Gyorgy Frunda (UDMR): Romania sa o lase mai usor cu statul national. Viitorul se bazeaza pe regiuni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 5 noiembrie 2012, 20:11 Actualitate | Politic


Senatorul UDR Gyorgy Frunda afirma ca "numitorul comun al Uniunii Europene si al Imparatiei Mariei Tereza sunt regiunile, iar viitorul se bazeaza pe aceste regiuni", subliniind ca regiuni din Transilvania au dobandit autonomia sub Maria Tereza, iar Romania "sa o lase mai usor cu statul national". Senatorul de Mures Gyorgy Frunda a declarat, luni, la lansarea candidatilor UDMR din judet, ca el este apt pentru reprezentarea intereselor maghiarilor din Transilvania, "cu experienta dobandita" dupa 22 de ani de politica, potrivit Mediafax.

El a afirmat ca "politica e ca sportul, cat timp ai rezultate bune, trebuie sa fii acolo" si a amintit ca s-a certat cu presedintele Traian Basescu atunci cand a fost vorba despre taieri de salarii si pensii: "Cred ca in urmatorii patru ani voi putea convinge Romania sa o lase mai usor cu statul national, pentru ca minciuna are picioare scurte", a spus Frunda.

Senatorul UDMR a subliniat ca isi doreste sa sustina "acea regiune in care maghiarii sunt majoritari": "Pentru ca aceasta regiune exista de mai multe secole, aceste regiuni au dobandit autonomia sub Maria Tereza, iar numitorul comun al Uniunii Europene si al Imparatiei Mariei Tereza sunt regiunile, iar viitorul se bazeaza tocmai pe aceste regiuni. Acesta e viitorul in Europa comuna".

El a adaugat ca este convins ca se poate implica in elaborarea unor legi in domeniul social, "unde trebuie ajutati cetatenii romani de orice limba", dar si sa sprijine IMM-urile.

Totodata, Frunda a spus ca se asteapta ca in anii viitori sa se rezolve problemele legate de denumirea unei scoli "Bernady Gyorgy", a unei strazi dupa numele lui Kossuth Lajos, dar si problema Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures.

Potrivit senatorului, salariul minim al unui medic stagiar ar trebui sa fie de 1.500 de lei, "pentru ca degeaba il ai, daca nu esti in stare sa-l platesti": "Va rog, veniti pe 9 decembrie la vot, nu sa ne ajutati, ci sa aveti pe cine sa contati", a spus Frunda, avertizand: "Cine spune ca criza ia sfarsit se insala", intrucat "vin vremuri grele".

Toti parlamentarii UDMR din Mures - senatorii Marko Bela si Frunda Gyorgy si deputatii Borbely Laszlo, Kerekes Karoly si Kelemen Attila - candideaza pentru noi mandate. Alaturi de acestia, UDMR i-a nominalizat la Senat pe consilierii judeteni Balogh Jozsef si Csep Andrea, iar pentru Camera Deputatilor pe fostul presedinte al Consiliului Judetean Mures Lokodi Edita Emoke, pe profesorul Fodor Jozsef, pe avocatul Gogolak Csongor, pe viceprimarul din Sarmasu, Sallai Imre, si pe consilierul judetean Eros Csaba, care este si director la Posta Mures.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2412 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Tu vrei de fapt divizarea Romaniei ? (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:16)

    linarel [utilizator]

    ca si vrabia care malai viseaza tot timpul .

    Iti recomand un dus scotian si ai sa te trezesti la realitate ; altceva nu stii decit autonomie. Daca nu-ti place RO fugi la buda-pesta .
    • 0 (0 voturi)    
      Transilvania (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:33)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      va trece dintr-o parte in alta pana cand una dintre parti va oficializa si romana si maghiara pe teritoriul ei.
    • 0 (0 voturi)    
      averile, inainte de orice (Luni, 5 noiembrie 2012, 22:01)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Il doare pe Frunda bácsi undeva ne noi toti care l-am votat, interesul lui si inca a unora din UDMR este sa adune cit mai mult, pina se mai poate.
    • 0 (2 voturi)    
      Lol (Luni, 5 noiembrie 2012, 23:52)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Inainte de unirea din 1918, la fel ca si inainte de cele de la 1859 si 1600, romanii care erau majoritari au cerut autodeterminarea si dreptul la a-si dobandi independenta.

