UPDATE Candidatul PC la Senat Cristiana Anghel, invatatoarea care a facut greva foamei, a fost platita de Antena 3 cu 13.600 lei pe an - declaratia de avere

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2012, 12:59 Actualitate | Politic


 documente
(06 Nov 2012) PDF, 2MB
Invatatoarea grevista Cristiana Anghel, candidata PC la Senat, a fost platita de postul Antena 3 cu 13.613 lei in 2011, unde a fost invitata, in cadrul emisiunilor, in mai multe randuri, potrivit declaratiei sale de avere (document atasat). Anghel a intrat in atentia opiniei publice dupa ce s-a aflat timp de 70 de zile in greva foamei, in anul 2010, in semn de protest fata de decizia Guvernului Boc de a reduce salariile bugetarilor cu 25%.

Potrivit declaratiei de avere, familia Anghel mai are un apartament in Caracal si un autoturism Audi A4.

Ca sursa de venit, Cristiana Anghel a precizat si salariul de profesor itinerant la Scoala cu clasele I-VIII din Caracal pe anul 2011: 17.388 lei.

"Persoana cu forta morala si responsabilitatea civica a doamnei invatatoare Cristiana Anghel va oferi o necesara lectie de responsabilitate si va demonstra ca bancile Parlamentului sunt pentru muncit, pentru construit, pentru gandit, nu pentru dormit," a declarat presedintele fondator PC , Dan Voiculescu, confirmand in luna octombrie candidatura invatatoarei.

UPDATE Cristiana Anghel a sustinut, la Romania TV, ca banii trecuti in declaratia de avere ca fiind drepturi de autor ar reprezenta cheltuielile facute cu drumul din Caracal pana in Bucuresti pentru a participa la emisiunile de televiziune.

"Eu daca veneam astazi la dvs in emisiune imi plateati biletul, dus-intors, asa cum faceati de obicei?", a intrebat-o profesoara-grevista pe moderatoarea emisiunii.

Cristiana Anghel a sustinut ca un drum cu trenul dus-intors pe ruta Caracal Bucuresti o costa aproximativ un milion de lei.

"La Antena 3 s-a considerat ca trebuie sa existe un document, un contract, pentru ca aveau destul probleme", a argumentat ea, sustinand ca de la Romania TV primea "banii pe bilet in mana".

"Drepturile de autor sunt si returnarea banilor pe drumurile facute", a mai spus aceasta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8708 vizualizari

  • +41 (49 voturi)    
    lepre (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:08)

    traiang [utilizator]

    E lumea plina de lepre .Sunt destui printre politicieni dar au si o baza mare de sustinere in populatie O manipulare ordinara care chiar credeai ca este adevarata Voiculescu asta este pur si simplu diabolic si ma mir ca nimic si nimeni nu are ac de cojocul lui !!!!
    • +26 (28 voturi)    
      70 de zile !? (Marţi, 6 noiembrie 2012, 14:01)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Cum 70 de zile in greva foamei ? Mai traieste ?... e un record mondial :). Poate ca renuntand la mancare a avut bani sa cumpere si A4-ul ala :)
      • 0 (0 voturi)    
        Greva pe care a facut-o ea e asa: (Miercuri, 10 aprilie 2013, 16:04)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        N-a bagat nimic in gura (oare?) ci doar a primit perfuzii cu substante nutritive in spital.
  • +32 (36 voturi)    
    drepturi de proprietate intelectuala (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:18)

    omidius [utilizator]

    pentru asta a fost platita doamna invatatoare. Deci aparitiile dansei la Antena 3 au fost o opera de arta. Macar am aflat ce venit se poate obtine din injurarea lui Basescu si Boc: peste 3000 de euro pe an.

