Vasile Blaga: Adriean Videanu ar putea fi propus premier de catre ARD/ Videanu: Desemnarea primului-ministru este apanajul sefului statului

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2012, 15:38 Actualitate | Politic


Presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat marti ca Adriean Videanu, ar putea fi una dintre variantele de premier in situatia in care, Alianta Romania Dreapta (ARD) va obtine majoritatea parlamentara, potrivit agentiei Agerpres. Adriean Videanu este seful campaniei electorale a ARD la parlamentare si presedintele interimar al organizatiei PDL Bucuresti.

"Da, Adriean poate fi una dintre propunerile noastre. Noi nu ne-am decis. Nu vrem sa vindem blana ursului din padure, dar ne-am propus un scor care sa ne permita sa fim la guvernare", a declarat Blaga.

Adriean Videanu: "Vedeti, domnul Blaga este presedinte. De aceea nu sunt eu presedinte. Desemnarea primului-ministru este apanajul sefului statului. Partidele pot face propuneri, desemnarea primului-ministru este apanajul sefului statului. Vom vedea la momentul potrivit".

Videanu este presedintele Comisiei Nationale de Strategie a PDL si a coordonat la nivelul ARD oferta si programul politic.  Intrebat de presa daca si-ar asuma implementarea programului de guvernare al ARD, Videanu a precizat ca "un om care stie un program de guvernare evident ca stie si sa-l implementeze".

Adriean Videanu a fot ministru al Economiei in guvernul Boc si a fost inlocuit din functie la presiunile garzii noi din PDL. Pe fondul relatiilor tensionate dintre presedintele Traian Basescu si premierul Emil Boc in septembrie 2010 intr-o sedinta a Colegiului Director a PDL, mai multi parlamentari PDL printre care si Elena Udrea,  au cerut demisia premierului si a garzii vechi din Guvern.

La vremea respectiva Boc a reusit sa ramana premier cu conditia ca o parte din ministrii Cabinetului sa demisioneze. Printre acestia s-a numarat si Adriean Videanu si Radu Berceanu. De altfel, de atunci trioul Blaga-Videanu-Berceanu au intrat intr-un con de umbra pana in iunie 2012 cand PDL le-a ales drept presedinte pe Vasle Blaga.

Videanu a revenit pe scena politica in calitate de presedinte interimar al organizatiei PDL Bucuresti dupa ce Elena Udrea a demisionat de la sefia organizatiei in urma rezultatelor slabe obtinute la alegerile locale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2235 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Videanu? (Marţi, 6 noiembrie 2012, 15:49)

    aladdin [utilizator]

    V-ati dat foc la valiza!
    • +2 (6 voturi)    
      esti negativist! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 17:20)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      mie personal imi surade ideea. macar bordurile sa stim ca se schimba in tara asta :)
    • +1 (1 vot)    
      Din ce in ce mai prost! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 19:49)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Speram sa vad fete noi! Videanu? VIDEANU? Ce mi-e Ponta, Crin sau Videanu?
  • +2 (6 voturi)    
    mai resfirati, baieti (Marţi, 6 noiembrie 2012, 15:53)

    woe [utilizator]

    s-au terminat banii din mangleli si va fauriti visuri de marire? E bine sa jucati asa undecover, nuti spaima prin Moldova, buldogem prin banat si de guvernat las pe cine are stomacu tare si obrazul cu bordura.
    • 0 (2 voturi)    
      Adriean Videanu (Marţi, 6 noiembrie 2012, 20:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui woe

      Decizia Curții de Apel din București este definitivă și irevocabilă. Ea este confirmată și de anchetele DNA și ANI care, pe baza sesizărilor primite nu relevă nici o ilegalitate comisă în timpul mandatului de Primar general al lui Adriean Videanu, inclusiv în cazul afacerii „bordura”
  • +2 (8 voturi)    
    soarta PNTCDului ii asteapta (Marţi, 6 noiembrie 2012, 15:53)

    GeorgeT [utilizator]

    pe meritate si facuta cu mina lor
  • +5 (9 voturi)    
    cel mai tare banc (Marţi, 6 noiembrie 2012, 15:54)

