UPDATE Sustin in continuare sterilizarea femeii rrome - presedintele tineretului PNL din Alba, Rares Buglea. Acesta a demisionat din functie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2013, 12:50 Actualitate | Politic

Presedintele organizatiei judetene a Tineretului National Liberal din Alba, Rares Buglea, afirma, pe contul lui de Facebook, ca sustine sterilizarea "femeii rrome" daca, dupa prima nastere, o ancheta sociala va dovedi ca aceasta "nu are conditii si nici intentia de a creste primul prunc in conditii cat de cat umane!", scrie ziarul local Unirea.

Rares Buglea, care este si consilier local, a postat pe Facebook un mesaj in care povesteste despre o actiune derulata atunci cand activa in cadrul organizatiei PAKIV Romania, un ONG care s-a ocupat inclusiv de drepturile minoritatii roma. Iata mai jos mesajul acestuia, citat de ziarul Unirea:

"Am introdus noi apa in tiganime￯( apropo, cand intrebi pe cineva de acolo unde locuieste mai nou nu zice tiganime, zice langa dedeman :) ) Ei bine dragii mei acolo sa introdus apa si un strat subtire de pavele( asa de dragul votului) dar este total insuficient! In loc de apa va fi enorm de greu sa introducem mentalitatea si educatia acolo si mai ales zic eu, educatia sexuala￯. stiu ca falsii umanisti ma vor critica aspru, dar sustin in continuare sterilizarea femeii rrome, daca dupa prima nastere la ancheta sociala se dovedeste ca nu are conditii si nici intentia de a creste primul prunc in conditii cat de cat umane! de ce o mai lasam sa il nasca si pe al 2-lea si pe al 5-lea￯￯sa platesaca statul ajutoare sociale si sa punem noi zece lacate pe poarta???? Iubesc omul indiferent de culoarea, religia, originea￯.lui, insa cea ce facem noi acum, adica fam de romani care un copil maxim doi, iar fam de tigani si ma refer aici la tiganii cei mai needucati si ne integrati￯de la cinci copii in sus￯este o dovada de inconstienta si iresponsabilitate fata de viitorul acestei tari! si cred ca le asiguram un viitor foarte 'sigur' copiilor nostri, pe cand vor fi ei mari ,iar ponderea va fi de 5 la 1".

Intr-o interventie telefonica la Romania TV, Rares Buglea a precizat ca propunerea sa nu are tenta rasista, in conditiile in care propunerea sa ar viza toate femeile care nu isi pot creste copiii.

In opinia sa, este "pur si simplu o masura sociala de a ajuta acesti oameni" si care nu are "absolut niciun fel de legatura cu PNL".

In cursul dupa-amiezii, presedintele Organizatiei PNL Alba, Teodor Atanasiu, a declarat, dupa sedinta Biroului Politic Central al liberalilor, ca Rares Buglea si-a dat demisia din functia de presedinte al TNL Alba, relateaza Agerpres.

"Este o greseala impardonabila pentru un om politic. Este presedintele TNL din judetul Alba si i-am cerut sa faca el primul gest politic pana nu trebuie sa luam noi masurile care se impun si mi-a spus ca si-a scris deja demisia din functia de presedinte al TNL Alba. O am pe masa cand ajung la sediu, dar va fi trimisa pe fax si pe mail la Secretariatul General si la TNL. Este o declaratie iresponsabila pe care si-a asumat-o si a facut si gestul necesar - si-a dat demisia", a spus Atanasiu.

El a precizat ca o demisie din partid a lui Rares Buglea trebuie sa fie decisa de organizatia din care face parte si s-a declarat surprins de afirmatiile acestuia.

"Era un tanar care nu a avut niciodata nici declaratii, nici manifestari care sa duca in sensul acesta. Era chiar un tanar cu viziune democratica si serios", a spus Atanasiu.

La randul sau, vicepresedintele PNL Mihai Voicu a afirmat ca declaratia lui Buglea este 'absolut inacceptabila'.