    Mai exista o neconcordanta in declaratia doamnei. Familia a facut in 2006 un credit pe 22 de ani (cumparare imobiliare?) insa apartamentul e achizionat in 1992 iar autoturismul in 2000. Si totusi in declaratie nu apare nici un alt bun, nici depozite.
  • +30 (34 voturi)    
    era disperata ca ii taie salariul! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:19)

    EugenC [utilizator]

    deci doamna si sotul sau castigau pe vremea cand a facut greva foamei aproape 4,000 lei pe luna de la bugetul de stat (bugetari amandoi)

    o mizerie de venit in Romania, nu?

    era disperata ca nu mai poate plati rata la audi!
    mi-e scarba!
  • +26 (30 voturi)    
    Daca ar fi mai tanara... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:20)

    Dr.I [utilizator]

    Daca ar fi mai tanara as spune ca invatatoarea e corwa la propriu. Asta ii e mentalitatea, chiar daca a mai imbatranit.
    A fost platita cu 13.600 lei si cu o functie eligibila pentru Senat, acesta ar fi titlul corect.
  • +25 (29 voturi)    
    Bani...sa iasa (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:28)

    morometu [utilizator]

    Mat in loc de creier...
    Isi vinde sufletul si apoi se inghesuie probabil sa pupe moastele sfinte ale cui or mai fii. Comentariile sunt de prisos.
  • +22 (28 voturi)    
    Aoleu tanti,... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:31)

    triciupa [utilizator]

    ..., da' ieftin te-ai vandut! Esti chiar mai ieftina ca Eugenia care, pe vremea lui ceasca avea reputatia de-a fi cea mai ieftina c....: se vindea pe 60 de bani.
    Ei, da' lasa ca-ti scoti tu parleala in parlament, o sa vezi ca nu degeaba ti-ai plimbat atat styloglosul printre gluteusii varanului!
    Auzi, sa-ti alegi un loc intre catalin voicu si chelnerul relu "transformer", o sa te puna in valoare!
    • +12 (14 voturi)    
      bravo pentru exprimarea literara (Marţi, 6 noiembrie 2012, 17:13)

      was [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      "ti-ai plimbat atat styloglosul printre gluteusii varanului"

      Cel mai frumos mod de a descrie linsul fundului pe care am auzit-o pana acum.

      Toate cele bune.
  • +28 (32 voturi)    
    vedete Antena 3 (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:34)

    omidius [utilizator]

    Poate o sa avem noroc sa vedem si restul sumelor platite de A3 pentru celelalte victime ale dictatorului:
    - Adrian Sobaru de la balconul Parlamentului,
    - locotenentul (rez) Alexandru Gheorghe din Piata Universitatii,
    - vocea "Pietei" Claudiu Craciun,
    - Lisandru Verbita, batranul traumatizat de haitele de procurori pentru ca a votat la referendum,
    - Mihaela "bugetara" care nu-si permitea sa cumpere rosii de la propria taraba, sau
    - batrana care a lesinat in direct in timpul mitingului impotriva inchiderii spitalului.
    Ahh, scuze, ultimul exemplu e de la Realitatea, celalalt stalp al corectei informari.
    • +9 (11 voturi)    
      Sobarul ,,zburatorul" (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:08)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      Sobaru de la TVR primea(circa 4000RON/luna(salariul,+25% pentru copilul cu handicap+ajutorul de la Sectorul 2)
      • +1 (1 vot)    
        Sunteti doar,,, (Joi, 8 noiembrie 2012, 2:44)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        Niste otrepe.
  • -24 (26 voturi)    
    Ei si?! (Marţi, 6 noiembrie 2012, 13:46)

    Cetateanu [utilizator]

    daca o invatatoare are curajul sa-si spuna opinia si este platita de o televiziune pentru timpul pe care si-l aloca sa-l petreaca in studiou, asa precum analistii politici, este o crima? Asta o face mai putin credibila? Da daca presedintele merge labeunutv asta inseamna ca discursul sau este "partinic"?
    • +10 (10 voturi)    
      opinia.. (Marţi, 6 noiembrie 2012, 20:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      care opinie cetatene? pe noi ne cam bate gandul ca o invatatoare juca teatru (si era platita pe drepturi de autor), deci nu exprima opinii proprii ci spunea poezia asa cum a invatat-o regizorul Felix..
  • +19 (21 voturi)    
    Imi e sila... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 14:01)

