Presedintele Basescu ii trimite si lui Crin Antonescu un cos de flori, la aniversarea acestuia

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 21 septembrie 2012, 11:34 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu ii va trimite, in cursul zilei, si presedintelui Senatului, Crin Antonescu, care implineste 53 de ani, un cos de flori, asemanator cu cel trimis, joi, premierului Victor Ponta. "Se trimite un cos de flori, conform uzantelor de protocol, tuturor sefilor institutiilor importante ale statului, cu ocazia acestei aniversari", a precizat, pentru Mediafax, Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al presedintelui Basescu.

De asemenea, potrivit acestuia, cosul pentru presedintele Senatului este "asemanator" celui trimis, joi, premierului Victor Ponta, cu ocazia aniversarii si de catre acesta a zilei de nastere.

Presedintele Traian Basescu i-a transmis, joi, premierului Victor Ponta, la implinirea a 40 ani, un cos cu flori insotit de cartea sa de vizita.

Gestul este unul de protocol si a fost facut de fiecare data in cazul fostilor premieri din mandatul presedintelui.

Premierul Victor Ponta a fost intrebat, joi, de jurnalisti, daca a primit, de ziua sa, un cos cu trandafiri de la presedintele Traian Basescu, raspunzand ca va merge la birou si va verifica, el adaugand ca florile sunt pentru doamne si ca sotia sa, Daciana, se va bucura daca ii va duce florile.

Ponta a implinit, joi, 40 de ani, liderul PNL Crin Antonescu implineste, vineri, 53 de ani, iar fostul premier Mihai Razvan Ungureanu va implini, sambata, 44 de ani.
























2951 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    circ (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:08)

    Corttex [utilizator]

    Circul de pe scena politica = spectacol ieftin

    http://corttex.wordpress.com/2012/09/20/romania-ta-si-romania-lor/
  • -6 (10 voturi)    
    Ceva pupaturi, nu? (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:09)

    cato [utilizator]

    Pe cand niste flori si viitorului coleg de aliante Dan Diaconescu, domnule presedinte?

    ARD si USL,
    aceeasi mizerie!
  • +12 (14 voturi)    
    flori (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:11)

    methylique [utilizator]

    Este un numar par de flori, nu-i asa? :))
    Ca si in cazul lui Ponta...
    • +7 (9 voturi)    
      Frumos gestul lui Base (Vineri, 21 septembrie 2012, 13:25)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      Sa ai grija de trandafirii de la Base ! Si atunci cand se vor ofili sa-ti aduci aminte ca in stadiul asta ai adus si tu tara !
    • +1 (3 voturi)    
      cum se numea... (Vineri, 21 septembrie 2012, 14:51)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      creatura aia tiritoare din buchetul Cleopatrei?
    • -1 (3 voturi)    
      ii da flori (Vineri, 21 septembrie 2012, 15:28)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      si pe urma sigur vrea sa...il duca si la un film...
    • -1 (3 voturi)    
      Foarte frumos gest (Vineri, 21 septembrie 2012, 16:56)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      Gestul lui Traian este unul de foarte bun simt. Oferindu-i si lui Antonescu acelasi cadoul ca a lui Ponta, Base doreste a scoate in evidenta faptul ca sunt foarte asemenatori prin gandirea lor de a pune mana pe putere si prin faptul ca au furat tara impreuna si au dus-o intr-un haos deplin. Sper ca se intepe in trandafiri si sa vada ceea ce inseamna durerea, asa cum ne-a aratat si el noua cat a fost in locul lui Base, atunci cand a fost demis.
  • +12 (16 voturi)    
    Marinarul este gentleman! (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:13)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Spre deosebire de cacarau care a primit o Presedintie din mainile lui Basescu si nu a fost in stare sa o predea la fel; a plecat ca un las in Italiza fara sa predea ceea ce primise!
    Basescu le da clasa pe unde ii prinde!
    Se presupune ca astia doi ar fi trebui sa ii fie superiori!
    Are dreptate Base cand spune ca ii ciuruieste! Pana acum asa a fost; peste tot i/a ciuruit si ceea c e este cel mai rau pentru ei, este ca a ciuruit tot ceea ce a fost adversar uslas si nu numai!
    • +9 (13 voturi)    
      ironie (Vineri, 21 septembrie 2012, 13:41)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Crin 'revolutia bunului simt' Antonescu si Victor 'eu imi doresc colaborare' Ponta l-au facut pe Traian Basescu in toate felurile. Iar 'badaranul' le raspunde trimitandu-le flori :))

      Diseara, la Mihai Gadea, dezvaluiri in exclusivitate despre cum Traian Basescu si-a comandat din banii statului flori pentru a face baie in piscina de la vila Dante umpluta cu petale de trandafiri.
  • +3 (7 voturi)    
    Crini cu spini (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:20)

    Serban. B [anonim]

