Crin Antonescu: Aderarea la Schengen nu a fost prima prioritate a României;rămâne un obiectiv pentru care au fost îndeplinite condiţiile

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 4 martie 2013, 11:40 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni ca aderarea la spatiul Schengen nu a fost prima prioritate a Romaniei, dar ca ramane un obiectiv pentru care tara noastra a indeplinit conditiile.

"Daca discutam despre acest Consiliu, punctele de convergenta sunt acelea ca noi suntem convinsi ca Romania a indeplinit si nu de acum, ci de mai multa vreme tot ceea ce trebuia sa indeplineasca in conformitatea cu aquis-ul pentru Schengen si deci in conformitate cu conditiile tratatului, nu conditiile puse de noi, acest lucru trebuie sa se discute si merita o decizie si o decizie favorabila.

De asemenea, sunt perfect solidar cu pozitia ministrului de Externe prin care daca cineva doreste sa blocheze discutarea si luarea acestei decizii trebuie sa aduca niste argumente si aceste argumente este normal sa fie cerute. Romania are dreptul sa le ceara. Cat este aderarea la spatiul Schengen de prioritara, despre asta putem sa discutam. Am mai spus. Din punctul nostru de vedere nu a fost niciodata prima prioritate a Romaniei, dar sigur ca ramane in continuare un obiectiv, pentru ca dorim acest lucru, am cheltuit foarte multi bani in acest scop, am facut niste eforturi de toate felurile si organizatorice, si tehnice si diplomatice si este un scop care trebuie atins", a spus Antonescu, inainte de sedinta USL, potrivit Agerpres.

El a fost intrebat daca ministrul de Interne, Radu Stroe, s-a pripit cand a declarat ca Germania a ratat ocazia sa taca.

"De ce nu ne-am pune problema ca poate ministrul de Interne al Germaniei s-a pripit anuntand public o pozitie pe care era normal sa o anunte, pentru ca este dreptul domniei sale sa o faca, la Consiliu. Nu am nimic de comentat, poate doar ca nu este vorba de intreaga Germanie ci de pozitia unui ministru si sigur care angajeaza pozitia Guvernului federal", a spus liderul PNL.

El a afirmat ca nu are nimic sa-i reposeze ministrului de Interne, completand ca declaratiile oficialilor romani au vor afecta decizia Consiliului JAI.

"Nimeni din Guvern nu a avut reactii dure. A avut niste reactii mai ferme care sunt insa mai clar pe argumente. (...) Sunt convins ca o decizie se ia pe argumente foarte clare in raport cu obiectul deciziei si din acest punct de vedere nu o declaratie sau alta pot sa schimbe optiunea unui guvern sau altul", a comentat Antonescu.

Presedintele PNL a mai precizat si ca declaratia ministrului de Externe, Titus Corlatean, privind Schengen nu poate fi considerata ca o recunoastere a unui eventual esec la Consiliul JAI.

"Eu cred ca pentru noi este foarte important ca atata vreme cat avem un Guvern, cat avem autoritati sa le cerem sa ne apere interesele cu seriozitate, fermitate si cu argumente, daca mereu atunci cand autoritatile noastre, ca este vorba de ministrul de Externe, de ministrul de Interne vor adopta niste pozitii ferme, verticale noi vom sari in capul lor considerand ca in felul acesta ne suparam partenerii, eu cred ca asta nu este o atitudine normala si eu cred ca tocmai asta trebuie sa cerem de la ministri nostri sa ne reprezinte cu fermitate interesele atunci cand argumentele sunt de partea noastra", a mai spus Crin Antonescu.

El a fost intrebat si cum vede afirmatiile sefului cancelariei prezidentiale care a sustinut ca ar fi o crima ca aderarea Romaniei la spatiul comunitar sa fie amanata.

"Seful cancelariei prezidentiale, un om foarte cumpanit si cu formatie diplomatica pe vremuri, da niste semne speciale de nervozitate care ma surprind", a adaugat Antonescu.























1567 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Romania sub USL are prioritati ? (Luni, 4 martie 2013, 11:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Poate salvarea de pedepse a coruptilor din Guvern si Parlament....
    • +3 (3 voturi)    
      Cand nu ne iese ceva... (Luni, 4 martie 2013, 12:22)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ...asa am vrut noi.

