VIDEO Baroneasa Emma Nicholson l-a vizitat pe Adrian Nastase la Jilava

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2013, 12:02 Actualitate | Politic


Emma Nicholson si Adrian Nastase in 2004
Foto: Agerpres
Baroneasa Emma Nicholson, fost raportor al Parlamentului European pentru Romania, a fost duminica la penitenciarul Jilava, pentru a-l vizita pe fostul premier Adrian Nastase.

Emma Nicholson nu a facut declaratii jurnalistilor, precizeaza Mediafax.

Aceasta ducea in mana mai multe carti la plecarea de la penitenciar.

Vizita politicianei britanice a inceput in jurul orei 11.00, a relatat Agerpres, iar potrivit Antena 3, Baroneasa ar fi sosit la Jilava cu una dintre masinile detinute chiar de Adrian Nastase.

Baroneasa Emma Nicholson a fost raportor al Parlamentului European pentru Romania in perioada 2000-2004, cand Adrian Nastase a fost prim-ministru.

UPDATE: Andrei Nastase, fiul cel mare al fostului premier, a declarat jurnalistilor ca vizita Emma Nicholson a avut loc la initiativa acesteia. "A fost alegerea dansei, e o prietena veche a tatalui meu si a dorit sa-l vada", a spus el.

Acesta a mentionat ca cei doi au vorbit despre "situatie" si despre proiecte.

Despre cartile pe care Emma Nicholson le avea in mana la plecarea de la penitenciar, acesta a precizat ca sunt cartile scrise de Adrian Nastase in aceasta perioada, pe care i le-a facut cadou.



Valeriu Zgonea: Vizita Emmei Nicholson la Nastase, absolut normala / Foarte multi colegi au vrut sa-l viziteze pe Nastase de sarbatori, am aprobat

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, duminica, referindu-se la vizita Emmei Nicholson la fostul premier Adrian Nastase, aflat la penitenciarul Jilava, ca aceasta este una normala, avand in vedere relatia de colaborare pe care cei doi au avut-o.

"Vizita este una absolut normala. Doamna Nicholson este un europarlamentar cunoscut. (...) E un gest normal si trebuie sa-l vedem ca un gest absolut normal intr-o Romanie normala", a spus Zgonea, citat de Mediafax.

El a aratat ca Emma Nicholson a avut o relatie extraordinara cu Nastase, cei doi colaborand in cadrul unor proiecte de rezonanta pentru UE si Romania.

"Prieteniile se pastreaza. Noi de foarte multe ori consideram ca prieteniile se castiga. E un semnal ca peste bataliile politice, peste discursurile mai putin constructive, prieteniile raman, se pastreza. Oameni politici europeni au inteles acest lucru", a spus Zgonea.

Valeriu Zgonea a mai declarat ca "foarte multi colegi" si-au manifestat dorinta de a-l vizita pe Adrian Nastase la penitenciar de sarbatori, el aratand ca a aprobat aceste vizite, considerand ca a facut un gest de bun crestin.

"Foarte multi dintre colegii nostri, de sarbatori, au vrut sa-l viziteze la Adrian Nastase si eu sunt obligat, conform legii, sa dau aceasta aprobare si am considerat a fi un gest de bun crestin", a spus Zgonea.

El a aratat ca presedintele Camerei si presedintele Senatului pot da aprobari pentru vizitarea penitenciarelor.

Zgonea a spus ca nu a fost sa-l viziteze pe Nastase intrucat nu a avut timpul necesar, dar i-a trimis niste carti.

"Eu nu am fost, nu am avut timp, dar am transmis salutarile mele si i-am trimis domnului presedinte Adrian Nastase si cateva carti pe care le-a apreciat si am primit inapoi cateva carti cu dedicatie din partea sa", a spus Zgonea.

El a mai spus ca Nastase este un membru fondator al PSD care trece printr-o perioada dificila si de care nu se dezice.

"Eu nu ma dezic niciodata de prietenii si colegii mei care mi-au fost aproape si la bine si la rau in PSD", a spus Zgonea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10213 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    Se asteapta vizita din 2014.... (Duminică, 24 februarie 2013, 12:18)

    cristian_n [utilizator]

    Angela la marinar!
  • +43 (59 voturi)    
    Ferea... (Duminică, 24 februarie 2013, 12:52)

    mache [utilizator]

    ... incepe inalbirea lu' bombo...
    • 0 (22 voturi)    
      Viviane si Angela.... (Duminică, 24 februarie 2013, 14:53)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Se pregatesc in block-start!
    • +10 (22 voturi)    
      cine se aseamanaa se aduna (Duminică, 24 februarie 2013, 14:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mache

