UPDATE Andrei Marga, validat in functia de presedinte al ICR fara a mai fi audiat in comisii

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2012, 10:47 Actualitate | Politic

Andrei Marga
Foto: Hotnews
Plenul Senatului a aprobat, in sedinta de marti, validarea lui Andrei Marga in functia de presedinte al Institutului Cultural Roman (ICR), desi acesta nu a fost audiat in Comisia pentru cultura si cea pentru politica externa ale acestui for legislativ, Marga fiind plecat din tara, potrivit Agerpres.

In favoarea validarii acestuia s-au exprimat 50 de senatori, impotriva au votat 26 de senatori, iar cinci s-au abtinut de la vot.

Propunerile inaintate de grupurile PSD si PNL si respectiv PDL pentru ocuparea celor doua functii de vicepresedinte al ICR vor fi validate de plenul Senatului dupa ce Biroul Permanent va stabili o data la care candidatii sa fie audiati in comisiile reunite de specialitate.

Aceasta decizie a fost luata de liderii grupurilor parlamentare din Senat dupa o pauza de consultari, solicitata de Cristian Radulescu (PDL).

Pauza de consultari a fost solicitata dupa ce senatorii se exprimasera deja, prin vot, pentru respingerea propunerii inaintate de presedintele Comisiei pentru cultura din Senat, Sergiu Nicolaescu (PSD), care solicitase amanarea discutiilor pe marginea ICR pentru saptamana viitoare.

Propunerea acestuia a fost respinsa cu 30 de voturi ''pentru'', 46 de voturi ''impotriva'' si cinci abtineri.

Si vicepresedintele Comisiei pentru cultura senatorul democrat-liberal Radu F. Alexandru s-a exprimat in favoarea amanarii discutiilor pentru ca propunerile inaintate sa fie audiate in comisiile de specialitate.

''Cutuma a facut ca intotdeauna oamenii propusi pentru functii in institutii atat de importante sa fie audiati in comisii. Chiar nu este o graba si o audiere este binevenita. (...) Votul impotriva amanarii s-a dat intr-o inertie nefericita. Senatorii nu au in fata CV-urile candidatilor si suntem in situatia in care vom trebui sa votam niste oameni pe care nu ii cunoastem nici dupa nume, cu exceptia domnului Andrei Marga. Este un vot care nu face cinste seriozitatii plenului Senatului'', a spus Radu F. Alexandru.

In replica, vicepresedintele liberal al Senatului, Dan Radu Rusanu, a precizat ca, in trecut, senatorii PDL au respectat mai putin cutuma si mai mult Regulamentul Camerei superioare a Parlamentului.

''Domnul Radu F. Alexandru are dreptate - asa spune cutuma, insa, Regulamentul nu spune asa (referire la obligativitatea audierii candidatilor -n.r.). PDL a respectat Regulamentul tot timpul si mai putin cutuma, asa ca ii rog sa respecte Regulamentul. (...) In plus, nici pe ceilalti doi vicepresedinti ai ICR de pana acum nu ii cunosteam niciunul'', a spus acesta, dupa ce liderul grupului parlamentar al PNL din Senat, Mario Oprea, subliniase faptul ca liberalii ar dori transarea problemei in sedinta de plen de marti.

Votul a fost secret si electronic, la solicitarea senatorului UDMR Gyorgy Frunda.

Potrivit unor surse parlamentare citate de Mediafax, fostul ministru Andrei Marga este plecat din tara, el nefiind anuntat despre aceste audieri in comisiile de specialitate ale Senatului.

Grupurile USL din Senat l-au nominalizat pe Andrei Marga pentru ocuparea functiei de presedinte al ICR, ramase vacante dupa demisia lui Horia-Roman Patapievici, iar pentru functia de vicepresedinte a fost propus Horia-Razvan Garbea.

Pentru cea de-a doua functie de vicepresedinte al ICR grupul parlamentar al PDL din Senat va face o propunere de candidat.

