Liderul UDMR Covasna: Ceea ce nu este ascultat la Bucuresti este auzit la Budapesta, Bruxelles sau Washington

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2013, 21:18 Actualitate | Politic


Presedintele UDMR Covasna, Tamas Sandor, considera ca este important ca Guvernul Ungariei sustine dezideratele comunitatii maghiare din Transilvania, adaugand ca "ceea ce nu este ascultat la Bucuresti este auzit la Budapesta, Bruxelles sau Washington", transmite Mediafax.

Presedintele UDMR Covasna, Tamas Sandor, care este si seful Consiliului Judetean, a declarat miercuri, in legatura cu afirmatia secretarului de stat ungar Nemeth Zsolt privind steagul secuiesc, ca este important si un lucru bun ca Guvernul Ungariei si reprezentantii sai sustin dezideratele comunitatii maghiare din Transilvania, in speta ale secuimii.

"Este important si un lucru bun ca Guvernul Ungariei si reprezentantii lui sustin dezideratele noastre, apartinem aceleiasi natiuni", a spus Tamas.

Potrivit liderului UDMR Covasna, "ceea ce nu este ascultat la Bucuresti este auzit la Budapesta, Bruxelles sau Washington", el referindu-se la faptul ca folosirea simbolurilor nationale este un drept si un lucru natural peste tot in lume.

"Noi nu dorim altceva decat ceea ce este natural in tarile Uniunii Europene. Vrem autonomie teritoriala, ceea ce functioneaza in mai multe tari ale Uniunii Europei, si vrem sa folosim simbolurile noastre. Noi respectam simbolurile statului roman si nu vrem altceva decat sa fie respectate si cele ale maghiarimii, ale secuimii. Deci, putin respect, atat cerem", a conchis Tamas Sandor.

Secretarul de stat in MAE ungar Nemeth Zsolt a declarat marti ca maghiarii din Transilvania sunt supusi unei agresiuni simbolice si, prin urmare, maghiarii din Ungaria trebuie sa raspunda, arborand steagul Tinutului Secuiesc.

Presa maghiara a relatat ca declaratia lui Nemeth Zsolt este o replica la scandalul steagului secuiesc. Oficialul maghiar, cunoscut pentru pozitiile sale pro-autonomie, a indemnat primarii din Ungaria sa arboreze in semn de solidaritate steagul Tinutului Secuiesc.

La finalul saptamanii trecute, la ceremonia de investire a noului prefect de Covasna, steagul Tinutului Secuiesc a fost scos din sala de protocol unde s-a desfasurat evenimentul.

In replica, premierul Victor Ponta a cerut ministrului de Externe sa adopte o atitudine ferma si sa transmita ca Romania nu accepta de la nimeni din strainatate "obraznicii" si lectii privind functionarea autoritatilor locale si nici sfaturi privind arborarea steagurilor.

Ministrul roman de Externe, Titus Corlatean, i-a spus premierului ca a dat deja dispozitie structurilor ministerului sa emita o reactie in acest sens.

Declaratiile lui Zsolt Nemeth sunt inacceptabile si contravin spiritului de buna-vecinatate si Parteneriatului Strategic dintre Romania si Ungaria, afirma secretarul de stat in MAE Bogdan Aurescu, citat intr-un comunicat in care se arata ca ambasadorul ungar va fi convocat de urgenta la MAE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1422 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Mi se..... (Miercuri, 6 februarie 2013, 21:49)

    HodoronkTronk [utilizator]

    ....face greata cand vad ce se intampla. Daca nici in Romania ungurii nu au drepturi si nu sunt respectati, atunci nu mai sunt respectati nicaieri in lume. Cred ca acestor lideri UDMR le trebuie cate un dus rece ca sa-si vada lungul nasului.....
  • 0 (2 voturi)    
    ))))) (Miercuri, 6 februarie 2013, 21:51)

    nic1 [utilizator]

    ......ce vorbesti tu straine!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ascultat sau executat (Miercuri, 6 februarie 2013, 21:52)

    Angoasat [utilizator]

