Victor Ponta: I-am spus lui Barroso ca romanii care au votat la referendum nu pot fi ignorati

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 17 septembrie 2012, 21:04 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta, aflat la Bruxelles, a afirmat dupa intalnirea cu presedintele Comisiei Europene ca i-a spus acestuia ca votul exprimat la referendumul de demitere a presedintelui Basescu nu poate fi ignorat, aratand insa in acelasi timp ca disputele politice interne nu trebuie sa se manifeste la nivelul UE, scrie Mediafax.

Intrebat de jurnalisti daca i-a reprosat ceva presedintelui Comisiei Europene (CE), Jose Manuel Barroso, referitor la "comportamentul" comisarului european pentru Justitie, Viviane Reding, premierul a raspuns ca nu a discutat cu oficialul CE despre comisarul european, ci despre faptul ca vointa exprimata de catre romanii care s-au prezentat la referendum nu poate fi ignorata.

"Am vorbit de faptul ca, in mod clar, criza politica din Romania nu trebuie sa fie interpretata doar printr-o cheie institutionala, ci mai ales prin cheia vointei exprimate democratic de catre cetatenii romani. Evident ca am vorbit inca o data de faptul ca 8,5 milioane de romani care voteaza nu pot sa fie ignorati, iar aici lucrurile sunt foarte clare. In acelasi timp insa, repet ce am spus si acasa: Romania nu are alt drum decat un drum european si noi, cu Bruxelles-ul, cu Comisia Europeana, nu ne translatam razboaiele din interior. Nu imi plac nici cei care vin sa parasca aici la Bruxelles sau la Strasbourg, sperand ca asta o sa-i ajute acasa, dar nici nu cred ca trebuie sa purtam razboaie cu Comisia Europeana pentru razboaiele noastre politice interne", a spus Ponta.

Intrebat de asemenea daca presedintele Comisiei Europene i-a reprosat ceva anume in discutia avuta luni la Bruxelles, premierul a raspuns negativ, adaugand ca acesta a apreciat faptul ca "faimoasele" 11 puncte asumate spre indeplinire in vara acestui an au fost tratate de Guvern la modul cel mai serios si indeplinite.

"Evident ca in continuare ceea ce trebuie sa aratam este ca putem sa ne gandim la proiecte nationale comune si ca putem sa ducem batalia politica interna in asa fel incat sa nu fie afectate interesele noastre ca tara in Uniunea Europeana", a spus Ponta.

El a mai aratat ca este necesar ca gradul de absorbtie de catre Romania a banilor europeni sa creasca, astfel incat sa nu fie pierdute fondurile puse la dispozitie.

Premierul s-a aflat, luni, intr-o vizita oficiala la Bruxelles, pentru intalniri cu presedintele Comisiei Europene si cu primul-ministru al Belgiei, Elio Di Rupo.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3266 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    300 (Luni, 17 septembrie 2012, 21:28)

    Electorul [utilizator]

    De acord cu ponta: romanii care au votat pentru 300 de parlamentari nu pot fi ignorati.
    • +12 (12 voturi)    
      Totusi (Luni, 17 septembrie 2012, 22:49)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      Cei care au "votat" fara sa mearga la vreo sectie de votare (vezi de ex militari de prin Afganistan) si cei care au votat de mai multe ori, pot fi ignorati dle Prim-Plagiator???

      Nerusinarea acestui individ certat cu toate legile, inclusiv cele morale nu mai are margini.
  • +25 (27 voturi)    
    intrebare (Luni, 17 septembrie 2012, 21:50)

    elwis [utilizator]

    Da! 8.5 mil.au votat la referendum (-1.5 mil furturi-1mil impotriva !)-Antonescu presedinte (desi n-am ales intre el si Basescu ! el a fost al treilea cind a participat la alegeri ) ; Geoana e inca presedintele Romaniei, Vadim Tudor reclama si acum presedintia tarii ! Exista o boala al carei nume ar trebui sa-l stim ?
    • +2 (2 voturi)    
      Test de logica: (Marţi, 18 septembrie 2012, 12:07)

      geodor [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Daca, in opinia mea, referendumul a fost rezultatul direct al unui abuz de putere, de ce sa fiu considerat ca nevotant in conditiile in care nu am mers sa votez? Eu am votat "NU" referendumului prin neprezentarea mea la vot. Din punctul meu de vedere, acest referendum a fost ilegal si, prin urmare, pentru mine, nu a existat. De ce sa ma fi dus la vot?
  • +24 (26 voturi)    
    Au votat inclusiv mortii din cimitire (Luni, 17 septembrie 2012, 21:52)

    dottore [utilizator]

