VIDEO Victor Ponta: PDL nu mai e principalul partid de opozitie, locul sau a fost luat de PPDD

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2013, 14:57 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, marti, ca PDL a pierdut calitatea de principal partid al opozitiei, in favoarea PPDD, dupa ziua de duminica atunci cand au avut loc alegeri locale partiale in mai multe localitati din tara, potrivit Mediafax.

Primul ministru a fost intrebat la iesirea din sala de plen reunit a Parlamentului, unde se dezbate bugetul de stat, ce anume a discutat cu liderul grupului PPDD, Voichitoiu Haralambie. Premierul a precizat ca Voichitoiu a fost pentru multa vreme membru al PSD, iar subiectul de discutie a vizat Complexul Energetic Hunedoara.

"In acest moment, PPDD e principalul partid de opozitie si in Hunedoara, si de duminica e si in toata tara, PPDD e principalul partid de opozitie, nu mai este PDL. Atunci eu trebuie sa discut cu cei aflati in opozitie, cand vorbim de probleme economice si sociale foarte importante, iar complexul energetic Hunedoara e o problema foarte importanta si foarte dificila", a afirmat Victor Ponta.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1557 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    gura pacatosului..... (Marţi, 5 februarie 2013, 15:14)

    translativus [utilizator]

    ....adevar graieste.
    Ciudata lipsa de reactie a PDL la toate cate se intampla.
    Sa fie plictis sau poate faptul ca ne-am inselat noi in ceea ce priveste PDL si ca de fapt acesta nu ar fi fost nimic daca nu era Basescu ?
    Unde sunteti voi...ungurenii mei ???
    Deh, timpul trece, leafa merge, noi cu drag dormim.
    • +4 (4 voturi)    
      he-he-he (Marţi, 5 februarie 2013, 15:52)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      In primul rand PDL nu vrea sa se bage la o eventuala guvernare (nu cu usl) pt. ca nu ar obtine un scor confortabil sa faca ce trebuie

      In al 2-lea rand populatia asta de pitecantropi trebuie sa simta pe propria piele ce inseamna sa nu ai creier

      In al 3-lea rand opozitia este ea insasi dezbinata si va mai fi atata timp cat in fruntea PDL este Blaga, nu ca ar fi un corupt, dar este un nume bine asociat cu partidul care a taiat salariile trantorilor de bugetari (marea majoritate)
      • +2 (2 voturi)    
        domnule....... (Marţi, 5 februarie 2013, 17:18)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        ......din expunerea punctelor dvs lipseste cel mai important punct de vedere si unicul important : calculele politice, derapajele, balbele si toate masurile sau proiectele puterii, care ingreuneaza viata noastra a cetatenilor, trebuiesc combatute public si de o maniera vehementa.
        Opozitia, ca si puterea trebuie sa lucreze pentru noi iar daca puterea nu o face, macar opozitia sa o faca.
        Asa ar trebui, in teorie caci in practica acest sistem politic este benefic doar politicienilor si pagubos pentru cetateanul de rand.
    • +3 (3 voturi)    
      Odata sunt si eu de acord.. (Marţi, 5 februarie 2013, 17:25)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      .. cu ce spune Ponta! Multumiti-i lui Blaga! S-a straduit mult de la daramarea guvernului MRU pana acum cand cere gonirea din partid a unor euro-parlamentari ca Monica Macovei si Cristi Preda, si trecand prin blaturi si tacere, dar uite ca a reusit!
  • +7 (11 voturi)    
    Asta in teleorman (Marţi, 5 februarie 2013, 15:19)

    Captain Obvious [utilizator]

    unde nivelul de inteligenta e la nivelul telespectatorului otv
  • +8 (8 voturi)    
    cu parere de rau (Marţi, 5 februarie 2013, 15:35)

    pi5 [utilizator]

    dar are dreptate in privinta celor referitoare la PDL. PPDL este o nulitate de partind care aduce a PRM de altadata. parerea mea e ca mai multa opozitie (si una de calitate nu doar de dragul de a fi gica contra) face hotnews'ul pe aici decat PDL lui Blaga
    • +4 (4 voturi)    
      Confunzi Presa Libera cu Opozitia (Marţi, 5 februarie 2013, 16:43)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui pi5

      Confunzi Presa Libera (in acest caz Hotnews) cu Opozitia comentariilor libere scrise de vizitatorii acestui portal de stiri. Chiar daca unii sunt "postaci de serviciu" sau oameni neinregimentati politic, importanta este valoarea mesajelor care se transmit oamenilor politici.
      • +4 (4 voturi)    
        Pai n-ai cu cine... (Marţi, 5 februarie 2013, 17:29)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui uluit

        .. in afara de Monica Tatoiu si Andreea Pora care lupta pe toate fronturile, doar cativa ziaristi care se exprima critic fata de putere mai fac opozitie in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    corect! (Marţi, 5 februarie 2013, 15:56)

    ego sum [utilizator]

    Un principal partid de opozitie dupa chipul si asemanarea coalitiei de guvernare.
    Artea proasta e ca reflecta si starea minunatului popor roman ...
    Cat despre PDL, poate o sa apara si ei cand si-or stabili candidatul la prezidentiale petru 2014 ca doar asta-i ce mai au de facut acum, repede!
  • +8 (8 voturi)    
    Vrabia malai viseaza (Marţi, 5 februarie 2013, 15:57)

    uluit [utilizator]

    Gata, Ponta a decretat ca PDL, de duminica, nu mai e partidul majoritar din opozitie. Parca-i din "pix" aceasta constatare, mai tovarasi!
    Cu alte cuvinte, pot avea si majoritatea absoluta, cu 99,99% ca in vremurile "bune" ale partidului unic.
    Fa-ti iluzii Ponta, ca nici nu stii ce te asteapta prin vara.
    • +2 (2 voturi)    
      N-a decretat Ponta.. (Marţi, 5 februarie 2013, 17:31)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      .. a decretat electoratul! Si ar fi bine ca PDL sau cine se mai cheama opozitie de dreapta sa priceapa ca doar asteptand sa se sature lumea de USL au putine sanse de revenire.
      • +1 (1 vot)    
        Nu electoratul a decretat (Marţi, 5 februarie 2013, 19:12)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Nu electoratul a decretat, ci Ponta prin fraza asta din articol. Uite dovada:
        "...si de duminica e si in toata tara, PPDD e principalul partid de opozitie, nu mai este PDL."

        Banuiesc ca, Ponta se bazeaza pe statistici "foarte" riguroase, din moment ce scoate asemenea porumbei pe gurita. Le-o fi primit de la "Vocea Rusiei". Sau si astea sunt parte din strategiile USL la capitolul "transferuri" sau traseism politic de stramba-dreapta.
  • +3 (3 voturi)    
    eu stiu e in parlament... (Marţi, 5 februarie 2013, 17:08)

    viorellucaci [utilizator]

    e de mirare cum dupa ce au plecat cativa parlamentari de la PPDD la PC, tocmai au ajuns principalul partid de opozitie!!!:)) sau o fi trecut in opozitie si Pc si a fuzionat cu PPDD si noi inca nu stim???:))