USL cere comisarului Viviane Reding sanctionarea Monicai Macovei pentru "presiuni asupra justitiei"

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:58 Actualitate | Politic

Europarlamentarii USL i-au transmis o scrisoare deschisa comisarului european pentru Justitie, Viviane Reding, solicitandu-i sa intervina public si sa sanctioneze presiunile exercitate de catre Monica Macovei asupra procurorului Mihai Negulescu, informeaza Uniunea Social Liberala.

Totodata, europarlamentarii Uniunii i-au transmis comisarului textul hotararii Consiliului Superior al Magistraturii care arata ca actiunea Monicai Macovei "constituie o ingerinta in activitatea de urmarire penala, de natura a aduce atingere independentei si impartialitatii procurorului."

"Tinand cont de recentele dvs interventii cu privire la protejarea justitiei de ingerinte politice, consideram ca este absolut necesara o noua interventie, pentru apararea justitiei de presiunea politica exercitata de catre fostul ministru al justitiei, doamna Monica Macovei, membru al PDL. Recent, doamna Macovei a exercitat presiuni asupra procurorului Mihai Negulescu, investit cu solutionarea unui dosar de natura penala. Pentru conformitate, anexam textul hotararii numarul 471, din 22 mai 2012, a Consiliului Superior al Magistraturii. In data de 22 mai 2012 CSM a analizat, in plen, rezultatele verificarilor Inspectiei Judiciare ca urmare a cererii unui procuror din Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov, Mihai Negulescu, care s-a plans Consiliului ca fostul ministru al justitiei, Monica Macovei, prin demersurile sale, a incercat sa-i stirbeasca independenta si reputatia profesionala. Plenul CSM a concluzionat ca, in acest caz, presiunea exercitata de Monica Macovei, prin cererea forumulata la PICCJ, desi nu este parte in acest dosar, «constituie o ingerinta in activitatea de urmarire penala, de natura a aduce atingere independentei si impartialitatii procurorului»”, arata  europarlamentarii USL in scrisoarea deschisa.

Potrivit politicienilor USL, atat comisarul Viviane Reding cat si Comisia Europeana au datoria de a demonstra ca interventiile publice pe care le sustin "au la baza valori democratice si nu criterii partizane".

Europarlamentarii USL considera ca Monica Macovei ar fi trebuit sa isi dea demisia din PE dupa hotararea CSM aratand ca actiunile acesteia sunt ontrare valorilor UE.

Acestia mai precizeaza ca in ultimii ani s-au inregistrat mai multe situatii asemanatoare in Romania, insa acelea nu s-au soldat cu "interventii ferme si decise din partea dvs sau din partea colegilor dvs". "lipsa de reactie a institutiilor europene, care au fost informate despre aceste situatii, uneori in mod explicit, coroborata cu interesul major aratat in ulltima perioada fata de evenimentele din Romania, genereaza confuzie la nivelul electoratului, lasand impresia unei duble-masuri", arata europaramentarii USL.

In finalul scrisorii, semnatarii enumera 10 exemple "in care era necesara o interventie ferma in apararea democratiei in Romania", interventie care, potrivit europarlamentarilor,  a lipsit.
  • (1) Presiuni exercitate direct de presedintele Romaniei, Traian Basescu, si de PDL asupra Curtii Constitutionale si Justitiei;
  • (2) Fraudarea de catre presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a votului la Legea pensiilor;
  • (3) Angajarea raspunderii guvernamentale pe nu mai putin de 15 acte normative si pachete de acte normative importante, fara dezbaterea acestora cu partenerii sociali si prin eliminarea Parlamentul din actul decizional; (4) Votul fraudat pentru un loc de judecator la Curtea Constitutionala;
  • (5) Refuzul presedintelui Romaniei, in anul 2009, de a desemna un premier sustinut de o larga majoritate parlamentara;
  • (6) Decizia Guvernului PDL de a comasa alegerile parlamentare cu cele locale, cu scopul de a amana alegerile locale;
  • (7) Desemnarea ca premier prin incalcarea legii a lui Mihai Razvan Ungureanu;
  • (8) Fraudarea masiva a alegerilor care au avut loc in data de 26 august 2011, in colegiul de deputat numarul 6, din judetul Neamt;
  • (9) Numirea mass-media ca „risc” si „pericol” pentru securitatea nationala, in cadrul propunerii facute de Administratia Prezidentiala, pentru o noua Strategie de Securitate Nationala;
  • (10) Modificarea Regulamentelor Camerei Deputatilor si Senatului, in vederea modificarii modului de alocare a functiilor de conducere in cele doua Camerei ale Parlamentului, cu scopul de a oferi functii parlamentarilor care au parasit PSD si PNL si care au infiintat un nou partid, fara ca acesta sa fi trecut prin alegeri.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3135 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    ok (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:03)

