VIDEO Peste 1.000 de persoane, intre care ministrul Puiu Hasotti si deputatii Gheorghe Dragomir si Mihai Lupu, au participat duminica la mitingul pentru eliberarea primarului orasului Navodari, arestat preventiv pentru dare de mita

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2012, 18:18 Actualitate | Politic


Peste 1.000 de persoane au participat duminica dupa-amiaza, la Navodari, la un miting de sustinere a primarului Nicolae Matei, in cadrul caruia s-a cerut eliberarea acestuia din arestul preventiv, relateaza Agerpres. Printre manifestantii adunati in centrul orasului Navodari s-au aflat si ministrul Culturii, Puiu Hasotti, deputatii PNL Gheorghe Dragomir - presedintele filialei judetene Constanta - si Mihai Lupu, consilieri locali, elevi si preotii din localitate.

Manifestantii, participanti la actiunea organizata de societatea civila din orasul Navodari, au purtat pancarte pe care scria: "Ne vrem primarul inapoi", "Daca arestati nevinovati, arestati-ne si pe noi", "Libertate pentru primarul Matei", "Suntem alaturi de Nicolae Matei".

Luand cuvantul la miting, viceprimarul Florin Chelaru a transmis participantilor mesajul primarului Nicolae Matei: "Nu sunt santajabil. Orasul Navodari nu e de vanzare!".



Tribunalul Bucuresti a decis joi arestarea preventiva pentru 29 de zile a primarului orasului Navodari, Nicolae Matei, acesta fiind acuzat de procurorii DNA de dare de mita. Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs, ce se va judeca la Curtea de Apel Bucuresti.

Potrivit DNA, in perioada iunie - octombrie 2012, Nicolae Matei a solicitat unui ofiter de politie judiciara cu functie de conducere (n.n. denuntatorul) sa-i ofere protectie in anchetele penale ce-l vizau si sa intervina in acestea, edilul considerandu-le ca fiind anchete abuzive, nejustificate si motivate politic. In schimbul acestor servicii, i-a promis politistului o recompensa, materializata prin acordarea, pe 25 octombrie, a doua loturi de teren la Navodari, in valoare totala de 59.000 de lei. Procurorii sustin ca terenurile au fost date indirect, prin simularea unor vanzari consemnate in doua contracte semnate de intermediari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3771 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Oamenii cinstiti nu conteaza in tara aceasta! (Duminică, 18 noiembrie 2012, 18:42)

    bran [utilizator]

    Preotii protesteaza pentru arestarea unui anchetat penal , acest lucru mi se pare oribil, de groaza . Credeam ca preotii slujesc pe Dumnezeu in cinste si adevar dar se vede ca m-am inselat ! Nu i-am vazut pe acesti preoti sa protesteze pentru eliminarea saraciei din tara , pentru eliminarea coruptiei din tara! Parca elevii nu faceau politica dar in aceasta tara totul este posibil !
    • -7 (19 voturi)    
      Care (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:33)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui bran

      oameni cinstiti?
      Romanul s-a nascut hot si ,tot asa,o sa dispara.
    • +5 (5 voturi)    
      din nefericire.... (Luni, 19 noiembrie 2012, 10:34)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui bran

      .....cei ce pretind a'l sluji pe Dumnezeu si care de fapt ii incalca zilnic si in modul cel mai flagrant poruncile, au devenit agenti electorali in slujba escrocilor si acesta pentru aceiasi amarati de 30 de arginti !!!
      Au pus tare umarul la pervertirea enoriasilor, in credinta mai intai si apoi in viata de zi cu zi, uitand ca ziua judecatii vine.
      "La ce ii foloseste omului sa cucereasca lumea daca isi va pierde sufletul caci ce conteaza clipa in fata vesniciei". Cine are urechi sa auda.......
  • +45 (47 voturi)    
    Mai crede cineva ca suntem in UE? (Duminică, 18 noiembrie 2012, 18:52)

    PedaGogu [utilizator]

    Cand un ministru se duce la un miting la care cere ca justitia sa inchida ochii cred ca e cazul sa ne cerem afara din UE si altele ... ca oricum, in afara de ANI si DNA tot nu ne-a adus nimic bun. Nu tu bani in care sa bagi mainile pana la cot, nu tu spagi... pai din ce sa mai traiasca baietii care toata viata au furat cu carul?
    • +20 (20 voturi)    
      si sa mai faca... (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:40)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      concurenta neloiala golfului Neapole ,sub aspect infractional...ma mir ca n-a aparut si Mazare pe banana, parapanta ,cu fetitele ,.....penibil!!!!
  • +32 (34 voturi)    
    Comic ! (Duminică, 18 noiembrie 2012, 18:53)

    NicolaeA [utilizator]

    Primar arestat pentru DARE DE MITA, nu pentru LUARE DE MITA ! Vorba englezului ala care in vara a trecut prin tarile romane: aici nu ai timp sa te plictisesti !
    • +11 (17 voturi)    
      ha-ha-ha...c e popor de r---t... (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:33)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      in viata mea nu am auzit sau vazut asa ceva...pai oare romanii merita sa traiasca mai bine...nu cred ...isi merita soarta care oricum e prea buna pt niste imbecili...
    • +17 (17 voturi)    
      pai a tot luat pana acum (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:53)

      b0gdan [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Individul a incercat sa mituiasca un politist ca sa scape de celelalte dosare pe care le are, legate de retrocedari ilegale. La acele retrocedari fii sigur ca a luat mita.
  • +15 (15 voturi)    
    nu te mira (Duminică, 18 noiembrie 2012, 19:16)

    likurici [utilizator]

