Victor Ponta: Antonescu nu a vrut sa fie presedintele Senatului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2012, 20:33 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, marti, ca liderul PNL Crin Antonescu nu a vrut sa fie presedinte al Senatului, decizia ca acesta sa ocupe functia fiind luata la nivelul USL, transmite Mediafax. "Domnul Antonescu nu a vrut sa fie presedintele Senatului, a fost o decizie pe care noi am luat-o, la un moment dat, chiar l-am convins", a spus Ponta.

El a facut aceasta afirmatie la finalul sedintei USL, raspunzand intrebarilor jurnalistilor privind posibilitatea ca Antonescu sa piarda functia de presedinte al Senatului in urma sesizarii facute de PDL la CCR.

"Crin Antonescu nu are nicio problema de functie. Aici problema este ca in orice tara si in orice Parlament civilizat, lucru pe care l-au constatat si colegii nostri din Europa, functia de presedinte al Parlamentului apartine majoritatii, iar dl Blaga a uzurpat acea functie in momentul in care s-a eliberat de dl Geoana si uzurpatorii raman fara functie mai devreme sau mai tarziu, iar daca PDL considera ca mai este ceva de numarat fraudulos ca sa o puna pe doamna Anastase ii atentionez ca nu mai au ce sa numere, nu mai au nevoie de doamna Anastase", a spus Ponta.

Intrebat daca considera oportuna analizarea de catre Curtea Constitutionala a sesizarii PDL privind schimbarea lui Vasile Blaga din functia de presedinte al Senatului in contextul in care se apropie sfarsitul sesiunii parlamentare, Ponta a afirmat ca CCR nu se poate pronunta in acest caz.

"Nu conteaza ca mai este foarte putin (n.r. pana la sfarsitul sesiunii parlamentare), conteaza ca deja CCR s-a pronuntat si a spus foarte clar ceea ce mie mi se pare corect ca daca Parlamentul adopta hotarari care modifica drepturi fundamentale ale cetateanului sau regimul constitutional al unor institutii evident ca CCR se poate pronunta, cand Parlamentul ia hotarari cu caracter intern cine pe ce functie e intr-o comisie - vicepresedinte sau presedinte nu se pronunta Curtea Constitutionala. A spus deja lucrul acesta. Scrie in Constitutie ca Roberta Anastase trebuie sa fie presedinta?", a spus Ponta, citat de Agerpres.

CCR analizeaza miercuri sesizarea PDL privind inlocuirea lui Vasile Blaga din functia de presedinte al Senatului.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2306 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Cel mai mare uzurpator (Marţi, 25 septembrie 2012, 20:51)

    Kepler [utilizator]

    este chiar el, Ponta plagiatorul!
    Aceasta declaratie arata clar ca a fost incercare de lovitura de stat! Te punem acolo si de acolo direct la presedentie!
  • +8 (8 voturi)    
    Discret,Antonescu trecea... (Marţi, 25 septembrie 2012, 20:52)

    catalin72 [utilizator]

    E clar ca nu si-a dorit functia de pres al Senatului ,pe cea de Pres interimar nici atit...tocmai de asta a fost asa discret ! :)
    Nici eu nu vreau sa cistig la Loto ,cumpar bilete pt ca-mi place cum sint clorate ...
  • +8 (8 voturi)    
    cacarau.......RELAX (Marţi, 25 septembrie 2012, 20:55)

    geocrin [utilizator]

    Bula si Cacarau NU au probleme de functii,...... daca conduc ei doi.
    Ei NU vor sa fie la conducere,....... dar daca asa vrea poporul, .....ei se jertfesc.
  • +7 (7 voturi)    
    El nu a vrut, saracu'.. (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:03)

    Alius [utilizator]

    Dar l-au fortat mai, spunandu-i ca daca nu o sa fie presedintele senatului, atunci nu are cum sa fie nici presedinte interimar. Asta l-a speriat tare pe Antenescu si l-a pus pe ganduri...
  • +7 (7 voturi)    
    bla bla bla (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:03)

    evoque [utilizator]

    sigur ca nu, el are aspiratii de presedinte de stat, numai ca pentru el sunt suficiente aspiratiile deoarece a muscat din marul stricat a lui basescu si ma refer la afirmatia cu iesirea din politica care este echivalenta cu demisia lui basescu de la referendumul trecut.
  • +6 (6 voturi)    
    Regulament Senatul Romaniei (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:06)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Art.24.- (1) Preşedintele Senatului este ales, prin vot secret, cu buletine de vot pe care sunt înscrise, în ordinea descrescătoare a mărimii grupului parlamentar, numele şi prenumele tuturor candidaţilor propuşi de liderii grupurilor parlamentare. Fiecare grup parlamentar poate face o singură propunere.

    Art.25.- (1) Preşedintele este ales pe durata mandatului Senatului.

    Art.29.-Calitatea de preşedinte al Senatului, de vicepreşedinte, secretar sau chestor încetează, înainte de expirarea mandatului, ca urmare a pierderii calităţii de senator, potrivit art.70 alin.(2) din Constituţia României, republicată, a demisiei din funcţie sau a revocării în condiţiile prezentului regulament.

    Art.32.-(1) Propunerea de revocare se prezintă în plenul Senatului. Dacă propunerea de revocare este aprobată prin votul secret al majorităţii senatorilor, funcţia de preşedinte devine vacantă şi, imediat, se organizează alegeri, în conformitate cu prevederile art.24.

