Michael Shafir catre Crin Antonescu: Comunismul a fost condamnat, national-comunismul a fost reinviat cu aportul interimar al domniei voastre

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2012, 19:05 Actualitate | Politic

Michael Shafir
Foto: Ubbcluj.ro
Sustinera acordata de Crin Antonescu lui Gigi Becali pentru a candida pe listele PNL la alegerile parlamentare este criticata si de sustinatorii PNL din mediul academic. Michael Shafir, pofesor la Universitata Babes Bolyai, cunoscut in mediul academic de la Cluj ca sustinator al liberalilor, isi exprima protestul fata de cooptarea lui Gigi Becali intr-o scrisoare deschisa publicata in revista Observator Cultural. "In ciuda convingerilor partenerului Becali, va asigur insa ca nu chiar toata suflarea e de vinzare. (...)Comunismul a fost condamnat, national-comunismul a fost reinviat cu aportul interimar al domniei voastre", scrie Shafir. Anterior, cativa membri PNL, Adriana Saftoiu, Calin Popescu Tariceanu si Varujan Vosganian se numara printre cei care si-au exprimat nemultumirea fata de cooptarea lui Becali in PNL pentrua putea candida pe listele USL.

Michael Shafir ii multumeste lui Crin Antonescu ironic ca "facind-o, de oaie" cu Gigi Becali l-a ferit "sa fie sau sa ramina un bou".

"Sa presupunem ca aveti dreptate si ca geniala dumneavoastra manevra va aduce voturile pentru USL a zeci si poate chiar a sute de mii de <stelisti> si a altelor celeste corpuri verzi. Ati pierdut, in schimb, voturile a citeva sute, poate o mie sau doua, de intelectuali care nu va vor ierta si nu vor consimti, asa cum nu o face nici subsemnatul, sa se numere printre gloatele care invoca pe stadioane <solutia Antonescu>.
 
In ciuda convingerilor partenerului Becali, va asigur insa ca nu chiar toata suflarea e de vinzare. Si chiar de ar fi¬ Ce ati face in acest scop? Ce le-ati oferi drept capital simbolic? Comunismul a fost condamnat, national-comunismul a fost reinviat (cu aportul interimar al domniei voastre). Nu mai ramine decit sa imbratisati transformarea tarii (scuzati, a Tarii) intr-una <ca soarele sfint de pe cer>. Prin noi insine, bineinᅡteles", scrie Shafir.

Mai multi liberali si-au exprimat dezacordul fata de sustinerea acordata de presedintele PNL lui Gigi Becali. Deputatul PNL, Mihai Dontu intr-o postare pe Facebook l-a ironizat pe Crin Antonescu facand referire la cooptarea lui Gigi Becali pe listele USL. Dontu a scris "Prin oi insine", o interpretare ironica a doctrinei PNL din perioada interbelica "Prin noi insine".

Adriana Saftoiu, fosta consiliera prezidentiala si membru PNL a ironizat decizia liderilor PNL, intreband daca nu se doreste si nominalizarea lui Becali, din partea PNL, la candidatura pentru presedintie.

"De ce sa nu fie si candidatul PNL la presedintie? Am ajuns intr-un moment in care a-l combate pe Dan Diaconescu am gasit ca panaceu pe Gigi Becali, desi inteleg acum ca domnul Dan Diaconescu nu mai candideaza la parlamentare, si-a luat ca tinta prezidentialele, asa ca ma astept ca Gigi Becali sa devina si candidatul la prezidentiale al PNL-ului (...)

Becali nu are nicio legatura cu liberalismul. Practic, inteleg ca un criteriu care a contat in selectia domnului Becali e ca e stelist, nu-i asa? Faptul ca apartine acestui club, faptul ca cei doi lideri ai USL sunt stelisti se pare ca a contat in aceasta selectie¬, a precizat Adriana Saftoiu intr-un interviu la RFI.

Vicepresedintele PNL Varujan Vosganian
precizeaza, pe blogul personal , ca in sedinta conducerii partidului  a votat impotriva unei cooptari pe listele USL a lui George Becali pentru alegerile parlamentare, dupa ce Crin Antonescu a declarat public ca decizia a fost luata in unanimitate.

