Schimb de replici intre Ludovic Orban si Crin Antonescu, la sedinta PNL. Orban: "M-am saturat sa trag la caruta PSD"/ Antonescu:"Ce vrei, sa rupem USL?" - surse

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2012, 16:12 Actualitate | Politic

Ludovic Orban i-a reprosat liderului PNL, Crin Antonescu, ca nu este normal ca PSD sa-i scoata pe liberali tapi ispasitori in urma referendumului esuat pentru demiterea lui Traian Basescu, au declarat, pentru HotNews.ro, surse care au participat la sedinta de luni a Delegatiei Permanente a PNL.

Orban i-ar mai fi spus lui Antonescu ca era normal ca si liberalii sa fie consultati in ceea ce priveste procedura de suspendare."M-am saturat sa trag la caruta PSD", ar fi spus Orban in sedinta Delegatiei Permanente a PNL.

In replica, Antonescu a afirmat ca PNL si-a asumat impreuna cu PSD procedura de suspendare. "Ce vrei, sa rupem USL?", ar fi intrebat presedintele partidului.

La finalul sedintei, in fata intrebarilor ziaristilor, Crin Antonescu a refuzat sa mai faca declaratii, spunand: "Ei, daca nu ma lasati sa spun nu mai dau nicio declaratie".

Ludorvic Orban este cunoscut ca un opozant al liderului PNL, Crin Antonescu si, totodata, al uniunii PNL cu PSD.

"PNL nu are absolut niciun fel de vina pentru faptul ca Traian Basescu este inca in functie. Esecul provine din cauze mai vechi, prima cauza fiind actuala componenta a CCR, care a fost supusa unui abuz al PDL care a reluat votul dupa alegerea lui Valer Dorneau, este rezultatul unei vizite nepregatite la Bruxelles, in care premierul si-a luat niste angajamente pe care nu ar fi trebuit sa si le ia, evident ca ma refer la pragul de prezenta la vot de 50 la suta plus unu", a declarat Orban la finalul sedintei PNL.

Totodata, liberalul a precizat ca nu se impun sanctiuni sau un congres la PNL inainte de alegerile parlamentare.

"Ce sanctiune sa-i dai lui Ciprian Dobre la Mures, sau lui Ovidiu Silaghi la Stau Mare, unde prezenta la vot nu s-a datorat electoratului romanesc, ci faptului ca in judetele respective exista un electorat maghiar de 35-45% care nu a venit la vot? Primarii PNL s-au mobilizat obtinand chiar mai multe voturi decat la alegerea lor ca primari si nu exista motive pentru a cauta acum niste tapi ispasitori care nu exista.

PNL va avea anul viitor un Congres in care, in mod evident, baza partidului va analiza, va evalua activitatea dlui Antonescu, in masura in care si-a indeplinit obictivele pe care le-a prezentat la Congresul din 2010 cand a fost ales si va decide", a explicat Orban.

Relu Fenechiu a precizat ca PNL va face demersuri pentru modificarea legii referendumului, dar in ceea ce priveste o eventuala noua suspendare a lui Traian Basescu "nu avem nicio decizie luata pana acum".

Intrebat cum comenteaza declaratiile lui Ludovic Orban, Fenechiu a replicat ca el vorbea despre "lideri ai PNL". "Vrem sa intarim USL avand in vedere cat de important este actul guvernarii", a comentat acesta.

Fostul presedinte al PNL Calin Popescu Tariceanu a spus insa ca PNL nu are in vedere un astfel de demers acum
 "In opinia unora nu mai are sens, ar fi avut o anumita ratiune inainte de decizia Curtii Constitutionale. Am convenit sa analizam din nou aceasta propunere a lui Ghisa sa vedem daca i se poate da curs sau daca din pacate va trebui sa o abandonam"

"Nu am avut nici in trecut si nu vem nici acum in program programata o suspendare a presedintelui. Daca actorii politici isi respecta toate atributiile prevazute de Constitutie nu avem de ce sa vorbim de o noua suspendare. Derapajele pe care le-a avut (Traian Basescu) deriva din conceptia promovata cu mult sarg de presedi

Fostul presedinte al PNL Calin Popescu Tariceanu a declrat la randul sau ca in ceea ce priveste o nua suspendare a lui Traian Basescu, PNL nu are in vedere un astfel de demers acum.

