VIDEO Autoritatea Electorala Permanenta: 55.660 de persoane au votat de mai multe ori la referendum, numarul total al voturilor multiple a fost de 118.881

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:02 Actualitate | Politic

Autoritatea Electorala Permanenta a anuntat, miercuri, ca a identificat pe listele de la referendumul din 29 iulie 55.660 de cazuri de CNP-uri care au fost inregistrate multiplu, precizand ca numarul total de "inregistrari afectate" este de 118.881. "Din verificarile realizate pe listele permanente si suplimentare a fost identificat un numar total de 55.660 cazuri de inregistrari multiple (CNP-uri regasite atat pe listele permanente cat si pe listele suplimentare), numarul total de inregistrari afectate fiind de 118.881 (inregistrari ce contin intre 1 pana la 18 corespondente intre listele de vot permanente si listele de vot suplimentare )", arata Autoritatea Electorala Permanenta, intr-un comunicat citat de Mediafax.

Autoritatea Electorala Permanenta precizeaza ca, potrivit prevederilor legale, a transmis rezultatele verificarilor Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, Sectia de urmarire penala si criminalistica.

Conform sursei citate, din totalul de 55.660 de cazuri de inregistrari multiple un numar de 1.082 de inregistrari au avut CNP-uri invalide (cheia unica de control nu s-a putut valida sau lungimea CNP-ului era diferita de 13 cifre), pentru aceste 1.082 de inregistrari verificarea incrucisata s-a realizat dupa seria si nr. CI/BI.

Printre situatiile observate pe listele suplimentare se regasesc un numar de 3.685 de inregistrari avand semnatura lipsa si un numar de 883 de inregistrari avand randurile taiate. Cele 3.685 de inregistrari avand semnatura lipsa au fost catalogate ca avand potential vot multiplu prin simpla prezenta a datelor cu caracter personal pe liste suplimentare, cumulate cu prezenta semnaturilor aferente pe listele permanente de domiciliu, se mai arata in comunicat.
























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4404 vizualizari

  • +15 (29 voturi)    
    si asta doar cu CNP identic (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:10)

    was [utilizator]

    Mai sunt multe cazuri, unde s-a schimbat ultima cifra de le CNP, ca softul sa nu le identifice ca si multiple (spunea cuineva intr-un articol de pe HN). Mai exista si mortii care au votat. Nu mai vorbim de soldatii din Afganistan sau capsunarii (fara sa fiu peiorativ) in localitatile natale. Dar...Presedintele Basescu nu mai are autoritate pentru ca 7,5 millioane de romani....bine, sa fie 7, ba nu 5, dar sa terminati odata cu anchetele legate de frauda ca nu o sa aveti loc in inchisoare.
    • +21 (27 voturi)    
      Asta e doar inceputul!!! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:18)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui was

      Ponta i-a bagat la inaintare pe cei de la Autoritatea Electorala Permanenta care sunt oamenii lui. Nu se spune nimic de urne mobile si fraudele facute prin votarea pe liste a unor oameni care nu s-au prezentat la vot, erau in strainatate sau nu mai erau in viata. Oricum sunt foarte multe iar aceste declaratii confirma ca Ponta a mintit ca deobicei ca referendumul a fost organizat perfect. Urmeaza raportul DNA, care asa cum a spus Morar contine toate faptele savarsite, frauda fiind intre 5 si 15%! Dar toate la timpul potrivit!
      • +11 (19 voturi)    
        Nu a mintit (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:52)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ponta nu a mintit, referendumul sa desfasurat perfect dupa standardele PSD. Adica fura cat mai mult.
        • +1 (5 voturi)    
          Basescu a incercat sa trimita Romania in haos (Joi, 27 septembrie 2012, 11:43)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

          destabilizand Parlamentul, folosind serviciile de securitate, justitia obedienta si infuenta euroatlantica bazata pe contractele economice in defavoarea tarii noastre! Minciuna despre fraudarea referendumului este evidenta, doar 55 mii fraude la 8 milioane jumatate de votanti este o proba elocventa...
    • +13 (21 voturi)    
      esential este ca s-a fraudat (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:25)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui was

      esential este ca s-a fraudat
      Ce afirmati Dvs NU ma intereseaza !
      Nu toata populatia este analfabeta din punct de vedere cetatenesc (CIVIC !).
    • +18 (20 voturi)    
      pai sa nu (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:31)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui was