    ...in urma cu ceva timp,ilici al nostru si nastase-al lor, ginditorul din rahova/jilava s-au dus cu bivolaru de brat la tribunal-acum de ce ar fi altfel,devreme ce actorii sint tot elevii alor doi?
    • +12 (12 voturi)    
      numai 1000... (Duminică, 18 noiembrie 2012, 21:55)

      PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui likurici

      Se vede ca e criza, "societatea civila" n-a avut lovele decat de 1000 de bocitoare... slabutz, cred ca pana si spaga aia ajungea de vreo 5-6000 de oameni.
  • +16 (16 voturi)    
    Rusinos! (Duminică, 18 noiembrie 2012, 19:22)

    Kepler [utilizator]

    Un fel de exercitiu electoral gen USL!
    Ce rusine !!!
  • +14 (14 voturi)    
    asta se cheama.... (Duminică, 18 noiembrie 2012, 19:47)

    bogdanlungu [utilizator]

    ..... tentativa de influentare a justitiei. nu cumva se pedepseste?
  • +18 (18 voturi)    
    daca cineva se mai indoia de scopul (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:13)

    nostradamus12 [utilizator]

    formarii usl, acum cred ca s-au spulberat orice dubii. O gasca de infractori care nu dau doi bani pe lege si pe cetatenii onesti din Romania. Asta se doreste, asta se va obtine cu sprijinul votantilor monoeuronali si gangavi: inlocuirea instantelor statului cu instantele partidelor psd, pc, pnl. Nici nu va imaginati dragi romani ce prapastie se va casca intre Romania si orice alta tara UE, daca netrebnicii de la usl pun mana pe putere in decembrie.
  • +16 (16 voturi)    
    ? (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:15)

    elwis [utilizator]

    tocmai au prezentat aia de la pro.tv o familie care stau 6 insi intr-o camera ! parca era din ...navodari ? pentru astia nu l-am vazut pe hasoti la manifestatie !
  • +18 (18 voturi)    
    favorizarea infractorului (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:18)

    skolko [utilizator]

    Tziganie! Mai tine si nasul pe sus, jmecherul hasoti, si se da intelectual! Un ordinar al carui loc este la puscarie! Lasati justitia sa lucreze!
  • +13 (15 voturi)    
    întrebare (Duminică, 18 noiembrie 2012, 20:57)

    corvus coraX [utilizator]

    ce puii mei căutăm noi în UE?! Ce tâmpiți au putut fi ăia când ne-au primit, acum își trag cu cărămizile da cam târziu
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Luni, 19 noiembrie 2012, 18:54)

      ceama [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      daca nu eram vecini cu tata stalin nu eram nici in nato nici in ue....pozitie strategica....
  • +14 (14 voturi)    
    bravo ... (Duminică, 18 noiembrie 2012, 21:02)

    meddio [utilizator]

    pentru Nastase cand organizati miting ?
  • +10 (10 voturi)    
    ce ar mai putea fi zis ? (Duminică, 18 noiembrie 2012, 22:34)

    mircearh [utilizator]

    USL apara infractorii . O propozitie simpla si perfect demonstrabila.
    Alte discutii nici nu isi mai au rostul.
  • +9 (9 voturi)    
    La tv nu i-am auzit vorbind de uslisti (Duminică, 18 noiembrie 2012, 23:18)

    gazania [utilizator]

    Chiar ma miram ca atatia oameni ies pt un primar cu zeci de dosare penale, dar de fapt usl iar a facut front comun cu infractorii si a organizat un miting de sustinere.
  • +8 (8 voturi)    
    Marca inregistrata PSD... (Luni, 19 noiembrie 2012, 9:18)

    Ronin [utilizator]

    Gruparea asta infractionala, legitimata de o parte dintre romani, ofera "azil politic" infractorilor din Romania.....Ganditi-va doar ca infractorul condamnat Nastase Adrian este in continuare membru de partid si chiar mai mult, este presedintele Consiliului National PSD.....USL-istii astia sunt aparatorii fenomenului infractional din Romania, nu e de mirare ca sunt in conflict deschis cu DNA si ANI....Eu unul votez DNA!!!!
    P.S. Proba: faptul ca primarul Nicolae Matei a dat spaga ca sa scape de anumite dosare penale dovedeste faptul ca si-a recunoscut implicit vinovatia in aceste dosare......
  • +5 (5 voturi)    
    foarte bine! (Luni, 19 noiembrie 2012, 11:11)

    barbu007 [utilizator]

    să vadă şi boborul alegător cine sunt dumnealor şi ce vor să instaureze în românia lor: şpaga fără frontiere şi fără pedeapsă.
    băi, alegătorilor, băăă!... staţi liniştiţi la locurile voastre şi pregătiţi "mălaiul", că şi ăştia sunt la fel de lacomi ca şi cei pe care i-au dat jos de la putere. şi, băiţi finuţi, nu mai suportă să tremure de frica jutiţiei. aşa că - jos băsescu!
  • +2 (2 voturi)    
    dublă măsură (Luni, 19 noiembrie 2012, 12:35)

    omliber [utilizator]

    Primarul de Năvodari este al nostru - trebuie ajutat!
    Trăşculescu este al lor - trebuie pedepsit!
    Vă spune tot? Sau mai aveţi nevoie şi de alte dovezi!!!...