      Ungurii, in aceeasi situatie, nu au acest drept.

      Dublu standard sau prostie ?
  • +13 (13 voturi)    
    electoral (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:24)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    probabil nici el nu crede ce spune, dar e in 'campanie electorala'...
  • +1 (1 vot)    
    de obicei nu am nimc cu ungurii (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:29)

    AliKimiku [utilizator]

    Ba chiar ii admir pentru multe chestii.
    dar cand domnu politician scoate din basca Imparatia Mariei Tereza la egalitate de termeni cu Uniunea Europeana pentru a prostii alegatorii unguri nu e deloc mai prejos decat Vadim. Adica e un bou patentat. UDMR-ul e cea mai mare curva politica a Romaniei .
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:31)

    uzu [utilizator]

    omul a intrat in campanie electorala. curand intra si vadim si vom afla cum trebuie sa plece tot ungurii din tara ...
    numai mizerii. important e sa nu-i bagam in seama.
  • 0 (0 voturi)    
    Gyorgy Frunda (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:33)

    andreesanu [utilizator]

    Mai Gyo te-ai prostit ???,nu ti-ii bine acum in Romania ???,pai in Ungaria puneai tu botul pe atitea cit ai pus in Romania ???.NU,nu aveai nici pe dracu si tiriiai mita pe rogojina,asa ca taci dracu sogore.
  • 0 (0 voturi)    
    usurel (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:45)

    tepes [utilizator]

    Frunda vorbeste fara el, asa doar ca sa fie ales,restul este gulguta.Frunda baksy sa faca el un recensamint acolo unde-se cred ungurii majoritari,dar va avea o surpriza de proportii aproape jumatate din unguri sint tigani.
  • 0 (0 voturi)    
    Conditii pentru autonomie (Luni, 5 noiembrie 2012, 20:48)

    ViorelUrsu [anonim]

    Asa cum zicea Prigoana acum ceva timp, le putem da autonomie in urmatoarele conditii :

    1. Sa plateasca terenul "autonom" (cateva mii de km patrati) la cota de piata (intravilan / extravilan, dupa caz)

    2. Sa nu aiba pretentia sa ramana in UE. Sa inceapa de la capat procedurile de aderare.

    3. In acest fel, toate schimburile comerciale vor fi purtatoare de TAXE VAMALE !!!\

    Ia sa vedem, in aceste conditii mai vor autonomie ?
  • +1 (1 vot)    
    Despre Maria Tereza (Luni, 5 noiembrie 2012, 21:00)

    zic-si-io [utilizator]

    Musiu Senatorul Melcilor are impresia ca nu cunoastem istorie???
    Pai in perioada aceea a fost ce-a mai crunta prigoana impotriva Ortodoxiei si romanilor - si asta e scris chiar in arhivele de la Budapesta.
    Atunci s-a facut maghiarizarea in forta a tuturor locuitorilor din Transilvania.
    Generalul Bukow a distrus cu tunurile peste 150 de biserici si manastiri ortodoxe, ortodocsii au fost persecutati, amendati, judecati, executati, si aproape toate Bisericile lor au fost confiscate. Amintesc in acest sens un ordin dat de căpitanul catolic Bethlen ,în 13 iunie 1761….

    “Mănăstirile de lemn să fie arse pretutindeni, cele de piatră să se distrugă şi să se facă raport Excelenţei sale guvernatorului atât despre restituirea bisericilor, cât şi despre demolarea mănăstirilor. Iar dacă cineva s-ar opune în mod temerar prea înaltei porunci regale dată de mărita comisie să fie pedepsit negreşit cu moarte prin spânzurare sau prin pierderea capului, ca unii care dispreţuiesc poruncile regeşti şi tulbură pacea şi ordinea publică (3, II, p.240)“.