      Anchetele trebuie sa continue pentru a descoperi si a judeca persoanele care au planificat fraudarea votului.
    • -12 (28 voturi)    
      DECI, OFICIAL, MANANCI BORSH! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:32)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui was

      vezi in text mai sus ca CNP-urile invalide ( adica inexistente, digiti schimbati, cum vrei sa le spui) intra in socoteala. Si s-a pieptanat toata baza de date, adica listele ORIGINALE cu semnaturi pe baza carora s-a votat. Asa ca, las-o balta cu marea frauda electorala! Era vizibil cu ochiul liber, eu am mers la vot in Bucuresti, pe liste suplimentare, ca nu am domiciliul stabil acolo, la orele 12.30 pe o caldura de infern, de te prabuseai pe strada, intr-un cartier de blocuri, era un du-te-vino de toate varstele care mergeau la vot. In Bucuresti la 12.30, da! Dupa aia am mers in zona veche si era plin de lume pe la terase, iar cu o saptamana inainte la aceleasi ore tot pe canicula abia vedeai 5-6 ametiti prin zona. Acum sa va vad, ca tot ati sperat ca veti putea spune la infinit ca Basescu are acelasi numar de sustinatori ca in 2009. Uite ca n-are! Oricum, in 2009 s-a ajutat el de vot fraudat sa faca peste 50%, dar atunci n-a fost interesant de verificat frauda!
      • +1 (7 voturi)    
        Ultima cifra (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:55)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Daca se modifica doar ultima cifra din CNP sau oricare din ultimele 3 , acesta apare drept valid, cand modifici alte elemente apare ca este invalid
        • 0 (4 voturi)    
          ??? (Miercuri, 26 septembrie 2012, 21:02)

          sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

          e o afirmatie oficiala, sau iti dai si tu cu parerea???
      • +3 (11 voturi)    
        Oficial si tu papi bors cu polonicul. (Miercuri, 26 septembrie 2012, 20:30)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        In primul rand, aceasta nu este cifra finala a numarului de voturi fraudate. Mai ai putina rabdare.

        In al doilea rand, nu cred ca e cineva sa sustina ca Basescu are acelasi numar de votanti ca la ultimele alegeri prezidentiale. Dar asta nu are nici o kegatura cu oprganizarea referendumului, sau nu ar trebui sa aiba nici o legatura.

        In al treilea rand, in 2009 PSD si PNl-ul au cerut reverificarea si renumararea voturilor si, poate ai uitat, dar au iesit la numaratoare mai multe voturi valide anulate pentru Basescu, decat pentru Geonel, asta desi Poanta a recunscut fraudele facute de PSD, prin deja celebra expresie: "ai lor au furat mai mult ca ai nostri" (sau ceva de genul). Deci oricum o dai, daca si autnci se verificau la sange fraudele, tot pesedeaua iesea sifonata.

        Asa ca, spor la borsul ala pe care tot il halesti cu polonicul!
      • 0 (6 voturi)    
        Deci dupa mintea ta.. (Miercuri, 26 septembrie 2012, 21:36)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        "daca fura ai vostrii, de ce sa nu fure si ai nostrii". Asta denota ca USL a furat la greu..sau sa adaug si PSD...asa ca cineva ar trebui tras la raspundere, nu crezi? Nu e destul ca a fost dovedit ca plagiatorul nr. 1 al tarii, si nu s-a intamplat nimic, acum macar sa fie tras la raspundere si asta inainte de-a mai aduce alte nenorociri acestei tari, si-asa batuta de Dumnezeu. Legea sa fie respectata si atunci n-o sa mai fie asemenea probleme la alegeri. Odata si-odata tot trebuie sa se inceapa, nu?
        • +1 (3 voturi)    
          DECI, OFICIAL MANCATI BORSH TOTI (Joi, 27 septembrie 2012, 11:41)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