    Nemo88 [utilizator]

    Ce usor se vinde coana... i-as spune Doamna dar nu merita.
    Dupa ce-am citit declaratia de avere mi-a provocat o ura incredibila.
    Sa o iau cu inceptul. Prost o fi acela care o vota-o.
    Cum sa ai Audi A4 fie si el din 2000 si sa vii sa faci greva foamei. Pai cine are o masina stie cat de greu este sa o intreti. De la asigurare , cauciucuri si toate cele. Pai cand ai Audi A4 , cresc preturile instant in ceea ce priveste intretinerea masinii. Cauciucuri mai mari , bani mai multi , piese mai scumpe , asigurare mai mare ca mi se pare ca nu au motor sub 1.4 la A4. Fiind si vechi s-ar putea sa fie 1.6, 1.8 sau 2.0.
    Pai nu am cum sa-ti plang de mila cand esti paralela cu realitatea.
    Acum vine partea a doua, sa dai mana cu un turnator dovedit si sa iei si bani de la el trebuie sa ai putina lipsa de respect de sine dar banul e ochiul .... inteleg partea asta ca pana la urma sta in firea umana.
    Pai aveti 17000 RON pe an, prietena care este rezidenta anul II are 9600 RON pe an si nu face greva foamei dupa 6 ani de invatat(a fost in primele 10 la rezidentiat pe oras). Medicul rezident moare de foame si vorbim de tratarea vietilor unor oameni prin ei. Macar unii au reusit sa plece in afara si le doresc tuturor asta. Sa ramana tara fara medici sa-i cautam dupa cu salarii mari poate poate se vor intoarce. Nu vorbesc de cei deja ajunsi medici care scot dintr-o spaga normala zic eu, bani frumosi. Eu vorbesc de clasa rezidentilor dar sa revenim la subiect.
    Calcul simplu 28000+17000 = 45000/an pai nu e chiar asa putin. Daca ai avea 2 tineri casatoriti rezidenti cu 16 milioane pe luna. Sa faca si ei greva foamei ?! Poate le pune antena de-o pomana.Ca Micky Mouse a zis ca nu se pune problema de marire salariala.
    • +8 (8 voturi)    
      dam pariu... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 19:08)

      likurici [utilizator] i-a raspuns lui Nemo88

      ...'' Prost o fi acela care o vota-o ''....dam pariu ca cacaraii din caracal o vad martira in lupta contra capitalismului si o voteaza? poate au noroc si-i pupa moastele...
  • +1 (1 vot)    
    EXCLUSIV!!! Cristiana Anghel: “Cum Paleologu la un (Marţi, 6 noiembrie 2012, 14:24)

    ALBastrul [utilizator]

    Iata ce declara "stimata" doamna:

    http://www.adevarulcaracalean.ro/?p=2985
    • 0 (0 voturi)    
      asta (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:30)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui ALBastrul

      cu "adevarul caracalean" e din seria "tineretul sebesesc" ...
  • +9 (9 voturi)    
    avere (Marţi, 6 noiembrie 2012, 14:42)

    corvus coraX [utilizator]

    Fiind din Caracal cred ca are o carutza A4 care s-a rasturnat in studiourile A3...
  • +10 (10 voturi)    
    Bai, da' de unde au astia atitea miliarde de euro? (Marţi, 6 noiembrie 2012, 14:47)

    Trojan.H [utilizator]

    E interesant fenomenul, cu cit e mai sarac bugetul cu atit sunt mai putred de bogati uslasii.
  • +8 (8 voturi)    
    Candidafa PC Cristian Anghel... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:03)

    baligosul [utilizator]

