Victor Ponta, in intalnirea cu membrii Comisiei de la Venetia: Niciodata, in ultimele luni, statul de drept nu a fost in pericol

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 septembrie 2012, 19:23 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a sustinut luni, in cadrul intalnirii pe care a avut-o cu reprezentantii Comisiei de la Venetia, ca "niciodata, in ultimele luni, statul de drept nu a fost in pericol in Romania".

"Primul-ministru a sustinut, de asemenea, ca Romania trebuie sa aiba un rol important in UE si sa fie ferm angajata, prin institutiile sale, in sustinerea valorilor democratice pe care se bazeaza proiectul european", se arata intr-un comunicat de presa al Guvernului.

In cadrul acestei intalniri, Victor Ponta "a anuntat intentia Guvernului de a depasi actuala criza politica, subliniind in acelasi timp nevoia ca toate partile implicate sa respecte atat deciziile institutiilor statului, dar sa si tina cont de vointa exprimata in mod democratic de romani si care transmite un semnal politic important".

Comisia pentru Democratie prin Drept a Consiliului Europei, cunoscuta drept Comisia de la Venetia, este un grup de experti constitutionali care examineaza modul in care tarile membre ale Consiliului Europei respecta standardele democratice. Comisia este organul consultativ pe teme constitutionale al Consiliului Europei.

Vizita vine in contextul luptei politice care a marcat Romania in aceasta vara, intre guvernul de centru stanga al lui Victor Ponta si presedintele conservator Traian Basescu, si care a atras numeroase critici europene legate de nerespectarea principiilor fundamentale ale statului de drept.
 

Vizita reprezentantilor Comisiei are loc in contextul pregatirii unei opinii privind situatia constitutionala din Romania. S-au discutat evolutiile constitutionale din Romania din ultimii ani, iar Primul-Ministru a transmis toate informatiile necesare formularii unui punct de vedere de catre Comisie.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4166 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Bravo, Ponta! (Luni, 10 septembrie 2012, 19:31)

    Geos Costan [utilizator]

    Băsescu spune că România e stat de drept, tu spui că România e stat de drept, numai Antonescu şi Voiculescu spun "Jos Băsescu!". Se destramă USL-ul? A acceptat Ponta întoarcerea lui Băsescu, în final? Sau mai mult, vrea să se despartă de Vadim 2? Parcă-l văd pe Ponta premier din decembrie, iar pe Blaga vicepremier. Şi o luăm de la capăt...
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo Ponta! (Luni, 10 septembrie 2012, 21:42)

      Valentin Meleaca [anonim] i-a raspuns lui Geos Costan

      Nu stiu de ce cand il ascult pe baiatu asta imi aduc aminte de ministrul propagandei regimului Sadam.
  • +26 (26 voturi)    
    PUCISTII din USL cred ca pot pacali pe oricine (Luni, 10 septembrie 2012, 20:07)

    Gryphus [utilizator]

    SUA si UE au spus foarte clar ca USL a incalcat repetat statul de drept, Crin Antonescu si Victor Ponta au distrus complet imaginea Romaniei, aceste lucruri sunt clare !
  • +6 (16 voturi)    
    Hmmmmm... (Luni, 10 septembrie 2012, 20:18)

    Atcika [utilizator]

    Adevarul este ca intre Ponta si Crin Antonescu, daca ar fi sa alegem raul cel mai mic, ar trebui sa-l alegem totusi pe Ponta. Antonescu este ceva de nedescris!!! A calcat in picioare toate principiile liberale pe care, probabil, nici nu le stie si nici nu-l intereseaza. Nu l-a interesat decit sa stea si sa dormiteze la Cotroceni. Macar Ponta se comporta ca un social democrat.
    • +20 (20 voturi)    
      nu cred ca se pot compara (Luni, 10 septembrie 2012, 20:25)

      easy [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      nici macar in gluma, cei doi sunt la capatul cel mai de jos al scalei de valori, unul minte si cand tace, un copiator fidel de doctorate, celalalt un apucat atunci cand nu doarme si un isteric neinstruit si fara sa inteleaga nici macar ce spune

      deci nu se poate compara minus infinit cu el insusi nici macar la limita, cei doi sunt exemple extrem de rele si intre ei nu vad diferente, ci doua exprimari tampite si anacronice
      • -2 (2 voturi)    
        Presedinte masa verde (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:14)

        danielescu [anonim] i-a raspuns lui easy

        Dar va place prototipul Basescu, omul care minte cum respira, pe vorba caruia nupoti conta nci in secunda urmatoare? E sau nu in liga lui Mitica, e sau nu las, e sau nu pus la masa verde, ca sa folsesc proprile-i vorbe? Pai asa se comporta un presedinte demn? Un presedinte de tara umple mapamondul cu minciuni groaznice despre tara lui cu agenti de influienta platiti tot din bani publici,cum nici macar Ceausescu nu a facut?
    • +16 (16 voturi)    
      Ponta social democrat? (Luni, 10 septembrie 2012, 20:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Vai de noi daca asta e social democratie.
    • +7 (7 voturi)    
      ...nici vorba... (Luni, 10 septembrie 2012, 21:04)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      ...amindoi sunt de acelasi ''calibru''...adica de cea mai joasa speta a speciei umane...
    • +6 (6 voturi)    
      Intre Ponta si Antonescu, eu aleg..... (Luni, 10 septembrie 2012, 21:49)

      blackbik [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      .....sa emigrez.
    • +5 (7 voturi)    
      In nici u caz (Luni, 10 septembrie 2012, 22:14)