          astia de va dati plusuri unii altora, pe niste inventii din capul vostru, pe care mi le atribuiti mie! (Alius, Ellias, etc)
          Sunt MULTI cei care sustin ca Basescu are acelasi numar de votanti ca-n 2009, ba chiar mai multi, vezi inclusiv comentariile lui Base dupa referendum, cand ii dadea pe cei care nu s-au prezentat la referendum ca fiind sustinatori ai lui - mare minciuna si caz de manual de manipulare, exact cum indica Comisia de la Venetia, cea care cerea sa nu se puna cvorum la referendumurile NATIONALE.
          Verificarea ce s-a facut in 2009 a fost asupra (NUMAI) voturilor ANULATE, nu a intregii liste votate si daca "ai lor au furat mai mult decat ai nostri" , ai lor l-au facut pe Basescu presedinte pentru a 2-a oara..
          N-am spus nicaieri ca nu e bine ca s-a facut verificarea scrutinului, eu sper sa ajungem o data pentru totdeauna sa nu mai avem situatii de vot multiplu, de vot fals si era o ocazie buna in 2009 sa faca la fel daca le pasa de votul in fals, dar cand le-a folosit, au mers pe burta si au renumarat voturile anulate. Eu spun ca nu a fost frauda masiva de care au vorbit PDL-ii cu Basescu si Macovei in frunte, si daca raportul este doar preliminar, se va vedea la sfarsit. Tara asta e "fericita" de Dumnezeu", e nenorocita de politicieni si de acolitii lor, astia de zic ca albu-i negru si negru-i alb. Si la asta, PDL si Basescu s-au distins, mintind fara rusine pe subiecte care ne aduc mai mare atingere decat un plagiat, chiar de nu va place sa admiteti. Pentru ca sunteti din echipa de acoliti ai PDL, fie ca va place sau nu.
          • 0 (2 voturi)    
            re lui dbdb (Joi, 27 septembrie 2012, 14:06)

            luci30 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            si atunci ind a existat un precedent-,,frauda din 2009,,-de ce au ,,rasolit,, acest referendum?? aveau toata dotarea materiala,tehnica umana sa demonstreze tuturor ca referendumul este corect si rezista la orice verificare ,interna sau externa,abureli cu ce a fost in trecut nu-si au locul ,timpul inapoi nu se poate da ,asa ca minciuna tot picioare scurte are,chiar daca este al celui mai cinstit guvern
            • 0 (2 voturi)    
              INTERESANT PUNCT DE VEDERE (Joi, 27 septembrie 2012, 18:19)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui luci30

              Ce zici, cine a inceput sa zica ca va fi o mare frauda inca inainte de referendum? Ghici ghicitoarea mea- insasi Basescu, acompaniat de o gramada de alti PDL-i de-ai lui. Pot sa ma gandesc ca cei care au fraudat votul au fost chiar PDL-ii, pentru a fi siguri ca vor avea motive sa intoarca prin orice mijloace un scor nedorit. Da. Nu ai cum sa spui cu cine au votat cei care au votat dublu - nu ai probe materiale pentru asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Bor, bors... (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:38)

        Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        dar ce faci cu cei morti care au fost la vot? Sau cu cei plecati din tara care au votat acasa? Sau... stai linistit ca nici nu ne trece noua prin cap ce pot face ei...Sau poate cu cei din inchisoare fara drept de vot, nebunii de prin spitale? Trist dar adevarat. Nu suntem toti spalati pe creier...
    • +11 (17 voturi)    
      sunt si alea in raport.. (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui was

      cnp-ul nu este atat de usor de inventat. are o cheie de verificare. dar redactorul HN nu a citit prea atent comunicatul AEP. nici AEP nu spune toate cifrele, dar spune ca pe listele suplimentare erau 47386 cnpuri invalide plus inca vreo 80-90k la care semnatura nu prea e...
      deci frauda directa - 150-250k
      daca ii mai punem si pe aia care le-au spus procurorilor ca n-au votat, desi apar le liste... se strange de cateva mii de ani de inchisoare pentru maestrii de ceremonii din USL.
    • +6 (6 voturi)    
      Hm (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:34)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui was

