Tokes: Ceausescu a fost mai generos decat actualul premier. Ponta: Tokes si Macovei sunt finantati de cei care vor ca Romania sa fie o tara instabila

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2013, 13:21 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta i-a acuzat luni pe Laszlo Tokes si pe Monica Macovei ca sunt finantati si reprezinta interesele celor care "vor ca Romania sa fie o tara instabila, atacata din toate partile".

Ponta a fost intrebati de ziaristi cum comenteaza declaratiile facute in cursul diminetii zi de Laszlo Tokes, potrivit carora Nicolae Ceausescu a fost mai "generos" decat actualul premier, deoarece, spre deosebire de acesta, fostul dictator comunist a permis "o oarecare autonomie a maghiarilor".

"Ma bucur, pentru ca dl Tokes ca si Monica Macovei au reprezentat in ultimii 20 de ani interesele straine indreptate impotriva Romaniei. Ei reprezinta si sunt finantati de cei care vor ca Romania vor sa fie o tara instabila, atacata din toate partile", a replicat primul ministru.

Victor Ponta l-a acuzat pe Laszlo Tokes ca "are un limbaj horthyst de-a dreptul" si ca s-ar "speria" daca ar fi vorbit de bine de acesta.

Seful executivului a sustinut ca UDMR este singurul reprezentant "legitim" al minoritatii maghiare din Romania, care a votat cu aceasta formatiune politica.

"Maghiarii din Romania nu au votat partidul lui Tokes. Atacul lui impotriva UDMR are legatura cu faptul ca de ani de zile si dl Tokes si Monica Macovei sunt reprezentantii intereselor anti-romanesti".

Presedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania, Laszlo Tokes, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca "regimul Ponta este continuatorul unei mosteniri retrograde comuniste" si ca "este inspaimantator ca dupa 23 de ani de la Revolutie mai exista manifestarile unui regim postcomunist cu fata umana", potrivit agentiei Mediafax.

Monica Macovei si-a anuntat in acest week-end candidatura la presedintia PDL, unde contra-candidati sunt, deocamdata, Vasile Blaga si Elena Udrea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3524 vizualizari

  • +28 (52 voturi)    
    Micul nemernic (Luni, 25 februarie 2013, 13:28)

    mosnicolae [utilizator]

    crede ca prinde denigrarea lui de 2 bani. Poate, la babele fsn-iste. MM este declarata "cel mai bun europarlamentar" . Orice ar spune plagiatorul despre ea= zero. Daca ar avea un gram de bun simt, nu si-ar permite sa spuna nimic. Oricine nu-i lasa sa-si bage linistiti rahatul sub pres, e impotriva tarii. Tara nu e usl.
    • +8 (16 voturi)    
      din pacate (Luni, 25 februarie 2013, 14:52)

      the [utilizator] i-a raspuns lui mosnicolae

      e un MARE nemernic !
      insinuarea murdara prin asociere, ca dna M Macovei ar "destabiliza" tara, ale carei interese le apara;
      e un batz in balta Dunarii in onoarea gagauzului cu ochii la tavanul plin de artificii prezidentiale ...
  • +28 (50 voturi)    
    agenturili (Luni, 25 februarie 2013, 13:29)

    omidius [utilizator]

    Sariti! Agenturile straine vor sa ne fure tarisoara!

    Candidatura doamnei Macovei deranjeaza atat de mult incat trebuie atacata indiferent de subiectul in discutie? Numele doamnei apare aici ca si castravetele in scenata lui Florin Piersic.
    • +22 (32 voturi)    
      Foarte bine spus (Luni, 25 februarie 2013, 13:41)

      asdasdasdasd [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      Foarte bine spus!
      Cum reusete sa-i bage in aceeasi oala pe Tokes si Macovei, numai el (micul nemernic), in micimea lui, pricepe. Ce sa mai vorbim de o explicatie, o dovada, ORICE care ar sustine o asemenea afirmatie foarte grava?
      NU, Macovei este, face si drege, v-o spun eu, premierul copy-paste, trebuie sa ma credeti si sa nu cercetati!
      • +8 (16 voturi)    
        si asta nu e tot! (Luni, 25 februarie 2013, 14:56)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui asdasdasdasd

        Da' culmea e ca Ponta spune asa: "Tokes si Macovei sunt finantati de cei care vor ca Romania sa fie o tara instabila". Pai cum domne'? Tot el ii finanteaza?!
      • 0 (0 voturi)    
        Ihi... (Marţi, 26 februarie 2013, 1:35)

