UPDATE Sedinta plenului Senatului, prezidata de Crin Antonescu, a inceput in aplauzele democrat-liberalilor

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 10 septembrie 2012, 17:00 Actualitate | Politic

Sedinta de plen a Senatului de luni, prezidata pentru prima oara in aceasta sesiune ordinara de presedintele forului, Crin Antonescu (PNL), a inceput in aplauzele senatorilor democrat-liberalilor, informeaza Agerpres.

UPDATE Lucrarile plenului Senatului au fost intrerupte din cauza unor probleme tehnice la microfoanele din sala de sedinta si la softul de vot electronic, presedintele Camerei superioare a Parlamentului, Crin Antonescu, recomandand luarea unei pauze pana la remedierea problemelor, arata agentia de presa.

La constatarea problemelor, liderul grupului parlamentar al PDL din Senat, Cristian Radulescu, a vrut sa ia cuvantul pe probleme de procedura parlamentara.

Crin Antonescu este asistat de secretarii Cosmin Nicula (PSD) si Gheorghe David (PDL).

La sedinta participa 92 de senatori din totalul de 122. Cvorumul de sedinta este de 62 de senatori.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5180 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Cacarau puturosul (Luni, 10 septembrie 2012, 17:18)

    ssgl [utilizator]

    Cele mai frumoase zile de munca ale lui Cacarau vor fi acelea in care nu se va atinge cvorumul de sedinta.....fuga acasa, munca e istovitoare pt. puturosi chiar daca dormiteaza intr-un scaun.
    • +1 (5 voturi)    
      ce-mi place ... (Luni, 10 septembrie 2012, 19:54)

      e_boda [utilizator] i-a raspuns lui ssgl

      Apetitul unora pentru porecle si apelative suburbane...Arunca unul o prostie si toti o preiau pe nemestecate...
      P.S. De Porumbacu' s-a mai auzit ceva ? Sau ne place mai mult cum suna "cacarau"?
      • +3 (3 voturi)    
        Nai ce face ! (Marţi, 11 septembrie 2012, 7:31)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui e_boda

        Daca porecla bunicului a iesit la suprafata, cred ca la multa lume le place mai mult aceasta porecla !
    • +1 (1 vot)    
      ce era de aplaudat (Marţi, 11 septembrie 2012, 10:53)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui ssgl

      Dupa ce furi milioane de voturi in stil comunist ca sa obtii o functie nemeritat, nu cred ca mai ai vreo pretentie sa te respecte cineva pe plan extern sau in elita din Romania. Se mai aplauda doar intre ei, ca in fostul PCR, pentru ca situatia in care s-a ajuns e grava.
  • +19 (25 voturi)    
    Dl.Antonescu a promis ca se va retrage! (Luni, 10 septembrie 2012, 17:19)

    Metec [utilizator]

    Ma gandesc la faptul ca dl.Crin Antonescu a promis public, in timpul sedintei de suspendare a Presedintelui Romaniei, ca se va retrage din viata politica daca Traian Basescu se intoarce in aceasta functie. Din informatiile mele, nu a facut-o, inca! De ce?
    Mai mult, cand Basescu i-a fortat promisiunea, spunandu-i ca i-a pregatit si o foaie de hartie pe care sa-si scrie demisia, Crin Antonescu a intarit: "mai sunt si oameni de cuvant, domnule Presedinte!" Totul a fost televizat in direct.
    In aceste conditii, ma intreb oare nu este un act de nesimtire maxima sa vina (dupa inceperea sesiunii Senatului!) sa prezideze o sedinta a celui mai inalt for legislativ al tarii?! Oare ce l-a invatat pe acest ... mama lui, in cei 6 ani de acasa?!
    • +14 (20 voturi)    
      Declaratia aia (Luni, 10 septembrie 2012, 17:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      si discursurile furibunde latino americane de gradinita dovedesc faptul ca e un amator incompetent.
    • -12 (16 voturi)    
      care este diferenta? (Luni, 10 septembrie 2012, 17:47)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      si basescu a promis ca demisioneaza.
      • +10 (16 voturi)    
        fii atent aici,băieţică! (Luni, 10 septembrie 2012, 18:11)

        asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        când băsescu a promis ca demisionează "în cinci minute",nu ştia de o mânărie pusă la cale de căcăraii de la acea vreme:aveau pregătită o lege prin care i se interzicea să mai candideze pentru al doilea mandat deoarece a fost demis!!??te-ai lămurit?am fost destul de clar? dar, povestea e veche,are ...5ani,nu?unde ai fost?apoi,să ne gândim: de câte ori a promis băsescu şi de câte ori căcărău,ai?
      • -5 (9 voturi)    
        Crin a vorbit despre diferenta, nu eu (Luni, 10 septembrie 2012, 18:31)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Tocmai asta a spus: ca el este om de cuvant, nu ca Basescu. S-a vazut, acum, ca intre ei chiar nu este vreo diferenta.
      • -2 (8 voturi)    
        ce este prima oara ... (Luni, 10 septembrie 2012, 19:50)

        e_boda [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        cand Basescu spune ceva si face altceva ? Cu doar cateva zile inainte de referendum spunea ca nu va boicota si nu va indemna oamenii sa nu vina la vot ( "nu vreau sa castig la masa verde"), dupa care s-a schimbat cu 180 grade.
        Doi mincinosi, vorba lui CTP....
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt diferente....... (Marţi, 11 septembrie 2012, 7:38)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Nu poti; degeaba ai incerca, sa pui in acelas taler pe cei doi !
    • +4 (6 voturi)    
      Paiata ,tot paiata ! (Luni, 10 septembrie 2012, 19:47)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Si eu care chiar am zis lunea trecuta , ca omul se tine de cuvint si s-a retras din viata politica asa cum a promis! Fulminantul orator de teatru Arlechino se intoarce!
    • +2 (2 voturi)    
      Taratoarele sau mai bine zis nevertebratele (Marţi, 11 septembrie 2012, 7:34)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      nu au si nu vor avea nici odata cuvant sau onoare !
  • +15 (21 voturi)    
    ..... (Luni, 10 septembrie 2012, 17:23)

    vasile_r [utilizator]

    Il aplauda ca sa il trezeasca sau ce?
  • +12 (18 voturi)    
    Cum a inceput sedinta Senatului (Luni, 10 septembrie 2012, 17:33)

    Printz72 [utilizator]

    Crin: dragi colegi bine ne reintalnim
    Sala: aplauze furtunoase
    Crin: propun sa incepem sedinta cu trei ore de pauza pentru ca nu merg microfoanele
    • +9 (13 voturi)    
      .... (Luni, 10 septembrie 2012, 18:03)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Printz72

      indeajuns pentru o atipeala mica la siesta :)
  • +5 (7 voturi)    
    Aplauze meritate! (Luni, 10 septembrie 2012, 19:51)

    gristero [utilizator]

    Cum sa nu fie aplaudat Antoneacu la scena deschisa???
    Ce s-ar fi facut Senatul, cum ar mai fi lucrat el fara emfaza discursurile melodioase ale lui Antonescu, fara gestica lui bine articulata,fara tonalitatile lui bine nuantate, fara grandilocventa ideilor lui,fara ironiile lui "inteligente" ?
    Sa ne bucuram, asadar, ca s-a-ndurat sa revina printre noi Maria Sa Fost !
  • 0 (2 voturi)    
    Un gest frumos (Luni, 10 septembrie 2012, 21:07)

    Mihail_AD [utilizator]

    Asta e politica, sa mai si zambim.
    Desi cred ca subiectul nu prea s-a distrat