    De-ar avea Basescu posibilitatea sa cloneze sau sa lipeasca niste crini pe tulpini de trandafiri... ce interesant cadou ar fi.
    • +1 (1 vot)    
      Or fi fost albi? (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 13:55)

      IDT [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

      Si i-or fi numarat cineva daca erau intrun numar par? Pana la urma, arata un caracter frumos al presedintelui ales (am avut si unul interimar, sau a fost un cosmar!?). Desi, cand ma gandesc cum or fi reactionat cacaraii... Aia sunt in stare sa califice gestul drept un noi motiv de suspendare!!
  • +9 (11 voturi)    
    LA MULTI ANI dar, (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:21)

    Raluca26 [utilizator]

    De ziua ta iti doresc demisia ( din fruntea senatului ).
  • -7 (11 voturi)    
    Daca-mi aduc bine aminte (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:37)

    AnCojo [utilizator]

    Protocolul acesta nu a fost respectat, cand a fost vorba despre Regele Mihai, sau nu-mi aduc eu bine aminte?

    Si parca nu pot face nici o comparatie intre prestanta vreunuia dintre cei doi recent aniversati si a Regelui Mihai, chiar daca nu e sef de institutie actuala :-)
    • +5 (7 voturi)    
      mere si pere (Vineri, 21 septembrie 2012, 13:33)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui AnCojo

      Puteai sa intrebi daca exista un protocol si pentru fostii sefi de stat. Altfel, asa cum chiar tu ai recunoscut, Regele Mihai nu este (timpul prezent) un sef de institutie a statului.

      Daca Emil Constatinescu sau Ion Iliescu ar fi primit flori, si Regele Mihai nu, abia atunci comentariu tau ar fi avut sens.
    • +6 (8 voturi)    
      EX (Vineri, 21 septembrie 2012, 14:16)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui AnCojo

      regele... ala pentru care nu am niciun respect, si nu cred ca sunt singura!
  • +9 (11 voturi)    
    am alta idee (Vineri, 21 septembrie 2012, 13:01)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    O coroana de flori de plastic pentru moartea carierei politice a lui cacarau era mai adecvata.
    Sa-i fie tarana usoara.
  • -7 (7 voturi)    
    uzantele de protocol - risipa pe banii altora (Vineri, 21 septembrie 2012, 13:38)

    TK9 [utilizator]

    Romanul de rind nu are dupa ce bea apa, guvernul se imprumuta de ani de zile, in fiecare luna, din afara tarii pentru a plati pensiile si salariile milioanelor de bugetari care freaca menta, dar de "uzantele de protocol" nu se atinge nimeni, nici "dreapta", nici "stinga". Nu putea, macar Basescu, sa renunte la "uzantele" astea idioate? Si-apoi, auzi, sa-i trimiti unui barbat flori de ziua lui...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu zau (Vineri, 21 septembrie 2012, 18:22)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui TK9

      Romanul de rand care nu are dupa ce bea apa-SA SE DUCA SA MUNCEASCA,ca peste tot e nevoie de mana de lucru,da' romanu saracutu',e un puturos de iti vine ràu!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Florico, (Vineri, 21 septembrie 2012, 20:00)

        TK9 [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

        Eu vorbeam de romanul de rind care munceste si caruia statul roman (adica: Basescu, Ponta, Antonescu, guvernul, parlamentul si milionul de functionari frecatori de menta) ii ia, prin impozite si taxe, 80% din banii cistigati din munca (din salariu adica, nu din cine stie ce afaceri oneroase) ca sa perpetueze si sa gonfleze dincolo de orice limita nesimtitele "uzante romanesti de protocol".

        Ca romanului puturos, care nu munceste, ce sa-i ia? Daca pe asta s-ar baza hotii de la Bucuresti, apoi chiar s-ar ajunge la ceea ce ei numesc protocol 0 (zero)...
    • +1 (1 vot)    
      Numai bugetari pe-aici... (Vineri, 21 septembrie 2012, 20:02)

      TK9 [utilizator] i-a raspuns lui TK9

      :-)
      Bine ca a aparut internetul, aveti si voi cu ce sa va omoriti timpul cit sinteti "la munca".
  • 0 (0 voturi)    
    o dubla greseala (Vineri, 21 septembrie 2012, 22:04)

    redmc [utilizator]

    Presedintele a spus clar ce crede despre aceste personaje. Ce protocol? Unul balcanic poate. E un gest fara insemnatate. Basescu s-a comportat in general demn in ultima vreme si e cazul sa continue asa, chiar nu e nevoie sa intoarca obrazul. Antonescu a devenit seful senatului prin incalcarea regulamentului deci chiar nu era cazul sa faca acest gest.
  • 0 (0 voturi)    
    domnilor, doamnelor (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 16:53)

    luci30 [utilizator]

    va mai amintiti de proverbul ,,tineti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape,,???