Candidatii pentru ocuparea functiilor de conducere din ICR trebuiau sa fie audiati, in cursul diminetii de marti, de senatorii din Comisia pentru cultura si de cei din Comisia pentru politica externa, insa audierile au fost amanate ca urmare a faptului ca Andrei Marga nu se afla in tara.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5367 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    vanitatea la conducere ! (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:24)

    mariusxmarius [utilizator]

    Marga a avut succes peste tot pe unde a trecut !
    Praf si pulbere va face si ICR-ul la fel ca UBB-ul , Invatamantul, Externele etc
    Un fanfaron vanitos nu prea este aceptat de cultura europeana.
    Vorbim peste 6 luni sa vezi cate proiecte vor fi facute si cum vor fi apreciate in europa (la noi o sa fie numai relizari marete)
    Pot sa-ti spun de pe acum 00000000, null, nada, nichts !
    • +31 (33 voturi)    
      cinic (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:06)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui mariusxmarius

      incredibil cinism ca patapievici sa fie inlocuit de ineptul asta...
      e foarte mare ura fata de performanta in romania
    • -15 (17 voturi)    
      parca avea PDL (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:13)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      pe unul trimis in America de la ICR, ce scria poezii despre chetamina din urina. Cred ca in sfarsit o sa scapam de astfel de "telectuali"
    • -9 (17 voturi)    
      Succesul (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:19)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      Te inseli. O grupare electorala va beneficia de milioane in plus la alegerile parlamentare.

      Numai fraierii ca Horia Roman Patapievici isi inchipuie ca succesul si datoria la ICR au mare legatura cu oamenii de cultura, cu evenimentele culturale sau cu promovarea Romaniei.

      Nu ma indoiesc ca numirea domnului Marga va fi de succes, in orice demnitate ar fi numit.
      • +9 (9 voturi)    
        pana acum nu a avut suficiente incercari ! (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:59)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        nici eu nu ma indoiesc !
        trebuie sa aiba pana la urma un succes, nu pot fi toate esecuri, cred ca pana acum nu a fost lasat sa incerce suficient !

        ce-l recomanda ?
        simplu : familia !
        • +7 (7 voturi)    
          incomplet (Marţi, 11 septembrie 2012, 13:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

          il recomanda "la familia" aka uslamistii care sunt de "infarct" cand dau cu nasu in "boala" DNA
  • +22 (24 voturi)    
    .... (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:29)

    vasile_r [utilizator]

    Hai cu DNA-ul ala baieti :)
  • +31 (33 voturi)    
    USL (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:31)

    Crup [utilizator]

    Astia de la USL daca nu fac constant cate o fapta de coruptie, daca nu incalca frecvent vreun regulament sau regula legala, intra in sevraj.
    USL-istii sunt dependenti psihologic de ilegalitati. Sunt ca pestii, care pot sta in afara apei, dar numai pentru o perioada limitata, ca alfel mor. Asa si USL-istii, pot respecta legile, dar nu pentru o perioada limitata, ca altfel intra in sevraj.
  • +31 (35 voturi)    
    Marga si cultura (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:31)

    EQUANT [utilizator]

    baba si mitraliera!
  • +25 (27 voturi)    
    .. (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:36)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Si uite-asa devine si ICR o institutie cu adevarat politizata, in care sefu' se schimba simultan cu coalitia de la guvernare.. iar proiectele si rezultatele vor tinde spre zero, ca la majoritatea intreprinderilor controlate de stat.
  • +20 (22 voturi)    
    Cu astfel de "specimen" la ICR... (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:38)

    ciocardel [utilizator]

    ..... vom avea mai degraba evenimente culturale la Kremlin decat in Occident. Ne "apropiem" din nou de "Marele prieten de la Rasarit" de unde ne vine "lumina si invatatura" pt. a ne calauzi pasii pe cele mai inalte culmi ale "democratiei originale"!
  • +19 (21 voturi)    
    uSL = coprocultor (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:42)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    vad ca vor cu tot dinadinsul sa scada in sondaje.