        T34 [utilizator] i-a raspuns lui asdasdasdasd

        ...afara ploua...
        Da' acu' nu mai e din cauza lui Base, ci a lui Macovei!
  • +21 (41 voturi)    
    sa ne lamurim (Luni, 25 februarie 2013, 13:29)

    un domn [utilizator]

    a expirat sesiunea jos basescuy...acum incepem cu jos macovei si lotzi tokes ? ..copy paste are vreo strategie in 2013 ? sau actioneaza doar cum ii dicteaza horoscopul de la teveurile lui felix ?
    • +17 (23 voturi)    
      Are strategia (Luni, 25 februarie 2013, 13:43)

      jbstg01 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      clar conturata :
      - pasul 1 : jos Basescu
      - pasul 2, dupa incheierea mandatului : Basescu condamnat ( gasesc ei un motiv pe care sa-l dea la antene mereu)
      Si gata, asta e strategia pe primii 4 ani.
      • +8 (12 voturi)    
        daca pasu unu (Luni, 25 februarie 2013, 14:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui jbstg01

        nu a mers..inteleg ca omu insista ? e bat man ? bat man ?...dar de culoare roshie )))))al naia nemernici fesenishti (ca e la moda termenu) nu se lasa...sau nu ii lasa felix ?
  • +19 (37 voturi)    
    porcarie (Luni, 25 februarie 2013, 13:32)

    traiang [utilizator]

    Hai nene ne lasi! Pana cand trebuie sa te mai suportam cu minciunile tale Cand iesi peste granite nu stii cum sa te mai guduri ,poate mai primesti o atentie iar cand revii te dai tare smeu S-a terminat campania electorala ,mai este si treaba de facut in tara asta ca nu stam nimeni pe roze cum stati voi politicienii care ne aburiti numai cu fumigene !!!!!
  • +22 (30 voturi)    
    Aha (Luni, 25 februarie 2013, 13:36)

    fane_grija [utilizator]

    S-a dat drumul la prigonirea Monicai Macovei din moment ce si-a anuntat candidatura la sefia PDL.
  • +5 (15 voturi)    
    Adevarul pana la capat (Luni, 25 februarie 2013, 13:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Dl. Ponta ar trebui sa aiba curaj si sa rosteasca adevarul pana la capat, anume ca Monica Macovei e platita de rusi, personal de Putin, ca sa reintoarca Romania in lagarul condus de Ruia.
  • +18 (26 voturi)    
    Dom' primsinistru (Luni, 25 februarie 2013, 13:41)

    jbstg01 [utilizator]

    Ti-e cam frica de Monica vad!Vezi ca de ce ti-e frica nu scapi!
    Daca se aliaza Monica cu Elena, s-ar putea sa inceapa sa va sara fulgii.
    Pe de alta parte - desi nu-l suport sub nici o forma pe tokes - trebuie sa-i dau dreptate.Cam asa sunteti.
    Iar faptul ca maghiarii nu i-au votat partidul - chiar nici unul? - nu inseamna ca nu e roman si nu are dreptul sa-si exprime opiniile.
    A gresit, a incalcat legile, la puscarie!
    Pana atunci, doar sa exersezi sportul vostru usl, respectiv aruncatul cu noroi, arata oarecare panica.
  • +13 (21 voturi)    
    "Agenturili" (Luni, 25 februarie 2013, 13:52)

    XL [utilizator]

    Timpul trece, naravul ramane!
  • +18 (26 voturi)    
    Nesimtire (Luni, 25 februarie 2013, 13:52)

    georghe [utilizator]

    Guverneaza de un an si tot mai cauta dusmani.
    • +1 (7 voturi)    
      ce-a facut pana acum, (Luni, 25 februarie 2013, 15:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      se cheama ca a guvernat?????????
  • +12 (20 voturi)    
    dovada (Luni, 25 februarie 2013, 13:55)

    georghe [utilizator]