      ...
      • +1 (11 voturi)    
        Azi miine il vedem candidind (Duminică, 24 februarie 2013, 19:31)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        doar Voiculescu a demisionat si e atit de usor sa ajungi parlamentar daca ai fost condamnat.
        • +14 (18 voturi)    
          PENTRU A "N" OARA... (Duminică, 24 februarie 2013, 22:05)

          Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          ...repet o banalitate!
          Chiar da este eliberat conditionat inainte de termen, Adrian Nastase nu va putea alege si nu va putea fi ales, deci nu va putea indeplini/ocupa nici o functie de demnitate publica si/sau politica inca 2(doi) ani dupa implinirea celor doi ani de detentie(20 iunie 2014), asta insemnand ca perioada de interdictie se va incheia pe 20 iunie 2016 !!!
          In varianta cea mai optimista, Adrian Nastase ar putea participa la alegerile parlamentare din decembrie 2016 ! Pe 22 iunie 2016, Adrian Nastase va implini 66 de ani! E clar acum?!
          • +2 (12 voturi)    
            pt mine e clar (Luni, 25 februarie 2013, 3:27)

            gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

            dar la cum schimba astia regulile jocului in parlament s-ar putea sa candideze si mai repede, ei fac legea asa cum e bine pt ei nu pt noi din cite se vede
            • +2 (8 voturi)    
              nop... (Luni, 25 februarie 2013, 8:45)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

              Nici chiar asa... Urla Europa...

              Lasa ca il ia baroneasa in UK, la viata la tara, sa numere acolo ouale, sa scrie relaxat, ...

              La fel s-a intamplat si cu fostul PM al Pakistan-ului, deci nimic nou sub soare...
    • +12 (20 voturi)    
      nimic nu il mai a scoate alb (Duminică, 24 februarie 2013, 15:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Imi pare rau este o vizita de curtoazie - puscariasul sta in continuare rau cu psihicul - are 2 copii si o sotie si toti sunt fara venit - nu este usor.

      O sa primeasca un loc relaxat, departe de tara, in UK - sa ne scrie si de acolo, cand va ajunge...
    • +2 (4 voturi)    
      un amănunt! (Luni, 25 februarie 2013, 9:50)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui mache

      prin 2002, atunci când madame le baron tuna şi fulgera împotriva situaţiei copiilor din românia fără familie, acuzând guvernul năstase, dl. premier a avut o interevnţie publică foarte grosolană, în care o acuza că are anumite interese în legătură cu adopţiile. spre surprinderea tuturor, în loc să se simtă vexată ori să conteste măgăria, dna. nicholson a trecut, brusc, de partea celui acuzat. de ce oare?
  • -20 (50 voturi)    
    ghici-ghicitoare... (Duminică, 24 februarie 2013, 12:52)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Sper ca gestul distinct de curtoazie al baronesei Nicholson sa fie urmat, peste citiva ani si de Angela Merkel si Manuel Barroso...
    • +27 (41 voturi)    
      continuare (Duminică, 24 februarie 2013, 13:36)

      Marian_1961 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      de Obama, de papa, de Sfintii Apostoli, iar la final de Scaraoschi.
    • +10 (22 voturi)    
      Creier de imprumut de la antene ... (Duminică, 24 februarie 2013, 13:57)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Tu chiar compari Oameni de calibrul lui Markel sau Barosso cu individa asta?

      Oricum, tu esti atat de tembel incat sa crezi si sa sugerezi ca bombonel e nevinovat?

      Singra mea speranta este ca, de fapt, nu ai si drept de vot!
    • +10 (28 voturi)    
      D (Duminică, 24 februarie 2013, 14:07)

      claudiub [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      înțeleg că speri că A. N. va fi, și peste câțiva ani, la Jilava. N-ar fi nicio problemă :)
      • -1 (19 voturi)    
        Se reuneste FSN-ul! (Duminică, 24 februarie 2013, 14:54)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui claudiub

        bombo-vindeanu-marinel-etc,etc...
  • +28 (40 voturi)    
    Prin suspendarea adoptiilor internationale... (Duminică, 24 februarie 2013, 12:55)

    lucky luck [utilizator]

    Baroneasa a condamnat mii de copii romani la Casa de copii, la abuzuri, saracie, lipsa de viitor si i-a privat de copilarie.
    Un personaj profund malefic, precum, din pacate, fostul premier al Romaniei
    • +20 (30 voturi)    
      si (Duminică, 24 februarie 2013, 13:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      se pare ca primea si ''daruri'' de la bombo, acum e recunoscatoare...il viziteaza la vorbitor.
  • +35 (43 voturi)    
    Ce romantic (Duminică, 24 februarie 2013, 13:09)

    a2t [utilizator]