"Am fost informati ca domnul respectiv si-a prezentat demisia din functia de presedinte al TNL Alba. (...) Eu, personal, consider ca aceasta demisie este fireasca dupa ceea ce a declarat", a apreciat Voicu.

Si presedintele TNL, Florin Alexe, a aratat ca tinerii liberali se delimiteaza de afirmatiile lui Rares Buglea.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4412 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    Incet, incet PNL ia locul PRM... (Luni, 4 februarie 2013, 13:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai de ce sa sterilizam doar femeia ROMA si nu toate femeile care dupa primul prunc ancheta arata ca "nu are conditii si nici intentia de a creste primul prunc in conditii cat de cat umane!"

    Democratia se bazeaza pe reguli aplicabile tuturor, nu doar alora mai bronzati...

    Mai departe, sterilizarea unei femei pe motivele de mai sus e o barbarie. Oricit am uri tiganii, nu poti sa-i tratezi ca pe maidanezi. Daca vine un englez miine si propune starilizarea femeii romane care nu dovcedeste ca isi poate creste pruncul dupa standardele UE, cum te-ai simti?

    Dim pacate, PNL se apropie din ce in ce mai mult de comportamentul PRM. ba citeodata il si intrece.
    • +1 (9 voturi)    
      PNL - Partidul Neonazist Liberal (Luni, 4 februarie 2013, 14:32)

      tolok [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      Oare Crinut ce zice?
    • +2 (6 voturi)    
      A-TI CITIT TOT? (Luni, 4 februarie 2013, 15:31)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      "Intr-o interventie telefonica la Romania TV, Rares Buglea a precizat ca propunerea sa nu are tenta rasista, in conditiile in care propunerea sa ar viza toate femeile care nu isi pot creste copiii."
      • +1 (3 voturi)    
        Eugenia (Luni, 4 februarie 2013, 16:41)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Asa, sa generalizam abuzul, sa nu cumva sa se interpreteze ca rasism daca zicem doar de tigani.

        Dar crezi ca a reusit s-o mai indulceasca sugerand ca eugenia e chiar acceptabila fata de rasism??
    • 0 (0 voturi)    
      mai multi copii (Marţi, 5 februarie 2013, 0:45)

      Antirus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Cum ar fi sa primeasca alocatiile de crestere numai daca a muncit legal inainte? Daca ar stii de la inceput ca nu mai primesc alocatii , nu ar mai face al doi lea copil si nici pe al cinci lea. Nu e nevoie sa sterilizezi nimic , constrangerea materiala e suficienta. In romania acest gen de familii produc numai inechitate sociala - consuma resursele la care toti ceilalti contribuie ca platitori de taxe si impozite.Culmea e ca politicienii ii ocrotesc si ii folosesc ca mase de manevra electorala tocmai impotriva noastra a celora care platesc taxe si impozite.
  • -1 (17 voturi)    
    as fi de acord (Luni, 4 februarie 2013, 13:04)

    un dac [utilizator]

    daca se poate aplica retroactiv, adica sa fie mama ta sterilizata inainte de a te naste pe tine.
    luam bani de la europeni, vorbim la telefon pe furis cu rusia, dar in sinea noastra tot china ramane modelul democratic de urmat.
    celebra politica a lui "enter". de ce dracu sa gandim, cand putem rezolva simplu si fara durere. de decizii pe termen lung ati auzit? alo, pnl-ul?
  • +12 (18 voturi)    
    si daca nu-i rroma? (Luni, 4 februarie 2013, 13:04)

    Codruta N [utilizator]

    Dar e saraca, sau penticostala sau din Martorii lui Iehova, sau moldoveanca spalata pe creieri de popime - atunci o "sterilizam"? sau nu? >:
    • +6 (6 voturi)    
      Pai (Luni, 4 februarie 2013, 16:14)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Pai tiganu unde crezi ca e Duminica dimineata ? La biserica manca-ti-as, ca tiganu e om cu frica lu' Dumnezeu ... chit ca ti-a furat portofelul, roata de la masina cu o zi inainte.