    Din moment ce Blaga a fost ales corect in functia de Presedinte al Senatului dupa demiterea lui Geoana initiata de PSD, ar fi trebuit ca el sa isi pastreze functia pana la urmatoarele alegeri, cu exceptiile prezentate mai sus. USL a calcat in picioare Regulamentul Senatului TOCMAI pentru a-l pune pe Antonescu in functia de presedinte al Senatului in vederea ocuparii ulterioare a functiei de presedinte interimar.

    Ca fapt divers: Prim-vicepreşedintele PDL Sorin Frunzăverde a declarat la vremea respectiva că Vasile Blaga ar fi cel mai bun candidat pentru preşedinţia Senatului.
  • +9 (9 voturi)    
    Cam multa siguranta... (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:07)

    Atcika [utilizator]

    Cam multa siguranta afiseaza domnul Ponta cind sugereaza ca USL-ul va cistiga majoritatea parlamentara peste doua luni...Eu azi am auzit doi pensionari care, holbindu-se la pretul uleiului, comentau : " deja am ajuns sa-l regretam pe Boc..."
  • +7 (7 voturi)    
    Este adevarat (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:11)

    dcr [utilizator]

    Antonescu nu a vrut deloc sa fie presedintele Senatului, el vroia doar sa fie presedintele Romaniei, fara alte obligatii!
  • +8 (8 voturi)    
    infantilism (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:13)

    pragmatism [utilizator]

    Acelasi discurs gretzos si dezlanat al imberbului plagiator! Doamne ... sper sa nu-l mai vad in fruntea bucatelor din iarna!
  • +6 (6 voturi)    
    Dormea in momentul ala (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:43)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Cand s-a discutat in USL aceasta preoblema dimineata el inca nu se trezise, asa ca habar nu avea ca s-a hotarat ca el sa fie sef acolo, un loc pe care in fond el il uraste sincer pentru ca nu prea da pe acolo.
  • +7 (7 voturi)    
    Saracul de el (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:44)

    CetateanuBULA [utilizator]

    L-au pus sef impotriva vointei lui!

    vai si amar de tarisoara asta
  • +6 (6 voturi)    
    !!!! (Marţi, 25 septembrie 2012, 21:47)

    Tatian [utilizator]

    ”Domnul Antonescu nu a vrut să fie președintele Senatului. A fost o decizie pe care noi am luat-o și l-am convins” Probabil ca asta este si motivul pentru care chiuleste de la sedinte , chiar si de la prima sedinta , motiv pentru care oricum nu face nimic decat sa doarma ... daca tot l-ati ales voi , si tot a demonstrat ca nu este capabil ... schibatil cu Blaga si arata lumii ca esti dornic sa coabitezi cu PDL -ul .. asa cum te tot lauzi pe la tv !!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Aerian??? (Marţi, 25 septembrie 2012, 22:02)

    Alex55 [utilizator]

    Oare acest Ponta este chiar aerian???Nu intelege ca nu e cazul sa mai insiste cu aberatiile lui??? Cand s-o trezi si va pleca sa ne lase in pace???
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt niste nuante... (Marţi, 25 septembrie 2012, 22:09)

    Mihail_AD [utilizator]

    Functia nu a fost chiar "eliberata" de dl. Geoana.
    Uzurparea se produce atunci cand se incalca regulile. Dl. prim ministru a omis sa precizeze ce regula scrisa s-a incalcat la alegerea d-lui Blaga. In schimb, PDL a precizat catre CCR de ce numirea d-lui Antonescu nu e constitutionala.
    Poate era mai prudent sa se evite verbul "a uzurpa"
    De asemenea, nici cu verbul "a numara" nu este prea familiara coalitia de guvernare, dupa cum s-a vazut in august.
  • +8 (8 voturi)    
    EL A VRUT... (Marţi, 25 septembrie 2012, 22:28)

    schroedinger [utilizator]

    Direct Presedinte! Nu-i asa HOTULE!?
  • +4 (4 voturi)    
    la asa popor, asa guvernanti (Miercuri, 26 septembrie 2012, 0:09)

    visio [utilizator]

    daca ar iesi "jertfitii" lui 89 din mormant, ne-ar arata cu degetul din cauza plagiatorilor si lenesilor...
  • 0 (0 voturi)    
    p-USL-amalele mint ! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 21:54)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    p-USL-amalele mint !
    Caci numai ca pres Sanatoriu Kaka-Rau putea ajunge pres interimar cu carte de vizeta la Cotroceni !
  • 0 (0 voturi)    
    ioi, da nu mi-am dat seama... (Joi, 27 septembrie 2012, 1:27)

    ..13 [utilizator]

    asa de repede s-au petrecut toate ca nu mi-am dat seama daca hotomanul a vrut sau nu a vrut sa fie Presedinte de Senat. Zau, ca nu mi-am dat seama daca a tinut sau nu a tinut de functia de Presedinte de Senat...

    Dara, zau, ioi, ca nu mai vroia sa iasa de la Cotroceni!

    Ioi, ioi, ce pierdere a suferit dupa acel atat de scurt, dar fructuos, interimat la Cotroceni!!! Ioi, ioi...

    Zau ca parca mi-ar place sa aibe un loc linistit, si mai neasteptat, la "mititica" dupa contributia pe care a avut-o in desfasurarea "hold-up" - lui din Parlamentul Romaniei.

    Ioi, cu multa dragoste, celui care se dorea un etern interimar la Presedentie!
  • +1 (1 vot)    
    ca de obicei (Joi, 27 septembrie 2012, 11:44)

    nash pandelica [utilizator]

    a uitat sa puna ghilimelele.

    sanchi, n'a vrut !
    sa i'o zica lu' mutu !

    fara prezidentura senatului, nu pupa cotrocesti !
    e atat de cusuta cu atza alba, ca dottore este or tonta or pacalici.

    p'asta nici mamica'sa nu'l mai crede !