Ponta, reactie la raportul MCV: Am vazut presiuni extraordinare impotriva judecatorilor care nu au vrut sa voteze la CSM cu Oana Schmidt Haineala

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:23 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat miercuri, in deschiderea sedintei de Guvern, ca este de acord in mod special cu un lucru notat de Comisia Europeana in raportul din cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare pe Justitie, si anume fenomenul hartuirii unor judecatori si oficiali-cheie de catre mass-media. Ponta a declarat ca a vezut presiuni extraordinare facute asupra judecatorilor care nu au vrut sa voteze la Consiliul Superior al Magistraturii cu presedinta institutiie, Oana Schmidt Haineala.

"Sunt de acord cu un lucru in mod special din ceea ce spune Comisia, presiunile exraordinarea din zona media asuora judecatorilor. Am vazut presiuni extraordinare impotriva judecatorilor care nu au vrut sa voteze la CSM cu presedinta dna. Haineala. Si astazi se fac presiuni asupra judecatorilor intr-o parte din mass-media sa ii dea din nou drumul OTV-ului sa functioneze", a declarat Ponta.

"Eu sunt convins, si asa am inteles de la Comisie, ca nu e  vorba doar de presiuni intr-o parte, e vorba ca toate presiunile sunt sanctionate si eu unul o sa ma delimitez de toate presiunile, nu cred ca exista presiuni bune si presiuni rele, a adaugat premierul.

  • Ponta a mai spus ca reactiile asupra raportului MCV vor fi diferite. "Ca de obicei in Romania lucrurile vor fi de la o extrema la alta. Unii vor zice ca trebuie sa ne luptam, sa atacam sediul Comisiei Europene. Altii din partea cealalta, corul bocitoarelor, vor spune ca e groaznic raportul si ca se termina Romania. Eu vreau sa va spun ca m-am uitat pe ceea ce tine de Guvern, lucrurile pe care le-am angajat in numele dumneavoastra si in numele meu personal in luna iulie la intalnirea cu presedintele Jose Manuel Barroso le-am indeplinit", a spus Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5972 vizualizari

  • +60 (66 voturi)    
    nesimtire (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:31)

    pragmatism [utilizator]

    Atata nesimtire ca la Ponta nu am mai vazut!!! Clameaza "presiunea" asupra rivalilor lui Haineala ... dar nu scoate un cuvant despre linsajul mediatic prestat de Haznalele lui Felix impotriva lui Danilet, Ghica sau Haineala. Acelasi dublu limbaj!
    • +32 (32 voturi)    
      nu este doar nesimtire obraznica...... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:05)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      ....ci si un infantilism stupid de genul "ba pe a matii ".
      Sincer, nu ma asteptam la mai mult din partea plagiatorului mincinos caci nu face altceva decat ceea ce ii poate bretonul de pionier.
      Concluzia este una si anume ca pe ai nostrii politicieni ii doare drept in c...spate de noi si indiferent daca suntem in UE sau in CSI, ei tot bine vor trai.
      Prostii trebuiesc mintiti si jefuiti caci din 4 in 4 ani tot pe ei ii vor vota.
    • -7 (9 voturi)    
      despre linsaj (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:08)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Asa este, pe Ghica, Haineala si Danilet s-au aruncat haznalele. Pe judecatorii care au fost impotriva lor s-a aruncat DNA-ul.
      Dar ce ne facem cu imensa majoritate a judecatorilor din tara care i-au zburat pe Ghica si Danilet din CSM? Tot oamenii lui Felix?
    • +10 (10 voturi)    
      Este un limbaj simplu (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Este limbajul unui om care isi asuma o singura responsabilitate: aceea de a minti.
    • +12 (12 voturi)    
      nu e nesimtire (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Ponta este foarte pragmatic in abordare...
      Stie care este nivelul electoratului sau si stie ca nu va reusi niciodata sa convinga restul romanilor sa-l voteze. Asa ca declaratiile lui sunt gandite pentru nivelul celor care voteaza cum le zice un maimutzoi de la o tembeliziune de partid. Restul sunt irelevanti. Ponta nu este prim-ministrul Romaniei, ci doar al electoratului USL. Dovada clara este bugetul si modificarile fiscale gandite exclusiv ca sa ia banii de la cei care nu l-au votat si nu-l vor vota niciodata si sa-i dea la cei care il voteaza...
      Cat timp restul electoratului nu va avea pe cine sa voteze sau nu va fi convins de importanta participarii la vot.. cele 4-5 milioane de alegatori USL sunt singurii romani care conteaza pentru Ponta.
  • +47 (51 voturi)    
    ===================== (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:33)