    UglyKidJoe [utilizator]

    si acum sa vorbim de lucrusi serioase: cand isi da Ponta demisia?
    • -1 (9 voturi)    
      cand spune basescu (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:50)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      ca doar el l-a pus. ponta a acceptat deabia la a 2-a propunere. la prima, cea din iarna, inainte de mru, nici prin cap nu-i trecea lui ponta ca ajunge asa repede premier. a cedat la insistentele lui base. :)
      • +1 (1 vot)    
        I agree (Miercuri, 12 septembrie 2012, 20:28)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        in primavara nu stiam ca e un plagiator notoriu
        • 0 (0 voturi)    
          r u sure ?! (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:31)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

          poate tu nu stiai, dar altii este posibil sa fi stiut si chiar sa-si fi dorit sa aiba ocazia sa poata folosi acuzatia asta.
          sa nu ne pacalim : basescu l-a pus pe ponta premier ca sa-l aduca in lumina reflectoarelor si sa aiba in cine trage cu tunul.
          • +1 (1 vot)    
            nvm (Joi, 13 septembrie 2012, 16:40)

            UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

            sunt foarte sigur si daca e cum zici tu , atunci amicul tau Ponta e praf
  • +21 (27 voturi)    
    parlamentarilor usl (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:07)

    hmara [utilizator]

    Astept atunci si demisia voastra, pentru toate magariile penale si abuzurile pe care le-ati facut.
    Sau la voi nu le vedeti? Sinteti miopi?
    Din pacate pt.voi, nu prea mai aveti credibilitate la aceia pe carei ii blamati si infierati atunci cand nu va dau dreptate.
    Niste mizerabili, asta sinteti.
  • +16 (22 voturi)    
    CSM a hotarat altf decat afirma USL (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:10)

    hic sunt leones [utilizator]

    Hotararea 471/2012

    "Plenul CSM hotărăşte:
    [...]
    Art. 2 - Respingerea cererii de apărare a reputaţiei profesionale formulate de dl M.N."

    (hotararea poate fi consultata pe site-ul CSM)
    • +11 (13 voturi)    
      lui Leo MC (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:24)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Stai linistit, Reding si probabil consilierii ei stiu aceste lucruri.
      Sigur se asteapta de la parlamentarii usl la dezinformari, minciuni, bazaconii.
      Sint curios ce concluzii se vor discuta.
    • -1 (3 voturi)    
      ai sarit peste art. 1 (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:52)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      "Art. 1 - Admiterea cererii de aparare a independentei si impartialitatii profesionale formulate de domnul MIHAI NEGULESCU"
      • 0 (0 voturi)    
        Si cum voiai sa se pronunte (Joi, 13 septembrie 2012, 9:35)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        daca nu admitea cererea?!
        Din oficiu, de la televizor?
  • +17 (17 voturi)    
    Nesimtirea USL-ului intrece orice (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:14)

    Gigell [utilizator]

    Astia intrec orice inchipuire.
    Nici sa ma revolt nu mai pot. Pur si simplu mi se face greata.
    Cum pot romanii sa-i mai suporte ?
    Chiar in halul asta de lipsiti de demnitate, de spalati pe creier, de indobitociti de catre politruci am ajuns ? Chiar nu vedem cum ne tarasc in lumea a patra ?
  • +6 (6 voturi)    
    Care e acea "presiune"?? (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:19)

    LiviuX [utilizator]

