Mihai Razvan Ungureanu cere demisia lui Ponta dupa declaratiile despre spatiul Schengen: USL ne doreste in afara UE, la periferia civilizatiei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 martie 2013, 14:24 Actualitate | Politic

Mihai Razvan Ungureanu
Foto: Hotnews
USL doreste ca Romania sa fie in "afara Uniunii Europene, la periferia civilizatiei", a afirmat luni fostul premier Mihai-Razvan Ungureanu, care a cerut demisia actualului prim ministru, Victor Ponta, pentru declaratiile legate de aderarea la spatiul Schengen.

"USL ne doreste in afara Europei. USL doreste Romania in afara UE, la periferia civilizatiei, lipsita de sansa economica, sociala, de dezvoltare sau de prosperitate", a spus Ungureanu, intr-o conferinta de presa.

In opinia sa, declaratiile facute de ministrul de Externe, Titus Corlatean, si de premierul Victor Ponta, de tipul "ce ne intereseaza pe noi e Schengen, putem trai si fara Schengen" "au o logica de o toxicitate fara precedent".

"E o atitudine criminala la adresa cetatenilor Romaniei care anuleaza eforturile tuturor cetatenilor Romaniei", de un "cinism revoltator", a acuzat Mihai-Razvan Ungureanu, care a solicitat demisia primului ministru si a ministrului Afacerilor Externe.

Ungureanu a aratat ca Romania a investit "peste un miliarde de euro pentru asigurarea frontierelor" si, in "doi ani, trei ani toata acesta tehnica va deveni mult prea veche" si investitia "din banii contribuabilului roman va deveni inutila".























4032 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Corect....... (Luni, 4 martie 2013, 14:29)

    polonyca [utilizator]

    Pacat ca e o voce singulara....Daca am fi bulgari....???!!!!! Da noi suntem......"mamaliga romaneasca".....!!!
    • +14 (16 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 4 martie 2013, 15:10)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      noi suntem prea comozi sa ne dam foc, si in schimb dam like sau votam comentariile care ne convin.
      trist
    • -5 (5 voturi)    
      !!! (Luni, 4 martie 2013, 15:18)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ma indoiesc de faptul ca in bulgaria au iesit pentru o cauza dreapta.
    • +1 (5 voturi)    
      CE SPUNEA "vocea singularà"? (Luni, 4 martie 2013, 17:46)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Sà vindem repede (si in plus pe mai nimic), ce zàcàminte mai avem.
      Am avut noroc atunci, cu reactia jurnalistilor!
      Acum spune "E o atitudine criminala la adresa cetatenilor Romaniei". Atunci vroia probabil, sà ne salveze !
  • -21 (39 voturi)    
    mru papagal ca si ceilalti (Luni, 4 martie 2013, 14:39)

    jackalphonse [utilizator]

    ce mi-e mru, poanta, antoana, basecu sau alti scandalagii fara intiativa? toti sunt la fel si mru se pare ca este facut din acelasi aluat. lumea noastra poliica se pare ca arata ca un vacarm facut de nebuni care incearca sa re faca remarcat prin racnete si tipete cat mai stridente. un fel de balta a broastelor carora li s-a facut de procreat si canta noaptea; numai ca alea canta chiar frumos.
    mru chiar avea sanse sa se lanseze pe scena politica. dar de unde e, nici Dumnezeu nu cere.
  • -27 (39 voturi)    
    a aparut (Luni, 4 martie 2013, 14:41)

    evoque [utilizator]

    vai, a reaparut eminenta cenusie pe principiul "ce mai este de scuipat ca ma bag si eu".
    Omul care a aruncat in wc guvernarea pdl are tupeul sa acuze.
  • -23 (33 voturi)    
    aha (Luni, 4 martie 2013, 14:44)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Ungureanu crede ca tehnica militara devine depasita precum telefonul din buzunar sau ce? Vai de el.
  • +20 (30 voturi)    
    Ma uit la comentariile de mai sus (Luni, 4 martie 2013, 15:05)

    Wanheda [utilizator]