    A facut invatatoarea asta 67 zile greva foamei...in perioada aceea o fi primit salariu,dar sporuri,dar prime dar bonuri de masa ca nu manca nu-i asa?
    In 2011 cca.17000 RON de la scoala si 13600 RON de la A3,nu e rau dar cam cat timp a petrecut pe drumuri si cand a pregatit cursurile...a,scuzati-ma am vorbit despre o persoana platita din bani publici,capabila,oare cei din privat pot fi capabili sa faca si ei astfel de eforturi cu adevarat uriase???Asa se explica de ce nu o ducem noi bine pentru ca nu sunt mai multe astfel de patri...hoate!
  • +8 (8 voturi)    
    eu o inteleg.... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:34)

    meddio [utilizator]

    este din Caracal, acolo unde s-a rasturnat carul cu prosti .... da multi !
  • +9 (9 voturi)    
    latra (Marţi, 6 noiembrie 2012, 17:14)

    cotora [utilizator]

    toti cei care latra la antena 3, sunt toti platiti,, latra ce le spune antenele, ei nu latra ca au principii, ideologii, etc
  • +8 (8 voturi)    
    faza cu biletul... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 18:25)

    bogdanlungu [utilizator]

    ... e o prostie. daca cineva o invita la o emisiune ii platea biletul si deducea acei bani pe firma. asta inseamna ca banii aceia nu se contabilizau ca venituri pentru doamna conservatoare ci ca si cheltuieli pentru canalul de televiziune, ceea ce e cu totul altceva.
    • +9 (11 voturi)    
      plus (Marţi, 6 noiembrie 2012, 18:44)

      EugenC [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      sa primesti bani pe contract de drepturi de autor pentru orice altceva in afara de DREPTURI DE AUTOR e usor ILEGAL, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Corect!!! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 8:42)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Chiar ma gandeam sa-i explic cum e cu decontu` transportului, da nu mai e nevoie: ai explicat cat se poate de clar!!! Carevasazica transport "pe drepturi de autor".....tare asta!!! Ceea ce a facut doamna asta, in cardasie cu Trustu` Intact se numeste excrocherie!!! Efectiv au inselat lumea cu povestea "lacrimogena" a bietei invatatoare.....cu castiguri peste medie, cu plati pe drepturi de autor si cu Audi la scara (A4 ce e drept, da tot Audi se cheama)!!!!! Sa le fie rusine!!!
      • +3 (3 voturi)    
        asa incep toti politicienii (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 9:45)

        bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

        stii cum se spune: fiecare sofer de audi poarta in trusa bastonul de senator.
  • +5 (5 voturi)    
    publicati tot! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 8:20)

    catelu [utilizator]

    Publicati si salariul dlui Gadea sau Ciutacu', sa vada dna invatatoare ca desi mananca rahat cot la cot nu sunt totusi egali.
  • +2 (2 voturi)    
    minciuni peste minciuni (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:38)

    Gobelin [utilizator]

    cica banii erau pentru transport ...
    pai sa socotim: la 100 lei dus-intors, cat zice madama, inseamna ca pe parcursul unui an a fost la Bucale de ... de? vai, dar e incredibil de impresionant !!!
    vai, de 136 de ori? impartit la ... nu, nu se poate, de doua ori pe saptamana? in fiecare saptamana?

    mai apoi, eu nu cred nici povestea cu cele 70 de zile de greva foamei, ar fi aratat ca o stafie, in cel mai bun caz ...

    penibil, cred ca adevarul e undeva la mijloc: a luat banii pentru cele 70 de zile cat a tot umblat cu soparlita (scuzele mele varanului) prin studiourile motanului.
  • +1 (1 vot)    
    O intrebare (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:13)

    aegis [utilizator]

    Daca vi se pare ca traia atat de bine, oare de ce nu s-a inscris in PDL sau chiar, locuind in Caracal, in partidul senzationalului DD?