VIDEO UPDATE Dan Diaconescu candideaza in colegiul 6 din Targu Jiu, impotriva lui Victor Ponta

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2012, 13:59 Actualitate | Politic


Dan Diaconescu intentioneaza sa candideze, din partea PPDD, in colegiul 6 din Targu Jiu pentru un post de deputat, informeaza Romania TV. Presedintele PSD Victor Ponta candideaza, de asemenea in colegiul 6 Targu, la Camera Deputatilor, co-liderul USL urmand sa isi depuna marti candidatura.

Potrivit Romania TV, contracandidatul lui Victor Ponta va fi Dan Diaconescu. In urma scandalului privatizarii Oltchim, Dan Diaconescu spunea ca nu exclude o candidatura impotriva liderului USL.

UPDATE (ora 20:54)
Liderul PP-DD Dan Diaconescu a anuntat, marti seara, intr-o conferinta de presa sustinuta in studioul OTV, ca va candida pentru un mandat de deputat la Targu Jiu, in colegiul in care candideaza si premierul Victor Ponta, informeaza Mediafax.

In conferinta de presa, Diaconescu a spus ca USL si ARD au facut "blat", adica in colegiile in care candideaza lideri ai unei dintre parti, cealalta a desemnat candidati "de mucava" si invers, si a precizat ca, pentru a sparge acest blat, a ales sa candideze la Camera Deputatilor in colegiul in care candideaza Victor Ponta.

Diaconescu a mai spus ca ar fi putut candida si la Teleorman, unde candideaza Crin Antonescu, dar a tinut cont de faptul ca fata sa il "prefera" pe Ponta, pe care il numeste "Mickey Mouse" atunci cand il vede la televizor.

Patronul OTV a precizat ca de joi se va muta la Targu Jiu, pentru a candida in "cel mai important colegiu din Romania, cel in care se da batalia pentru viitorul premier al Romaniei.[...] Imi pare rau pentru cei care credeau ca Victor Ponta va fi viitorul prim-ministru".

El a precizat ca pentru Senat va candida Tudor Barbu, colegul sau de la OTV.

Raspunzand unei intrebari, el a spus ca cei care vor candida din partea partidului la parlamentare semneaza un "document" care prevede ca daca acestia pleaca din partid cand vor fi in Parlament vor plati despagubiri de doua milioane de euro. Diaconescu a precizat ca despagubirile nu vor fi platite daca persoana paraseste si Parlamentul.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6484 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    :) (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:18)

    mpocol [utilizator]

    Plagiator vs Elodiator!!!
    • +9 (13 voturi)    
      da, dar..... (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:15)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui mpocol

      ....daca "elodiatorul" ii va sufla locul "plagiatorului", kkrau va ramane cu pantalonii in vine si se vor gasi cativa, chiar din PNL, sa il ia la suturi in bostan, plus ca USL va trebui sa gaseasca alt PM in cazul in care va castiga alegerile.
      Cam groasa pentru plagiatorul mincinos pentru ca DD are post tv personal si se poate baga in seama 24 din 24, pe cand el trebuie sa se milogeasca de felix, care la randul lui va avea nevoie de tot spatiul tv caci si el are un contracandidat care ii va face zile negre.
      Va fi interesant !
  • +21 (23 voturi)    
    Conteaza cine numara voturile! (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:24)

    pedepsitorul [utilizator]

    Chiar daca sunteti tentati sa credeti ca DD e mai popular decat Primul Copiator al tarii, cred ca reteaua Dragnea inca functioneaza!

    Dar poate oltenii s-au obijnuit sa-i ia la pietre pe procurori!
    • +9 (15 voturi)    
      Măcar... (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:29)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Asta cel puțin asigură că maxim unul din cei doi papițoi o să apară în parlament. Faza e că DD nici nu prea trebuie să-l bată pe Ponta, ci doar să obțină mai multe voturi ca alți candidați din partidul lui de necunoscuți șterși.
    • +17 (21 voturi)    
      Eu insa as vrea sa-l vad pe carlan afara (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:40)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      din parlament si nu pt ca DD ar fi mai bun dar nesimtirea si prostia carlanului sint contagioase .
      Locul carlanului e la lada de gunoi a istoriei .
  • +21 (23 voturi)    
    Cel mai indragit (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:35)

    smc [utilizator]

    Sa vedem si noi care este cel mai indragit mincinos dintre acesti doi campioni.

    Ca un candidat normal, onest care sa merite sa fie in parlament, nu exista, nu se poate avea. Si daca ar fi, oricum nu i-ar placea "poporului".