    Cei care acuza , trebuie sa si demonstreze. Este simplu. Cei care cred fara dovezi ...sunt...telespectatorii A3.
    • +2 (8 voturi)    
      iar cine (Luni, 25 februarie 2013, 15:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      face afirmatii fara acoperire risca procese de calomnie, cum va fi cazul tov. tonta.
  • +6 (14 voturi)    
    Discurs ca al lui Putin (Luni, 25 februarie 2013, 14:05)

    albatrosul_verde [utilizator]

    dintr-o lista de asemanari prea lunga ca sa fie intamplatoare
    • +4 (10 voturi)    
      putin e "putzin" (Luni, 25 februarie 2013, 14:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

      stilat are studii la Londra parca si nu e dovedit copy paste )))))
  • +6 (12 voturi)    
    Exact (Luni, 25 februarie 2013, 14:18)

    Trident [utilizator]

    Cineva a spus pe aici:
    "Ti-e cam frica de Monica vad!Vezi ca de ce ti-e frica nu scapi!
    Daca se aliaza Monica cu Elena, s-ar putea sa inceapa sa va sara fulgii".

    Chiar asa va fi.
    • -2 (2 voturi)    
      pai... (Luni, 25 februarie 2013, 23:53)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      se pare ca stie si el asta si...restu's vorbe...sa vezi ce-o sa fie la antena3!
  • +6 (10 voturi)    
    Catre PDL (Luni, 25 februarie 2013, 14:43)

    Sani [utilizator]

    1. Daca mai vreti sa existati ca partid de opozitie, Dna Macovei trebuie sa fie presedinte!

    2. Motivatia afirmatiei de mai sus este evidenta in atacurile repetate ale USL la adresa Dnei Macovei!

    3. Daca iese oricine altcineva, eu va spun "Adio tovarasi", asa cum le-am spus cu ani in urma PNL-ului.

    4. Vedeti ca nu sunt singurul care ar face cele spuse mai sus.

    5. Daca iese Blaga, cu cine veti imparti bazinul electoral? Cu PSD, cu PNL, cu PPDD?
    Sau nu va intereseaza?

    6. Daca iese Udrea, credeti ca faceti schimbarea necesara pentru un partid care vrea sa faca opozitie?

    S-aude?
  • +2 (6 voturi)    
    la cit vorbeste de "dusmani" , (Luni, 25 februarie 2013, 15:44)

    __alex__ [utilizator]

    mai bine s-ar apuca sa cinte manele. Mentalitatea o are, textele ies natural, din pacate are si publicul necesar.
  • 0 (4 voturi)    
    ServimTokes numai cu Macovei (Luni, 25 februarie 2013, 16:53)

    alnimanui [utilizator]

    E o stiinta sa legi dusmanii recunoscuti de o buna parte a populatiei de dusmanii personali . In felul asta pui cateva miloane de oameni intre tine si dusmanul tau.Problema e ca are cine sa-l creada !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Tokes : Ceausescu a fost mai bun.... (Luni, 25 februarie 2013, 19:01)

    andreesanu [utilizator]

    Popa esti tu, sau drac in sutana de popa ???.
    De 23 de ani nu-ti gasesti locul,parca te maninca-n cur,faci si desfaci tot timpul aliante care mai de care mai aiurea ca sa-i destabilizezi pe romani si asta fiinca romanii nu i-au lasat pe altii sa te inpuste ca pe un ciine turbat.
    De multe ori cind o iei rasna semeni cu un animal turbat,unde-ti este capul ,unde-ti este credinta de a nu invrajbi ,de a nu face rau aproapelui ???.
    Ce duh necurat zace in tine ???,daca nu-ti place aici ,nimeni nu te opreste ,dute invirtindu-te si sa nu-ti auzim nici de nume.
  • 0 (4 voturi)    
    Obraznic (Luni, 25 februarie 2013, 20:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Rusofilul.
  • -1 (3 voturi)    
    ponta nu esti decit un derbedeu (Luni, 25 februarie 2013, 22:02)

    ovigeo [utilizator]

    si pe deasupra si un hot (à propos de plagiat ) chiar crezi ca mai ai credibilitate? Mi-e scirba
  • -1 (3 voturi)    
    e adevarat (Luni, 25 februarie 2013, 23:39)

    glasss_cj [utilizator]

    nu imi place de Tokes asa ca mi-e greu sa recunosc dar...omul are de aceasta data dreptate in legature cu il nostro dottore...
  • -1 (3 voturi)    
    pai.... (Luni, 25 februarie 2013, 23:49)

    gab0iu [utilizator]

    a mai fost unu' care zicea la fel, ca "agentur'li straine si-au dat mana sa destabilizeze ....".