Alianta mediatica. Cum a colectionat USL oamenii care fac agenda publicului

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2012, 0:22 Actualitate | Politic

Dan Voiculescu, Sebastian Ghita, Sorin Rosca Stanescu
Foto: Colaj foto
Jurnalistul Rares Bogdan si analistii Daniel Barbu si Vlad Nistor se numara printre persoanele nominalizate, vineri, de presedintele PNL Crin Antonescu drept posibili candidati la parlamentare. Ei se alatura unui grup tot mai mare de oameni legati direct sau indirect de companii media, in special de televiziunile de stiri Romania TV, Realitatea TV si Antena 3, propusi sa candideze pentru Parlament din partea USL. Pintre acestia se mai numara Dan Voiculescu, Sorin Rosca Stanescu, Sebastian Ghita, Gabriela Firea.

Printre oamenii de media care candideaza sau carora, pana acum, doar li s-a propus sa candideze din partea USL se numara proprietari sau manageri de televiziune si presa, analisti si comentarori prezenti cvasi-permanent in studiourile de filmare, fosti sau actuali realizatori TV.

Oameni care prin activitatea lor in spatiul mediatic influenteaza direct opinia publica si care au fost anuntati, pana acum, drept candidati siguri sau posibili din partea USL, in alegerile parlamentare:

Rares Bogdan - Vineri, presedintele PNL Crin Antonescu l-a nominalizat pe Rares Bogdan printre posibilii candidati ai partidului. Rares Bogdan este directorul ziarului Ziua de Cluj si jurnalist Realitatea TV. In august 2011, a preluat managementul statiilor locale Realitatea TV. In ultimul sau editorial din Ziua de Cluj, in care anunta intalniri directe intre jurnalistii de la ziar si locuitorii orasului, noteaza la final: "Chiar daca se apropie campania electorala si poate anumiti candidati din zona sunt dornici sa stea la randul lor cu oamenii din zona Mehedinti-Manastur, vreau sa ii rog respectuos sa incerce sa se abtina sa participe la aceste intalniri. Ele nu sunt facute in scopuri politice". La Cluj si-a anuntat candidatura, ca independent, si jurnalistul Liviu Alexa care scrie vineri pe blogul sau ca un al treilea jurnalist clujean, Ion Novacescu, va candida din partea PPDD.

Vlad Nistor - Vineri, presedintele PNL Crin Antonescu l-a nominalizat pe Vlad Nistor printre persoanele dorite de partid in alegeri. Informatii despre candidatura sa au fost vehiculate de mai multa vreme. Profesorul Vlad Nistor, cunoscut ca director al Institutului Diplomatic Roman, este presedintele Senatului Universitatii Bucuresti, calitate in care, intre altele, s-a numarat printre semnatarii unei scrisori catre liderii UE in care autorii argumentau ca in Romania nu avea loc o lovitura de stat. A inceput sa lucreze cu diverse institutii media inca din 2003 (ca realizator Realitatea TV), iar in 2012 este o prezenta comuna, in calitate de analist, la posturile de stiri. A semnat editoriale in Cotidianul si, anul acesta, in Evenimentul Zilei.

Daniel Barbu - Vineri, presedintele PNL Crin Antonescu l-a nominalizat pe Daniel Barbu printre persoanele dorite de partid in alegeri. Profesorul universitar Daniel Barbu este o prezenta aproape nelipsita la televiziunile de stiri in ultima vreme, in special la Antena 3 si Romania TV. S-a numarat printre cei numiti de Crin Antonescu in posturi de consilieri prezidentiali, in perioada cand seful PNL a fost presedinte interimar.

Dan Voiculescu - fondatorul Partidului Conservator (fost Umanist) si fondatorul grupului Grivco si al trustului Intact, acesta din urma fiind condus de fiica sa, Camelia Voiculescu. Trustul detine, intre altele, posturile Antena 1 si Antena 3, Radio Zu, Gazeta Sporturilor, Jurnalul National. Este unul dintre cei mai bogati oameni de afaceri din Romania, confirmat de justitie drept colaborator al Securitatii. In iunie, a demisionat din functia de Senator, invocand oficial faptul ca i-a fost respins un proiect de lege. Pierzand calitatea de senator, Inalta Curte de Casatie si Justitie a stramutat un dosar in care acesta era judecat catre Tribunalul bucuresti. PC a anuntat pe 16 octombrie ca Dan Voiculescu candideaza pentru un nou mandat de senator.

