Interviul integral cu Victor Ponta. Varianta VIDEO

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:17 Actualitate | Politic




Premierul Victor Ponta a anuntat, intr-un interviu pentru HotNews.ro, o serie de masuri cu impact major asupra guvernarii: guvernul cauta solutii juridice si constitutionale pentru supraimpozitarea salariilor bugetarilor de peste 1000 de euro, ANI va primit puteri sporite pe fonduri europene, controversatul proiect Rosia Montana va trece la ministerul marilor proiecte condus de Dan Sova . Ponta a explicat si cum va rezolva criza citostaticelor, admitand ca este legitim sa i se ceara demisia pentru amanarea rezolvarii unei probleme grave care dateaza de luni de zile. Ce spune insa Victor Ponta despre acordul de coabitare cu Traian Basescu, despre dosarul lui Dan Voiculescu si despre colaborarea cu liberalii?


VIDEO Partea 1: Despre relatiile cu PNL si negocierile cu FMI si reducerea CAS



VIDEO Partea 2: Despre viitoarele numiri la DNA si Parchetul General, MCV si problema parlamentarilor aparati de Parlament



VIDEO Partea 3: Despre problemele din sanatate si criza citostaticelor




VIDEO Partea 4: Despre Oltchim / Rosia Montana / gaze de sist / supraimpozitarea veniturilor bugetarilor de peste 1000 de euro



VIDEO Partea 5: Despre relatia cu Traian Basescu








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8109 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Uite solutie alternativa (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:09)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    la "supraimpozitarea salariilor de peste 1000 de Euro ale bugetarilor" - scaderea lor directa. Nu ziceai tu, mah CtrlV Pontanocchio, ca o sa faci o grila de salarizare bugetara cu 3 trepte? =))

    Daca treci proiectul RMGC la ministerul marilor spagi din proiecte al camaradului Sova, inseamna ca ai fost multumit cu ce-ai primit in plic si ai aprobat demararea lui? Cum ai facut si in cazul gazelor de sist unde te-ai intors cu 180 de grade ?

    Daca tu crezi ca e legitim sa ti se ceara demisia in cazul crizei citostaticelor, atunci mi se pare si mie tot legitim sa iti si dai demisia :))

    Si ce jurist esti tu cand nici macar examenul de licenta nu ti l-ai luat pe bune? De doctorat, ce sa mai vorbim :))
    • +12 (14 voturi)    
      Ponta nu a rezolvat Hidroelectrica (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 1:36)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Ponta spune ca Hidroelectrica este un caz rezolvat insa nu este clar deloc ce anume s-a facut.

      Chitoiu a avut termen 15 Noiembrie 2012 sa rezolve dosarul si nu l-a finalizat. Pe urma, pina azi nu s-a mai auzit nimic. Acum Ponta zice Hidroelectrica este pe profit. Nu sunt date economice care sa ateste acest lucru.
      • -1 (1 vot)    
        insolventa hidro (Luni, 28 ianuarie 2013, 12:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        facuta, cred eu, pt. alti "baieti destepti" decat cei ai pdl, ne-a blocat complet lucrari facute pana la acea data, inclusiv decontarea acestora, fapt ce ne poate duce la randul nostru in insolventa, de data asta pe bune.
  • +9 (13 voturi)    
    Raspunsuri (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:33)

    ANRP [utilizator]

    D-nul Prim Ministru Ponta, a raspuns doar la intrebarile la care domnia sa a dorit sa raspunda, vom primi oare raspunsuri la toate intrebarile puse de catre cititori ?
    • +10 (16 voturi)    
      Nu-nu-nu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:25)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui ANRP

      Aici trebuie sa spun ca nu numai un PM, ci si un om normal nu poate sta ore intregi sa raspunda la toate intrebarile, unele chiar de spital, precum cea cu postarea de poze ale copiilor pe facebook?
      Unii n-au simtul ridicolului.

      Da, a raspuns la intrebarile convenabile si putem sa-i dam calificative, al meu fiind nesatisfacator.
      • +12 (14 voturi)    
        GRESIT! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 23:41)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        In lumea civilizata, timpul rezervat este LIMITAT!!!