    Cu privire la simboluri , o tema expirata, atata timp cat autonomia teritoriala nu se pune in discutie in contextul actualei Constitutii si se vorbeste tot mai des de SUE(Statele Unite ale Europei). Cred ca abordarea acestei teme intens de catre presa este daunatoare pt un public si asa exacerbat de conflictul politic si stagnare economica... ar fi mai util daca s-ar initia discutii pe proiecte comune cu vecinii de la vest. Autonomia economica pe regiuni este binevenita, iar modelul polonez este un exemplu de urmat
  • +1 (3 voturi)    
    sa ne reamintim (Miercuri, 6 februarie 2013, 23:28)

    visio [utilizator]

    1. un politican influent din Parlamentul European, afirma ca Ungaria este cancerul Europei; toți știm ce se întâplă cu tumorile maligne...
    2. guvernul Romaniei respectă drepturiloe așa-ziselor minorități; cred că este timpul ca acest guverm să ceară dovezi de loailitate; putem începe prin a renunța la plăcuțele bilingve;
    3. guvernul SUA si-a arătat clar poziția față de România; nu cred că este cazul să completez.
    4. când își vor da seama niște oarecare anonimi că în România se poate numai așa? cât de curând vor trebui să aleagă între cetățenia română și cea ungară.
  • +1 (3 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 6 februarie 2013, 23:38)

    srpc [utilizator]

    de o vreme, Bucurestiul e devenit un oras-dormitor si oras-birou; oras-capitala nu mai este, de vreme ce deciziile care ne privesc se iau in alte capitale (Bruxelles, Washington, Berlin samd)
  • 0 (2 voturi)    
    o altfel de agresiune - nesimtirea (Joi, 7 februarie 2013, 0:21)

    paraipan [utilizator]

    Cand Laszlo Tokes a declarat ca 1 Decembrie e o zi trista pentru Ungaria, a spus totul. Genul asta de discurs iredentist a fost preluat de alti reprezentanti ai minoritatii secuiesti. De aici si pana la vandalizarea steagului romanesc n-a fost decat un pas - da de, nici usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase. Iar oamenii astia nu vor doar autonomie, vor si respect, te doare bila.
  • -1 (3 voturi)    
    Trebuie sa intelegeti ca.... (Joi, 7 februarie 2013, 7:56)

    cristian_n [utilizator]

    Epoca in ca oameni fara coloana vertebrala se "manjeau" pt voturile secuimii a trecut...
    Si daca este asa de ascultata secuimea peste hotare de ce nu mai face inca o migratie?
  • +1 (1 vot)    
    Marte ar trebui adaugat la lista.. (Joi, 7 februarie 2013, 10:42)

    Chiar Eu [utilizator]

    "ceea ce nu este ascultat la Bucuresti este auzit la Budapesta, Bruxelles sau Washington" si chiar pe Marte si mai departe in univers. Hai sa ne speriem! In institutiile publice ai obligatia sa simbolurile statului roman, ale noastre ale tuturor.
    "Noi respectam simbolurile statului roman si nu vrem altceva decat sa fie respectate si cele ale maghiarimii, ale secuimii." Voi sunteti romani si va respectati simbolurile (ale statului roman). Sau nu va considerati romani? Sau numai cand facem prostii, mai ales in strainatate, devenim toti cei mai romani dintre romani. Exista impresia asta de noi/voi atunci cand vine vorba de maghiari pe de o parte si ceilalti/statul roman pe de alta parte.
    • 0 (0 voturi)    
      o mica intamplare (Joi, 7 februarie 2013, 22:02)

      glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      In luna noiembrie ne-am dus cu prietena in Suedia pentru o saptamana. Nu ne-am permis avionul asa ca ne-am dus cu autocar pe traseul Cluj-Budapesta-Praga apoi Praga-Stockholm. Dupa un drum lung si obositor am ajuns la granita suedeza. Amandoi avem dubla cetatenie, romana si maghiara. Eu mi-am aratat pasaportul maghiar, vamesul suedez s-a uitat o secunda si cam atat. Prietena (din greseala zice ea) a scos pasaportul romanesc. Instant fata vamesului s-a schimbat. Bagajele afara la control, dat cu subsemnatul unde se duce, cat sta, cati bani are. Cam asta e diferenta la cum sunt vazute tarile noastre in Vest. That's all.
  • 0 (0 voturi)    
    despre unguri (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 10:15)

    Rukash [utilizator]

    https://colectionaruldesuflete.wordpress.com/2012/01/05/ungurii-acest-popor-de-licheni-paraziti-cand-nu-ai-istorie-furi-de-la-altii-si-inventezi/