    ori asta ori chiar nu au oameni competenti... au doar jigodii...
  • +20 (22 voturi)    
    Ralu (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:56)

    Ralu75 [utilizator]

    Eu zis ca astia din USL sa se incoloneze doi cate doi si sa se duca la dracu'! In 2 luni oricum ne ducem cu totii! Cel mai incompetent guvern, ever!
  • +19 (21 voturi)    
    Ridicol (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Ne acoperim de ridicol.
  • +15 (15 voturi)    
    incompetenta promovata ca standard ! Europa 2012 (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:07)

    mirceacr [utilizator]

    Romania reuseste prin vointa impusa a politicienilor care ne reprezinta sa isi promoveze incompetentii in functii de lideri si conducatori, dovedind ca nu se poate dezminte de vechile practici, obiceiuri si mentalitati.

    asta este Romania europeana a anului 2012 !
  • +14 (14 voturi)    
    va cainati degeaba ! (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:30)

    alnimanui [utilizator]

    Soara tarii e pe mana populatiei telecomandate. Cine are televiziunile are adevarul.
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Marţi, 11 septembrie 2012, 13:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      de aceea e bine sa dam la temelie un like pentru felix http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049
  • +13 (13 voturi)    
    secret (Marţi, 11 septembrie 2012, 12:52)

    omidius [utilizator]

    "Votul a fost secret si electronic, la solicitarea senatorului UDMR Gyorgy Frunda."
    De ce secret?
    Cei 7,4 milioane de romani nu au dreptul sa stie cine a votat impotriva domnului Marga? (gluma/misto)
  • +12 (12 voturi)    
    Criterii (Marţi, 11 septembrie 2012, 13:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Oare ce criterii au stat la baza "alegerii" acestui personaj sinistru la ICR?
    - tupeist si grobian - check
    - lipsit de rezultate de exceptie - check
    - colaborator al Securitatii - check
    Ramane de stabilit daca nu are ceva dosare penale pentru ciordeala - in aspteptare. Ah, si niscaiva plagiate, pentru a fi cu adevarat un 'telectual USL.
  • +3 (3 voturi)    
    Dispret pt (Marţi, 11 septembrie 2012, 15:16)

    Kepler [utilizator]

    Cultura Romana! Asta este ce arata aceasta hoarda de politicieni numita USL.
  • +3 (3 voturi)    
    Marga intelectualul (Marţi, 11 septembrie 2012, 17:15)

    Nowhereman [utilizator]

    D-l Marga este doar un excutant. A fost ales ca cel care
    sa-l execute pe Patapievici, mai ales ca ramasese fara servici. Este o fosilã supraevaluatã, care dupã ce a zdruncinat invatamântul ca ministru pe vremea CDR a fost scos din formol ca sa facã praf si ICR.
    Orice comparatie cu Patapievici este in dezavantajul acestuia din urma, asa cum nu poti compara pe Liiceanu cu Dinu Sararu sau pe Cartarescu cu Pãunescu. Alãturarea numelor ii ridica prea sus pe acestia din urmã si le creaza o anvergura nemeritata. Ca profesor de marxism si rector de Universitate e de discutat despre anvergura culturala si competentele manageriale ale distinsului Andrei Marga. D-l Marga a primit rolul de demolator al unei institutii ca parte a unei strategii demolatoare. Asa ca va intra ca dinozaurul in muzeul de portelanuri si va face praf totul cu sentimentul datoriei (fata de partid si sefi) implinite.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia.... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 8:22)

    sutasul [utilizator]

    Prin validarea lui Marga,fara trecerea lui prin comisie,conform legilor,parlamentul a mai incalcat legile(pentru a cata oara?) si mai au pretentia sa fie alesi din nou? Prosti sa fim sa facema acest lucru.