    Zede [utilizator]

    O da, desigur, la asta se refereau in raport, la presiunile pe cei contra O S Haineala. Poate in interpretarea lui sensei Sorin Rosca Stanescu, acest Yoda al USL.

    Iar cu OTV, mai bine sa nu se pronunte domnul Ponta:

    Cat de mult l-a injurat Diaconescu pe Basescu si tot nu i-a fost inchisa televiziunea.

    A fost insa suficient sa candideze contra lui Ponta si, minune, iata ca Diaconescu nu mai are televiziune!
    • +3 (5 voturi)    
      pai normal (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:43)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      ca Basescu chiar daca a fost injurat tot s-a dus la el in emisiune.

      sar Ponta nu s-a dus.

      surpriza.....
  • +27 (31 voturi)    
    interpretare (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:34)

    traiang [utilizator]

    Iarasi o da in petec cu interpretarile proprii si uita panarama declansata tam nesam cu suspendarile unor membri ai CSM de catre magistrati cu legaturi puternice USL fie chiar de rudenie sau prin optiune personala !
    • +26 (26 voturi)    
      Antena 3 a discreditat magistrati (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:01)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      ceea ce Ponta nu a "vazut" (poate din cauza ochelarilor) sunt presiunile enorme puse timp de cateva saptamani, de catre televiziunile USL - Antena 3, Rpomania TV si Realitatea TV, asupra magistratilor care au votat pt ca procurorul Haineala sa fie in conducerea CSM
  • +37 (41 voturi)    
    Romania cu fundu-n sus! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:37)

    triciupa [utilizator]

    Impostorul bate record dupa record de mistificare si manipulare! Asadar nu terfelirea indescriptibila a lui Danilet si Ghica de catre latrina varanului ar fi problema ci vezi-doamne presa pro-basista care si-a permis s-o critice pe madam pivniceru...
    Albul e negru, negrul e alb, vara ninge, iarna e canicula, absurdul e la el acasa. Kafka uber alles!
  • +27 (31 voturi)    
    penibil (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:38)

    exasperat [utilizator]

    sigur domn tonta -- viorica costiniu, am vazut-o eu!
  • +23 (27 voturi)    
    El e convins.. (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:38)

    Alius [utilizator]

    ...dar a vazut numai presiunile asupra celor care nu au votat cu Haineala. Celelelate presiuni nu le-a vazut, dar e convins.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa s/a nascut el! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:40)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Convins!
      Ce sa/i faci?!
  • +16 (16 voturi)    
    Nu va vreau la inchisoare (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:44)

    the [utilizator]

    nuuu, acolo o sa aveti macdo, shaorma si blog !

    eu va vreau pe o insula in Atlantic, sa dati la lopata 12 ore, umpland saci cu guano de pinguin !

    cu ocazia asta deveniti ecologisti si luptati impotriva foametei pe glob !

    hai, pregatiti-va !
    • +4 (4 voturi)    
      mai degraba i-as vedea.. (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:54)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui the

      ..pe campiile si dealurile tarii asudand din greu la vitoarele sosele, sapand la canalul Dunare-Bucuresti sau punand umarul la propriu al re-construirea sistemului de irigatii... bineinteles in pijamale dungate(sau ce culoare si tipar mai au "uniformele" din penitenciare..
      • 0 (0 voturi)    
        mai degraba (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:43)

        skyradio [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        ....sub Dealurile Moldovei, e racoare, de ce sa asude?
    • +1 (1 vot)    
      apai cred ca este bun si... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:56)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui the

      Guantamano Bay defense camp....