      In mod normal daca se modifica ultima cifra se obtine un CNP invalid pentru ca ultima cifra este o cifra de control. Pentru a intelege mai bine, cititi aici algoritmul de formare a unui CNP:

      http://www.validari.ro/cnp

      Deci, daca cineva vrea sa verifice, poate lua toate CNP-urile si le valideaza. Sunt curios cate CNP-uri sunt invalide...
  • -12 (24 voturi)    
    Un mare bluffffff (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:30)

    Mugurel2012 [utilizator]

    Unde sunt fraudele majore cu care l-a aburit Base' pe trimisul american Gordon ... pai o suta de mii si ceva de cazuri "avand potential de vot multiplu" e o galeata de rahat intr-un ocean curat!!!!
    Rushine baseilor ca au facut tzara de ras degeaba! Nu vedeti tzara nu ii mai vrea dai ei nu se lasa ... promit orice oricui numai sa mai revina la ciolan .... Rushineeeee ... Numai fraierii nu s-au prins cine a fost si cine DD ... fost securist si acum activ!!!!!!!!!!!!!
    Rushine magarilor!
    NUMAI REGELE MAI POATE SPALA FATA PLINA DE MIZERIE A SOCIETATII ROMANESTI!
    • +6 (16 voturi)    
      bluf? (Miercuri, 26 septembrie 2012, 19:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mugurel2012

      adica? vrei sa spui ca sute de mii de voturi multiple/invalide/fara semnatura sunt normale? ca ar trebui sa multumim USL ca au fost doar atatea???
      AEP nu poate numara cati n-au fost la vot dar s-au trezit cu procurorii la usa sa-i intrebe daca e semnatura lor pe liste... deci numaratoarea nu se opreste aici.
      cu cateva sute de mii de voturi poti schimba complet rezultatul alegerilor parlamentare...
  • +10 (14 voturi)    
    Nici ei nu se exprima corect dar dau indicii (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:32)

    mnicku [utilizator]

    cum ar fi ... " (inregistrari ce contin intre 1 pana la 18 corespondente intre listele de vot permanente si listele de vot suplimentare ) "

    Deci acelasi CNP ar fi fost folosit pt a vota de la 1 pina la 18 ori , ori nu am inteles eu bine .

    Suma de 118.881 de voturi multiple mi se pare putin comparativ la procentele de vot 100%- 250% .

    Asa-i cind se foloseste abacul , creionul si radiera .
  • -11 (21 voturi)    
    Mai baietas ... (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:34)

    Mugurel2012 [utilizator]

    matale stii cum se voteaza ... ai votat vreodata in Romanika ... Fata de prezidentialele din 2009 cand s-a furat la greu si nimeni nu a cercetat nimic, acum la referendum a fost curatenie 99% ... pai ce inseamna 119.000 de voturi suspecte (daca citesti atent comunicatul procurorilor, nu stirile baseilor .... vezi ca totul e un bluffffffffffffffffff).
    Asa ca daca iti place de basei du-te si pupa-te cu ei in cuuurrrrr sau unde vreiiiiiiii
  • +13 (17 voturi)    
    aloo, matematica, citirea, etc (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:37)

    palul [utilizator]

    Da voi nishte cifre clare nu stiti sa publicati? De ex cate voturi invalide rezulta din ce scrie mai sus?
    Nu ca aia de la AEP ar fi mai breji, au scris un document de nu pricep nici ei. Da voi ca ziaristi nu stiti sa cereti lamuriri? Sau sa cititi un document in intregime? Sau macar sa puneti un link direct la document?
    CNP-urile invalide cum le-atzi uitat? Da inregistrarile nesemnate?

