Miting de sustinere a primarului orasului Navodari, arestat preventiv pentru dare de mita

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 noiembrie 2012, 16:44 Actualitate | Politic


O campanie de strangere de semnaturi a demarat, vineri, la Navodari, pentru cercetarea in stare de libertate a primarului orasului, Nicolae Matei, arestat preventiv joi pentru dare de mita. Totodata, locuitorii orasului sunt chemati sa participe, duminica, la un miting de sustinere a primarului localitatii.

Reprezentanti ai PSD Navodari, initiatori ai campaniei, au declarat pentru Agerpres ca semnaturile sunt stranse atat la patru puncte fixe din oras, cat si de catre echipe de voluntari care se vor deplasa la locuintele cetatenilor orasului.

"Primarul Nicolae Matei nu reprezinta un pericol social pentru a fi cercetat in stare de arest preventiv. Prin semnaturile pe care le vom strange de la oameni pentru cercetarea lui in stare de libertate, vrem sa le aratam judecatorilor ce considera cetatenii si sa se ia decizii in consecinta", au afirmat initiatorii campaniei.

Conform acestora, in primele doua ore de la declansarea campaniei au fost stranse circa 2.500 de semnaturi, in conditiile in care orasul Navodari are aproximativ 41.000 de locuitori.

Tabelele cu semnaturi vor fi prezentate instantei care va judeca, la inceputul saptamanii viitoare, recursul formulat de avocatii primarului Matei impotriva masurii arestarii preventive.

Magistratii Tribunalului Bucuresti au decis joi arestarea preventiva pentru 29 de zile a primarului orasului Navodari, Nicolae Matei, acesta fiind acuzat de procurorii DNA de dare de mita.

Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs, ce se va judeca la Curtea de Apel Bucuresti.

Potrivit DNA, in perioada iunie - octombrie 2012, Nicolae Matei i-a solicitat unui ofiter de politie judiciara cu functie de conducere (denuntator in cauza) sa-i ofere protectie in anchetele penale care-l vizau si sa intervina in acestea, edilul considerandu-le ca fiind anchete "abuzive, nejustificate si motivate politic".

In schimb, ofiterului de politie i s-a promis o recompensa, materializata prin acordarea, pe 25 octombrie, a doua loturi de teren la Navodari, in valoare totala de 59.000 de lei. Procurorii sustin ca terenurile au fost date indirect, prin simularea unor vanzari consemnate in doua contracte semnate de intermediari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1092 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Interesanta justitia uslasa... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 17:22)

    LiviuX [utilizator]

    Deci nu mai conteaza legea, institutiile abilitate si strangem niste semnaturi, facem o comisie care sa voteze ca e nevinovat si gata!! Dar de ce sa ne miram, nu era de asteptat ca ceea ce fac in parlament sa se extinda?
    • +2 (4 voturi)    
      alegatorul roman e... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 19:30)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      cretin,idiot,prost si manipulabil....cum dracu sa iesi in strada sa sustii un hot...un om care te fura...de neinteles
  • +10 (10 voturi)    
    eu zic sa stranga semnaturi ca nu-i vinovat.... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 17:30)

    Radu_B [utilizator]

    Pe aceeasi logica, s-ar mai putea strange semnaturi pentru:
    - aflarea rezultatelor ecuatiilor polinomiale de grad mai mare cu 5
    - eliberarea lui Adrian Nastase ("hai ma, ca-i baiat bun, nu faci asa ceva unui Prim-Ministru, uite-te si tu la lista de semnaturi"
    - validarea tezei de doctorat a lui Victor Ponta ca fiind originala
    - extragerea numerelor castigatoare la 6/49
    etc.

    Fabulos. Oamenii astia n-au inteles inca cum e cu legea si statul de drept. Pe de alta parte puteau strange semnaturi pentru o propunere legislativa care sa garanteze cercetarea in stare de libertate pentru infractiunile de dare si luare de mita. Sau sa legalizeze coruptia. De ce nu ?! Macar aratau ca inteleg cum e cu statul de drept, nu doar ca le place jaful si coruptia.

    Bleah !
  • +6 (6 voturi)    
    Rusinos pt USL (Vineri, 16 noiembrie 2012, 17:39)

    Kepler [utilizator]

    Sa stringi semnaturi inseamna practic o incercare de a impiedica procurorii sa-si desfasoare ancheta.
  • +8 (8 voturi)    
    WTF? (Vineri, 16 noiembrie 2012, 17:53)

    Orpheus [utilizator]

    Cine ii sustine pe infractori? Nu e nevoie de raspuns, era o intrebare retorica...
  • +5 (5 voturi)    
    uniti (Vineri, 16 noiembrie 2012, 18:01)

    zigot [utilizator]

    la furt, uniti la coruptie pentru binele comunistilor; nu se mai invata minte acesti psd-isti ca fiecare sa dea socoteala pentru faptele sale, astfel ca foarte greu vom invata acest popor ca se poate trai prin munca cinstita si demnitate
  • 0 (0 voturi)    
    Al Capone din Navodari (Vineri, 16 noiembrie 2012, 20:53)

    MihaiParaschiv [utilizator]

    gunoiul de matei a crezut ca daca se afla in galapagos ( unde un concediu este cat venitul lui de bugetar pe 3 ani) o sa poata sa zica ca nu el a dat spaga ca sa scape de cele 30 de dosare unde s-a inceput urmarirea penale. Cred ca e unul din infractorii cu cele mai multe dosare penale din istoria Romaniei. Toate personajele cu care a intrat in contact in ultimii 3 ani sunt pe lista DNA...urmeaza destructurarea.
  • 0 (0 voturi)    
    evident (Vineri, 16 noiembrie 2012, 21:59)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    doar au 7.4 milioane de voturi in spate, pot face orice, chiar si inlocuirea justitiei cu niste liste de semnaturi.