VIDEO Crin Antonescu: Sustinem pozitia Guvernului. Avem obiective mai importante decat aderarea la Schengen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:23 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat sambata ca sustine pozitia exprimata de primul ministru si ministrul de Externe cu privire la aderarea Romaniei la spatiul Schengen, considerand ca tara noastra are alte obiective mai importante.

"Este un spatiu al nuantelor, dar, evident, suntem de partea Guvernului nostru, pozitie care a fost exprimata de ministrul de Externe intr-un anumit context, dar care astazi a fost intarita de primul ministru. Romania s-a achitat de toate obligatiile pe care le implica aderarea la spatiul Schengen, obligatii exclusiv tehnice. Romania a cheltuit un miliard de euro pentru aceste lucruri. Romania a acceptat un pachet de conditii si supra-conditii mai severe decat pentru oricine altcineva. Le-a acceptat si le-a indeplinit. Acesta nu este aprecierea mea sau a lui Corlatean sau Ponta, este aprecierea tuturor partenerilor din Uniunea Europeana", a spus Crin Antonescu, intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, potrivit Agerpres.

Liderul PNL a subliniat ca aderarea la Schengen nu a fost niciodata un obiectiv prioritar al Romaniei: "In conformitate cu Tratatul, nu exista niciun fel de inter-conditionare intre MCV si aderarea la Spatiul Schengen. Sigur, poate este o nuanta. Domnul Corlatean, intr-un context, intr-un talk-show, deci nu intr-o declaratie ritoasa a Ministerului de Externe, spunea: 'daca noi indeplinim, practic, toate conditiile, nu vom fi admisi acum in Schengen, nu ne mai intereseaza'. Aici este o nuanta. Nu este vorba ca nu ne mai intereseaza, dar Schengen ar trebui tratat cu luciditate ca un obiectiv tehnic, care nu a fost niciodata si nu are cum sa fie obiectivul prioritar al Romaniei. Sunt obiective mai importante: bugetul multianual al Uniunii care revine Romaniei, absorbtia fondurilor, MCV-ul insusi si problemele legate de Justitie. Dar, aici ii dau dreptate lui Titus Corlatean. Se poate trai si fara Schengen. Sunt tari in UE, incepand cu exemplul ilustru al Marii Britanii, care nu vor sa intre in Schengen. Romania vrea, nu inseamna ca am scos din lista obiectivelor noastre acest lucru".



Intrebat daca aderarea la Spatiul Schengen ar mai trebui sa fie o prioritate in cazul in care Romania nu va obtine un rezultat concret in luna martie, Crin Antonescu a raspuns: "Aici sunt perfect de acord cu pozitia primului ministru si a ministrului de Externe. Daca in conditii foarte clare si pe realitati foarte clare noi nu suntem admisi in Schengen, atunci inseamna ca este o problema a altora, nu mai este o problema a noastra. Daca noi am mai avea ceva de corectat, de rezolvat, de implinit in Romania, in sfera de actiune a autoritatilor romanesti, ar fi corect sa spunem: bine domnule, daca nu suntem pregatiti, ne vom stradui sa fim pregatiti data viitoare".

Pe de alta parte, Crin Antonescu s-a declarat optimist cu privire la decizia din luna martie referitoare la aderarea la Schengen: "Eu ma astept, sunt mai optimist decat par a fi unii, ma astept cu incredere in ratiunea si corectitudinea deciziilor europene, ma astept sa fim primiti in Spatiul Schengen, pentru ca indeplinim demult si concret toate conditiile. Daca nu, avem alte obiective mai importante decat Schengen pe care trebuie sa le urmarim si oricum ca atitudine as remarca un lucru: este impardonabil ca presedintele Romaniei, nu vorbesc de domnul Ungureanu, care este parlamentar, are voie sa faca orice politica vrea, dar vorbesc de presedintele Romaniei, care este impardonabil sa impuna domnia sa sau sa accepte impunerea raportului MCV de intrare in Spatiul Schengen, ceea ce tratatul nu prevede si nici partenerii europeni nu fac, cel putin la vedere", a adaugat Crin Antonescu.