      Tiganu se incadreaza perfect in lista ta Codruta!
  • +1 (5 voturi)    
    Extremismul este noul liberalism! (Luni, 4 februarie 2013, 13:35)

    adro [utilizator]

    <<In opinia sa, este "pur si simplu o masura sociala de a ajuta acesti oameni" si care nu are "absolut niciun fel de legatura cu PNL".>>

    Nu inteleg ce cauta chiar respectivul consilier in PNL din moment ce are viziuni opuse liberalismului. Sau alti politicieni migratori, ca exemple sunt destule. Extremismul este noul liberalism!

    Forma asta cinica si perversa de a "ajuta" oamenii imi aminteste de lagarele de exterminare si lozinca "Munca te face liber". Sau de zicala comunista "Pe cine nu poate il vom ajuta, pe cine nu vrea il vom obliga!"

    Si o mica proba de gramatica la inregistrarea candidaturii politicienilor n-ar strica. Macar din respect pentru alegatori (care, imi pare rau sa observ, in unele cazuri nu se respecta singuri).
    • 0 (0 voturi)    
      corect e... (Luni, 4 februarie 2013, 17:24)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui adro

      ..."nu stii? te-nvatam! nu poti? te-ajutam! nu vrei? te-obligam" >:)
  • 0 (6 voturi)    
    cum sa gandesti asa???? (Luni, 4 februarie 2013, 14:04)

    rochiri [utilizator]

    Este o gandire de extrema dreapta nu de treapta...
    Numai nazisti se vedeau superiori diferitelor rase...
    • +1 (3 voturi)    
      nici nu mai stiu daca l-ai incadrat bine... (Luni, 4 februarie 2013, 15:02)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      e de neincadrat tipul... Si cica asta ar fi liberal.
    • +5 (9 voturi)    
      CRITICA CONSTRUCTIVA VA ROG (Luni, 4 februarie 2013, 15:42)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Ce propuneti ca solutie, càci timpul nu va rezolva problema asta.
      Stiti cà deja de foarte multi ani, in Danemarca, Romania este idetificatà ca tara tiganilor. Eu am lucrat acolo, am simtit-o pe pielea mea si am vàzut si vizita reginei in Ro. la regele "omolog" Cioabà.
      Cind numàrul tiganilor va creste, din lipsà de màsuri severe, acesti danezi, chiar vor avea dreptate.
      Và convine asta? Chiar dacà sunteti tigan, eu cred cà nu.
  • 0 (2 voturi)    
    tara cu resurse... (Luni, 4 februarie 2013, 15:39)

    nedumeritul [utilizator]

    cand intr-o tara cu resurse naturale peste media celor europene cineva este in situatia de a " nu putea sa creasca primul prunc in conditii cat de cat umane!" nu este vina ei. Este vina ticalosilor care au creat si intrtinut cadrul social existent incepand cu cei care au elaborat ideologia sociala care e promovata (probabil serviciile speciale) si terminand cu cei care o implementeaza si o aplica :parlament,guvern,justitie, grupurile de infractionalitate organizata, politie . Toate acestea pun populatia in situatia sa nu poata sa-si fabrice cele necesare traiului.Tarile unde nu se aplica astfel de ideologii nu au salariul minim de 180 euro(aproximativ)
    • +3 (3 voturi)    
      Muntii nostri aur poarta.. (Luni, 4 februarie 2013, 16:17)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      O fi si vina conducatorilor. Dar dupa 23 de ani de la caderea comunismului poporul a ramas cu aceeasi mentalitate paguboasa de "pomanagism" si isi alege conducatori corupti, inculti sau extremisti. Cine vrei sa schimbe Romania? E drept, uneori ignoranta primeste circumstante atenuante, avem multi oameni needucati pe care nu poti sa-i condamni pentu asta.
      • +2 (2 voturi)    
        lasa... (Luni, 4 februarie 2013, 17:26)

