Cristian Preda, despre PDL: Dumnezeu cu mila! Ne trebuie urgent un candidat la prezidentiale

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2013, 12:33 Actualitate | Politic


Cristian Preda
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Cristian Preda a declarat la RFI ca in urmatoarele doua luni, "cei care nu vor sa plece din fruntea partidului incearca sa-si consolideze pozitia si sa pregateasca o confirmare a lor, fie pe calea Conventiei, fie pe calea unui acord tacit". Europarlamentarul acuza ca "atitudinea multora dintre liderii PDL fata de Razvan Ungureanu a urmat mai degraba linia Antena 3 a denigrarii si a stigmatizarii", potrivit RFI.ro.

Cristian Preda da de inteles ca analiza interna din PDL in privinta alegerilor parlamentare dureaza prea mult: "Eu si Sever Voinescu am facut aceasta analiza si am constatat ca 30%, cat ne-am propus noi nu-i egal cu 16%, cat am obtinut impreuna cu aliatii nostri din Alianta Romania Dreapta. Partidul se pregateste sa faca o analiza si probabil ca in urmatoarele zile, sper acest lucru, se va anunta un calendar al intalnirilor actualei conduceri cu filialele, pentru ca s-a convenit ca rezultatele sa fie vreo doua luni discutate filiala cu filiala, intr-un soi de circuit al conducerii in teritoriu. In fine, asta a fost solutia. Nu mi se pare ca e o solutie buna si vom vedea la sfarsitul lui februarie, cand in principiu e programata o reuniune a CNC daca in urma acestei analize se va face sau nu si o Conventie, un congres".

Intrebat daca analiza dureaza prea mult, europarlamentarul a raspuns: "Pai, toata lumea a inteles ce s-a intamplat! De ce doua luni? In principiu, e vorba de doua luni in care cei care nu vor sa plece din fruntea partidului incearca sa-si consolideze pozitia si sa pregateasca o confirmare a lor, fie pe calea Conventiei, fie pe calea unui acord tacit, "suntem cei mai buni, cine sa ne inlocuiasca?". Sunt fraze pe care le-am auzit deja in Colegiul Director. Nu fac pronosticuri. Eu am tras concluziile si... Dumnezeu cu mila!".

Citeste in intregime pe rfi.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4405 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    pdl-istii nu au inteles (Joi, 3 ianuarie 2013, 12:48)

    visio [utilizator]

    hai sa le fac un bine si sa le spun raspicat: cota voastra de "piata" a fost intotdeauna de 15-20%; la fel ca pnl si un pic mai putin ca psd; procentele peste 20% au fost reprezentate de cei nemultumiti de usl; matematica e simpla insa voi sunteti prea disperati sa vedeti adevarul gol-golut; hai ca nu e greu; pdl trebuie sa o ia dela zero: fara Blaga, Boc, videanu, sever voinescu, cristi preda, etc; este asa de greu sa intelegeti realitatea asta? nu va convine? nu e bai, in 2020 pdl nu va mai exista; pentru a nu ma intelege gresit, eu v-am votat numai pt a impiedica usl sa ajunga la guvernare; posturile mele pe aici dovedesc chestia asta; nu vreau sa fac parte din pdl, usl, pc, etc, pur si simplu ca sunteti toti diletanti si hoti; nu intelegeti lumea in care traiti si nici nu faceti eforturi in sensul asta...
    • +4 (6 voturi)    
      subscriu (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:25)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui visio

      excelent comentariul
    • 0 (4 voturi)    
      ba au inteles (Vineri, 4 ianuarie 2013, 1:01)

      aresul [utilizator] i-a raspuns lui visio

      foarte bine. La urmatoarele alegeri, esti asteptat la urna, pentru a vota impotriva USL. Adica, vei vota pe cei ca Blaga, Boc, Videanu, Udrea, Voinescu, Preda, etc. Dupa alti 4 ani, esti asteptat la urna pentru a vota impotriva PDL. Adica, vei vota pe cei ca Ponta, Nastase, Voiculescu, Antonescu, Catalin Voicu, etc. Peste alti 4 ani, esti asteptat la urna...
      Ceea ce TU nu intelegi, este faptul ca esti asteptat la urna! TU, cu manuta ta, hranesti acesti diletanti si hoti.
      Actualul prim ministru declara ,,reconstructia Romaniei". O gluma proasta, amara. Pentru a incepe o asemenea treaba, in primul rand, trebuie distrus sistemul politic, goniti cretinoizii, meltenii, hotii si tradatorii ce formeaza acest sistem. Cel mai dorit personaj al acestor vremuri, Vlad Tepes, singur, nu ar reusi acest lucru. Ar avea nevoie in egala masura si de Mihai Viteazul si Carol I.
      • 0 (2 voturi)    
        cate unele altele (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:50)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui aresul