    Si realizez cat de adevarata e vorba ca prostia e cel mai mare inamic al inteligentei. Bineinteles ca logic vorbind asta e o axioma, dar am observat ca oameni ca MRU sau Funeriu is dispretuiti....iar personaje josnice ca Jiji, Vanghelie, Marga sau Abramburica, Dottorul...etc, is extrem de apreciate de un segment al populatiei Romania.
    Nu ar trebui sa se mire nimeni ca o duce cum o duce tara.
    • +6 (10 voturi)    
      nu-l compara pe Funeriu cu mru (Luni, 4 martie 2013, 15:27)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      primul este un tip capabil care chiar a realizat ceva afara si ca ministru, in timp ce cel din urma este doar un oportunist vesnic ancorat de sistemul politic. incerci sa-l ridici pe mru, punandul langa numele Funeriu. asta se cheama manipulare. Funeriu nu face obiectul discutiei de aici.
      • +4 (8 voturi)    
        Cu toate bubele lui (Luni, 4 martie 2013, 16:12)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Tot e deasupra multora, promovati de usl. Nu am ganduri de manipulare, mai ales ca eu i-am urmarit doar online.
        Doar remarcam la modul general ca-s mai apreciati aia cu gura mare, mai nou trio-ul Corlatean-Ponta-Crin. Poporimea o sa ii aplaude, o sa spuna ca au tupeu, etc etc, in vreme ce astia fac cele mai tembele afirmatii diplomatice din ultima 100 de ani.
        • +5 (7 voturi)    
          nu te contrazic. insa, (Luni, 4 martie 2013, 17:07)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          mru, cu aceasta interventie exact asta face: sare cu gura mare ca sa se faca si el remarcat, vorba antevorbitorului nostru, "scuipand si el", fara sa emita cine stie ce concluzie inteligenta la toate evenimentele recente. ma asteptam la ceva mai ""calculat"" si mai ""interesant"" de la un fost ""agent"" si uin istoric.
    • +4 (14 voturi)    
      Pai nu te mira (Luni, 4 martie 2013, 15:36)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Bolsevicii ii urasc pe " 'telectuali". Nu mai stii cum erai privit daca erai "ochelarist" pe vremea impuscatului? Erai suspectat de inteligenta, desi ochelarii nu ai nicio legatura cu inteligenta, ci cu o boala a ochilor.
      • +2 (2 voturi)    
        cel mai rau (Luni, 4 martie 2013, 19:48)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        era daca erai proaspat barbierit ... ba nu! daca aveai barba, atunci chiar erai dusman de clasa ...
  • -2 (12 voturi)    
    Uah...! (Luni, 4 martie 2013, 15:19)

    vitan.sandu [utilizator]

    Ce o fi in capul acestui individ care crede ca CIVILIZATIA se termina la granitele Europei!? Cineva zicea car ar fi istoric, dar eu am mari indoieli. Sa consideri in afara civilzatiei Orientul, Orientul Mijlociu, chiar Africa, America de Sud etc mi se pare ca numai cunoscator de istorie nu te poti numi. Romanii au proverbe extraordinar de sugestive. I se potrivesc mai multe: Daca tacea filozof ramanea. P..... daca nu-i fudul, parca nici nu-i p..... destul.
  • -2 (10 voturi)    
    mru (Luni, 4 martie 2013, 15:21)

    liviusmaximus [utilizator]

    un baiat destept poate deveni un prost mediocru in cateva clipe. Cum te-ai gandit tu la aranjamentul ala stupid din campanie, nu inteleg nici acum...
  • +11 (15 voturi)    
    explicatie (Luni, 4 martie 2013, 15:28)

    nocomment [utilizator]

    vad ca se duce in tara o politica a "odihnitiilor". cand vine un om cu cap sa spuna un adevar, sar o gramada de "odihniti' pe el si-l ingroapa. Ma ingrozesc cand vad ca exista asa specimene. Oare ce se va intampla? Cine ne vrea raul in asa hal? Sunt oare platiti sa faca un lobby asa negativ?
  • +10 (10 voturi)    
    Intrebare (Luni, 4 martie 2013, 15:37)

    nano2k [utilizator]

    ...si cand se iese in strada?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu iese nimeni (Luni, 4 martie 2013, 16:13)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Poporul roman a ajuns inert, pacalit de propaganda ca "trebuie sa se descurce"...si se descurca, la limita saraciei.
    • +8 (8 voturi)    
      In strada (Luni, 4 martie 2013, 16:17)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Vestea proasta:
      Eu cred ca pana nu ies aia, 70%...si aia ies cand vor ramane fara slujbe ca urmare a inteligentei lor....nu cred ca se rezolva nimic.

      Vestea "buna":
      Ocazia descrisa mai sus se va intampla curand!

      Vestea proasta:
      Mama idiotilor in Romania este vesnic gravida.
      Adica, daca pica astia, aia 70% se vor "indragosti" de alti idioti.
      Diaconescu iti spune ceva?

      P.S.: Da-mi tu o alta veste buna...
    • +7 (7 voturi)    
      cei nemultumiti au plecat de mult (Luni, 4 martie 2013, 16:43)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Cred c-au ramas in tara, doar cei care sunt asistati social (pensionarii, handicapatii si "revolutionarii" lui iliescu).
      Din pacate, ne-au ramas prea putine elite. MRU are un viitor politic, insa nu intr-o astfel de conjunctura. Nu voi uita discursul lui MRU din P-ta Universitatii de anul nou (2007), cand a vorbit ca ministru de externe alaturi de ministrii din UE. M-am simtit mandru atunci, ca natiunea mea incepe sa fie parte a lumii civilizate.

      Mi-as dori ca lumea sa se trezeasca. Insa exista o ciclicitate a evenimentelor, iar cei care au curajul s-o faca, se pare ca, au alte prioritati in viata.
  • -9 (13 voturi)    
    mru (Luni, 4 martie 2013, 16:13)

    klaudyuxxx [utilizator]

    ce fata de om pierdut in spatiu
    • +5 (5 voturi)    
      oglinda (Luni, 4 martie 2013, 16:54)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      deci nu ti-a placut cand te-ai privit in oglinda?