Vineri seara, ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a sustinut ca o eventuala amanare a aderarii Romaniei la Schengen "nu ar fi o decizie corecta": "Anul acesta vor fi alegeri in Germania, anul viitor vor fi alegeri europene in toata Europa, vor fi alegeri municipale in Franta, unde primarii, daca e sa mergem pe argumentul asta, primarii, ca sunt de dreapta, ca sunt de stanga, vor spune 'domnule, avem probleme cu migratia', se vor juca electoral lucrurile astea, romi, mai stiu eu ce. Deci, practic, care este concluzia? Daca noi nu vom obtine o decizie corecta, legitima? Faptul ca, pana la urma, acest proces bazat pe niste criterii obiective, pe un tratat european, nu mai este credibil, nu mai sunt interesat sa fac parte din acest proces", a afirmat Corlatean, la Realitatea TV.

Despre eventualitatea unei amanari, Corlatean a mentionat ca ar insemna "o impingere a procedurii la o data nedefinita in realitate": "Inca o data o spun: o astfel de eventuala decizie ar reprezenta transformarea procedurii de aderare la Spatiul Schengen, care e clar prevazuta de tratate - criteriile sunt clar prevazute, sunt indeplinite de Romania de trei ani de zile - ar transforma acest proces intr-unul necredibil. Or, daca orice as face, oricat as indeplini criteriile si supercriteriile, au fost si masuri suplimentare, am trecut, le-am acceptat, le-am indeplinit, oricati bani am baga - un miliard de euro bagat in securizarea frontierelor Romaniei si nu ajunge -, atunci dati-mi voie sa va spun inca o data - nu mai sunt interesat de acest proces", a afirmat Corlatean.

El a mai spus ca "asa cum am trait fara Schengen, putem trai in continuare". "Asa cum am trait fara Schengen, putem trai in continuare. Prezentam, scoatem pasaportul, companiile, inclusiv cele occidentale, vor pierde bani si daca UE va dori la un moment dat sau cei care se opun sa invite Romania, sa o faca. (...) Cata vreme noi suntem corecti, facem toate demersurile si indeplinim criteriile si eventual, spun eventual, mai avem pana la ziua reuniunii, eventual s-ar decide inca o data amanarea, atunci dati-mi voie sa va spun ca cei care se opun au o problema de credibilitate", a incheiat Corlatean.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4970 vizualizari

  • +45 (51 voturi)    
    I was right (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:27)

    Wanheda [utilizator]

    S-a trezit Sonorila si continua bineinteles cu angoasele oniro-chimice din somn: Basescuuuuuu, basescuuuuu, basescuuuuuu.
    • +21 (23 voturi)    
      A spus adevarul! (Sâmbătă, 2 martie 2013, 21:31)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Sunt obiective mult mai importante decat Schengen, ca acapararea justitiei pentru a-l scapa pe Felix de parnaie. Iar daca nu merge, scoatem Romania din UE si cu asta basta. Ne intoarcem in comunism...
      Ce idiot!...
  • +46 (52 voturi)    
    Prostul (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:34)

    Zummm [utilizator]

    nu e PROST DESTUL pana nu e si FUDUL !
    • +5 (5 voturi)    
      da, dar mai spune (Duminică, 3 martie 2013, 11:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      proverbul ca gura prostului adevarul graieste !

      poate ca au alte obiective, si e bine ca declara.
      vrea banii de la ue, dar fara indeplinirea conditiilor.

      sau poate se vor cere afara si vor adera la csi.
      nimic nu'i exclus la securicii din penele si psd.
  • +45 (51 voturi)    
    Serios ????? (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:34)

    polonyca [utilizator]

    Ce alte obiective mai importante decat Schengen ai tu , ca in campania electorala nu ai zis nimic de ele ????? Oricum , obiectivele mele........nu coincid deloc cu ale tale !!!!! Asa ca ....lasa-neee.......!!!!!!!
    • -11 (27 voturi)    
      centru (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:11)

      ccc111 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      sa inteleg ca tu esti centrul universului si daca obiectivele tale nu coincid cu ale altora zboara altii?
    • +21 (23 voturi)    
      Daca spuneau in campanie obiectivele adevarate (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      nu mai mergea nimeni la alegeri. Fugeam toti din tara. Asa mai stam putin.
  • +31 (37 voturi)    
    Lolek si Bolek (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:37)

    razek [utilizator]

    Lolek-ul de Ponta face declaratia asta nepotrivita azi la ora 14 si acu s-a trezit si Bolek sa vorbeasca neintrebat.
    In cazul amandurora, morala e aceeasi : pisica unde n'ajunge zice ca'i miroase !
  • +21 (23 voturi)    
    luciiciu@gmail.com (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:37)

    lucadd [utilizator]