    Imi dau lacrimile. Eroul martir vizitat in inchisoare de o ex functionara UE. Rezista Nastase! In curand te vei intoarce la tablourile tale cu mistreti.. Totusi, nu mai bine mai stateai tu in inchisoare nitel? Ai scris deja 3 carti acolo, acasa te distrage unul altul si pierzi timpul..
  • +24 (30 voturi)    
    Buni prieteni... (Duminică, 24 februarie 2013, 13:18)

    una mica [utilizator]

    ... si-a mai facut baroneasa prin partile astea. Toti unul si unul, demnitari onesti, intelectuali rasati.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Luni, 25 februarie 2013, 16:04)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui una mica

      nu te supara, ca o sa vina impreuna cu bombonel sa-l viziteze pe basescu peste cativa ani. tot la jilava...
  • +21 (27 voturi)    
    aha (Duminică, 24 februarie 2013, 13:35)

    mircearh [utilizator]

    emotionant
  • +8 (24 voturi)    
    Se pare ca este o... (Duminică, 24 februarie 2013, 13:37)

    finutza [utilizator]

    ... obisnuinta a liderilor europeni sa-i viziteze pe bunii lor prieteni din Romania cand sunt la anaghie. Ce doctrine, ce justitie, ce dorinte ale poporului, ce rezultat al votului... totul este, iata, cumetrii, reguli de gasca, servicii contra servicii, etc.

    Nu va e sila?
  • +5 (17 voturi)    
    pentru (Duminică, 24 februarie 2013, 13:38)

    aresul [utilizator]

    a alina suferinta, cateva chiftelute nobile nu strica. In cadrul discutiei ce va fi purtata printre gratii, se va stabili vinovatia lui Basescu, sau limitele ipocriziei europene.
  • +24 (28 voturi)    
    Nu fiti rautaciosi! (Duminică, 24 februarie 2013, 14:21)

    tedycv [utilizator]

    S-a dus sa-i dea cadou cartea lui Jeffrey Archer, cu autograful autorului obtinuta de ea personal, intitulata "Jurnalul unui lord intemnitat"
    • +11 (17 voturi)    
      pai ma gandesc ca i-a dus o carte sau ceva (Duminică, 24 februarie 2013, 14:34)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      ca doar nu s-a dus sa-i numere ouale.
  • -6 (22 voturi)    
    europa (Duminică, 24 februarie 2013, 14:40)

    evoque [utilizator]

    se schimba si odata cu asta revin la un gand mai vechi, fara sa vrea basescu il face pe bombonel "erou national".
    Acum incepe ingroparea lui basescu. Roata istoriei se invarte si se pare ca dictonul enuntat de basescu cu o ura viscerala se intoarce: "traiane nici nu stii ce mic incepi sa fii", este foarte posibil ca basescu sa isi vada nepotul in orele de vizita de la penitenciar.
    • +1 (9 voturi)    
      aiurea (Duminică, 24 februarie 2013, 18:22)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu are nici Nastase si nici tu norocul asta...
  • +21 (25 voturi)    
    infractor (Duminică, 24 februarie 2013, 15:00)

    cotora [utilizator]

    poate sa-l viziteze si papa de la roma, adrian nastase, tot infractor ramane
    • 0 (4 voturi)    
      dar pentru bombo... (Luni, 25 februarie 2013, 8:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Pentru bombo conteaza, stii el era mereu cu imaginea.. Acum are parte de imagine cat cuprinde...

      Pentru noi, ceilalti, puscariasul ramane ceea ce este un hot de buzunare care a incercat sa pacaleasca fraierii la alegeri!

      Ce este mai grav este ca anumite practici au fost continuate - vezi Teleorman-ul...

