Mihai-Razvan Ungureanu: Cumparaturile de protocol nu reprezinta o cerere a premierului, ci ce a considerat RA-APPS ca trebuie sa comande

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 septembrie 2012, 18:46 Actualitate | Politic

Mihai Razvan Ungureanu precizeaza ca lista cumparaturilor de protocol prezentata de Antena 3 "nu reprezinta o cerere a primului ministru ca persoana, ci ceea ce a considerat RA-APPS ca trebuie sa comande pentru acoperirea activitatilor de protocol". In acest context, fostul premier ii cere lui Victor Ponta sa prezente sa publice cheltuielile pe care le-a efectuat pentru acest tip de achiztii.

"Oriunde in lume, un sef de guvern are alocat un buget pentru cheltuieli specifice. Suma vehiculata nu reprezinta cheltuielile personale ale primului ministru, ci cheltuieli de protocol cerute de activitatea de reprezentare la nivelul palatului Victoria si ma refer aici la toate activitatile echipei mele, incluzand primirea delegatiilor oficiale din strainatate, a delegatilor oficiali de inalt nivel, sedinta de guvern comuna Romania - Moldova etc", afirma Ungureanu, intr-un comunicat de presa.

Acesta afirma ca prezentarea acestei liste de cumparaturi "reprezinta un evident atac la persoana, generat probabil de ingrijorarea adversarilor" sai in fata "ascensiunii" sale in sondaje.

"Acest atac la persoana nu face decat sa ne aduca aminte cat de jos a ajuns nivelul discursului public si al actiunii politice in Romania", spune Ungureanu, in comunicatul citat, in care reaminteste ca, atunci cand a fost prim ministur, a cerut "tuturor ministerelor sa afiseze transparent pe site cheltuielile pe care le efectueaza".

"In acest sens, dat fiind interesul public pentru informatiile legate de cheltuielile de protocol, cer guvernului actual sa-si faca publice aceste cheltuieli. Il asigur pe domnul Prim Ministru ca nu imi voi pierde buna-credinta intr-atat incat sa le consider ca fiind cheltuielile sale personale", incheie Mihai Razvan Ungureanu.

  • Lista cumparaturilor de protocol si inregistrarea integrala a emisiunii, aici.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

7174 vizualizari

  • +24 (54 voturi)    
    Cand urci in sondaje si te mai si speli,deranjezi! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:17)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    E disperare mare in tabara lui Felix! De la Gadea la Chireac, de la Ciuvica la Ciutacu si de la Oana transfrontalier pana la Cretuleasca de pe Realitatea TV, toti urla ca MRU ar fi comandat parfumuri, servetele si hartie igienica mult peste media pe tara...
    Penibil, dar ii inteleg, MRU trebuie sa fi ajuns unde in mintea lui Felix doar Antonescu avea voie...in fruntea sondajelor, mai pe sleau...
    Eu unul il admir pe MRU ca tine la igiena lui si a invitatiilor lui straini, spre deosebire de sustinatorii si membrii USL, care put de la o posta a bolsevism si mizerie umana...cah!...
    • -6 (38 voturi)    
      las-o ca macane (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:40)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      de parca era treaba lui MRU sa tina la igiena invitatilor sai, bati campii rau
      • +13 (19 voturi)    
        auzi... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 21:09)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        cand vin musafiri la tine acasa le spui sa vina cu hartia igenica?
        nu macane, pt ca nu am vazut cheltuielile de protocol ale guvernului ponta ca sa ne facem toti o idee.
        sunt doar atacuri care vor ramane ca toate atacurile fara a se aduce dovezi. se creaza fumigenea si spalatii pe creieri considera ca este adevarat. nu mai conteaza altceva.
        • -5 (11 voturi)    
          hahaha (Miercuri, 19 septembrie 2012, 23:49)

          nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          nu, eu ma refeream la ce e extra fata de ce iti da un hotel: sapun, sampon, hartie, prosop.
          repet, eu ma refeream la restul si stii bine asta dar faci pe prostul.
    • -2 (26 voturi)    
      Nene Marine... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:22)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Exista diferenta intre lux desantat si a te spala...
      Ca si intre J.a.c.k D. si marci de colectie,editii limitate...
      Un exemplu pt boicotzei..petul de bere versus weissb....
    • -4 (14 voturi)    
      da, da ,da... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 21:01)

      e_boda [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      si marmota...invelea ciocolata in staniol. MRU este in fruntea sondajelor asa cum 10 milioane de cetateni nu s-au prezentat la vot ca sa-l sustina pe Basescu...Vise, taica, vise..
      Este clar ca MRU, daca avea vreo speranta de ceva a dat-o in bara rau de tot acum. Dealtfel nici nu ma asteptam sa fie din alt aluat.
      Insa iti inteleg supararea, precum si a celor care isi facusera vise ca MRU este o "tanara speranta" a politicii romanesti. Va iesi din politica precum a iesit si de la guvernare... Adica repede..