    Nici macar ei nu pot fi ignorati de USL pentru ca sunt cei mai fideli sustinatori. Cei mai aprigi dusmani USL au devenit fani cand (s-)au racit... :)))
    • +13 (15 voturi)    
      Cum au fost listati mortii? (Luni, 17 septembrie 2012, 22:16)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      pe liste normale sau pe liste speciale?
  • +11 (15 voturi)    
    victoras (Luni, 17 septembrie 2012, 21:53)

    ChavaLito [utilizator]

    daca i spuneai lui barosso ca 'Romania isi va nationaliza toate resursele strategice si se retrage din UE si isi intareste relatiile cu Rusia China si brazilia erai mult mai intelept.
  • +21 (23 voturi)    
    Noroc ca Barroso nu e manipulabil sau inocent ... (Luni, 17 septembrie 2012, 21:59)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sper ca s-a pomenit si despre sutele de dosare penale deschise pentru fraudarea voturilor, care cam scad numarul real al votantilor pe la vreo maxim 6 milioane...
  • +20 (22 voturi)    
    DUBLU DISCURS !!! (Luni, 17 septembrie 2012, 22:03)

    elena-bc [utilizator]

    Parca pana nu de mult erau 7,4 mil de votanti . acum au ajuns 8,5 ... sa ne asteptam ca in curand mai naste Dragnea vreun milion ca sa vada Ue cat de bine ” guvrerneaza ”USL-ul ! Eu nu stiu cat l-a crezut Barosso pe Ponta dar in nici un caz nu putea sa-l traga de urechi cum ar fi meritat si limbajul DIPLOMATIC pe care l-a folosit D-LUI , pentru Ponta a fost un elogiu cu care sa se impauneze in tara . Cine-l mai crede insa pe tupeistul si mahalagioiul asta care se comporta ca un smecher dintr-o banda de cartier ???11
    • -5 (5 voturi)    
      parere obiectiva (Luni, 17 septembrie 2012, 22:38)

      sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui elena-bc

      este vorba de numarul total , nu de cei care au spus "DA"
      • +6 (6 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 18 septembrie 2012, 0:06)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui sebas90

        dar vointa celor 8.5 milioane nu a fost aceeasi. aproape un milion de voturi au fost "nu". e ca si cum ai zice ca la alegerile din 2009 au votat mai mult de 10 milioane au votat, deci geoana e presedinte legitim.

        plagiatorul nu are dreptul sa-si insuseasca votul milionului de oameni care nu s-au lasat sedusi de a3.

        si e o discutie interesanta aici, cum de un milion de oameni au votat "nu" in conditiile in care basescu a boicotat referendumul. o explicatie e ca acesti oameni - mare parte din ei - au fost fortati sa mearga la vot. si atunci au votat impotriva pucistilor.

        ws
    • +8 (8 voturi)    
      Cu basculantele ce s-a intamplat? (Luni, 17 septembrie 2012, 22:55)

      Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui elena-bc

      Dragnea e ala cu basculantele de dovezi privind fraudele pdl din 2009?
  • +15 (17 voturi)    
    vot (Luni, 17 septembrie 2012, 22:10)

    d2arrow [utilizator]

    Romanii au mai votat la un referendum valid cand s-a votat reducerea numarului de parlamentari si au fost ignorati de usl, deci care este treaba cand este vorba de un referendum invalid nu mai pot fi ignorati....Se pare ca referendumul este bun doar cand serveste interesele de grup ale unor politicieni.
    • -12 (12 voturi)    
      valid si facultativ (Luni, 17 septembrie 2012, 23:25)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui d2arrow

      dar Base nu v-a spus asta. Acela era facut sa va scoata din casa. Altfel nu-i ieseau lui apele.
      • +5 (5 voturi)    
        asa zice (Marţi, 18 septembrie 2012, 0:21)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        antena 3? ca era facultativ si ca era facut ca sa ne scoata din case?

        atunci de ce referendumul asta a fost obligatoriu - in sensul ca daca 50% votau si din astia 50% ii ziceau pa lui base, atunci base se ducea pe vapor? de ce nu era optional? puteau sa voteze 18 milionane cu "da", era doar optional referendumul, daca voia, dictatorul pleca. daca nu, nu.