        codrutza [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Ii "educa" BOR... >:
        Ca ia de la Guvern mai multi bani decat iau scolile sau spitalele... >:
  • -2 (4 voturi)    
    exista activitati tiganesti productive... (Luni, 4 februarie 2013, 15:51)

    nedumeritul [utilizator]

    exista activitati tiganesti productive dar daca -i obligi sa vina la tine pentru autorizare si nu-i autorizezi sau o faci taxand o asemenea suma incat confisti produsul muncii lui ,il obligi sa fure bucata de paine pe care o da copiilor.Apoi faci mascarada numita "ancheta sociala" si pretinzi ca nu poate creste copilul....
    rusine....
    PS. am auzit povesti care pretindeau ca demult asa-i tratau ungurii pe romani. Acum romanii ii trateaza la fel pe tigani ?....o fi adevarat ?
  • -1 (3 voturi)    
    idiotenie (Luni, 4 februarie 2013, 16:35)

    ctman [utilizator]

    Pai omul asta daca este din Alba ar trebui sa stie ca si ungurii di ardeal sustin ca noi romanii am ajuns majoritari doar cu ajutorul natalitatii in ARDEAL. De asta ce zici domnule expresedinte TNL?
  • +5 (5 voturi)    
    solutii (Luni, 4 februarie 2013, 16:40)

    un dac [utilizator]

    un articol firav, dar bun ca punct de plecare in cercetarea unor eventuale solutii:
    http://www.natgeo.ro/locuri-si-oameni/comunitati/9165-neamuri-tiganesti

    se pot face multe lucruri. sterilizarea, cum am spus si mai sus, este o stupizenie demna de evul mediu.

    impozitarea tuturor romilor care fac contrabanda, manelistilor si lautarilor de succes, pestilor, mafiotilor imobiliari etc. aceste fonduri pot fi folosite in proiecte de educatie, in imbunatatirea conditiilor de trai, dar mai ales in revigorarea meseriilor pe care acesti oameni le stapaneau la perfectie.
    aplicarea legii acolo unde este cazul, deocamdata politistii se tem de romi, nu intervin in conflicte de teama razbunarilor. asta ar duce la o mai buna protectie a celorlalte etnii, implicit la cresterea increderii in etnia roma prin scaderea incidentelor de natura penala.
    sunt multe de facut in spiritul integrarii si tolerantei, dar aceste cuvinte sunt mari pentru un penelist obosit, condus de un adormit, presedinte al unui senat plin de puscariasi.
    PS: valabil pentru toti cei care au fost la guvernare din 90 incoace.
  • +1 (1 vot)    
    contrapropunere (Luni, 4 februarie 2013, 17:40)

    Cheie primara [utilizator]

    Adevarul e ca suntem cel mai tolerant popor. SI cu cainii comunitari si cu tziganii. As promova, ca si politica de coeziune in UE emigrarea lor in special in Germania si GB.
  • -2 (2 voturi)    
    De ce doar a femeilor rrome? (Luni, 4 februarie 2013, 18:40)

    V.R. [utilizator]

    Trebuie descurajata natalitatea in randul tuturor celor care nu au studii superioare (exclusiv Spiru Haret sau Dimitrie Cantemir, evident) si incurajata in cazul celorlalti. Si-asa Romania sufera de hemoragie de creiere; daca nu raman in tara decat numeroasele odrasle ale celor cu IQul cu 2 cifre, nu putem spera niciodata sa scapam de saracie.
  • +1 (1 vot)    
    poate doar retragerea dreptului la vot (Luni, 4 februarie 2013, 21:54)

    rov [utilizator]

    sperand astfel sa nu le mai fie tolerate obiceiurile si metehnele de catre politicienii avizi de voturi.
    Oricum ce le-a scapat turcilor, comunistilor, nu le va mai scapa tiganilor. Rromania va fi a lor, suntem prea slabi sa ne perpetuam mostenirea genetica si spirituala, sa impunem o lege civilizata pe aceste meleaguri.
    Sau poate nu ?!