        CHIAR DACA esti presedintele AMERICII!!

        Discursul este una, interviul este alta...

        Un interviu CIVILIZAT, nu este un prilej de a 'bate cimpii' la nesfirsit.

        Valabil pentru TOTI participantii.
        • +6 (8 voturi)    
          Gresit, intr-adevar (Duminică, 27 ianuarie 2013, 11:44)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

          Dar acum e prea tarziu, s-a votat deja

          Referitor la limita de timp, este optiunea politicianului sa dea sau nu interviuri, sa apara sau nu la TV, dar este de asemenea optiunea publicului sa ii taxeze prestatia dupa propria opinie.
    • +15 (19 voturi)    
      Din pacate, nu vom primi raspunsuri (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:48)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui ANRP

      CtrlV Pontanocchio nu avea pregatita o lista cu minciuni atat de cuprinzatoare incat sa acopere tot spectrul de intrebari din partea cititorilor HotNews si a domnului Tapalaga.

      CtrlV Pontanocchio practica, in continuare, acelasi joc de glezne evaziv: Daca in raportul MCV va fi criticata procedura de selectie pentru sefii ICCJ si DNA, precum si activitatea doamnei Pivniceru o veti demite? Nu, cum sa demit pe cineva pana cand nu stiu daca si ce a gresit? Pai da, dar daca va aparea specificat in raportul MCV ca doamna Pivniceru a facut o varza din procedura de selectie? Nu, nu o demit pana nu stiu ce a gresit. Totusi, DACA scrie ca a gresit, o demiteti? Nu, nu stiu ce a gresit, nu o demit. Zici ca joci tenis cu zidul :))

      Mai Pontanocchio, DACA ar scrie in raportul MCV ca din cauza doamnei Pivniceru nu ne lasa Olanda in Schengen, o demiti ? Sau e mai tare Pivniceru si decat Schengen ?
      • +2 (8 voturi)    
        E de apreciat... (Duminică, 27 ianuarie 2013, 11:47)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        ... ca isi apara subalternii.
        Motivul pentru care evita raspunsul este ca atat dumnealui cat si colegul de alianta s-au cam fript cu promisiunile. Iar despre raport are, probabil, niste banuieli sumbre
  • -15 (19 voturi)    
    Rspunsuri (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:02)

    icszero [utilizator]

    Sincer mi s-a parut ok ca raspunsuri. Cred ca i-as da o sansa.
    • +10 (12 voturi)    
      Si Diavolul.... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 2:55)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui icszero

      ....poate sa citeze din Biblie.
  • +13 (19 voturi)    
    Plagiat, Grajdan (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:09)

    max# [utilizator]

    Dar de plagiat, nimic? Iar Grajdan a fost uitat?
    • +7 (9 voturi)    
      Am pus o astfel de intrebare.... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 12:57)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui max#

      Uite orbu , scoate-i ochii... Vorba ceea din batrani. Am adresat o astfel de intrebare in timp util catre HotNews pentru a-i fi pusa primului ministru. Il invitam astfel pe Ponta sa se supuna LA POLIGRAF
  • +9 (11 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 1:12)

    florinul [utilizator]

    Doamne ce discurs are, limbaj de Prim Ministru. Nu leaga cu sens doua fraze intre ele.

    Separat de asta, cred ca ideea de Ministru de Mari Proiecte ar fi buna, insa Sova? Sau oare fiecare mare proiect ar trebui dirijat de ministerul de care tine in mod natural?
  • +16 (20 voturi)    
    cam satul (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 1:45)

    Orizont [utilizator]

    eu m-am cam saturat sa tot citesc de 'nea caisa asta. din 10 titluri 8 sint despre copiutza asta.
  • +16 (18 voturi)    
    Pentru HotNews (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 2:51)

    ddoina [utilizator]

    Stiu ca Ponta este PM al Romaniei dar nu cred ca trebuie sa-i vedem poza tot timpul si sa citim numai despre el. Sunt de aproape 30 de ani in Canada dar
    in ziare nu apar numai articole si interviuri cu Harper.
    • +11 (17 voturi)    
      Asta fiindca intr-un stat in care... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 11:37)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui ddoina