        apoi: daca tiranul dorea sa ne scoata din case, o facea in turul al doile al alegerilor, nu in primul tur cand era clar ca el si cu geoana ajung in finala. daca voia sa profite de impopularitatea parlamentului, profita atunci cand avea nevoie.

        ce altceva mai spune a3?

        ws
      • +2 (2 voturi)    
        pentru taranistul (Marţi, 18 septembrie 2012, 11:08)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        Unde ai auzit tu de referendum facultativ ?
        Ia in mana Constitutia si citeste. Ce scrie despre referendum ?
  • +17 (19 voturi)    
    un idiot (Luni, 17 septembrie 2012, 22:34)

    Uzu_buzu [utilizator]

    pe Ponta nu merita sa il asculti ce zice. minte cum deschide gura. i-a spus el lui Baroso ... el a deschis gura si a raspuns la ce a intrebat Barosso, asta a facut. in rest a fost mucles. nu e Ponta la ora asta pe pozitia sa vorbeasca acolo. deocamdata e un marunt mare plagiator in ochii vestului. atat.
  • +8 (8 voturi)    
    tot vreti sa schimbati Constitutia..... (Luni, 17 septembrie 2012, 22:46)

    blackbik [utilizator]

    ....N-ar fi bine sa treceti acolo si ca hotilor si mincinosilor le este interzis sa conduca tara?
  • +8 (8 voturi)    
    ponta asta (Luni, 17 septembrie 2012, 22:47)

    dami365 [utilizator]

    chiar se gandeste ca-l mai crede cineva cu scaun la cap? Un mincinos plagiator care nu ia suturi in partile moi datorita etichetei diplomatice,ca daca ar fi sa fie tratat dupa cum merita nu i s-ar descide nici o usa nicaieri,nu l-ar baga in seama nimeni!
  • +6 (6 voturi)    
    De-a ignorarea (Luni, 17 septembrie 2012, 23:07)

    Teris [utilizator]

    De parca i-a zis cineva sa-i ignore pe cei 8,4 sau 7,4 sau 3,5 miloane...sau cati or fi...
    De ce insa el, Ponta & comp. ignora celelalte 12 milioane, care fie ca nu s-au dus premeditat, fie nu le-a pasat de visul lor arzator?!
    In orice cofruntare electorala exista un nr de pierzatori, uneori foarte mare, dar asta nu inseamna ca se intoarce rezultatul pentru ca nu pot fi ignorati.
    Noi, cei tacuti am castigat de data aceasta!...cand vor pricepe?!
  • +4 (4 voturi)    
    La control... (Marţi, 18 septembrie 2012, 0:05)

    ccentral [utilizator]

    ...psihiatric cu dl. Ponta si dl. Antonescu. Ambii au dezvoltat o obsesie patologica pentru Traian Basescu si referendum. Nu e sanatos, domnilor! Va faceti rau singuri. Si cel mai grav e ca ne faceti rau si noua prin declaratiile pe care le dati.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce inseamna asta ? (Marţi, 18 septembrie 2012, 11:03)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce inseamna " nu poate fi ignorat " ?
    Daca la un joc de fotbal scorul este de 4-2 , care e rezultatul ? Poti zice ca a castigat echipa care a marcat 4 goluri, dar nu pot fi ignorate cele doua goluri ale echipei care a pierdut ? Si daca nu ignori cele doua goluri, CE FACI??
    Problema este daca ai catigat sau ai pierdut Referendumul. Atat ! Cum adica sa ignori sau nu voturile celor care au pierdut ?
    Acesta noua " viziune " politica este creatoare de HAOS!
    Oriunde se va vota ceva ( o lege in Parlament , un Presedinte de sindicat, etc. etc. cel sau cei care au pierdut vor spune :
    -" Ati castigat, dar voturile noastre nu pot fi ignorate !" Si nu va mai fi nici o decizie clara, transanta. Mereu cei ce vor pierde , vor avea pretentii ca de fapt nu au pierdut. Au castigat pe jumatate , pe sfert , dar NU AU PIERDUT !
    Asa vrem sa arate Romania ? Vrem sa introducem HAOSUL in Tara ?
    Barroso ! Cred ca ar fi cazul sa-l pocnesti pe Ponta cu barosul peste degete !