    Daca publicati un articol, macar publicati-l ca lumea. De ce nu spuneti si care e acea "presiune"?? Ca sa vedem si noi daca a fost intr-adevar sau nu.
  • +9 (9 voturi)    
    niste nesimtiti (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:22)

    lucyan [utilizator]

    si nerusinati, de altfel stilul usl-ului...
    nici nu poti comenta o astfel de stire, probabil se trezesc in piata la vreo taraba cu verdeturi...
    si cand te gandesti ca asemenea oameni ne reprezinta...
  • +10 (10 voturi)    
    !!! (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:29)

    cristiian [utilizator]

    Bolsevismul USL din nou in actiune!
  • +9 (9 voturi)    
    hotul striga (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:49)

    mos ion roata [utilizator]

    hotiiii!
  • +3 (3 voturi)    
    Asta-i nimic ! (Miercuri, 12 septembrie 2012, 17:13)

    blackbik [utilizator]

    Maine o sa faca memoriu impotriva cuiva ( inca nu s-au hotarat impotriva cui ) pentru ca , ilegal, neconstitutional si fara cel mai mic respect, marmota invelea ciocolata.
    Si o sa si protesteze cu pancarte .
  • +8 (8 voturi)    
    nu se mai poate gogonata (Miercuri, 12 septembrie 2012, 17:16)

    nedumeritul [utilizator]

    Toata Europa (si mai putini in Romania) o cunoaste pe Monica Macovei ca pe un luptator veritabil pentru transparenta si trasabilitate.Pentru cei care nu stiti ce este trasabilitatea : consemnarea scrisa a faptelor in documente in ordinea lor cronologica,astfel ca ulterior sa fie usor de verificat cine a propus,cine a luat decizia,cine a adus-o la indeplinire si in ce fel.(corect sau nu)
    USL prin tot comportamentul sau desfiinteaza cat mai multe elemente care asigura trasabilitatea in societatea noastra.Hotul isi pregateste dinainte terenul ca sa nu poata fi dovedit.Din aceasta cauza face criza de isterie masculina (mai penibila decat isteria feminina) cand aude numele Monicai Macovei.Acesta este adevaratul motiv pentru care USL vrea distrugerea doamnei Macovei.
    La coeficientul de inteligenta redus al majoritatii USL ei nu au inteles nici acum ca nu se mai poate minti,si daca o dai prea gogonata te compromiti definitiv.
    Monica Macovei a ajuns o asa personalitate in Europa incat daca o acuzi de comportament imoral,incorect (in sens de comportament si nu greseala sau eroare punctuala) te compromiti definitiv si nu vei mai fi bagat in seama la nici o autoritate europeana. USL –istii care improasca cu acuzatii si “fecale” pe oricine nu e alaturi de ei inca nu au inteles aceste lucruri.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cine să sancţioneze? (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:14)

    senator [utilizator]

    Pe Monica Macovei? Sau presiunile exercitate de Monica Macovei? Corina, e totuna pentru tine?
  • 0 (0 voturi)    
    Vulpea si strugurii (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:43)

    gristero [utilizator]

    Preaplinul veninului vostru,, se revarsa in valuri, oricind si asupra oricui!
    Voi ,europarlamentarii USL, trebuia sa cereti demisia lui Ponta inca de asta vara !
    V-ati gasit acum sa cereti demisia Monicai Macovei ,mai ales ca a fost si procuror comunist!
    Nu-i asa d-na N.Nicolai? Ca dumneata ai fost procuror pe vremea regelui !
    Hotarit lucru, Monica Macovei nu va fi iertata de catre voi pentru ca niciodata vai nu veti putea fi ca ea!
  • 0 (0 voturi)    
    baieti, va pierdeti vreme! (Joi, 13 septembrie 2012, 0:33)

    ..13 [utilizator]

    Monica Macovei este foarte bine apreciata de care UE si asta se vede din insarcinarile pe care le primeste si le realizeaza la timp si din modul in care uneori este premiata.

    Nu exista un alt roman la Bruxelles atat de promovat ca dna Macovei, asa ca baietii astia ar trebui sa isi vada de treburile lor si sa renunte la fraude, daca pot. Daca NU POT, o sa vina DNA si, rand pe rand, o sa ii salte pe toti.

    Mult succes tuturor partilor!