      Asa cum spune si "nu-conteaza"...las-o ca macane...Chiar si pentru "fani" macane rau de tot.
  • -6 (44 voturi)    
    prosteala (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:17)

    evoque [utilizator]

    pe fata.
    Mai nene, parfumuri, betisoare de urechi, etc sunt bani mei ai contribuabilului si nu iti permit nici tie domnule primi-ministri si nici lui mama lu' ra-apps sa isi bata joc de ei.
    Voi taiati salarii, mariti impozite si mancati vita de kobe? Nu exista justificare pentru asa ceva.
    Nu mai aruncati pisica in curtea altuia. Rusine.
    • +17 (39 voturi)    
      Ai un discurs bolsevic, stil Antena 3! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:30)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu exista niciun document oficial privind aceste achizitii ci doar o fituica trimisa de la Guvern catre Antena 3, la cererea acesteia si nu in urma vreunui control care ar fi descoperit vreo deficienta. Guvernul, ca si Ponta, mint cat vor si cand vor.
      Taci, timpul tau a expirat, iti recomand Rusia, Coreea de Nord pentru a scapa de frustrarile eventuale pe care le vei avea daca mai ramai aici, in Romania!
      • -3 (11 voturi)    
        Esti auditor financiar??? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:28)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Pt meseria asta...crede-ma tre" sa 19 ani de scoala(12 clase+5 ani facultate)+4 ani de cursuri,nene Marine....
        • +2 (6 voturi)    
          nspe ani de scoala (Joi, 20 septembrie 2012, 10:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          cred ca sunt suficienti primii 4 ani de scoala generala si o doza normala de bun simt ca sa faci diferenta intre o cerere de decont cu o nota explicativa si un bon atasat si o lista oarecare printata pe o hartie oarecare de un trust de presa specializat in stiri false.
          daca s-a incalcat legea si MRU&co au luat pe protocol si au bagat in buzunar, procurorul plagiator le-ar fi trimis imediat nota de plata. de ce n-o face?...
          • -1 (3 voturi)    
            cerere de decont.... (Joi, 20 septembrie 2012, 17:12)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Nu ezista monsher.Parol.
            1.Faci un "necesar" pt.shefu,de comun acord cu el....De gustibus....
            2.Ti se aproba.
            3.Cumperi.
            4.Acu"faci decontul.Cu sume in "plus sau minus".Numai de bani,mosher.
            5.Este din nou aprobat.
            Ps:Nota explicativa dai cand vine controlul si te-a prins cu....
            Imi datorezi multumiri ca te-am luminat....Dta viitoare scrie de EBA.
      • -1 (5 voturi)    
        tre sa te decizi! (Joi, 20 septembrie 2012, 10:01)

        epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        mai sus zici ca il admiri pe MRU ca tine la igiena invitatilor (logic de aici decurge ca accepti cumparaturile din grija pentru invitatii lui MRU), iar acum declari ca nu exista un documente privind aceste achizitii (logic de aici decurge ca respingi faptul ca s-au facut acele achizitii)

        in consecinta discursul tau este urmatorul: MRU nu a facut nimic rau, dar daca facea era bine.

        dezamagitor, Mareane, incepi sa iti pierzi indemanarea!
  • -14 (34 voturi)    
    penibil, lamentabil (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:22)

    sisipisi [utilizator]

    Stiam ca MRU e un poltron mare iubitor de arginti. Doar a dovedit-o in anii cit a ocupat o functie publica. Dar ca e atit de lamentabil las, precum Gigel care da vina de Danel, nu mi-as fi imaginat...
  • +17 (21 voturi)    
    asteptam... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:30)

    republicanu [utilizator]

    Asteptam o analiza si cateva concluzii din partea dl.DTapalaga,daca are timp....
    • -3 (13 voturi)    
      mi-e teama (Miercuri, 19 septembrie 2012, 21:17)

      e_boda [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      ca vei astepta mult si bine. DT si-a cam pierdut aplombul editorial, de cand nu mai are impotriva cui scrie si protejatul lui s-a intors la Cotroceni... Maine poimaine il "paste" un grad de colonel pentru merite deosebite in apararea "patriei".
    • +5 (9 voturi)    
      Sustin! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 22:59)