Sorin Rosca Stanescu - Om de presa cu peste 40 de ani vechime si autodeclarat colaborator al Securitatii, Sorin Rosca Stanescu este cunoscut cel mai bine pentru activitatea sa la ziarul Ziua, inchis la inceputul lui 2010. Numele ziarului Ziua se leaga de numeroase controverse si acuzatii de santaj si de numele unor oameni de afaceri precum Dinu Patriciu sau Sorin Ovidiu Vantu. Sorin Rosca Stanescu s-a retras, pentru scurt timp, de pe scena publica in urma unui scandal din 2009, in care, impreuna cu Bogdan Chirieac, aparea pe inregistrarea unei discutii in care cei doi il amenintau pe seful ANI, Catalin Macovei. Avea sa fie "interzis" la Realitatea TV, dar a reaparut nu dupa mult timp. In prezent, apare ca invitat in emisiuni televizate si semneaza materiale in Jurnalul national, pe DCNews.ro, pe propriul site. Crin Antonescu a anuntat ca posibila candidatura acestuia inca de la inceputul lunii.

 Sebastian Ghita - Om de afaceri din Ploiesti, a ajuns in prim planul peisajului media in 2010, cand a preluat managementul Realitatea TV - inceputul unui imens scandal soldat cu ruperea postului in doua si aparitia Romania TV, post detinut de Ghita. Pe 16 octombrie, Victor Ponta a anuntat ca Sebastian Ghita va candida din partea USL pentru Camera Deputatilor.

 Gabriela Vranceanu Firea - candideaza la parlamentare pentru un post de senator, la propunerea PSD Ilfov, potrivit unui anunt facut in prima parte a acestei luni. Ea si-a anuntat inscrierea in PSD pe 23 septembrie, in prealabil ea anuntand oficial ca paraseste trustul Intact. Gabriela Firea a lucrat in TVR pana in 2000, cand a preluat pozitia de purtator de cuvant al Guvernului, iar din 2001 a lucrat in trustul Intact, mai intai la Antena 1, apoi ca sefa a grupului de ziare format in jurul Saptamanii Financiare, iar apoi ca realizatoare de emisiuni la Antena 3. In prima parte a acestui an a realizat o emisiune de weekend la Antena 1.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Povestile copiilor nascuti in zilele in care oamenii mureau pentru LIBERTATE. "Asistentele ne-au luat si ne-au ascuns. Securitatea voia sa ne omoare pe toti"

In punctul in care a inceput revolutia, in Piata Operei, la Timisoara, tinerii nascuti o data cu ea, in zilele in care oamenii mureau pe strazi, ne arata azi semnul libertatii.








6584 vizualizari
  • +20 (30 voturi)    
    PNL (Luni, 22 octombrie 2012, 0:46)

    pontriagin88 [utilizator]

    Crin Antonescu, Andrei Marga, Mircea Diaconu au ajuns colegi de behaiala cu Gigi Becali.
    • +16 (24 voturi)    
      mai degraba.... (Luni, 22 octombrie 2012, 8:11)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui pontriagin88

      .....de grohaiala caci dupa cum se anunta, mocirla politica si sociala va fi singura ramura "multilateral dezvoltata" pe care USL o are in vedere.
      Credeam pana mai ieri ca cel mai periculos drog ar fi cocaina dar se pare ca m-am inselat. Cel mai periculos drog, care creaza dependenta disperata si definitiva este micul si berea GRATIS in campania electorala, care ii face pe captivi sa isi amaneteze viata si viitorul propriu precum si al copiilor lor minori, creaza ura si impinge la fraude electorale si mai ales, lasa un spatiu gol imens in constiinta maselor.
      Aceasta este arma secreta a smecherilor, care la randul lor sunt si ei niste bieti captivi, dependenti sau chiar bolnavi de putere si care sunt in stare de orice pentru a'si obtine drogul.
      Partea proasta este ca si unii si ceilalti se drogheaza pe banii celor din ce in ce mai putini, care muncesc si isi castga traiul onest.
      • +5 (11 voturi)    
        voiculescu are experienta (Luni, 22 octombrie 2012, 13:40)

        soldepace [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        de aceea a fost cooptat....
        • +1 (3 voturi)    
          ii sperie Voiculescu (Luni, 22 octombrie 2012, 15:17)

          Goriot [utilizator] i-a raspuns lui soldepace

          de aceea au vrut sa il marginalizeze mereu, desi el personal nu a fost extrem de vocal, ci mai degraba discret.
        • +2 (2 voturi)    
          corect (Luni, 22 octombrie 2012, 18:23)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui soldepace

          fac si io o propunere de cooptare, alin teodorescu.
          da tare din coate si din plisc pe la vuvuzeaua de zvonuri, pe la emisiunile dnei cracelescu, mai ales.
          azi, langa marele guru zgrebenciuca, isi luase un avant proletar si combatea in lupta de clasa cu cristian preda.
          si ce combatea ! direct si la persoana !
          foc era !
          doar chireac mai poate ajunge la performante de maretia aia.:)
          iar viorica, stand tzapan, cum zic americanii, tall in his saddle, era numai zambete si incuviintzari motzaite, din capul albit in rele.
          deci, cum spunea, la mani cenal, fostul presedinte cacarau, listele sunt deschise, inca !
          alin teodorescu ar fi un bun senator psd, langa senatorul (se vrea !) jiji behehecali !
          qui se ressemble, s'assemble !
          muc si sfarc, cum se zice la noi, in rahova. :))
    • +13 (21 voturi)    
      o parere (Luni, 22 octombrie 2012, 8:39)