    Mihail MarioEne [anonim]

    cel mai tare banc pe care l-am auzit in ultimul timp. auzi, adrian premier ! :))))))))))))))))))))))))) bey ce tara avem
  • +5 (7 voturi)    
    Cum e, domnilor sustinatori ai PDL? (Marţi, 6 noiembrie 2012, 15:57)

    Geo6101 [utilizator]

    V-a cam inmuiat genunchii acest articol!... Si-acum sa vezi apa la moara sustinatorilor USL!...
    • 0 (2 voturi)    
      Adriean Videanu in guvernul Tariceanu (Marţi, 6 noiembrie 2012, 20:20)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      Printre ultimele hotărâri de guvern ale căror aprobări le obține se numără și stabilirea locației pentru Catedrala Mântuirii Neamului Românesc din București precum și acordarea unor fonduri pentru realizarea unui stadion de fotbal de mare capacitate pentru echipa națională. Acest ultim proiect va da naștere în cele din urmă la stadionul Arena Națională din București.
  • +6 (10 voturi)    
    ha ha ha ha (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:02)

    JohnnyBoy [utilizator]

    S-a vopsit lupul in roz si vrea sa spuna ca e oaie !
    • 0 (2 voturi)    
      Adriean Videanu (Marţi, 6 noiembrie 2012, 20:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      Conform studiului „Pledoarie pentru București” al Institutului de Politici Publice (IPP), din mai 2012, Conform studiului „Pledoarie pentru București” al Institutului de Politici Publice (IPP), din mai 2012, Adriean Videanu este primarul Capitalei cu cele mai multe proiecte demarate în București în ultimii 10 ani este primarul Capitalei cu cele mai multe proiecte demarate în București în ultimii 10 ani
  • +4 (8 voturi)    
    wow ! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:05)

    nash pandelica [utilizator]

    dar, radul ?
    adica, berceanul, el ce va primi ?!
  • +4 (8 voturi)    
    . (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:05)

    AdiSun [utilizator]

    Ieeei, borduri pentru toata tara!
  • +4 (8 voturi)    
    Grea alegere... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:05)

    Rhadoo [utilizator]

    Partidele din Romania sunt ticnite rau de tot.
    Cu alte cuvinte vom merge la vot cu gandul ca indirect vom alege prim ministru intre Ponta, un fals intelectual, plagiator si mana dreapta a comunistului si tradatorului Iliescu, si Videanu, unul dintre cei mai incompetenti ministri din istorie si unul dintre cei mari hoti din Romania care se lafaie intr-un palat de dimensiunea Pelesului... Care e optiunea numarul 3?
    • 0 (0 voturi)    
      Adriean Videanu (Marţi, 6 noiembrie 2012, 20:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      Pentru a găsi fondurile necesare, Adriean Videanu face un circuit în mai multe capitale europene unde prezintă perspectivele de dezvoltare ale Bucureștiului și reușește sa atraga interesul investitorilor. Emisiunea de obligațiuni a municipalității din toamna lui 2005 este un succes: în mai puțin de o oră investitorii subscriu 500 milioane de euro cu o dobândă de 4,125%, considerată ca fiind cea mai avantajoasă cu putință
  • +5 (9 voturi)    
    Bordurean PM? (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:07)

    bgd [utilizator]

    Mai baieti...nu va invatati minte nici in ultimu ceas. Ati zis ca...hai, ne aliem cu baietii aia tineri si postam drept curatei si poate, poate, castigam....si in secunda 2 l-ati avansat pe acest hot drept posibil PM.
    Praf !!!
  • +4 (8 voturi)    
    ...'suntem salvati'! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:07)

    trem [utilizator]