"Doresc sa aduc o mica rectificare stirii de presa potrivit careia mandatul presedintelui PNL pentru a negocia sustinerea de catre PNG a a USL, inclusiv prin participarea pe listele USL, pe locurile PNL, a presedintelui PNG, a fost adoptat in unanimitate. Personal am votat impotriva (stiu ca a existat si o abtinere). Motivul pentru care am votat impotriva l-am prezentat in cadrul sedintei de birou PNL. Nu doresc sa reiau aceste argumente, caci nu vreau, cum am mai spus-o, sa intru in polemici publice cu unii dintre colegii mei de partid", sustine Vosganian, intr-o postare pe blogul personal.

Deputatul PNL si fostul lider al partidului, Calin Popescu Tariceanu a declarat ca prefera "sa creada in valori si principii si in oameni care manipuleaza idei si nu oi", referindu-se la candidatura lui Gigi Becali pe listele PNL la alegerile parlamentare.
"Am spus asistentei la lansarea cartii lui Guy Verhofstadt ca ma bucur sa particip la un astfel de eveniment, pentru ca in ceea ce cred eu raman sa fie valorile, principiile, ideile. Si eu cred ca lumea aceasta a fost pusa in miscare intotdeauna de oamenii...de intelectuali, adica sa manipuleze ideile, nu oile. De aceea astazi ma gasesc aici si nu ma gasesc in alta parte", a declarat Tariceanu, citat de agentia Mediafax.

Presedintele PNL Crin Antonescu, a comentat  aluziile lui Calin Popescu Tariceanu fata de meseria de cioban a lui Gigi Becali, potrivit agentia Newsin.  Antonescu a spus  ca oaia e un "animal minunat", si nu degeaba si Iisus e invocat in Biblie ca "Mielul lui Dumnezeu".

Putem sa numaram idei, desi cu ele propun sa facem altceva... Putem sa numaram oi daca avem, putem sa numaram biciclete, putem sa numaram tot felul de bunuri. Chestiunea este ca dl Tariceanu si oricine dintre membrii PNL au dreptul sa aiba rezerve, indoieli, sa se exprime si sa voteze impotriva(...)

Oile au rostul lor. Oaia este un animal minunat, nu degeaba chiar si in Biblie, Domnul insusi este comparat cu oaia. Nu de oi se incurca ideile. Hai sa ne vedem care avem idei, de idei, care avem oi, de oi si sa castigam alegerile", a filosofat Antonescu.


Citeste mai multe despre   






















7674 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    sa stea ipoCrin linistit (Joi, 18 octombrie 2012, 19:26)

    ralu83 [utilizator]

    Stelistii adevarati nu o sa voteze niciodata cu jiji. Avem mult prea multa ura pt modul in care si-a batut joc de clubul ala.
    Poate cei care ii striga dupa fiecare meci "nea jiji, urca-te pe maibah", dar nici de votul alora nu poti fi sigur. Sunt atat de usor de manipulat incat daca i-ai scapat 2 min din ochi, i-a prostit altul si pun stampila pe ce vrea ala. Pierde Steaua 2 meciuri inaintea alegerilor, s-a lins pe bot de voturile "suporterilor de rezultat".
    • -6 (18 voturi)    
      nu stelistii erau tinta (Joi, 18 octombrie 2012, 19:38)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui ralu83

      adriana saftoiu a inteles foarte bine despre ce este vorba. michael shafir nu a inteles.
      • +10 (12 voturi)    
        Bufonul (Joi, 18 octombrie 2012, 22:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        Cred ca tu n-ai inteles. Ceea ce are Becali sint banii, si inca multi, pentru campanie.

        Rolul care i-a fost dat lui Becali este fortat. Explicatia nu este pentru noi. Ci chiar pentru el, pentru Becali, ca sa se simta omul util. Doar plateste bine pentru asta!
        • +7 (7 voturi)    
          Becali nu a fost obligat (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:02)

          me_mihai [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Lui Becali nu-i pasa daca iese sau nu deputat, el oricum trage la europarlamentare. Oricum ar iesi aceasta campanie, pentru Becali nu poate sa fie rau. In schimb, PNL are mult de pierdut la imagine in pofida banilor de la Becali. Cu alte cuvinte, Antonescu este dispus oricand sa se vanda.
        • 0 (4 voturi)    
          uite calculul (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:47)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          uite aici calculul, si nu este unul de bani, ci unul de procente
          ard + dd + udmr = 24% + 16% + 7% = 47%
          daca aduni reprezentantii minoritatilor si adaugi in calcul si cativa parlamentari care vor schimba urgent barca, usl risca sa piarda alegerile.
          nu mai vorbesc ca este posibil ca o eventuala frauda in favoarea ard sa decida si mai clar lucrurile.