      Don't cry!
  • +13 (17 voturi)    
    propunere (Duminică, 24 februarie 2013, 16:02)

    IancuJianu [utilizator]

    De amenajarea unei camere de protocol prin puscarii. Nu se stie pe viitor...ce parlamentari mai ajung pe acolo.
    • +18 (22 voturi)    
      Nu de protocol....de oaspeti permanenti (Duminică, 24 februarie 2013, 16:41)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Gura pacatosului: ""foarte multi colegi" si-au manifestat dorinta de a-l vizita pe Adrian Nastase la penitenciar".Pai le dorim sa il viziteze cit mai multi......si sa si ramina cit mai multi!
  • +10 (14 voturi)    
    luciiciu@gmail.com (Duminică, 24 februarie 2013, 16:11)

    lucadd [utilizator]

    Din ciclul daca nu stiai: raportul doamnei baronese (britanica conservatoare dintr-un partid devenit tot mai antieuropean) a favorizat punerea pe tusa a Romaniei din 2004 pana in 2007. (puteam intra cu balticii si Ungaria in UE dar ioc)
    Romania avea probleme ce e drept la multe capitole insa fatul ca a intrat in 2007 a produs si mai multe (print-un control mai slab), iar acu romanii si bulgarii sunt cei mai desconsiderati si stigmatizati dintre europeni.
    Si ii face o vizita tarului Nastase acu ca si prieteni ...ti i se ridica parul tovarase cand vezi... parol
  • 0 (8 voturi)    
    Cel mai mare HOT (Duminică, 24 februarie 2013, 17:29)

    burebista [utilizator]

    A furat si a dat si mituit si pe alti ,Trebuia sa ia cel putin 15 ani de puscarie .Acest tigan scolit ,niste leper si tradatori de neam si tara conduc Romania ,am fost furati de-a lungul istoriei de toate bogatiile noastre si suntem furati in continoare .Sau furat peste 1200 tone de aur de diferite imperi care doar au venit sa ia iar acesti austreci au furat de citeva ori mai mule ca alti rusi ,otomani au luat tot ce au putut .Sa vina unul la conducerea Romaniei ubitor de neam si tara cred ca regalitatea ne_ar duce pe drumul prosperitati
  • +5 (11 voturi)    
    Spagareasa Emma Nicholson... (Duminică, 24 februarie 2013, 18:23)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Emma Nicholson a fost raportorul Uniunii Europene pentru România între 2000 și 2004,in perioada cand a fost primministru Bombonel. Era foarte critica la adresa Guvernului Romaniei...... si brusc a fost "calmata" de Bombonel.Si-a facut si concediul in Romania ,cat timp era raportor UE pt. Romania ....un mic conflict de interese ,nu-i asa ?! Dupa ce si-a luat darul aceasta vizita este comandata de A. Nastase tocmai pt. a efectua presiuni asupra completului de judecatori care judeca eliberarea conditionata. Baroneasa si-a mai luat o spaguta mica.
    • -3 (11 voturi)    
      normal (Duminică, 24 februarie 2013, 22:08)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      daca la vizitat pe Nastase, atunci este corupta, spagara, hoata, comunista, trimisa de rusi si vocea rusiei.

      he he...doare nu?..oftica e mare!!
    • -2 (10 voturi)    
      Cata dreptate ai (Duminică, 24 februarie 2013, 22:39)

      moroi [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Sunt convins ca acel concediu petrecut in tarisoara noastra a facut-o pe doamna Emma sa fie partinitoare. E ca si cum tu ai fi asistent social si faci un raport unei familii din Zabrauti care are nevoie de ajutor social. Si capul familiei care vrea ajutorul social, te corupe cu o oferta de nerefuzat: O SAPTAMANA ALL INCLUSIVE LA "ZABRAUTI SPA RESORT". Hmmmm. Once i a lifetime. Explore the Rahova Garden. Cam asa e si cu concediul doamnei Nicholson. Cred ca domnia sa avea si alte variante mai tentante...
    • -2 (2 voturi)    
      pe cand (Luni, 25 februarie 2013, 9:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      o vizita a lui tony blair? ca doar si sidexul a fost o buna "afacere".
  • +2 (6 voturi)    
    Oare cine il iubeste pe A. Nastase ?! (Luni, 25 februarie 2013, 0:09)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Cred ca orice bun roman nu poate sa-l iubeasca pe A. Nastase,groparul Romaniei in perioada pana in 2004!Nici macar postacii antenisti care posteaza pe forum ,in mod mecanic,fara patima.Sa nu uitam ca a dat Petromul pe nimic rusilor de la OMV ! Petromidia i-a facut-o cadou lui Patriciu ,probabil pt. un comision gras ...Fostul lui sef de cabinet, Truica de unde are bani ?Si mai sunt muuuulte exemple .Aici vorbim de un infractor dovedit. Normal ca cine ii este "prieten" acum ,de fapt i-a fost complice sau are un interes.Ce pretentie poti sa ai de la un infractor ,ca Bombonel ,care face in continuare presiuni asupra sistemului de justitie ?!De ce A. Nastase nu respecta regulile de detentie si are acces la internet ,regim alimentar preferential ?Oare este o dovada de buna purtare si merita eliberarea inainte de termen?