    Cand te gandesti ca ridicolul nu poate sa ucida... ca de ar putea, ar muri pe capete clasa politica romanesca de stanga, de centru sau de deapta.
    El Crin fiind un expert la acest capitol...
  • +35 (39 voturi)    
    Cum ar fi: (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:48)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    accederea cât mai grabnică la Cotroceni, c-a așteptat destul și s-a plictisit deja!
    Dar de o suspendare, se mai aude ceva de-o suspendare? Dă-l dracului de șengăn, ce, sunteți tâmpiți?
  • +13 (15 voturi)    
    De pe site-ul MAE (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:51)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    http://www.mae.ro/node/1582

    «Pentru cetăţenii UE, eliminarea controalelor la frontierele interne ale spaţiului Schengen înseamnă o mai mare libertate de mişcare şi o securitate sporită, prin adoptarea unor reguli comune ale statelor semnatare ale Convenţiei de punere in aplicare a Acordului Schengen:

    Eliminarea controalelor persoanelor la frontierele interne;
    Set comun de reguli care se aplică persoanelor care trec frontierelor externe ale statelor membre UE;
    Armonizarea condiţiilor de intrare şi a normelor privind vizele şi cooperarea consulară;
    Cooperarea poliţienească consolidată;
    Cooperare judiciară prin intermediul unui sistem rapid de extrădare şi transfer ale executării hotărârilor penale;
    Crearea şi dezvoltarea Sistemului de Informaţii Schengen.


    Aderarea României la spaţiul Schengen

    Aderarea la spaţiul Schengen reprezintă o obligaţie asumată prin Tratatul de Aderare la UE (art.4 al Protocolului privind condiţiile şi aranjamentele referitoare la admiterea Republicii Bulgaria şi a României în Uniunea Europeană, anexat la Tratatul de Aderare al României şi Bulgariei), România dorind să participe la toate formele de cooperare menite să aprofundeze integrarea europeană.

    România asigură de facto securitatea frontierelor externe ale UE din momentul aderării sale la UE, în ianuarie 2007. Eliminarea controalelor la frontierele interne ale Uniunii Europene este unul dintre cele mai vizibile şi mai importante efecte ale procesului de integrare europeană.»

    Ganditi (aia care sunteti in stare) si trageti singuri concluziile!
    • 0 (2 voturi)    
      NE INCADRAM, VOM INTRA ! (Sâmbătă, 2 martie 2013, 22:58)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Dacà cineva se va opune, o va face abuziv si va trebui punctat serios, de càtre toti ceilalti membrii UE.
  • +23 (25 voturi)    
    ironia (Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:53)

    Angoasat [utilizator]

    sortii cum a ajuns un profesoras poreclit kakarau sa fie nr 2 in stat si sa ia deciziil contrare interesului acestei tari
  • +18 (20 voturi)    
    Pazea (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:01)

    avint [utilizator]

    Pazea, prostii strang randurile....Poate pleaca grupat acasa si lasa tarisoara sa intre in randul tarilor civilizate.
  • +19 (23 voturi)    
    URSS ... ? (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:06)

    fdaniel [utilizator]

    Cred ca accederea in spatiul URSS devanseaza ca mult șengăn-ul ăsta
  • +13 (15 voturi)    
    lasii guvernului (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:13)

    dasgiga30 [utilizator]

    declaratiile celor din guvern arata cat de incompetenti sunt si mai ales lasi care nu stiu altceva decat sa se planga ca vai doamne sau saturat sa se roage de ceilanti din Europa sa ne primeasca in Schengen,bineinteles ca au alte prioritati mult mai importante ca de exemplu subordonarea justitiei politicului si acapararea tuturor institutiilor statului la mana penalilor din usl,e mult mai simplu decat sa intram in schengen
  • +21 (25 voturi)    
    Cum ar fi: (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:14)

    Andy500 [utilizator]

    -Subordonarea Justitiei.
    -Scaparea Varanului de puscarie
    -Scaparea celorlalti penali de/din puscarie
    -Adrian Nastase Prim-Ministru din nou. Mai sunt cateva companii de privatizat si el are experienta maxima la asa ceva.
    -Spalare pe creier masiva a antenistilor si din 4 in 4 ani cresterea salariilor bugetarilor cu 8 % si a pensiilor cu 4%. Preturile bineinteles cresc cu peste 10%.