          asa, daca becali este la usl calcul cred ca arata cam in felul asta :
          ard + dd + udmr = 26% + 10% + 7% = 43 %

          adica daca romanii vor circ (v. dan diaconescu) atunci au si alternativa becali.

          simplu, nu ?
  • +22 (24 voturi)    
    D-apoi ce nu face omul pentru niște parai? (Joi, 18 octombrie 2012, 19:58)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    La nevoie se prostituează și cu un gibon!
  • +24 (26 voturi)    
    cainii latra,.... (Joi, 18 octombrie 2012, 20:08)

    translativus [utilizator]

    ...ursul trece. Il doare drept in motul de la basca pe mascariciul adormit, de parerile altora.
    El are o misiune, sa isi umple contul iar restul este doar....zgomot de fond.
    Prin alegerea lui, PNL isi merita sorta pe care o au toate celelalte partide istorice, adica presuri de sters picioarele fostilor comunisti.
    Trist sfarsit.
    • +12 (12 voturi)    
      Nu cred ca Crinut este... (Joi, 18 octombrie 2012, 21:02)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ...dupa bani. Fireste, omu' vrea sa traiasca decent si nu refuza un banut acolo, dar nu asta este visul lui. El vrea sa fie prezident si pentru a-si vedea visul cu ochisorii face orice, absolut orice.
  • +9 (11 voturi)    
    Sincer nu stiu care e mai periculos! (Joi, 18 octombrie 2012, 21:23)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Si intre Becali si antenescu cred ca Becali are o spoiala de morala. Un amestec, un fel de caid crestin care nu tine neeaparat postu' da' se roaga....cind e cazul. antenescu insa, cu o mustata adecvata poate juca rolul lui adolf. tontonel parea prin comparatie moderat. Si incep sa ma intreb cu cine o sa votam la sectorul 6?
    PS: am vorbit cu cineva care a fost pe stadion. Excursia cu autocarul a inceput la 5 dimineata. Pentru a temporiza au stationat in apropierea Bucurestiului de 2 ori: 60 minute, respectiv 30 minute. Cind au ajuns erau deja foarte obositi - fiindca asa erau mai usor de manipulat si nu te asteptai la reactii in forta. Sistemul a fost bine pus la punct pina cind au intrat pe stadion apoi au fost liberi pina la plecare. Fiecare a facut ce voia.
    Foarte important este ca au demonstrat ca au mecanismul si forta sa organizeze fraudarea alegerilor. La referendum a fost folosita aceeasi metoda de convocare cu votarea in satele de-alungul granitei dintre judete. Ne vedem la alegeri.
  • +15 (15 voturi)    
    Revolta liberalilor e tardiva (Joi, 18 octombrie 2012, 21:30)

    andreesanu [utilizator]

    Domnilor dupa toate timpeniile lui Antonescu abia acum v-ati trezit ???,in somnul lui de toate zilele s-a visat intre oi nu intre liberali.
    Reciteam testamentul lui Bratianu lasat voua celor care aveati idei liberale ,voua celor ridicati prin voi insiva.De ceva vreme nu va inteleg, cum l-ati ales pe cel ridicat dintre oi sa va conduca :un cacarau ,un repetent un nimeni ca si profesor de istorie,un nimeni ca senator,unul care in viata lui n-a facut decit umbra pamintului.Azi cacarau nu va conduce, va dispretuieste,va foloseste in interesul lui de derbedeu meschin,bolnav de marire.
    Uitati-va la voi si trageti-va palme poate va treziti in ceasul de pe urma,poate asa faceti ceva inainte de a va da singuri afara din istorie prin lasitatea ,indiferenta cu care l-ati lasat pe aceast CUC vopsit pe post de papagal sa-si puna ouale in cuibul vostru,azi va zvirle afara ca pe masele stricate,
    el cacarau,acest NIMENI.
    Am fost liberal si daca nu mai sunt este ca nu am acceptat mizeriile pe care le-ati inghitit voi.
  • +19 (19 voturi)    
    EHEI, NENEA SHAFIR ! (Vineri, 19 octombrie 2012, 0:29)

    pointless man [utilizator]

    Ai văzut cum ți se-ntoarce ? PENTRU CE AI SEMNAT CELE DOUĂ SCRISORI ?