    Din ce am vazut eu pe document (http://www.roaep.ro/ro/getdocument.php?id=7249) ar rezulta cam asa

    1. voturi multiple: 55660 CNP-uri din care rezulta 118881 de voturi. Cam mic totalul considerand ca unele CNP-uri apar de panala 18 ori! Da in fine.
    2. voturi fara semnatura: 8131+3685 (liste permanente si suplimentare)
    3. inregistrari taiate: 210 + 883
    4. CNP-uri invalide: 47956
    5. semnaturi neclare (n-am prea priceput exact cum e cu astea): 1503 + 90457

    In total ar fi cam 180K voturi invalide plus cele 92K cu "semnaturi neclare".
    Din totalul de 8,25M alegatori asta vine cam 2-4% VOTURI INVALIDE

    Cam putin, ash fi dat peste 5%. Da bune si astea. Intrebarea este, din cei peste 50 de mii de votanti multiple reusesc sa faca macar 1000 de dosare?
    • 0 (8 voturi)    
      Precizare (Miercuri, 26 septembrie 2012, 20:28)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui palul

      Aia cu semnaturi neclare nu s-au semnat "citet". :)) Sa poata si organu' statului sa citeasca ...

      Unele CNP-uri apar de 18 ori. Poate sa fie si 2-3, nu?

      Apropo de semnatura lipsa ... era sa intru si eu la categoria asta. Dupa ce mi-a copiat datele din pasaport si am votat am intrebat "asta e tot?" si a zis membrul comisie "da!" Si am plecat linistit ... apoi a alergat dupa mine pe strada (noroc ca era weekend si mergeam incet) sa ii semnez ... asa ca ... ma scuzati da nu pot acredita ideea ca toate cazurile sunt fraude 100%. E si neatentia membrilor comisiei.

      Invariabil cand ai un proces in care sunt implicati 8.4 (hai 8.3 daca scadem cifrele de mai sus) milioane oameni vei avea si "erori". De natura penala sau nu. Oricum nu cred ca schimba nimic din esenta rezultatului referendumului.
      • +2 (6 voturi)    
        inevitabil... (Miercuri, 26 septembrie 2012, 23:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ce-ar fi sa-ti spuna banca ta ca e 'inevitabil' sa mai apara si erori daca are cateva milioane de clienti? si tocmai ti s-a golit contul. si nu se mai poate face nimic. tu vei fi relaxiat, nu? era inevitabil..
        'inevitabil'??? adica vrei sa spui sa nu se poate evita votul multiplu?.. sau CPN-ul fals/gresit?
        • +2 (2 voturi)    
          Ce ma distreaza... (Joi, 27 septembrie 2012, 11:07)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Voi astia super perfecti care nu ati facut nici o greseala in viata voastra sunteti foarte distractivi.

          Normal ca nu ma refeream la votul multiplu ca fiind o eroare ci la greselile de transcriere a CNP-ului, lipsa semnaturilor etc.

          Mai mult factor uman, mai multe greseli, mai putin factor uman mai putine greseli. Paralela ta cu banii care dispar din cont in conditiile in care bancile sunt informatizate intensiv este gresita. Si da ... mi s-a intamplat o eroare si la o banca (si chiar nu era din Romania ci mai spre vest), nu mi-au disparut banii din cont insa cand m-am dus sa ridic cardul am primit plicul cu codul PIN aferent cardului meu si cardul altei persoane. De ce? Pentru ca a fost un functionar care s-a uitat gresit la numele de pe plicuri.