    Meciul se joaca numai intre mincinosi si hoti.

    Am ajuns vai de capul nostru.
  • +13 (17 voturi)    
    excelent! (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:36)

    catelu [utilizator]

    Incepe sa-mi placa Domnu' Dan :-)
  • -6 (12 voturi)    
    Nu-si doreste decat rating la OTV! (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:40)

    tedycv [utilizator]

    O sa roage poporul sa dea SMS-uri impotriva ciocoilor care se coalizeaza impotriva lui si a POPORULUI SUVERAN!
    Va cere poporului sa spuna prin SMS ce parere are despre aceasta noua palma data asupritorilor, adica ciocoilor care sug sangele poporului (nu va suna cunoscut fata de palmele pe care le trageam altadata impotriva capitalismului)?
    Va gasi oricand un motiv ca sa mascheze unicul motiv pentru care face tot acest circ: S-A IMBOGATIT SI TRAIESTE DIN SMS-uri!
    Noroc lui ca s-a inventat telefonul mobil cu SMS-uri.
  • +12 (16 voturi)    
    trist (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:50)

    Alexxa314 [utilizator]

    Sincer, daca as fi in situatia de vota intre cei doi, chiar nu as stii ce sa fac. Parca pentru cojones ii dau un mic avantaj lui DD
    • -7 (11 voturi)    
      tu votezi pentru cojones ? (Marţi, 30 octombrie 2012, 16:58)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Alexxa314

      asta e un criteriu de selectie al candidatului ideal ? cat de "cojones" este ?
    • +7 (11 voturi)    
      E fain daca Ponta nu ia 50% (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:47)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Alexxa314

      Si are sansa unica sa castige alegerile dar din colegiul lui sa se duca in parlament DD, de pe locul 2!
      Hai DD!!
  • +11 (15 voturi)    
    Greu de crezut (Marţi, 30 octombrie 2012, 16:01)

    nano2k [utilizator]

    Greu de crezut, dar pt prima data imi place de DD sau DDD sau PPDD sau cum i s-o mai fi zicand acestui om :))
    Go DD!
  • +7 (11 voturi)    
    Dan Diaconescu candideaza in colegiul 6 ... (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:01)

    bratanpetru1326541397757 [utilizator]

    Interesanta stire . Daca este si adevarata atunci si eu consider ca Domnul Dan Diaconescu este unul din cei mai curajosi si rebeli politicieni ( olteni si nu numai ). Ramane sa vedem cum vor vota oltenii ,din Colegiul 6 , Targu Jiu . Se vor respecta si -l vor vota pe olteanul DD din Caracal sau , vor trada , agreindu-l pe Victor Ponta . De abia astept sa-i vad in Campania electorala . Succes Domnule DAN DIACONESCU !!! .
    Multumesc Hotnews.ro ,mi-ati readus zambetul pe buze , cu aceasta stire .
  • +3 (7 voturi)    
    Cum spuneam! (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:06)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Ce vina au oamenii din acea circumscriptie? Daca vor refuza sa iasa la vot de ce sa ii condamnam? Ce blestem le aduce pe cap asemenea candidati? poti sa alegi intre ei, poate fi asta o "optiune"? Trebuie schimbata legea de functionare a partidelor si legea ce reglementeaza alegerile. Nu trebuie permisa candidatura intr-o anume circumscriptie daca cel care candideaza nu a locuit cel putin 4 ani acolo (o legislatura). In definitiv e valabil pentru primari si consilieri, de ce nu si pentru parlamentari si senatori? Ar trebui sa boicotam complet aceste alegeri si cele ce vor urma daca politicienii nu inceteaza sa isi mai bata joc de noi. Tot ii dau zor cu "lipsa de interes" atunci cind prezenta la vot este mica. Nu ! Nu sintem indiferenti sau neinteresati. Doar ca nu avem optiune. Ultimul referendum a scos oameni din case (neasteptat de multi pentru mine, chiar daca tin cont de frauda masiva) tocmai fiindca simteau ca ISI EXPRIMA O OPTIUNE! In cazul de fata unde diversi neica-nimeni sint "impropietariti" cu cite o circumscriptie "sigura" dreptul la optiune dispare. Nu ai ce sa alegi. Sau de ce. Pentru ce va fi interesat respectivul de cum merge treaba in circumscriptie daca el nu mai apare pe acolo pina la urmatoarele alegeri? Sintem penibili ca acceptam asa ceva. Asta e ceva pentru care merita sa iesim in strada!