      ... totul merge bine, lumea nu este interesata de cine conduce. Si invers, acolo unde nimic nu merge, toti asteapta rezolvari de la conducatori. Mi se pare normal

      PS. A fost un interviu prin anii 92-93 la TVR, luat pe strazile din Oslo, si una din intrebari era "cum ati vrea sa fie primul ministru?". Mi-a placut raspunsul unui tanar: "un prim-ministru bun este acela de care marea majoritate a populatiei nici nu stie ca exista.."
      • +7 (9 voturi)    
        Sa inteleg ca nu agreezi (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 19:08)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Guvern show-ul zilnic?
      • +4 (6 voturi)    
        Bietul copil.... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 19:34)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        ...traieste intr-o tara civilizata si gindeste CA ATARE !!

        Este NORMAL sa fie asa ! Oamenii au drepturi, DAR SI responsabilitati ( de la care NU se 'fofileaza'!)....isi vad FIECARE de 'treaba' lui...isi manifesta nemultumirile in mod CIVILIZAT si EFICACE !!!....marea majoritate a populatiei, cu bratele sau cu creierul, PRODUCE CEVA !!!...pentru binele lor, AL TUTUROR si in final, pentru binele locului unde traiesc....se claseaza INAINTEA Americii, la 'capitolul' INVATAMINT !!!!.....nu stiu ce inseamna "pierde-iarna"....sint prea ocupati ca sa-i mai intereseze cine-i PM.

        Pentru faptul ca au fost cuminti si disciplinati, Dumnezeu i-a rasplatit din belsug.....

        I-a ferit de "cioaba, iulian, jiji si salam" ......
    • +8 (10 voturi)    
      Asa e.. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 12:44)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui ddoina

      ...mai rarut cu Ponta. Daca nu sunt stiri despre plagiat, nu prea ne intereseaza...
  • +11 (13 voturi)    
    audienta interviu (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 17:15)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Remarc audienta redusa a interviului. Probabil mai putin decit cel mai necitit articol scris de Dan Tapalaga vreodata. Cam asta e interesul cititorilor HN pentru cel mai mare plagiator al tarii.

    Oricum, eu cred ca omul asta trebuie ascultat. E smecher intr-atit de tare incit trebuie urmarita cu mare atentie smecheria lui. A propos, a remarcat cineva ca in fiecare zi e la un interviu / emisiune undeva? RTV, A3, Realitatea, HN, B1 si Digi24 in doar o saptamina. Mai ceva decit Nastase.
    • -7 (9 voturi)    
      Probabil, motivul este... (Duminică, 27 ianuarie 2013, 11:51)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ..ca unor utilizatori nu le sunt accesibile formatele video online
    • 0 (2 voturi)    
      cred ca (Luni, 28 ianuarie 2013, 12:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      incaseaza si leafa de purtator de cuvant, ca pe zaharitul de zaharescu nu prea l-am vazut.
      pontanochio o fi in campanie electorala pentru 2014?
  • +10 (12 voturi)    
    Ponta. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 21:01)

    manusha [utilizator]

    N-am citit si nu ma intereseaza ce spune Ponta astazi pt ca maine va spune exact contrariul. Ma si mir cand vad atatia oameni care-l iau in serios !
    • +1 (1 vot)    
      pe asta... (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:45)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui manusha

      si mizeaza.Lumea sa fie atit de lehametita de minciunile lor incit nici sa nu-i mai intereseze ce fac si ce zic....oricum totul este de joasa calitate umana si politica,nu actori ci marionete trase de sfori banesti grosolane,interese partinice tribale,parvenism si traseism.Asta nu este clasa politica,este circoteca politica,tocmai buna pt. cei lipsiti de subiecte de conversatie la o halba sau sticla de bere.Hai sa ne traiesti nene Caragiale,ca politica a ramas ca pe vremea matale!
  • +2 (2 voturi)    
    Simplu (Luni, 28 ianuarie 2013, 19:57)

    dan63 [utilizator]

    a la gigi becali - nu mă interesează ce zice mitomanul plagiator, deci NO COMMENTS!