        cea mai importanta realitate din Romania este ceea ce fac romanii; adica votul lor; necrofagi sunt peste tot in lume, numai ca votul omului de rand cerne valoarea de plagiatori, marinari, doctori in drept si de geologie, etc; pe criteriul enuntat de tine, ca sunt asteptat la vot, putem sa vorbim de SUA, un Stat federativ care a ajuns un progres tehnologic abia in 500 ani; adica 500 ani de fiecare face ce vrea; desigur ca eu nu am timp sa astept 500 ani, insa am dorinta si obligatia ca din timpul vietii mele sa scot macar 70% eficienta, adica sa muncesc pe rupte astfel incat sa imi pot permite un concediu in Qatar in fiecare vara, alaturi de familie si fara sa ma imprumut la banca; asta ca exemplu general; ca mi-ar place sa il vad pe federer live, sau sa merg pe Camp Nou si alte fantezii din astea, este altceva; revenind, cand 63% dintre romani stau acasa de ziua votului, in conditiile in care societatile civilizate se straduiesc sa gaseasca solutii pentru aceasta criza economica dar si pt un trai mai bun, ei bine am o supriza pentru tine: romanii nu isi doresc un Vlad Tepes, un Mihai Viteazul, un Decebal (exemplu de moralitate) un Constantin Brancoveanu (un martir voluntar), etc; romanul de rand iubeste turnatorii, iubeste OTV-ul, iubeste criminalii; daca pe timpul comunismului am dat vine pe frica, daca pe timpul fanariotilor am dat vina pe greci, daca pe vremea romanilor am dat vina pe romani, in 2012 gasim un singur vinovat: romanul de rand; peste 4 ani nu va mai exista opozitie pt ca PCR=USL va avea grija de asta; e drept ca pdl si-a facut-o cu mana lui si chiar ma intreb daca Blaga este omul usl-ului; desigur ca e o intrebare retorica si fara sens atat vreme cat pdl nu a saltat traiul romanilor; cat despre Carol I, el a continuat reformele lui Alexandru Ioan Cuza; atat si nimic mai mult; a fost nevoie de un strain pt a impaca interesele mogulilor vremii;
        in incheiere, naivii care au murit in `89 sunt mancare pt viermi; ghici ce face romanul de ziua votului?
  • -6 (18 voturi)    
    In mod normal.... (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:25)

    cristian_n [utilizator]

    In ordinea genealogiei vine:
    -eba
    -urmasul eba cu syda
    etc...
  • -2 (8 voturi)    
    altul a fost baiul (Joi, 3 ianuarie 2013, 13:40)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    blatul organizational, incepand de la Blaga in jos. Cum bazinul e redus si de entuziasm popular nu putea fi vorba (resentimentele sunt inca calde), atunci scor bun se putea obtine prin mobilizare. La locale s-a scos scor bun prin mobilizare, dar catastrofal prin mandate (aici sistemul i-a dezavantajat, dar ei l-au ales!). Nu stiu cate voturi au pierdut, dar au pierdut organizatii cu primar cu tot, care au dezertat sau au facut figuratie. La cat de redusa e cota de participare electorala, mobilizarea retelelor electorale e definitorie pentru scor.
  • +1 (9 voturi)    
    siguranta (Joi, 3 ianuarie 2013, 14:39)

    Baltaretu [utilizator]

    tot scapa Nastase din pirnaie, cred ca un PSDist ( primit ca PDList)are sanse 100% sa fie presedinte Se mai poate coopta si alt PSDist.Poporul va fi derutat si nu se va uita unde pune stampila, comunistii sa traiasca
    Altfel nu exista sanse, deoarece nu ati fost suficient de obraznici si mincinosi ca USL in timpul campaniei.Vedeti cum au castigat alegerile USL cu promisiuni aproximative si acum o da la intors, pastrand austeritatea PDL.? Poporului ii place pacaleala, minciuna si hotia.Politicienii cinstiti si seriosi nu au ce cauta in acest deceniu...poate dupa ce se mai imputineaza prostimea.
    Ia gogoasa infuriat si praf de minciuna pudrata
  • +5 (9 voturi)    
    mru (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:08)

    revo [utilizator]

    ne explica cineva, daca poate si are voie, de ce a fost MRU atat de repede indepartat? A fost lucrat de la un cap la altul si de psd & pnl & pc & udmr dar si de pdl. Adica, era dracul chiar atat de negru PENTRU TOTI? Mai sa fie! Pai atunci e clar pe cine trebuie sa urmam!!!
  • -1 (3 voturi)    
    rock (Joi, 3 ianuarie 2013, 21:24)

    TLiviu [utilizator]

    de ce nu v a oferitzi dumneavoastr - v a dau votul