      Doar nu o sa ramana ditamai baza nefolosita, ce zici?
  • +25 (25 voturi)    
    Întrebarea este când, nu dacă (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:50)

    hotar [utilizator]

    îl dam jos din fotoliul de PM pe măscăriciul ăsta. Parafrazând un judecător ardelean din perioada interbelică 'de prost ce ești, mă prostești și pe mine'.
    Aș prefera ca de acum încolo să citesc despre Tonta numai articole în stilul revistei kmkz.ro că oricum e bășcălie tot ce spune măscăriciu'.
  • +11 (11 voturi)    
    pai nu si-o merita toti (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:59)

    __alex__ [utilizator]

    membrii USL pedeapsa de a trebui sa lucreze cu asa o hahalere?
  • +16 (16 voturi)    
    Exasperant (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:03)

    marz [utilizator]

    Pai ce facem aici, ne jucam de-a uite-l, nu e ? E inadmisibil cum se joaca unii de-a politica, declaratiile smecheroase si replicile cand la mijloc e o tara intreaga si prin deciziile lor influenteaza milioane de oameni.
    Cum dracu poate avea cineva incredere intr-un individ care da replici la nivelul de copii de 12 ani care pierd vremea in fata blocului ?!?

    Bleah !
  • +11 (11 voturi)    
    raportul MCV (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:08)

    racul [utilizator]

    Poate , cum zice Stelian Tanase, presiunile au fost facute de asistenti....la cit il duce mintea pe "doctorul" nostru....
  • +7 (7 voturi)    
    D-le plagiator, (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:23)

    ticbis [utilizator]

    Presiunile au fost cele facute de catre Antena3 si penalii USL contra alegerii lui Haineala la conducerea CSM si nu invers!!!
    Esti penibil, daca nu cumva chiar retard mintal!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Boule ! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:23)

    Florescus [utilizator]

    M-am saturat de glumitele nereusite de golanas arivist iesite din bibilica copylotului Ponta! Ce a declarat este o PRESIUNE asupra justitiei. Copylotule, primesti cupa " cel mai slab politician di istoria Romaniei". Nu ne surprind prostiile din capul,iti intelegem parcursul de profitor maritat, dar te rugam sa realizezi ca, din pacate, esti prim ministru al acestei tari. Boule !
  • +9 (9 voturi)    
    categoric, cum sa nu (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:48)

    Gobelin [utilizator]

    in urma alegerii lui Haineala cel care e ca si scos din CSM e Danilet, se pregateste deasemenea Ghica.
    ia zi, mai Poponet, cu cine au votat astia doi?
    nu ai nici o limita a ridicolului si a minciuni, bre ?
  • +6 (6 voturi)    
    asta-i vina UE (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:02)

    samariteanul [utilizator]

    Este vina comisarilor europeni ca nu au spus cu subiect si predicat cine sunt vinovatii de atacuri asupra Justitiei.UE s-a comportat ca un neica nimeni care da sfaturi fara ca sa spuna cine trebuie sa le si execute!!!!Rusine UE
    Din cauza acestor incompetenti de comisari europeni s-a dat apa la moara masinii useliste ca sa farame si putinul de democratie care mai exista in Romania!!!!!
    Suntem o tara de rahat si ne meritam soarta!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mintim cum respiram (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:28)

    Trojan.H [utilizator]

    Pff...
  • +4 (4 voturi)    
    Dar ce ? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:03)

    manusha [utilizator]

    Isi imagina cineva ca Ponta nu va rasuci totul in asa fel incat sa demonstreze ca intotdeauna ceilalti sunt de vina ? Nimic nu va clinti acest monstru de nesimtire. Iata ca Dorel ala din reclama a ajuns si prim-ministru !
  • +3 (3 voturi)    
    INVERS (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 19:32)

    paganini [utilizator]

    omul asta e cu susu in jos si ...INVERS...pramatie ordinara !!!