      Asta e ca in bancul ala.
      Pentru a doua zi se anunta o inspectie pe santier. Seful face instructie cu muncitorii:
      - Baieti, aveti grija ca totul sa mearga struna maine. Orice ar fi, sa para ca asa trebuie sa fie.
      Vin inspectorii a doua zi, viziteaza santierul, totul in regula. La un moment dat insa, un zid mare de beton se prabuseste cu zgomot. Cu zambetul pe buze, un muncitor se uita la ceas si spune:
      - 12 fara zece. Exact cum era programat.
  • +8 (8 voturi)    
    Provocare (Luni, 4 martie 2013, 12:04)

    lizardking [utilizator]

    Basta! Am văzut deja prea multi invocând DEMNITATEA în relația cu Germania, am citit de prea multe ori sloganul "să nu negociem în genunchi" și alte bazaconii ca să nu ii provoc pe toți aceștia la un exercițiu simplu de onestitate și DEMNITATE: Aveți cumva mașini germane? Personale sau de serviciu? Ok, cool. Cei care aveți mașini nemțești personale, fiți DEMNI și dați-le foc, filmați evenimentul și trimiteți-l ambasadei Germaniei sau postați-l pe internet. Ok, cool. Cei care aveți ghinionul să aveți mașini germane la serviciu: Fiți DEMNI, nu le mai folosiți! Ok, cool. Dacă nu puteți fi atât de demni și preferați o demnitate mai mică, dar onestă, schimbați-le cu Gaz-uri, Lada sau cu mașini chinezești. Gata cu gargara, fiți DEMNI! Ori tăceți dracului din gură! Am văzut destui politicieni purtându-se ca navetiștii, care fluieră femei pe stradă și apoi le strigă că-s curve celor care nu-i bagă în seamă.Tot din DEMNITATE. Golanul nu-i golan dacă nu-i și mârlan, bag seama. Europenii ne evaluează și după reacțiile în cazul amânărilor sau refuzurilor, o țară nu moare într-o zi. Ce spuneți azi, mâine intră în istorie. Pe cei mai multi dintre voi istoria nu vă va retine, însă pozițiile României vor rămâne în memoria străinilor și vor crea scheme de evaluare și răspuns. Fiți conducătorii României, nu stăpânii ei!
    • +2 (2 voturi)    
      Completare (Luni, 4 martie 2013, 12:23)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui lizardking

      Si vorba lui Diaconescu, sa-l cheme pe ambasadorul Germaniei, sa-i spuna ca lucreaza contra intereselor Romaniei si sa-l declare "Persona Non-Grata".
      Na USL-amul ce zice? Faceti chetia asta "DEMNA"?

      Mda, de fapt oricum pentru ei aderarea la Schengen nu mai este proiritara.
      Da, parca criticau guvernele anterioare ca n-au fost in stare sa rezolve problema nu-i asa?

      In plus chestiunea figura si in acel "programel de Guvernare".
      Ma rog, Guvernoiu - Gunoiu nu mai recunoaste nimic.
      Le-a mai ramas: DEMNITATEA NATIONALA.

      Cam subtire dupa 10 luni de guvernare si 3 luni de castigarea alegerilor (cu 70%).
      Hai sictir guvernanti si ...70% guvernati.
  • +4 (4 voturi)    
    Crinulet, te-ai trezit si tu? (Luni, 4 martie 2013, 12:22)

    nicTM [utilizator]

    Cand vad reactiile astora din guvern ma intristez, dar parca imi vine si sa zambesc... Este incredibil ce oameni ne conduc, suntem intr-un regres total ca tara. Dar lucrul care ma ingrijoreaza mai mult decat orice este reactia societatii, si anume: Basescu e de vina! Este de domeniul fantasy ce au reusit aia cu antenele sa faca acestui popor, absolut regretabil...
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Luni, 4 martie 2013, 12:27)

    damenvals [utilizator]

    si nici voi, cetatenii, nu sunteti prima prioritate, nici macar a doua, dar ramaneti un obiectiv
  • +1 (1 vot)    
    Antonescu si aderarea... (Luni, 4 martie 2013, 16:40)

    andreesanu [utilizator]

    Antonescule,aderarea nu-i jocul tau de poker in care atunci cind iti vine rindul faci tu cartile.
    Aderarea intr-un sistem organizat se face dupa regulile lui ,nu dupa parerea ta sau din punctul tau de vedere.
    Cum te-ai oprit la timp cu invatatura nu ai ajuns si la capitolul PRINCIPII ,asa ca las-o mai moale cu parerea ta.
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa ce ai blamat-o pe Merkel? (Marţi, 5 martie 2013, 11:30)

    me_mihai [utilizator]

    Antonescu mai are pretentia sa intre in schengen dupa ce i-a blamat pe toti oficialii europeni? Un astfel de presedinte nu ne poate duce decat inapoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 martie 2013, 15:16)

    cetateanulsurmenat [utilizator]

    Crin Antonescu are atitudinea vulpii care nu ajunge la struguri." Esecul intrarii Romaniei in Schengen nu poate fi pus pe seama noastra, ci pe seama altora. In plus, nici nu voiam atat de mult in Schengen"- cam acesta pare sa fie mesajul lui Antonescu.