          Vrei reducerea erorilor si chiar a fraudelor la alegeri? O baza de date cu populatia cu drept de vot la care sa fie conectat in timp real un PC din fata membrului comisiei de votare si gata. Iti verifica si CNP-ul, eventual iti si bifeaza votul in sistem iar cand te duci la alta sectie sa mai votezi o data daca e un politist te poate salta direct. Asa cu pixul pe hartie ...
          • +2 (2 voturi)    
            cine-i opreste? (Joi, 27 septembrie 2012, 11:53)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            baza de date exista (asa a verificat AEP cnpurile), calculatoarele ar fi o exagerare.. un amarat de telefon cu o aplicatie care sa recunoasca o insirurie de 13 cifre.. si sa verifice online
        • +2 (2 voturi)    
          CHIAR DACA IMI SPUNE si chiar daca (Joi, 27 septembrie 2012, 11:47)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          nu imi spune, si banca mea face greseli si nu mici -pe unele le stiu, pe unele nu, unele se corecteaza, altele nu. Procentul de erori e important. Eu ma bucur sa se sperie cozile de topor si sa nu mai mearga sa voteze multiplu, sa bage groaza in membrii comisiilor electorale sa nu falsifice situatiile, dar greseli vor fi - inevitabil, oricum. E un numar prea mare de indivizi si un volum prea mare de date de procesat manual in timp scurt ca sa nu apara greseli.
  • -1 (13 voturi)    
    AEP=USL (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:40)

    Gustav666 [utilizator]

    Nu se poate, AEP este in slujba lui Ponta, doamna Macovei a spus clar in Parlamentul European un milion jumate. E drept, cu informatii pe surse, din presa. Dar si asa tot se vor gasi vreo suta sa spuna ca Dragnea i-a pus sa voteze de mai multe ori ca doar DNA-ul nu a pornit actiunea de florile marului. Deh, circumstante atenuante, reduce sau anuleaza pedeapsa...
    • +1 (9 voturi)    
      O sursa... (Miercuri, 26 septembrie 2012, 20:15)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ...mult mai credibila decat doamna Macovei, dl Adriean "Bordura" Videanu a zis ca sunt spre vreo 2.7 milioane fraudate.
  • +5 (15 voturi)    
    Ca si la alte tururi de scrutin... (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:40)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    Se striga in media, se arata cu degetul - sunt mii, sute de mii, milioane, sute de milioane de voturi fraudate.. ca in final sa se gasesca cateva zeci de mii. Hai.. cateva sute de mii, daca luam in considerare ca propaganda din partea pdl-ului are dreptate, si au votat si persoane care nu au fost la vot. Ca intotdeauna vor avea probleme doar cei mici, ultima veriga din lantul care a dus la ilegalitatile astea, in timp ce aceia cu adevarat responsabili pentru organizarea si consolidarea fraudei raman bine-merci in libertate. Asa a fost la orice tur de scrutin dupa '89, tot ce aveti de facut e sa cautati pe internet articole de presa referitoare la respectivele alegeri (oricare ar fi ele). Intr-o masura (Relativ apropiata cu asta) - s-a fraudat si cand a iesit pdl-ul castigator, si opozitia arata cu degetul si umfla cifrele... s-a fraudat si inainte, cum se va frauda si pe viitor, din cauza unor incapabili care doresc sa dea bine in fata conducerii centrale a partidului pe care-l reprezinta, si nu stiu cum altfel, decat ilegal (probabil pentru ca au numai astfel de exemple la conducere).

    Ce incerc sa spun e ca toata agitatia asta cu frauda e asa de... puerila, cu atat mai mult cu cat in orice directie ai aduna sau scadea voturile astea "ilegale", nu se schimba cu nimic rezultatul.
    Si nu zic ca n-ar trebui pedepsiti vinovatii, doamne-fereste. Dar ar trebui pedepsiti toti vinovatii - ar trebui aruncat in puscarie Dragnea si altii care cu adevarat sunt "coordonatori" ai unor ilegalitati ca astea. Cum ar fi trebuit sa pateasca si generatiile trecute, din alte partide, care au procedat exact la fel. Eu unul nu stiu (nu spun ca nu exista, doar ca nu stiu eu), dar as vrea si eu un exemplu de reprezentant PDL anchetat si gasit vinovat pt acuzatii de frauda electorala. Si daca o sa spuneti ca nu au fost gasiti pentru ca nu exista reprezentanti pdl care sa se fi dedat la asta, mai bine abtineti-va :).
  • +3 (7 voturi)    
    intre 1 si 18 inregistrari (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:57)

    omidius [utilizator]

    18 !!
    Parca am fi la concursurile TV: mai multe voturi, mai multe sanse de castig.