El a precizat ca in cadrul sedintei s-a discutat o propunere a lui Ioan Ghise: "In opinia unora nu mai are sens, ar fi avut o anumita ratiune inainte de decizia Curtii Constitutionale. Am convenit sa analizam din nou aceasta propunere a lui Ghisa sa vedem daca i se poate da curs sau daca din pacate va trebui sa o abandonam"

"Nu am avut nici in trecut si nu vem nici acum in program programata o suspendare a presedintelui. Daca actorii politici isi respecta toate atributiile prevazute de Constitutie nu avem de ce sa vorbim de o noua suspendare. Derapajele pe care le-a avut (Traian Basescu) deriva din conceptia promovata cu mult sarg de presedinte", a subliniat Tariceanu.

Liberalii s-au reunit joi la Parlament in sedinta Delegatiei Permanente pentru a analiza rezultatele orgnizatiilor la referendum si de la alegerile locale.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10435 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Pfuai! (Joi, 6 septembrie 2012, 16:33)

    Berzelius [utilizator]

    Da' ce-o sa ne mai suparam daca nu mai dai declaratii! Uite-asa, la vreo 10 m, ni se rupe noua de declaratiile tale, domnule prim-chiulangiu al Romaniei. Du-te si te culca undeva, sa nu mai auzim de tine vreo 20-30 de ani. Somn usor!
    • +17 (17 voturi)    
      da ce bine (Joi, 6 septembrie 2012, 17:22)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      ne-o fost fara el! Chiar s-a ingrasat putin, ati bagat de seama? I-o fi fost somnul netulburat....
  • +17 (19 voturi)    
    sursele (Joi, 6 septembrie 2012, 16:41)

    epaminonda [utilizator]

    ai zice ca toata presa din Romania are surse in fiecare seditna de partid care se tine in tara asta. Hotnews, Mediafax, Evz, Gandul, pana si Libertatea, toti prezinta exact aceeasi informatie primita pe surse. In cazul de fata folosesc exact aceleasi cuvinte si toti fac referire la sursele din PNL.
    Si atunci din doua una:
    - ori sursele care vorbesc in acelasi fel sunt de fapt o singura sursa care alimenteaza toata presa cu turkish delight intru placerea si manipularea maselor.
    - ori presa noastra de frunte este doar un epigon al unuia acuzat ca face copy-paste.

    Ma uit cu placere la serialul Newsroom. Stiu ca este fictiune. Dar lucrul care imi place cel mai mult la el este integritatea jurnalistilor din redactie.
    Tanjesc dupa integritatea jurnalistilor.
  • +25 (27 voturi)    
    Nealesul (Joi, 6 septembrie 2012, 16:43)

    Draky [utilizator]

    A aparut Nealesul!
    Pai usl e deja compromisa, la un mic pas de destramare... Ii mai trebuie un mic branci, pe care pnl e in stare sa-l dea si sa si-l dea - pnl e in aceeasi situate de a disparea!
  • -26 (26 voturi)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2012, 16:52)

    florin.stefan [utilizator]

    PNL-ul nu a facut altceva decat sa respecte vointa cetatenilor romani. Acestia si-au exprimat dorinta cand au inceput protestele in iarna impotriva lui Basescu.
    • +17 (17 voturi)    
      iluzie (Joi, 6 septembrie 2012, 17:12)

      paj [utilizator] i-a raspuns lui florin.stefan

      o buna parte din cetatenii romani care si-au exprimat vointa in iarna au fost mobilizati de USL. Unanimitatea deciziei legata de referendum e o iluzie si dl. Antonescu, daca nu cumva a dormit, o stie foarte bine
      treaba cu PNL respecta vointa cetatenilor e o mare prostie!
    • +16 (16 voturi)    
      "'Vointa'' (Joi, 6 septembrie 2012, 17:18)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui florin.stefan