      Teris [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Eventual o comparatie cu ceea ce au cheltuit altii in situatii asemanatoare...
      E vorba de cheltuieli firesti sau de risipa ?!
    • -1 (3 voturi)    
      fiti fara griji (Joi, 20 septembrie 2012, 12:54)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Sigur isi va face tip. Totul pentru front, totul pentru victorie!
  • +13 (17 voturi)    
    protocol (Miercuri, 19 septembrie 2012, 21:29)

    rochiri [utilizator]

    Este simplu ce s-a intamplat ! Cei de la achizitii au zis daca tot e protocol de ce sa nu luam si pentru noi !
    Este foarte bine ca se descopera asemenea nergularitati, oricum a cautat ceva pana cand sa gaseasca ceva sa se lege de MRU !
    Interesant ar fi sa vedem analiza guvernului Ponta , dar prostimea nu vrea asta !
  • +7 (11 voturi)    
    Tot raul e spre bine (Miercuri, 19 septembrie 2012, 21:55)

    Maniu [utilizator]

    acum, cind va deveni Presedinte, va stii mult mai bine de ce sa se fereasca. In orice caz, trebuie sa fii cu ochii in 14 pe ce semnezi.
    Sint convins ca astea sint mizeriile alora gen RAPPS o multitudine de tzopirlani de neamuri care s-au adus unii pe altii in functii de paraziti bine platiti, de bugetari care au intrat ca coropisnitele, fara nici un merit, salariati pe viata la stat.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai n-a semnat el! (Joi, 20 septembrie 2012, 10:07)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Pe cate stiu eu exista directii specializate de procurari/aprovizionare. Aia semneaza listele de achizitii pt. protocol!
  • -6 (16 voturi)    
    Ha ha ha (Miercuri, 19 septembrie 2012, 22:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mihai Ravan Unguent ... :))
  • +9 (13 voturi)    
    epic (Miercuri, 19 septembrie 2012, 23:56)

    un.Dac [utilizator]

    multi prosti vor cadea in capcana antena3. dealtfel, astfel de atacuri bolsevice nu isi mai aveau rostul.
  • -9 (17 voturi)    
    O mică problemă... (Joi, 20 septembrie 2012, 0:42)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Unde e protocolul apropo de cele 10 parfumuri sau de lista de cosmetice ? Codul bunelor maniere- nu neapărat pentru un prim-ministru- spune că nu poți să faci cadou un anumit tip de parfum câtă vreme persoana respectivă nu-l agreează. Degeaba dai tu Farenheit dacă omului îi place ARAMIS. Să fi fost SIE așa de spion să vadă cu ce parfum își dă nimeni în drum care l-a vizitat pe dl.Ungureanu în cele 79 de zile sau cu ce cremă se dă X sau Y ? Hai să fim serioși și să recunoaștem că am avut un lamer în fruntea guvernului- om așa de econom (ca să nu spunem zgârcit) că deconta parfumurile care-i plăceau pe bani publici. Ce mă uimește pe mine e că dobitocul/dobitoaca care a făcut lista nu știa că dacă vorbești cu firma de unde le iei (sau poate le-o fi scos la licitație pe SEAP ?) poți să pui ca titlu unic ”Produse de ordin igienic” și să nu-ți apară pieptănul cu dinți mici și deși. Dl.Ungureanu s-a făcut cam de porc mai rău decât plagiatorul Ponta- iar menținerea lui în fruntea ARD-ului va aduce prejudicii puternice de imagine. Cel puțin nu știm- și nici nu ne interesează cu ce-și dă dl.Blaga atâta timp cât dl. Blaga miroase bine și nu-și ia odicolon din banii statului.
    • -1 (7 voturi)    
      Eh na acum ... (Joi, 20 septembrie 2012, 12:02)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      ... omul a venit cu apucaturile astea de la SIE clar. Doar ca acolo bugetele si cheltuielile sunt "la secret". Doar stim cat de dodolate sunt bugetele serviciilor secrete si cum au crescut ele chiar si in timp de criza. Ce s-a intamplat la Guvern este din ciclul "old habits ...". Lui i se par "prostioare" sau cel mult un lucru normal sa-si faca cumparaturile personale pe banii publici. Ca oricarui om "de dreapta" de succes :)
  • -1 (7 voturi)    
    mare calic si ungureanu asta (Joi, 20 septembrie 2012, 11:00)

    deceneus [utilizator]

    "ce a considerat RA-APPS ca trebuie sa cumpere" ... pai urmand firul logic , asta inseamna ca Ungureanu le muta nasul din loc si de aceea au considerat necesar sa ii cumpere nu stiu cate parfumuri si deodorante ...


    si se pare ca l-au si pipait nitel, de i-au cumparat si lapte de corp :)