    Alt lucru deosebit de interesant in comunicatul AEP: din inregistrari "a rezultat un numar de 8.491.126 semnaturi".
    Rezultatul oficial de la BEC, pe baza proceselor verbale, vorbea de 8.459.053 participanti.
    Un numar de 32.073 semanturi in plus. Hmmm!

    Tot din comunicat avem asa:
    118,881 voturi multiple
    47.386 vot pe lista suplimentara cu CNP invalid
    90.457 inregistrari pe liste permanente cu mentiunea VUM/VUS/VUV ?!?!
    Deja sunt peste 3% din totalul participantilor oficiali.

    Merg sa-mi cumpar popcorn, presimt ca zilele urmatoare o sa se declanseze pe Antena 3 operatiunea "Demolati AEP!".
  • 0 (10 voturi)    
    "Procurorul" Ponta (Miercuri, 26 septembrie 2012, 19:10)

    Brunnn [utilizator]

    Degeaba unii ajung procuropi ("Ponta") daca incurajeaza hotia. Nu conteaza ca s-au fraudat "doar" 100.000 de voturi si nu un milion. E rusinos sa protejezi hotia (Ponta +Antonescu). Ce pretentii sa mai ai de la niste hoti. 100.000 de voturi au fost furate intr-un stat "democratic ". Nu stiu cum unii ii pot apara pe cei cau au furat...poate pt ca sunt si ei hoti si nu pot vedea unde e problema daca fura?
  • +3 (9 voturi)    
    Si ce? poate unul, doua, sa le fi dat vintu' jos (Miercuri, 26 septembrie 2012, 19:59)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Din cei cincizej'da mii sa scadem vro' mie aia cu CNP identic doi cite doi sau cite trei... Bon, tot raminem vro' 7 miliooane trei sute...Si? Se schimba situatia? Iar a dat procuroarea teapa la parlamentul ioropean in bloc cind le-a spus sennina de vrun milion juma'.... madam Pristanda, nu alta...
  • +2 (8 voturi)    
    Si milioanele? (Miercuri, 26 septembrie 2012, 20:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    Milioanele alea de voturi fraudate pentru care a venit pana si domnu' Gordon de peste ocean sa zica una alta unde sunt? Sa-ti fie rusine AEP!
    • -2 (8 voturi)    
      Mai ai rabdare gigele.. (Miercuri, 26 septembrie 2012, 21:45)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu te grabi. Astea sunt doar o parte.
  • 0 (6 voturi)    
    deci avem primele cifre!!! (Joi, 27 septembrie 2012, 0:40)

    ..13 [utilizator]

    Ei bine- avem o problema. Nu este vorba despre 1- 2 persoane ratacite sau cu mintile plecate, este vorba de aproape 1% din electoratul care s-a prezentat la vot...

    Frauda pe fata! Frauda organizata!

    Doamne, putem spune ca suntem o natie de furaciosi, daca la o simpla verificare au iesit atatea persoane care au votat multiplu.

    Deci, cum scriam, nu este vorba de o simpla intamplare. Avem de a face cu un joc organizat de fraudare.

    Oare cine sunt parintii/indrumatorii acestora?

    Oare ce se va intampla cu cele 55.600 de persoane? Oare o sa incape in inchisorile din RO?

    Mai interesanta o sa fie partea cu dovedirea celor i-au instigat la votarea multipla...

    Din 55.600 se vor gasi si unii care vor spune si adevarul - post-factum.

    Urez celor cazuti in aceasta patima - a votarii multiple - si celor care i-au indrumat pe acestia multa racoare si la mai multi ani la "mititica"!

    Cumva trebuie sa fie facuti sa se potoleasca!

    USL ce ai fost si cei ajuns!