      a fost la brut sau la net?
      Impozit a platit cineva sau au facut evaziune?
      Al de l-am votat sa fie reprezentantul meu in parlament a cotit-o la stanga si a avut o ''vointa'' total diferita de dorinta mea. Se cheama ca m-a reprezentat pe mine, votantul lui?
    • +18 (18 voturi)    
      pe bune (Joi, 6 septembrie 2012, 17:21)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui florin.stefan

      ca vomit daca mai aud fraza asta de lemn cu vointa cetatenilor! Si aia cu 7.4 milioane...
    • +15 (15 voturi)    
      incepe balciul (Joi, 6 septembrie 2012, 17:27)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui florin.stefan

      USL, care este o alianta contra naturii, se destrama, de moment ce unicul mobil al acestei "monstruoase coalitii" moderne - demiterea presedintelui a esuat. Primul pas este debarcarea "nulitatii volubile" (citat din Plesu)
    • +12 (12 voturi)    
      si asta e o scuza (Joi, 6 septembrie 2012, 17:27)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui florin.stefan

      sa fie incalcata Constitutia si calcate in picioare toate institutiile statului de drept? interesant... credeam ca intelegeti ca NU se guverneaza dupa sondaje, nici dupa Voiculescu, dar e greu!
    • +13 (15 voturi)    
      Care? (Joi, 6 septembrie 2012, 17:29)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui florin.stefan

      Care cetateni, frate? aia doua - trei sute de "platiti cu ora"?
  • +8 (8 voturi)    
    rupere (Joi, 6 septembrie 2012, 17:40)

    kaltz [utilizator]

    A inceput galceava. Dar, o rupere a USL acum ar avantaja ambele partide. Pe actuala lege candidaturi pe liste separate pot aduce mai multi parlamentari ai ambelor partide. Mergand pe USL se vor trezi ca nu au decat 48% din numarul de parlamentari si se vor uita la TV sa vada cum se guverneaza tara. Dar la cat de dobitoci sunt vor merge mai departe brat la brat, la pierdere.
  • +10 (12 voturi)    
    Propunere pentru PNL (Joi, 6 septembrie 2012, 18:15)

    Sani [utilizator]

    Vad 2 variante pentru PNL:
    1. Sa schimbe sageata cu secera&ciocanul
    2. Sa se dizolve

    semnat,
    Un fost votant penelist (din '90 pana la aparitia cu Antonov - pardon, Antonescu)
    • +1 (1 vot)    
      pnl (Vineri, 7 septembrie 2012, 11:34)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      partriciu si-a scos cozile de topor la inaintare :nicolaescu, antonescu, fenechiu,...grupul infractional pnl a existat parte din FSN inca din '90 si s-a perpetuat 20 de ani dupa modelul rusesc , mimand democratia..toata isteria recenta este cauzata de frica de puscarie , scutul antiracheta si independenta energetica a Romaniei
  • -8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2012, 21:32)

    Anonymous89 [utilizator]

    USL trebuie sa continue sa lupte pentru poporul roman , altimiteri voturile celor 7, 4 milioane de romani au fost in zadar.
  • +6 (6 voturi)    
    un exemplu (Joi, 6 septembrie 2012, 22:11)

    cosminbut [utilizator]

    eu l-am votat pe frunzaverde ca reprezentant al pdl-ului si mi-am dorit ca pnl-ul sa ajute pdl-ul la guvernare. din pacate parlamentarii astia o iau razna cand ajung in casa poporului. ce o fi cautand acum frunzaverde la pnl? a intors-o subit la 180 de grade si dupa ce l-a sprijinit 8 ani pe Basescu, a sarit in barca usl ca sa-l suspende. mie unul nu mi se pare corect. traseismul parlamentarilor a generat de fapt aceasta lozinca cu "vointa poporului" dar nu are nici o legatura cu ADEVARATA DORINTA A POPORULUI.