      Draky [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Un personaj care se contrazice de la o zi la alta, voit, si e sluga, e de evitat.
  • +18 (18 voturi)    
    Hum... da... (Luni, 10 septembrie 2012, 20:23)

    Clop [utilizator]

    Dl. Ponta, ca de obicei, spune doar ce-i convine la momentul "t".

    Totusi, omul asta este cineva care sterge zilnic cu buretele, tabla guvernarii, intr-un mod neprofesionist.

    Dl. Ponta este direct partas la criza din tara, el este unul dintre pucistii de marca, instrumentul de care se foloseste Voiculescu.

    Si, in plus, viseaza sa devina un fel de Merkel, Cameron, Monti al Romaniei :D ( fara presedinte care sa-i stea in coasta).
  • +19 (19 voturi)    
    Nu e vorba decit de (Luni, 10 septembrie 2012, 20:28)

    Kepler [utilizator]

    o alta minciuna. Romania pierde foarte mult cu un prim-ministru de aceasta categorie! Ponta si Antonescu vor intra in istoria Romaniei ca o alta perioada neagra de analfabetism politic si cultural.
  • +7 (7 voturi)    
    Prim ministru plagiator (Luni, 10 septembrie 2012, 20:56)

    Angoasat [utilizator]

    Prin insusi prezenta sa in functia de prim ministru a Romaniei, plagiator devedit, d-l Ponta pune in pericol statul de drept.
  • +6 (6 voturi)    
    actorul ipocrit (Luni, 10 septembrie 2012, 21:12)

    geocrin [utilizator]

    Se stie ca in general politicienii sunt oameni ciudati in comportament si afirmatiile lor sunt de multe ori cu multe intelesuri.
    Doar iliescu a mai reusit performanta de imagine proasta a Romaniei asa cum a reusit in foarte putin timp
    si dotorre poanta sigur cu ajutorul iubitului conducator antenescu.
    Cred ca au plect cam rusinati cei din Comisia de la Venetia .
    Spun rusinati de TUPEUL lui ponta .
    Lasa-te de actorie bre si ocupate sa te achiti de promisiunile facute cind erai in opozitie.
  • +9 (9 voturi)    
    Pe cuvantul tau? (Luni, 10 septembrie 2012, 21:32)

    IDT [utilizator]

    Autist, orb si surd sa fii si tot mirosi puciul din avion! Da', cand nu recunoaste un plagiat clar ca lumina zilei, te mai astepti sa recunoasca atentatul la statul de drept? Hai sa fim seriosi! Poate niste cacarai fanatici il mai pot crede! Mai crede cineva ca acest guvern, guverneaza?
  • +5 (5 voturi)    
    asa e, (Luni, 10 septembrie 2012, 21:40)

    Cezy [anonim]

    dar numai gratie Baroso, Merkel, UE, USA. si nu in ultimul rand CCR!
  • +8 (8 voturi)    
    Liar! (Luni, 10 septembrie 2012, 22:20)

    Skiby [utilizator]

    The king of liars!
  • +5 (5 voturi)    
    Rusinica! (Luni, 10 septembrie 2012, 22:47)

    ..13 [utilizator]

    Dara chestiunea cu frauda secretarului general al PSD cum ramane???

    Dar cu demisia lui Rus si presiunile care a fost suspus de catre PM si membrii de partid???

    Uite ce inseamna sa spui una si sa faci alta - exect cum faceau bolsevicii...

    Rusinica!!!
  • +5 (5 voturi)    
    cal breaz (Marţi, 11 septembrie 2012, 8:48)

    revo [utilizator]

    parca te mai crede cineva. S-au intalnit si cu tine ca asa cere protocolul, dar de-acum te stie toata lumea de mincinos patologic, orice a-i spune trebuie luat invers, vai de capul tau de prapadit.
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns celor ce mi-au scris.... (Marţi, 11 septembrie 2012, 11:32)

    atcika [anonim]

    Deci, celor ce mi-au raspuns la comentariu le raspund si eu: sint total de acord ca atit unul cit si celalalt sint plini de" calitati "negative, eu incercasem o " departajare" pentru cazul cind, fereasca Dumnezeu, am fi fost nevoiti sa alegem intre unul si celalalt....
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta minte in continuare.............. (Marţi, 11 septembrie 2012, 21:58)

    icu [utilizator]

    Dupa cum se vede Ponta sufera de sindromul minciuni , in loc sa ,,dreaga busuiocul " macar in ultima clipa !!!!!!! Cu asemenea conducatori ,vom fi ,,oaia neagra a UE" !!!!!!!!!!!!!!