    Pentru Anisemitism exista legi dar pentru Antiromanism .. chiar nu se poate face nimic?
  • 0 (0 voturi)    
    nem soha (Luni, 5 noiembrie 2012, 21:17)

    arthur_l [utilizator]

    deja romania are probleme in fiecare an cu sovinii din cele 2 judete

    nem. nem soha nu vom putea fi de acord cu o autonomie teritoriala.

    ati vazut manualele de istorie despre istoria secuilor si alte lucruri dar asta sunt doar o mica parte din materialele de propaganda si de programele finantate de unii pentru crearea artificiala a unor extremisti.

    fiecare tara e santajabila cu ceva, iar romania din pacate se doreste a fi santajabila artificial cu o problema etnica care nu exista.

    romania nu poate fi iugoslavia cu kosovo, romania nu poate fi turcia cu, curzii.

    romania e tara noastra. cu totii traim in pace in ea, suntem la fel de saraci, fiecare are dreptul sa vorbeasca in ce limba doreste.

    dar atat. nu mai incepeti cu comentarii dusmanoase pentru ca ue si nato stiu foarte bine cate drepturi exista in romania pentru fiecare.

    si inca ceva> in romania biserica ortodoxa nu face campanie electorala. de ce in bisericile reformate udmr isi face campanie prin preoti??? si da pliante in biserica???
  • 0 (0 voturi)    
    lasa bre (Luni, 5 noiembrie 2012, 21:52)

    un.Dac [utilizator]

    cu timpul se va dizolva ungurimea din transilvania.
  • 0 (0 voturi)    
    sa o lase mai usor :) ? (Luni, 5 noiembrie 2012, 22:19)

    Lucian* [utilizator]

    Tovarasul Gheorghe Frunza, la ultima privire asupra cresterii demografice a Romaniei se poate observa ca datorita autonomiei dobandite, legal sau ilegal, singurii oameni care se pregatesc in scolile si liceele cu predare cvasi-exclusiva in limba maghiara sunt doar viitori emigranti!
    Felicitari!
    Nici partidul comunist roman nu a reusit o asemenea depopulare a acelor regiuni cum a-ti reusit dumneavoastra tovarase Gheorghe Frunza.

    Continuati in felul acesta si in 20 de ani vor rade si suedezii de ideea de autonomie nationala in acea regiune! Vor fi mai multi turisti decat populatie locala!

    Referitor la minciuna, tin sa mentionez ca romanii au avut o cata parte mai mare de impozitare decat UnioTriumNationum si o cata parte mai mare de populatie decat oricare din celelalte populatii din Transilvania ceea ce justifica actuala stare de fapt.
    As zice ca din acest punct de vedere si coroborat cu faptul ca aurul a fost extras in Transilvania din regiuni cu populatie aproape exclusiv romaneasca, justifica actuala stare de fapt.

    Majoritatea romana este mai mare in Transilvania decat este a francezilor in Franta. Franta este stat national.
    Fiecare alege ce exemplu vrea din Europa. Nu o sa numesc cine a a vrut Catalunia ca exemplu. Noi o sa dam exemplu Franta, Serbia si Angela Merkel (Multikulti ist tod!).
    As recomanda un alt exemplu decat cel de enclavizare care este chiar stupid in ziua de azi!
  • 0 (0 voturi)    
    hahahha (Luni, 5 noiembrie 2012, 23:58)

    was [utilizator]

    Chiar ma gandeam cand o sa sparga UDMR tacerea si absenteismul din stirile politice de zi cu zi.
    Ej, Frunda ur, nu am uitat preacurvia facuta asta vara. Chiar daca sunt de etnie maghiara, s-a zis cu voi, eu personal si destui de multi cunoscuti de-ai mei nu o sa va mai voteze, mai ales ca "staff"-ul (cu 3 exceptii care chiar ar merita un post) este cea veche, penala.
    Chiar mare ar fi bucuria mea, daca nici nu ati prinde procentajul minim pentru a intra in gasca celor cu rata cea mai mare a infractorilor per cap din toata Romania (cu exceptia penitenciarelor).
  • 0 (0 voturi)    
    frunda ur... (Marţi, 6 noiembrie 2012, 16:40)

    luci30 [utilizator]

    da de averea lui V. GOLDIS, cu propietati de aproape un miliard de lei in Ungaria de ce nu spuneti nimic??? Voi cereti autonomie ,pai si noi cerem expropierea propietatilor sus-numitului,si noi romanii ceremdespagubiri materiale fata de genocidul practicat sute de ani fata de populatia romana din Transilvania,jaful bogatiilorculturale si materiale....sa-ti mai insir???de ce vrei sa scoti pe tapet toate mizeriile pe care le-am indurat???nu toti am facut istorie in anii democratiei