Primul proiect de lege al PP-DD in Parlament: Un senator propune ca familiile nevoiase din Valea Jiului sa fie scutite cu 50%, 75% sau chiar integral de la plata facturii la apa

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:04 Actualitate | Politic


Haralambie Vochitoiu
Foto: Senatul Romaniei
Senatorul Haralambie Vochitoiu a depus, pe 9 ianuarie, primul proiect legislativ al Partidului Poporului - Dan Diaconescu (PP-DD) in actuala legislatura. Proiectul de lege prevede ca familiile cu venituri scazute (venitul mediu pe cap de membru sa fie intre 400 si 800 de lei) din municipiile si orasele din Valea Jiului sa fie scutite cu 50%, 75% sau chiar integral de la plata apei si a canalizarii catre SC Apa Serv SA.

In expunerea de motive atasata proiectului de lege depus la senat, Haralambie Vochitoiu aduce aminte ca in 2001 guvernul Nastase aprobase o masura similara prin care familiile nevoiase din Valea Jiului erau scutite partial sau chiar integral de la plata apei si a canalizarii.

Senatorul PP-DD sustine ca "astazi, multi cetateni din Valea Jiului se afla in imposibilitatea de a achita la timp facturile la apa. Obligatiile restante sunt generate de situatia economico-sociala a zonei Vaii Jiului, datorita restructurarilor din industria miniera si reducerea activitatii in celelalte unitati economice, cu consecinta unei caderi economice bruste si a amplificarii problemelor sociale prin cresterea somajului".

Haralambie Vochitoiu sustine ca in Valea Jiului exista riscul de inrautatire a starii economice a populatiei si de tensiuni sociale si ca este necesar un program complex de tranformare socio-economica.

Parlamentarul PP-DD aminteste ca SC ApaServ SA Valea Jiului intampina dificultati in recuperarea sumelor restante de la populatie, dar si de la societatile ce distribuie energie termica in sistem centralizat si alte unitati bugetare.

"Avand in vedere aceste aspecte, pentru contracararea saraciei din Valea Jiului, este necesar a se acorda pentru familiile cu venituri reduse, diferente de tarif la serviciile de alimentare cu apa si canalizare furnizate de SC ApaServ SA Valea Jiului, dupa cum urmeaza:

- familiile al caror venit mediu lunar pe membru de familie este de maxim 400 lei sunt scutite de la plata tarifului;
- familiile al caror venit mediu lunar pe membru de familie este de maximum 600 de lei beneficiaza de tarife reduse cu 75%
- familiile al caror venit mediu lunar pe membru de familie este de maxim 800 lei beneficiaza de tarife reduse cu 50%."

In proiectul de lege, la articolul 1, se mentioneaza ca aceste scutiri vor fi aplicate "pana la finalizarea Proiectului major "Extinderea si reabilitarea infrastructurii de apa si apa uzata in judetul Hunedoara (Valea Jiului)", proiect al carui contract de finantare a fost semnat in data de 28.03.2011 si a fost incheiat intre Ministerul Mdiului si Padurii [...] si SC ApaServ SA".

Potrivit proiectului de lege, de scutiri ar urma sa beneficieze familiile nevoiase cu domiciliul pe raza teritoriala a municipiilor Petrosani, Lupeni si Vulcan si a oraselor Aninoasa, Petrila si Uricani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1456 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    egalitatea cetatenilor in fata legii (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:15)

    Aramis [utilizator]

    se pare ca domnul senator ignora acest principiu de baza, trecut si in constitutie
  • +13 (13 voturi)    
    Valea Jiului e cumva regiune autonoma? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:29)

    adma [utilizator]

    inteleg ca sunt oameni care traiesc in saracie si ar avea nevoie de un sprijin, dar acesti oameni se gasesc in toata tara si daca se face ceva trebuie sa beneficieze toata lumea, nu doar electoratul local al unui anumit senator
  • +16 (16 voturi)    
    Vai de capu nostru ... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:41)