    Aparent traim bine!
    Primiti ce ati votat!
  • +24 (26 voturi)    
    !!! (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:20)

    nic1 [utilizator]

    Tratatul de la Schengen mai contine un element foarte important despre care nu se vorbeste si anume:

    Cetateni tarilor care sant in Schengen au automat drept de munca in tarile respective asta inseamna ca daca ai gasit un loc de munca in Germania nu mai ai nevoie de Permis de Lucru.
    • +8 (10 voturi)    
      sa auzim glasul clasei muncitoare: (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:52)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      noi suntem romani
      noi suntem romani
      nu muncim oricum
      ca nu suntem nebuni
      votam ca niste mortaciuni
  • +8 (10 voturi)    
    La Fontaine saracu! (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:33)

    mariage [utilizator]

    Asta si Caragiale au intodeauna dreptate, la urma urmei strugurii nu sunt dulci intodeauna.
  • +11 (13 voturi)    
    obiective mai importante (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:34)

    vercingetorix [utilizator]

    Cum ar fi sa puneti mai multe taxe?

    De cand ati venit la putere nu ati facut nimic concret pentru Romania din punct de vedere economic. Ati pus in schimb mai multe taxe, ceea ce nu stiu cum se impaca cu un partid care se vrea liberal si care e liberal doar cu numele.
  • +9 (11 voturi)    
    zid (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:39)

    zigot [utilizator]

    penalii si securistii fac zid intre romania si ue; romanii asteapta sa le fie mai bine? poate catorva, ar dintre ei.
  • +12 (14 voturi)    
    ...mai animalule ! (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:47)

    paganini [utilizator]

    nu-i prost D-le.....e BOU!....mai animalule !ha,ha,ha.....o devenit Iliescu actual !!!!!!.....
  • +12 (14 voturi)    
    Crin Antonescu sustine pozitia Guvernului. (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:52)

    ty [utilizator]

    Program guvernare Ponta 2: "Guvernul Ponta propune implementarea tuturor măsurilor pentru accederea în spaţiul Schengen"
    Aventurieri astia vor duce de ripa Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    Strugurii (Sâmbătă, 2 martie 2013, 20:38)

    costax [utilizator]

    ...is acri daca n-ajungi la ei, vulpeo.
  • +10 (12 voturi)    
    la masa numita "Schengen" (Sâmbătă, 2 martie 2013, 20:48)

    visio [utilizator]

    se fac afacerile adevarate; insa plagiatorii si chiulangii se multumesc cu spaga luata dela multinationale; exact ca parintele lor spiritual, infractorul Nastase Adrian.
  • +4 (4 voturi)    
    Tare cred ca tot la Targoviste ajung astia ! (Sâmbătă, 2 martie 2013, 22:17)

    NicolaeA [utilizator]

    Tare cred ca tot la Targoviste ajung astia ! Daca o sa confunde in continuare interesele Romaniei cu interesele lor de gasca, cred ca incep si eu sa militez pentru autonomia Ardealului ! Mama lor de tradatori !
  • +3 (3 voturi)    
    "Exemplul ilustru al Marii Britanii"...... (Duminică, 3 martie 2013, 0:55)

    Ronin [utilizator]

    ....Repetentu` Cacarau din Isaccea pur si simplu nu intelege ca Romania nu e Anglia sa-si permita luxu` asta......
  • +2 (2 voturi)    
    sunt ocupați cu furtul (Duminică, 3 martie 2013, 12:02)

    visio [utilizator]

    dar asta știam demult....apropo, impozitul ala de 16% colectat de primării, nu a figurat în promisiunea electorală a USL-ului; pot numai să ”felicit” inteligența nativă a votanților usl și a celor indiferenți; românul încă mai speră că vine americanul să îi facă treaba; cum spune proverbul ”prostul nu e prost destul până nu e și fudul”...
    când românul de rând se va trezi din propria lene și delăsare, infarctori ca dinu patriciu sau antonescu ori plagiatori ca ponta victor, vor termina demult de furat din România...dar, e și pcăcat sa nu furi dela omul prost mai ales când te roagă...
  • +2 (2 voturi)    
    dintre mine, si crin, unul nu este normal.. (Duminică, 3 martie 2013, 14:35)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ...cind ma uit in jur, incep sa prind curaj.