      nicost [utilizator] i-a raspuns lui pontriagin88

      nu te supara dar lista pe care ai ilustrato este ca o manusa pentru jiji,kakarau un nimeni care latra frumos si gandeste la fel de putin ,marga un lector care daca era intro tara civilizata apuca cu mare greutate un post de spalator de wc,diaconu un actorasi care toata viatalui a jucat rolul din viata de zi cu zi,asa ca poza cu jiji in centru ar face cel mai frumos tablou
  • +12 (24 voturi)    
    Stanga pe steroizi (Luni, 22 octombrie 2012, 3:01)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sau pe etnobotanice. Un lucru este clar, USL, alianta aparent de staga a tras un partid de dreapta de partea lui, si singurul partid viabil in arcul politic de a fi chemat de dreapta ar fi PDL.... (ar mai fi si altele, dar sunt cam dubioase)

    Problema este ca aceste partide nu genereaza elite politice capabile sa transmita un mesaj coerent si lipsit de dubii. Prin actiunile lor, se intelege ca au primit puterea pripit si captusesc cu tot felul de politicieni de pacanele (vezi Liviu Pop sau Andrei Marga)

    Poate acum nu se vede, dar aceste actiuni vor avea repercusiuni de genul "efectul reculului"...mai pe scurt, orice creste ca o ciuperca, moare ca o ciuperca.

    Trist este ca noi platim aceasta clasa politica, fie ca e Udrea sau Liviu Pop, dar daca stau sa ma gandesc mai bine....toata elita noastra este o reflexie a natiunii noastre, a aspiratiilor noastre.
  • +12 (22 voturi)    
    Amintiri Reloaded (Luni, 22 octombrie 2012, 7:38)

    feisbuk [utilizator]

    Acum mulți ani, când în Parlament intrau pe ușa PRM Dolănescu și Loghin, m-a luat râsul.
    Se pare că voi râde din nou.
  • -8 (16 voturi)    
    USL va castiga detasat (Luni, 22 octombrie 2012, 8:25)

    Roua [utilizator]

    nu conteaza asa mult profesia candidatului, ci promisiunile pe care le va duce la indeplinire.
    • +10 (14 voturi)    
      da (Luni, 22 octombrie 2012, 9:50)

      ortodoxu [utilizator] i-a raspuns lui Roua

      S-a dus vreodata o promisiune la indeplinire in cei 23 de ani,au nu stiu eu?Ce promisiune serioasa s-a facut si s-a indeplinit?Sa nu-mi spuneti de intrarea in NATO sau in UE!Spuneti-mi ce s-a promis si s-a realizat in domeniul economic cu urmari benefice in social si imi scot palaria.
      Linistiti-va,nu veti gasi ceva pentru ca nu exista!
      De acum,insa,problemele par rezolvate,vor veni cei mai "cinstiti" parlamentari (ca cei mai cinstiti ministrii ii avem deja prin bunavointa lui Ponta),cei mai mari "patrioti ai bunastarii" noastre si nu a lor,cei mai "buni luptatori" pentru valorile nationale dar mai ales europene,cei mai aprigi sustinatori ai unei "justitii libere",cei mai...!
      Da,ei sunt cei mai...pentru ca au latrat cel mai bine timp de 6-7 ani impotriva lui Basescu,timp in care sau imbogatit neasteptat si pentru ei,dar astazi vor mai mult,vor sa fie in frunte,nu numai a bucatelor,ci si a tarii!Si vor fi dragilor pentru ca au reusit sa spele creierele a milioane de saraci cu duhul si cu capul.Si ma mai tem dragilor ca acesti saraci cu cele... sa nu devina "asasini"politici ai actualilor si viitorilor impaunati cu puterea parlamentara pentru ca,iata,cutitul se apropie de os!Bani nu mai sunt,preturile cresc,clima parca s-a suparat si ea pe tara noastra si nu numai,"ratiuni"inteligente,constructive nu mai avem sau sunt "ingropate"cu veselie de actuala putere si "cantaretii"ei!
      Unde vom ajunge,daca vom mai ajunge undeva...numai Dumnezeu stie!
      • -8 (16 voturi)    
        12 din 23 au fost ai lu` base (Luni, 22 octombrie 2012, 10:45)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui ortodoxu