    A_Radu [utilizator]

    cu asa senatori idioti ... de fapt oglinda electoratului PPDD.
    Ar fi fost mai binevenita o masura concreta de scadere a saraciei in regiune, un lobby pt o firma sa investeasca acolo, sau alte propuneri de finantare de activitati care sa creeze locuri de munca.
    Daca asa o tin astia 4 ani de zile, pomeni cat cuprinde fara munca , imunitate absoluta pentru alesi etc ... Romania reintra in Dark Ages
  • +10 (10 voturi)    
    Si noi vrem, Si noi vrem .... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:45)

    falcoind [utilizator]

    Sa se dea si in moldova, si in dobrogea,si bucuresti,in ardeal si banat nu ca aia is mai prosti si platesc inca destui. Un cacat de parlament de asistati sociali, fraieri care mai da un ban la stat, pt ce scoli nu avem, sptale la pamint, drumuri nimic, justitie ioc de mine parlamentari is intangibili, cresteti pesiile salariile la bugetari nu mai trebe platite facturile ajutoare la toti cei care mai is in tara, da cine le acopera. Idioti bine ca avem cel mai mare parlament din lume , un KK.
  • +18 (18 voturi)    
    alt idiot.! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:47)

    translativus [utilizator]

    "pentru contracararea saraciei din Valea Jiului, este necesar a se acorda pentru familiile cu venituri reduse, diferente de tarif...."
    Asta este solutia pentru contracararea saraciei, fraiere ???!!! Pe cine vei talhari ca sa platesti diferenta de pret !!!???
    De legi pentru facilitarea infintarii de locuri de munca nu ai auzit papleaca ???!!!
    Doar la pomana va sta gandul ???
    Ce idioti !!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Bravo !! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 17:11)

      danilo [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Un raspuns complet.Si asa avem o tara de asistati social care nu au nici o treaba sa munceasca.Eu lucrez toata ziua si locuiesc la casa.Credeti ca am gasit pe cineva sa-mi sape gradina cu mai putin de 100 lei/zi + masa+tigari ?? Va spun ca nu.Cunosc cel putin 10 barbati care stau si o freaca, beau si fumeaza, dar cand e vb de munca...."sefu', eu nu ies din casa pentru banii astia (oferta mea era de 70 lei).Cauta matale alt fraier"
      Cred ca am spus tot.Lenesi, betivi, votanti PP-DD.
  • +11 (11 voturi)    
    valea jiului... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:10)

    arthur_l [utilizator]

    eu cand aud de scutiri de taxe, returnare tva si alte subventii mi se face pielea de gaina.

    ia sa vedem ce s+a intamplat cand s-a introdus ajutorul de inmormanrare cel de 1900 de lei... - in secunda doi toate firmele private de pompe funebre au marit tarifele.

    la tg jiu alta e problema. de ce UK si Slovacia au dreptul sa exploateye carbuni iar romania nu ???

    de ce nu se negoicaza asta cu fmi ??? de ce s/au inchis minele doar pentru ca erau furturile prea mari si compania in loc sa dea profit la stat isi construia hoteluri la mare si case de vacanta??? unde sunt acum acele bunuri si pe mana cui au intrat???
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:38)

    Marcu. [utilizator]

    Apel catre cetateni: nu mai injurati politicienii! Injurati-va neamurile care i-au votat!
    • 0 (0 voturi)    
      Exceptional! (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 23:42)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

      Nota 10.
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Vineri, 18 ianuarie 2013, 17:27)

    moka [utilizator]

    mai bine propunea cate 20.000 euro pentru fiecare roman
  • +6 (6 voturi)    
    Se se scuteasca apa ... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 17:48)

    it_s__not_news [utilizator]

    ... doar-doar de s-or spala !

    Bai nene, minerii aia au o datorie catre societate: l-au aparat pe Iliescu si uite unde am ajuns. Sa le iasa pe nas !