    Știi dumneata care - aia către UE unde, împreună cu Zoe Petre și alte „creiere” ale nației, i-ați cîntat în strună lui Victoraș & Comp. cu „imaginea distorsionată” a României și ailaltă către CSM „sa intervina pentru oprirea actiunilor Parchetului si DNA in legatura cu referendumul”.

    Eu le am fișate sub titlul SCRISOAREA TRĂDĂTORILOR 1 & 2 !
    • +9 (11 voturi)    
      Si totusi... (Vineri, 19 octombrie 2012, 8:44)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      ....mai bine mai tarziu decat niciodata! Important e ca omu` a spus ceea ce gandeste fara frica de "represalii".....e o atitudine buna....toti ar trebui sa luam atitudine impotriva comportamentelor deviante, indiferent daca acestea sunt ale Interimarului, ale Premierului, ale Presedintelui sau ale oricarei alte persoane "publice"....oamenii liberi asta fac: iau atitudine fata de orice actiune daunatoare democratiei si libertatii....sclavii tac si inghit orice....Omu` asta Michael Shafir, tocma` s-a eliberat de un "demon", tocma` a deschis ochii...practic s-a trezit!
      • +8 (8 voturi)    
        ÎMI PARE RĂU DAR E INADMISIBIL (Vineri, 19 octombrie 2012, 11:44)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

        și de neiertat, fiindcă individul are o vîrstă și o poziție care NU MAI PERMIT asemenea „rătăciri” (dacă rătăcire o fi fost și nu altceva...).

        „Nu putem ierta, niciodată, intelectualului cînd, în loc să cugete, cum îi este chemarea, începe să aiureze, căci în el stă singurul nostru sprijin pentru a pune stavilă, acolo unde este nevoie, aiurelilor imaginației.”

        Immanuel Kant „Prolegomene”
  • +8 (8 voturi)    
    daniel morar este vinovat..:d (Vineri, 19 octombrie 2012, 9:39)

    StH [utilizator]

    de frica DNA-ului au primit ciobanul in pnl. Au nevoie de bani, iar jiji este printre putinii sponsori care poate da bani "cash cu branza" fara sa faca matrapaslacuri prea multe. Altfel trebuiau sa apeleze la cine stie ce siretlicuri, si nimeni nu se prea mai baga decand sta Morar cu ochii pe ei.
  • +7 (7 voturi)    
    Principiu unic: CIORDEALA (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce vorbiti voi astia de principii liberale? Singurul principiu pe care-l au membrii PNL in comun este ciordeala din avutul Romanilor. O dovedesc nenumaratele tunuri trase in perioada 2005-2008, tunurile troiene lasate in urma si care si-au facut efectele dupa 2009 si participarile retrograde la cele mai negre actiuni din istoria post-decembrista.

    Sa inteleg ca asocierea cu Dan Voiculescu respecta asa-numite "principii liberale"?
  • +5 (5 voturi)    
    sunt stelist... (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:06)

    StH [utilizator]

    ...dar asta nu o sa ma faca niciodata sa votez usl-ul doar pt ca un incult cu bani ii place sa faca pe liberalul.
  • +6 (6 voturi)    
    doctrina (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:37)

    sambadi [utilizator]

    Abia acum se poate vedea doctrina adevarata! Un partid istoric cu nume mari, condus de alde Cacarau si Becali! Bravo lor! si Cinste lor! Este un adevarat partid istoric: aliati cu PSD si votand pe Bacali! LiBecalii astia sunt deja penibili iar noi si mai si pentru ca ii votam!
  • +3 (3 voturi)    
    cacarau, becali, oi, stadion... (Vineri, 19 octombrie 2012, 16:01)

    Metec [utilizator]

    Intr-un cuvant, liberalism a la roumaine. Cu tot tacamul.