        sau 11 din 22. Cea mai mare parte din acesti 22-23 de ani au fost sub conducerea lui. Va place unde suntem ?
        • +1 (9 voturi)    
          da (Luni, 22 octombrie 2012, 12:57)

          ortodoxu [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Nu iti raspund precum meriti dar sigur meriti ceea ce ai!Esti orbit de pasiune si atat.Mintea,ratiunea ta este "gripata" si cu unul ce are ratiunea "gripata"nu dialoghez"!
          • 0 (6 voturi)    
            da (Luni, 22 octombrie 2012, 13:44)

            ortodoxu [utilizator] i-a raspuns lui ortodoxu

            Acum am observat:esti colorNelu!Daca eram atent de la inceput nu ma mai oboseam sa-ti raspund!
          • -2 (8 voturi)    
            ia de vezi, idiosincrazia ma-sii (Luni, 22 octombrie 2012, 14:53)

            Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui ortodoxu

            Sa vezi, monser, ce gripat sint eu... iar cei 7,4 milioane nu-si mai scot nasul din batista din 29 iulie!!!
            • -2 (2 voturi)    
              da (Luni, 22 octombrie 2012, 15:40)

              ortodoxu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

              Rabdare moncher,"mirii"sunt inca in salon ,n-au ajuns in patul nuptial pentru a-si verifica starea organelor genitale!Inca 7-8 luni si vor vedea toti ce mare este"gaura"! Si atunci sa vezi vaiete,vai,vai...
  • +16 (22 voturi)    
    un PNL de umplutura urat mirositoare (Luni, 22 octombrie 2012, 9:42)

    parker [utilizator]

    Toti acesti nominalizati vor sa intre in parlament ca sa-si protejeze averile si sa scape de justitie. Averile nu sunt facute pe cai cinstite si se tem. Vor candida in zone sarace unde populatia poate fi cumparata cu 2 mititei si asa va ajunge si Beeecali sa faca legi pt noi.
  • +2 (8 voturi)    
    colectie USL (Luni, 22 octombrie 2012, 9:42)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2012/10/21/para-ndarat-prietenul-oanei-stancu-antena-3-viitor-parlamentar-pnl-inghite-alta-galusca-fierbinte/
  • +6 (12 voturi)    
    a fi parlamentar! (Luni, 22 octombrie 2012, 9:57)

    titburi [utilizator]

    Scopul principal (nedeclarat) este imunitatea - nu cea parlamentara, imunitatea in fata legilor pentru a scapa de urmarirea in justitie pentru fapte de coruptie, abuzuri, delapidari, furturi si nicidecum pentru fapte/decizii politice.
  • +2 (12 voturi)    
    OK! si? (Luni, 22 octombrie 2012, 11:31)

    Rasmus [utilizator]

    asta vrea masa amorfa de votanti
    dupa ce i-a vazut pe Mitoman si Megaloman la rampa, au scazut in sondaje doar cu marja de eroare.
    Ce sperati voi, cei ce frecati menta pe forumuri?
    Carati-va fratilor cat nu aveti nevoie de viza
  • +4 (12 voturi)    
    S-a umplut USL-ul de "jurnalisti" (Luni, 22 octombrie 2012, 14:03)

    Trojan.H [utilizator]

    In timp ce in presa, cu mici exceptii, si-a dat obstescul sfirsit. Intreb si eu, daca "cainele de paza al democratiei" e mort in cotet, ce fel de tara e asta?
    • +5 (9 voturi)    
      Cainele de paza, inca activ, al securitatii (Luni, 22 octombrie 2012, 14:43)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Hai sa nu fim naivi pana la capat. Cele doua trusturi de presa, adica ale celor doi turnatori la securitate, nu au fost niciodata paznici ai democratiei. Caini au fost, intr-adevar.
  • 0 (0 voturi)    
    Alianta distructiva (Luni, 22 octombrie 2012, 21:02)

    spectatorul [utilizator]

    Din nefericire,in aceasta hazna politica,intra din ce in ce mai multi oameni ce fac parte din cea de-a patra putere in stat: PRESA de toate felurile.Mirajul banilor i-au orbit, au uitat de deontolgie,de faptul ca ei reprezinta acel filtru dintre putere si societate.Nume grele odinioara si chiar respectabile din jurnalism,s-au vandut unor interese de grup,manipuland pe toate canalele media ,sucind mintile unor oameni simpli si nevinovati pana la urma.Au reusit sa faca din noapte zi si din minciuna adevar.Acum ii vedem ca si pe impetuosii sindicalisti de odinioara in primele randuri ale parlamentului Romaniei.Acum stau si ma intreb pe cine va reprezenta acest parlament format din tradatori,migratori,sindicalisti afiliati grupurilor de interese, ONG-isti si nu printre cei din urma jurnalisti ?????