestiune, sunt colegi de-ai mei care arboreaza steagul Real Madridului sau Barcelonei, nu vad care e problema", a afirmat Zgonea, intrebat de jurnalisti daca il deranjeaza arborarea steagului secuiesc de la Baraolt.

Desi a observat ca afirmatia sa despre Mihai Viteazul a starnit zambetele si chiar rasetele jurnalistilor, presedintele Camerei nu a revenit apoi asupra termenului folosit.

Desi jurnalistii au incercat sa il abordeze din nou pentru a-l intreba daca nu cumva a fost o eroare sau o gluma folosirea cuvantului "coleg" despre Mihai Viteazul, Zgonea nu a mai raspuns intrebarilor, grabindu-se sa intre la sedinta plenului Camerei, pe care o prezideaza.

Un drapel secuiesc de mari dimensiuni va fi arborat, marti, in centrul orasului Baraolt (Covasna), la initiativa organizatiei locale a Partidului Popular Maghiar din Transilvania (PPMT).

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2958 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Normal .... (?) (Marţi, 5 martie 2013, 13:50)

    fdaniel [utilizator]

    Asta e un sindrom normal pt. politicienii nostri.
    Uite, de ex., Vadim Tudor se crede Napoleon
  • +4 (4 voturi)    
    Zgonea repetentul ........ (Marţi, 5 martie 2013, 16:23)

    andreesanu [utilizator]

    cind pui repetentii sa conduca trebuie sa te astepti sa dea cu mucii in fasole.
    Scuzele nu pot acoperi prostia scoasa din gura.
    • +2 (2 voturi)    
      repetenti sunt multi (Marţi, 5 martie 2013, 17:21)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      dar sa fi si batut in cap e prea mult
      dar totusi nu e plagiator....
  • +1 (1 vot)    
    :) (Marţi, 5 martie 2013, 17:15)

    triton [utilizator]

    mihai viteazu a fost domnitor al tarii romanesti. pe atunci nu exista niciun popor roman, iar maica-sa era unguroiaica.
    oricum, e nasol daca a ajuns sa fie "coleg" cu retardul de zgornea...
    • 0 (0 voturi)    
      Inrobirea tiganilor (Marţi, 5 martie 2013, 20:27)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui triton

      Mihai Viteazul a inrobit pe tigani (legat de glie); la 1600 tiganii se deplasau lent spre vest; daca nu facea Mihai Viteazul asta, tiganii erau de mult cetateni germani sau francezi si ne plangeam noi de "francezi" si "nemti" ! Asa ca trebuie sa-l laudam !
  • -2 (2 voturi)    
    ce mai comparatie! (Marţi, 5 martie 2013, 17:43)

    Windu [utilizator]

    minunat, cat de inapt poti fi sa compari zdreanta ( a se citi carpa) secuiasca cu steagul unui club sportiv? neninca asta nu mai are mult si pune pe picior de egalitate svastica ( cea neagra pe fond alb, bineinteles) cu simboluri crestine. ca are el niste prieteni popi, care poarta cruci la gat ... las-o ba ca merge!
  • +2 (2 voturi)    
    Blasfemie??? (Marţi, 5 martie 2013, 18:50)

    contrarius [utilizator]

    Nu cred ca poate fi numita blasfemie afirmatia d-lui Zgonea. Omul a scapat un adevar de necontestat; din foarte multe puncte de vedere, dumnealui se plaseaza pe vremea marelui domnitor. Nu sunt sigur dar cred ca atunci se numea "vechil" postul pe care il ocupa unul ca el. Deci nici intr-un caz nu era coleg cu Mihai Viteazul. ESTE DOAR CONTEMPORAN,
    Comportamentul si caracterul asta dovedeste. Vechil contemporan cu evul mediu
  • +2 (2 voturi)    
    Istoria va decide! (Marţi, 5 martie 2013, 19:00)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Ce poti sa mai spui, cine e zgonea sa faca o astfel de afirmatie? Un nimeni, istoria nu-l va aminti decat ca pe unul dintre papusarii loviturii de stat din vara lui 2012 pe cand Mihai Viteazu este o personalitate marcanta a poporului roman, este urias...
  • +1 (1 vot)    
    nimic neobişnuit (Marţi, 5 martie 2013, 19:10)

    ampersand [utilizator]

    eh, peneliştii nu se consideră colegi cu Brătianu? sau ţărăniştii cu Coposu şi Maniu?
  • 0 (0 voturi)    
    fabula (Miercuri, 14 mai 2014, 22:44)

    levierul [utilizator]

    Minciuna sta cu Regele la masa!