Renate Weber (PNL), la RFI: Decizia Senatului in cazul Diaconu e profund nefericita! Nu inteleg de ce nu a facut el un pas inapoi

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2012, 11:59 Actualitate | Politic


Renate Weber critica votul Senatului, care a decis ca liberalul Mircea Diaconu, declarat incompatibil, isi poate pastra mandatul de parlamentar, in ciuda unui verdict al instantei supreme, care sustine contrariul. Eurodeputatul liberal spune, la RFI, ca votul din Camera Superioara este unul "nefericit". Weber se arata "surprinsa" ca senatorul PNL nu a facut el insusi "un pas inapoi".

Renate Weber nu e de acord cu decizia Senatului in cazul Diaconu: "Din punctul meu de vedere, este o decizie profund nefericita a Senatului si chiar de neinteles, pentru ca statul de drept asta inseamna, iti place sau nu-ti place o lege, ea trebuie respectata, iti place sau nu-ti place o decizie a unei instante, ea trebuie respectata! Faptul ca acea decizie ti se pare nedreapta, asta pot sa inteleg, dar asta nu inseamna ca nu ai obligatia sa o respecti".

Renate Weber s-ar fi asteptat ca Mircea Diaconu sa-si dea demisia din Senat. "M-a surprins chiar atitudinea domnului Diaconu, un om pentru care am foarte mult respect, cu atat mai mult cu cat a si declarat ca nu va mai candida! Nu inteleg de ce nu a facut dumnealui un pas inapoi si nu s-a retras. Dar, ma rog, dincolo de chestiunea personala a domnului Diaconu, ramane intr-adevar votul Senatului. In opinia mea, repet, este un vot nefericit! Daca nu-ti place o anumita legislatie sau o anumita situatie, nu acesta este raspunsul", declara europarlamentarul liberal.

Continuarea pe www.rfi.ro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1382 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Webber (Vineri, 2 noiembrie 2012, 12:23)

    omidius [utilizator]

    Cum? Nici o remarca referitoare la Basescu? Nici o insinuare ca Basescu e de vina pentru situatia in care e Diaconu? Plus o critica la adresa führerului.
    Probabil ca doamna Webber vrea sa fie data afara din partid.
    • +5 (5 voturi)    
      sau poate ca..... (Vineri, 2 noiembrie 2012, 13:07)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      ....simte "vantul schimbarii" si se pregateste pentru "un nou inceput" iar votul senatului este nefericit pentru noi, fraierii care va trebui sa ii platim si acestui becisnic pensia garsa si nemeritate de senator.
      Sictir, javrelor !
  • +8 (8 voturi)    
    eiii, doamna draga... (Vineri, 2 noiembrie 2012, 12:26)

    lucyan [utilizator]

    se vede ca nu prea stati prin romania, mai intai va surprins antonescu cu declaratiile lui si ca nu s-a consultat cu nimeni din partid,, de parca nu ati sti ca el nu se consulta cu nimeni, acum va surprinde reactia parlamentului care incalca principiul separarii puterilor in stat, diaconu care nu are onoare...
    noi astia din tara suntem satui de cei de la usl care merg pe principiul cine nu e cu noi este dusmanul nostru iar de legi ce sa mai zic, astea sunt pentru decor, nu numai ca le rastalmacesc numai cum vor ei, dar pe unele le calca in picioare...
    ma bucur ca fac asta, poate mai deschid ochii electorii si vor vota cu capul, nu cu stomacul...
  • +7 (7 voturi)    
    Marlania in PNL nu poate fi o surpriza (Vineri, 2 noiembrie 2012, 12:39)

    Bogdan_1 [utilizator]

    De la cea directa (becali) la cea cu ifose (antonescu) la cea anti-occidentala (nicolaescu) la cea natang-ingenua (diaconu), PNL declina un adevarat atlas de marlanie. Asa ca surpriza e doar simulata de mult PNL a preferat pe ghise lui Mona Musca, pe nicolescu lui Djuvara samd.
  • +1 (1 vot)    
    de ce ? (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:30)

    elwis [utilizator]

    milog !
  • 0 (0 voturi)    
    Eu po schimba IREVOCABILUL ! (Vineri, 2 noiembrie 2012, 18:37)

    gristero [utilizator]

    Diaconu este vinovat prin lacomia lui,dar mai vinovat
    este Antonescu !Pentru ca decizia nefasta a Senatului este rezultatul actiunii lui Antonescu, care,nesocotind legea, a cerut senatorilor "votul "lor legat de acest caz, in loc sa citeasca sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila ! Sa nu va surprinda (iarasi) doamna,daca veti afla ca insusi Antonescu nu l-a lasat sa faca pasul inapoi !
    • 0 (0 voturi)    
      si cretinul (Sâmbătă, 3 noiembrie 2012, 11:13)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui gristero

      senator,nu mai stie sa judece de capul lui???ha ha ha .....esti de risul curcilor si ca om si ca senator....ca actor oricum ai jucat dupa o piesa scrisa de alti si se pare ca si acum joci dupa cum iti cinta alti.....rusine pt. parul tau alb care iti acopera vidul din scafirlie....ma tot intreb cum dracu mai stai in pozitie verticala ,la coloana vertebrala pe care o ai??!!