    In sfarst...ce anunt! Ce usurare...acum stiu sigur ca tara va fi 'bine' (orie ar fi insemnand asta),ca toti maimutoii vor disparea....vine in sfarsit 'marele om, marele caracter ' Adriean si ne salveza.
    De azi sigur voi dormi mai bine, iar ARD-ul...sau PDL-ul sau cum vor ei toti sa se numeasca, vor obtine cu 'mult mai multe voturi' in urma acestui anunt de mare angajament pentru viitor, de 'ruptura' decisiva cu trecutul si cu reprezentantii lui!
  • +5 (9 voturi)    
    Scoaterea in evidenta a oamenilor sifonati... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:08)

    ciubex [utilizator]

    nu aduce decat un deserviciu acestei formatiuni. Oameni ca Videanu, Udrea, Berceanu si altii sunt oameni deja sifonati din guvernarile anterioare. Iesirea lor in continuare in evidenta inseamna sa aiba si mai putini simpatizanti.
    Si asa ma indoiesc ca au ceva simpatizanti directi si mai mult prin prisma: mai bine cu astia (ARD) decat cu ailalti (USL, PPDD,...).
    Oricum se anunta niste alegeri in care nu ai sa ai cu cine alege si tot aia care trebuie sa iasa vor iesi, conform:
    Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile.
  • +5 (9 voturi)    
    gluma (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:12)

    rochiri [utilizator]

    este o gluma?
    • +4 (8 voturi)    
      da, o gluma proasta (Marţi, 6 noiembrie 2012, 17:00)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      astia fac ce pot ca USL sa ia 75%
  • +6 (8 voturi)    
    guvernare... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:13)

    owl [utilizator]

    Tinand cont ca la aceste alegeri nu mai discutam de boicot si se vor prezenta la urne cei care au stata acasa la referendum + faptul ca nu se va mai putea fura, din moment ce reprezentantii ARD vor fi la sectiile de votare, probabil ca ARD va lua 60% din voturi si deci Dl Videanu are mari sansa sa fie prim ministru. ( cel putin asa am inteles din postarile de dupa referendum ale sustinatorilor lui Basescu)

    Daca prin absurd nu se va intampla asta - se poate aplica regula de la alegerile precedente - rupere USL in mai multe parti - si se poate face un guvern cu dl Videanu prim ministru ( eventual, apelandu-se din nou la solutia imorala - dl Felix si ale lui antene)
    ( cel putin asa am inteles din postarile sustinatorilor USL )

    Poate insa de mai gandesc. Elena Udrea ar fi mult mai buna in postura de propunere de prim ministru pentru ambele tabere...
  • +5 (9 voturi)    
    terci (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:14)

    DrInOrice [utilizator]

    Blaga asta e cam terci. In plus, isi dau singuri la gioale cu propuneri tampite de genul asta, mai intai ne spun de oameni noi si apoi tot aia care au fost deja huiduiti la vremea lor sunt propusi..
  • +4 (8 voturi)    
    bravos baieti, tot asa spre 10%! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:16)

    corvus coraX [utilizator]

    altul nu mai gasiti cu Videanu nu-i de ajuns?! Udrea?! Oltean?!
    • 0 (0 voturi)    
      Adriean Videanu (Marţi, 6 noiembrie 2012, 20:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      La 31 mai 2012 a avut loc conferința de presă prin care s-a anunțat crearea Asociației Monument Ion C. Brătianu, la inițiativa lui Adriean Videanu (Președinte, membru fondator), Valeriu Stoica (membru fondator) și Adrian Cioroianu (membru fondator)
  • +6 (8 voturi)    
    Blaga (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:21)

    alip [utilizator]

    Daca faci asta, Blaga, esti un mare fraier.
  • +4 (6 voturi)    
    N-ati inteles nimic! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 17:11)

    xcristi [utilizator]

    Blaga a vrut sa asmuteasca vocea USL-ului si grohaiturile televiziunilor din dotare, asupra acestui iepure pierzator! Nimic mai mult, ca doar n-am luat-o razna cu totii in tara asta! In plus, daca PDL-ul a capiat, are grija Base sa puna prim-ministru un barbat adevarat, chiar si de la USL! Mi-ar placea sa-i arate putin zaharelul lui Crin care din trufie va refuza (nu se poate spune ca nu le-a indeplinit dorinta) si pe urma sa-l propuna pe Ungureanu, .....tot de la PNL de la ei :)